Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli
 Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...
 Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta

Ansamblul Neofort Rezidenția...
 Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5980 răspunsuri în acest subiect

#5329
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.971
  • Înscris: 04.12.2009
Nu putea fi aer in cazan in cazul d-voastra . Cazanul nu s-a golit si apa nu a ajuns la temperatura de fierbere pentru a degaja abur . A aparut doar fenomenul de dilatare a apei datorita incalzirii si atat .
Cu stima .

#5330
haiduc1

haiduc1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 105
  • Înscris: 25.02.2011
Salut!Am o centrala Viadrus u22d6 si pana voi confectiona tubulatura interioara si cele 4 sicane pt.fumuri(despre care am citit pe forum) as avea o rugaminte la voi:cum este bine sa se faca arderea atunci cand temperatura a ajuns la 65-70grade ...cu clapeta evacuare fum deschisa la maxim sau pe jumatate deschisa sau inchisa pt.a mai retine gazele inauntru?Mentionez ca acum,cand ziua au fost 5grade si noaptea 2grade, am o autonomie de7-8 ore cu destul jar si am lasat noaptea clapeta evacuare fum pe jumatate inchisa.

Editat de haiduc1, 25 octombrie 2018 - 18:29.


#5331
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.971
  • Înscris: 04.12.2009
In functie de tirajul cosului fiecare regleaza clapeta de evacuare si usita cenusar astfel incat sa rezulte o ardere buna , nu mocnita . Nici o ardere nu este la fel , deci nu este un raspuns general valabil pentru toate cazanele viadrus si nu numai .
Dupa aprinderea intregii stive de lemne inchid clapeta trei sferturi (oricum nu se inchide 100% in nici o pozitie ) si aerul secundar adus prin usa pana spre spatele focarului cu un tub , la maxim .
Pe fata am un paravan sub fumuri care inchide triunghiul tavanului intr-un micut clopot .
Cu stima .

Editat de gi0, 29 octombrie 2018 - 16:37.


#5332
haiduc1

haiduc1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 105
  • Înscris: 25.02.2011

View Postgi0, on 29 octombrie 2018 - 16:36, said:

In functie de tirajul cosului fiecare regleaza clapeta de evacuare si usita cenusar astfel incat sa rezulte o ardere buna , nu mocnita . Nici o ardere nu este la fel , deci nu este un raspuns general valabil pentru toate cazanele viadrus si nu numai .
Dupa aprinderea intregii stive de lemne inchid clapeta trei sferturi (oricum nu se inchide 100% in nici o pozitie ) si aerul secundar adus prin usa pana spre spatele focarului cu un tub , la maxim .
Pe fata am un paravan sub fumuri care inchide triunghiul tavanului intr-un micut clopot .
Cu stima .
Multumesc pentru raspuns,gi0!Voi incerca si eu,peste noapte, varianta cu clapeta de fum pe trei sferturi inchisa si orificiul aerului secundar cat mai deschis.

Editat de haiduc1, 30 octombrie 2018 - 20:18.


#5333
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.312
  • Înscris: 05.02.2010

View Posthaiduc1, on 30 octombrie 2018 - 20:13, said:

varianta cu clapeta de fum pe trei sferturi inchisa si orificiul aerului secundar cat mai deschis.
Pentru o ardere cât mai bună, aerul secundar, introdus prin orificiul de pe ușă de sus este bine să fie preîncălzit.

Eu așa îl am si se cunoaște diferența.
Cu el rece, aveam si mici "detonații" în unele momente ale arderii.

#5334
vlahul1

vlahul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 185
  • Înscris: 17.06.2009

View Postcheluakame, on 05 noiembrie 2018 - 19:51, said:

Pentru o ardere cât mai bună, aerul secundar, introdus prin orificiul de pe ușă de sus este bine să fie preîncălzit.

Eu așa îl am si se cunoaște diferența.
Cu el rece, aveam si mici "detonații" în unele momente ale arderii.
Cum ai facut sa il preincalzesti?

#5335
LucianCX

LucianCX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 24.03.2012
Buna ziua,
am pus initial intrebarea in topicul de mai jos
https://forum.softpe...n/page__st__756
postul #757 dar introducand o pompa in circuit am mutat aici. Sper sa fie locul potrivit.

Userul andreilesan a avut amabilitatea sa imi raspunda si m-a sfatuit sa pun pompa de recirculare intre T-ul vasului de expansiune si calorifer. Din pacate problema fierberii apei in vasul de expansiune nu s-a rezolvat. Caloriferul se incalzeste complet, chiar la o temperatura foarte mare (nu poti tine mana pe el), dar apa din vasul de expansiune clocoteste vesel si umple incaperea de aburi.

Vazand ca nu functioneaza, am mutat pompa la pozitia din schita (pe retur, cea recomandata de producatorul termosemineului) si am mai adaugat un calorifer identic cu primul, in paralel, in ideea ca acesta va prelua mai mult din energia termica produsa in instalatie. Din pacate, tot fara rezultat. Apa fierbe in vasul de expansiune si spre deosebire de primul caz caloriferele se incalzesc doar in partea de sus. Am aerisit ambele calorifere pana am obtinut un jet puternic si constant de apa din ele, dar mai mult de o palma nu coboara caldura in ele.

As mai avea o mentiune de facut, poate este important. Pompa este legata in circuit prin doua piulite olandeze care au un aerisitor incorporat, Una dintre piulite are o bila in interior, cealalta nu.  Ar trebui sa aiba amandoua?

Cu speranta ca cineva va avea o idee care sa ma scoata din impas, va multumesc anticipat...

Fișiere atașate



#5336
LucianCX

LucianCX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 24.03.2012
... o rectificare: piulitele despre care scriam mai sus sunt de fapt "racorduri pompa circulatie cu surub de golire"

#5337
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.033
  • Înscris: 16.06.2006
Nu ati mentionat nimic de vreun termostat.
Pare prosteasca intrebarea, nu vreau sa fiu dur... ati conectat pompa la un termostat (pe tur) si la o priza?

Daca pompa functioneaza, nu are cum sa fiarba asa usor. Daca fierbe repede, pompa nu merge sau e debitul prea mic. Reglati pompa pe turatie mai mare.
Reduceti tirajul a.i. sa ramaneti cu agentul pe la 70-80°C.

Ce putere are serpentina semineului?
E posibil ca 2 radiatoare sa nu fie suficiente ca sa o raceasca.

Verificati robinetii radiatoarelor (inclusiv cei pe retur) sa fie deschisi la maxim.

Editat de radurus, 06 noiembrie 2018 - 14:45.


#5338
LucianCX

LucianCX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 24.03.2012
Multumesc pentru raspuns. Intre timp am constatat studiind un racord de la pompa in magazin, ca suruburile de pe racordurile pompei sunt de fapt suruburi de inchidere si deschidere a robinetului cu bila din interior. De aceea unul are bila si altul nu are, pentru ca, probabil, unul este in pozitia inchis si altul in pozitia deschis. Revin dupa ce verific in ce pozitie sunt robinetii.

Si nu, nu  sunteti dur deloc. Pe vremuri depanam calculatoare si prima intrebare pe care o puneam clientului cand ma suna era: - Ati bagat calculatorul in priza si daca da aveti curent in locuinta?Posted Image

#5339
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Ala cu bila tine loc si de clapeta de sens si trebuie obligatoriu montat pe refularea pompei. (intre poma si termosemineu, daca pompa este pe retur)

( Cica reparai calculatoare si se presupune ca te pricepi, insa ai pus o poza pe care nu o vede nimeni :D Mareste si tu poza aia, daca tot ai atasat-o :D )

#5340
LucianCX

LucianCX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 24.03.2012
Corect! M-am grabit cand am atasat,
Pompa este acum pe retur, ca in schita. Revin dupa ce verific pozitia robinetilor de la racordurile pompei.

Fișiere atașate



#5341
Alexandravarlan

Alexandravarlan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 23.02.2018
Buna seara. Am o centrala de 30 kw cu 8 calorifere , numai parter. Pe pompa am trei poziții (1,2,3). Pe 1 e 93w, pe 2 e 70w si pe 3 e 45w. Pe care din cele trei sa pun acum de la pompa?

#5342
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.600
  • Înscris: 11.07.2006
Incearca pe cea mai mica pozitie,pe 3 daca se incalzesc toate caloriferele in special cel mai departe de cazan lasi asa,daca nu muti pe 2.Eu am un wilo tot cu 3 pozitii doar ca e invers,treapta 1 e cel mai mic 38w parca,2 52w,3 72w daca bine tin minte.La mine merge pe pozitia 1 cazan viadrus de 30kw 10 calorifere si un boiler 100L.

#5343
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.967
  • Înscris: 02.02.2007

View PostLucianCX, on 07 noiembrie 2018 - 09:45, said:

Corect! M-am grabit cand am atasat,
Pompa este acum pe retur, ca in schita. Revin dupa ce verific pozitia robinetilor de la racordurile pompei.

Lucian, PPR la un cazan pe lemne nu e cea mai buna alegere! la o pana de curent, cazanul ajunge in 5 minute la temperaturi care cam topesc ppr-ul!

#5344
Alexandravarlan

Alexandravarlan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 23.02.2018
Phonyx, multumesc mult. 😊😊

#5345
LucianCX

LucianCX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 24.03.2012

View Postrichi_e, on 10 noiembrie 2018 - 09:37, said:

Lucian, PPR la un cazan pe lemne nu e cea mai buna alegere! la o pana de curent, cazanul ajunge in 5 minute la temperaturi care cam topesc ppr-ul!

Multumesc pentru avertisment. Era singura modalitate sa imi fac singur instalatia. Daca o fac sa functioneze corect o sa inlocuiesc PPR-ul cu teava de cupru.

#5346
LucianCX

LucianCX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 24.03.2012
... din pacate nu functioneaza corect.

In configuratia din schita, dar cu inca un calorifer montat in paralel cu primul, si pompa de circulatie pe aspiratie, a clocotit apa in vasul de expansiune pana s-a smuls din suruburile din perete.

Am schimbat apoi pozitia vasului de expansiune pe retur, intre calorifer si pompa. Nu a mai fiert apa in vasul de expansiune, dar primul calorifer nu se incalzea mai mult de o palma. Al doilea calorifer, dupa aerisiri repetate si dupa ce am dat drumul la robinetul de golire ca sa fortez apa sa circule cat de cat si pe retur, s-a incalzit cateva minute pana jos, apoi s-a racit si el pana la jumatate. In final, dupa cateva ore, s-a topit teava de PPR la cativa cm. de racordul cazanului, pe tur (deci s-a indeplinit previziunea lui richi_e). Multa apa a curs pe jos (am pus o galeata sa o recuperez, pentru ca este in amestec 1/3 cu antigel) iar mult abur a curs in sus (pe asta nu am mai avut cum sa-l recuperez Posted Image). Mentionez ca in tot acest timp, teava de retur a ramas rece.

In acest stadiu sunt acum. Orice sugestie este binevenita.

Cu mii de multumiri,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate