Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Condimente

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Xaneluu

Xaneluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.02.2008
ala e usturoi copt? ;;) am papat o data... prajit cumva...si a fost delicios

#20
vipera

vipera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.06.2006
Eu folosesc oregano cam la toate sosurile, :wub:, dar de multe ori pun ce imi iese in cale, imi place sa mananc condimentat.

#21
aechimov

aechimov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.03.2008

 vipera, on Mar 1 2008, 15:24, said:

Eu folosesc oregano cam la toate sosurile, :wub:, dar de multe ori pun ce imi iese in cale, imi place sa mananc condimentat.
ar fi bine sa evitati mai mult condimentele ......nu fac mai mult bine decat sa dea un gust bun .....in schimb, fac detul de mult rau.

#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
De curind am descoperit o marca sudafricana de mirodenii, NoMU, care se gaseste, in Bucale, la Delicateria Traiteur (pe Eminescu sau in Carrefour Baneasa) si care au niste mixuri de condimente nebunie. Mi-am luat African Rub si pina acu am folosit la toate fripturile. African asta contine peste 10 condimente si aduce aminte nitel si de mirodeniile arabesti (mai ales ca are si cumin si cardamom).

#23
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 aechimov, on Mar 8 2008, 17:19, said:

ar fi bine sa evitati mai mult condimentele ......nu fac mai mult bine decat sa dea un gust bun .....in schimb, fac destul de mult rau.

Esti bun sa ne si explici de ce?

On: Folosesc orice in afara de marar. In general folosesc la chestiile de zi cu zi mai mult piper (negru sau amestec), oregano si busuioc, alaturi de usturoi (granulat, nu imi place usturoiul fiert ca gust propriu desi imi place ce gust lasa in mancare), mult suc de lamaie si foi de dafin. Si mai folosesc si mix-uri gata preparate de condimente, mai ales de gratar. :)

P.S. Alta chestie aproape de blacklist - cardamonul.

#24
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 AlexIP, on Mar 14 2008, 04:22, said:

nu imi place usturoiul fiert ca gust propriu desi imi place ce gust lasa in mancare
Ups! Usturoiul nu se fierbe. Se pune la sfarsit de tot, in ultimul clocot, inainte de a inchide gazul. Sau, daca nu esti sigur, dupa ce l-ai inchis. :)

Mie cel mai mult imi plac ardeii iuti. La orice fel de ciorba. Tot in ciorba, prefer leusteanul oricarui condiment.
Curry la fripturile de pui si la orez, cimbrul la mancarurile de varza, la carnea tocata, menta si piperul alb la sosurile albe, la salate...

#25
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Se pune inainte de ultimul clocot dar... tot nu imi place. :)

Era sa uit si eu de ardeiul iute, bagat ca atare.

#26
Stresanta

Stresanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2008
Usturoiul, inainte de a-l folosi (egal daca mancarea este rece sau calda), il tai bucatele mici, pun sare si in timp ce-l pisez (cu o unealta de lemn, mie mi se pare ca ii da un gust mai bun) adaug foarte incet ulei, astfel incat obtin un fel de maioneza.

La ciorba de fasole uscata folosesc leustean (reteta de la bunica), sau ienibahar (am vazut prima oara la cumnata mea).

Cimbru folosesc si la iahnia de fasole verde.

Foi de dafin la sarmale (in general la varza murata) si la ficatul de porc, atunci cand il prajesc.

#27
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Stresanta, maioneza aia de care zici tu se cheama mujdei :D si baga cu incredere cimbru in sarmale, vezi ce bune ies.

#28
Stresanta

Stresanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2008
Asa, mujdei, ca am avut un lapsus  :)  Cimbru in sarmale folosesc, asa ca stiu cat sunt de gustoase  :D  Dar aveam impresia ca toata lumea il foloseste  :rolleyes:

#29
sunflowergirlo

sunflowergirlo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.10.2007
Tarhonu e f bun si la ciorba de fasole uscata :)
Da sa fie proaspat nu la plic si mie imi place cel mai mult cand cineva are rabdare si-l alege si lasa numai frunzulitele.
Doar sa nu fie pus mult si sa nu-l fierbeti. Eu il pun dupa ce opresc focu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate