Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#5545
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007
buna seara ! sper sa nu deranjez prea mult cu problema care ma confrunt : am un cazan de 30 kw  marca MINIWOOD produs de thermostahl acum vreo 10 ani .cazanul e nou nout si nu gasesc nici un fel de documentatie tehnica despre el .ma intereseaza cata apa intra in el pentru a face corect un dozaj cu glicol -apa ,iar a 2-a problema ,la partea de sus a cazanului in afara de teava de TUR care este de 1 1/4  ,in partea opusa tot sus mai este un stut de teava de 1 tzol  care este comun cu turul dar nu stiu de ce e pus .cumva pentru supapele de siguranta ?doar ca pe TUR am si acolo stut pentru supape .multam frumos de atentie !

#5546
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Bypass?
Adica racord pentru bypass spre retur (cu pompa separata sau cu VTC)

#5547
Miusick

Miusick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.12.2018

View Postking_tzapone, on 30 octombrie 2019 - 20:25, said:

buna seara ! sper sa nu deranjez prea mult cu problema care ma confrunt : am un cazan de 30 kw  marca MINIWOOD produs de thermostahl acum vreo 10 ani .cazanul e nou nout si nu gasesc nici un fel de documentatie tehnica despre el .ma intereseaza cata apa intra in el pentru a face corect un dozaj cu glicol -apa ,iar a 2-a problema ,la partea de sus a cazanului in afara de teava de TUR care este de 1 1/4  ,in partea opusa tot sus mai este un stut de teava de 1 tzol  care este comun cu turul dar nu stiu de ce e pus .cumva pentru supapele de siguranta ?doar ca pe TUR am si acolo stut pentru supape .multam frumos de atentie !
In jur de 110 litri. De ce vrei glicol?

#5548
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007

View Postradurus, on 30 octombrie 2019 - 20:33, said:

Bypass?
Adica racord pentru bypass spre retur (cu pompa separata sau cu VTC)
nu cred ca pentru asta ar fi ,dar mai stii ?

View PostMiusick, on 30 octombrie 2019 - 20:39, said:

In jur de 110 litri. De ce vrei glicol?
pentru ca e posibil ca sa functioneze doar in weekend-uri si sa evitam neplacerile cauzate de ger . multumesc de interes !

#5549
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Va rog sa-mi recomandati si mie o solutie de automatizare a pompei dintre cazanul Viadrus si puffer. Ce m-ar interesa in mod special sa faca ar fi sa opreasca pompa dupa terminarea focului. Cel mai eficient mi se pare sa se comande oprirea pompei atunci cad Temp tur - temp retur devine f mica (2-5 gr C de exemplu). Exista controlere capabile sa faca asta? Sau vre-un termostat pe cosul de fum...

#5550
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 02.02.2007
http://www.cazan-e.r...re-centrala-295
sau

https://www.melindai...t_21d5_10780068
de cel de la melinda stiu pe cineva care foloseste si e foarte multumit!

#5551
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
WOW...n-am stiut ca exista ceva  dedicat special pt puffer, Face exact ce trebuie.  Multumesc foarte mult !!!

#5552
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
am tech de 3 ani de zile si merge super ok

#5553
irinel20

irinel20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 12.03.2009
Salut
Se schimba greu piesa din imagine? Este defecta si am luat una noua dar se pare ca toti instalatorii din zona sunt ocupati si ma tot amana de cateva saptamani.
Ce ar trebuii sa am in vedere inainte sa ma apuc sa o schimb?

Attached Files



#5554
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Se stinge focul, se curata complet cazanul, sa fi sigura ca nu mai exista pic de jar.
Se demonteaza lantul si tija lantului si se scoate capacul superior al centralei.
Se goleste centrala de apa, sau mai corect spus, se scade presiunea la zero, ca nu-i cazul sa scoti chiar toata apa din cazan.
Cu o cheie potrivita sau alta scula se demonteaza piesa.
Se curata locul de ciltul vechi, pui cilt pe piesa noua si o "insurubezi"
Reiei procesul invers.
La final, trebuie sa-ti reglezi lantul.

Esti sigur ca piesa respectiva este defecta ?
Intreb deoarece se strica foarte rar. De regula este prost montata sau reglata si nu stricata.

#5555
irinel20

irinel20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 12.03.2009
Ramane blocat cu usita deschisa si urca temperatura peste 100°. Daca misc putin de tija sau daca trag putin de lanta usita se inchide. Ramane cumva agatata si trebuie sa o misc putin sa pice.

#5556
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
A functionat pina acum ?
Intreb in ideea ca poate a fost prost montat si nu a functionat niciodata.

Daca nu a functionat niciodata, fa o poza ca sa se vada si fatada cazanului. (fa oricum o poza ca sa vad cum este prins lantul la usita de jos)
Slabeste surubelul ala mic, scoate tija afara, scoate afara piesa aia in care este bagata tija, pune piesa pe capacul centralei, adar ai foarte mare grija sa nu o rasucesti si sa o pui exact in pozitia in care ai scos-o si fa-i o poza. (poate ca este pusa invers)

---
Din poza eu zic din start ca nu-i bine montat, deoarece mi se pare ca el este pus pe 30 grd si tija este la maxim sus, in loc sa fie aproape la maxim jos.
Asa ca daca acum este deschisa la maxim, ce te astepti sa faca cind dai jucaria pe un 80grd, temperatura la care ar fi normal sa stea ? Unde suparare se mai deschide usita, daca ea din start este deschisa la maxim ?
Si ce sa se inchida, daca lantul tau este reglat ca la 30grd in centrala sa ai usita deschisa la maxim ?

Edited by florin71_skoda, 07 November 2019 - 18:00.


#5557
irinel20

irinel20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 12.03.2009
Cand mi-a dat drumul la centrala instalatorul la lasat la 70 °. Apoi sa facut mai frig si l-am dat eu la 90° si atunci a inceput sa se blocheze.

Attached Files



#5558
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 02.02.2007
eu l-as demonta si remonta pe cazan.
vezi si sa nu fie prea strans.
apoi reglat lantul cum trebuie, adica la 60c temperatura in cazan, clapeta de aer trebuie sa fie aproape inchisa.

#5559
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009

View Poststefan011, on 06 noiembrie 2019 - 18:41, said:

Va rog sa-mi recomandati si mie o solutie de automatizare a pompei dintre cazanul Viadrus si puffer.

Montează pe tur un termostat de imersie. Eu am așa ceva . https://www.quicksho...BCABEgIspvD_BwE

#5560
irinel20

irinel20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 12.03.2009
Salut
Am rezolvat cu scurgerile, am schimbat regulatorul de tiraj si am adaugat un termomanometru.....singur :D :D
Dupa ce am facut focul am observat doua lucruri:  1. iasa lichid pe la aerisitor. Pana acum nu am vazut, ce s-o fi intamplat? 2. Termomanometrul nou nu are aceleasi valori ca cel de la centrala. Poate nu l-am pus unde trebuie?

Attached Files



#5561
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Termomanometrul e pus prost.
Nu la presiune e problema ca aia e aceeasi in tot circuitul la acelasi nivel.
Temperatura e luata de un bulb.
In cazul tau temperatura se transmite prin propagare prin metalul tevii iar pe acolo nu circula agent termic...
Daca bulbul ala nu sta in circuitul activ de agent termic, vei avea indicatii cu intarziere foarte mare si mai mici.

#5562
irinel20

irinel20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 12.03.2009
Am inteles. Incerc sa-l mut, sa vad unde.
Ma puteti lamurii de ce curge apa pe la aerisitor? Pana acum nu a curs. Mai am unu la boiler si curge si ala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate