Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#5293
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 cheluakame, on 19 martie 2018 - 21:45, said:

3-5 zile cu cărbuni si ardere calitativă nu se pupă.
Însă îți pot spune că 18-24 ore cu lemne uscate si fara depuneri este realizabil.
Lipsnele nu am montat însă am montat candle si este cam la fel.


Aici, iasasi nu este minciuna. Pe lemne nu sunt probleme, după o creștere cu 10-15*C se întrerupe arderea datorită lipsei oxigenului.
Pe cărbuni, cu o instalație defectuoasă, pot apărea probleme si cu pompa mergând.
Am vrut sa iti dau mesaj, insa ma gandesc ca e mai productiv aici.
Din aproximarea ta, randamentul propus de cei de la candle e aproape de adevar?
L-ai instalat cu puffer sau pe direct? Mai are sens puffer?
Daca se instaleaza si puffer, cum mai intra in rol modularea despre care vorbesc ei? In sensul ca merge cazanul la maxim, se umple puffer, dupa ce face? Intra in repaus de tot?
Mersi frumos in avans.

#5294
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
astea sunt cazane care nu necesita puffer! (principalul avantaj)
un coleg de serviciu are asa ceva(nu stiu exact care marca din cele 2) si stiu ca acopera cca 36-48h.
nu stiu cum are instalatia, stiu insa SIGUR ca are o casa cu pierderi mari  Posted Image
si mai stiu sigur ca primul cazan a fost schimbat in garantie, dupa putin timp de folosire, deoarece nu regla tirajul!
cazanul a fost montat de vanzator(sau de firma lui) si sistemul care regleaza tirajul a fost atat de sensibil(PROST) incat au preferat sa schimbe cazanul..

#5295
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

 orlandosro, on 19 martie 2018 - 20:36, said:

Salut. Ce se poate intampla daca instalatia este supradimensionata ?
Ex: Pt o casa de 80 mp, am in vedere un Viadrus de 35 kw, un puffer de 2000 litri, radiatoare de 200x60 in fiecare camera, 4 camere in prezent, dar vreau sa construiesc in viitor, langa aceasta casa, inca una cu p+1, in jur de 150 mp, de aceea ma gandesc sa supradimensionez in prezent, pt a nu avea probleme cand va fi gata noua casa.
Ce parere aveti ?
"Supradimensionarea" cazanului cere supradimensionarea puferului, dar in cazul dvs e ok, imperechierea e buna.
Supradimensionarea radiatoarelor e buna deoarece se poate merge cu temperaturi mai joase tur/retur si debit mai mic. Asta se traduce in autonomie mai mare (daca este un puffer acolo si un ventil de amestec cu cai pentru a trimite 50-55° spre radiatoare)

#5296
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Supradimensionarea radiatoarelor nu are nici o legatua cu autonomia. Autnomia depinde de pierderile de caldura ale casei si de cantitatea de energie stocata. Ca eu doresc sa folosesc energia la 55 sau la 70 de grade pentru agentul termic e tot una. De acord ca se poate ca la 70 de grade ale agentului termic si radiatoare supradimensionate sa se faca prea cald in camera, dar asta e alta poveste.

#5297
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Ai dreptate in privinta necesarului termic.

Dar...

Radiatoarele dimensionate pentru 50/30 iti permit sa tragi din pufer chiar pana la 40° si disipa caldura, la final avand un pufer 40/35/27/25/25 datorita debitului mic.

Dimensionarea radiatoarelor pentru 65/45 sau alte variante mai sus sau cu ecart mic (adica debit mai mare) iti vor lasa un pufer "gol" la 45/42/40/40/40.
E drept ca poti sa tragi si de aia 40° dar radiatoarele mici nu te vor ajuta.

Un deltaT mediu de 10° la 1000l este ceva energie.

Deci in functie de dimensionarea radiatoarelor, in pufer poti avea 42kWh sau 49kWh disponibili care se traduc in autonomie  mai mare cu ... 1-2 ore.
Daca mai descarci si cazanul in radiatoare la terminarea focului, mai castigi o ora.
(vorbim de 0-5° temperatura afara).

#5298
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
M_ierdnA, tu cu centrala pe lemne incalzesti acumulatorul (pufferul) la 80grd dupa care incepi sa-l descarci.
- Daca ai radiatoare calculate cu 70grd pe tur, o sa descarci pufferul de la 80grd pina la 70grd dupa care cam trebuie sa te opresti, ca nu mai poti face caldura dorita in casa, daca apa vehiculata este sub 70grd. (avem DT=10grd)
- Daca ai radiatoare calculate cu 55grd pe tur, o sa descarci pufferul de la 80grd pina la 55grd. Adica descarci mai mult din energia stocata in acumulator (avem DT=25grd). Fireste, la iesirea din acumulator o sa se monteze o vana de amestec setata pe 55grd, ca sa trimiti in radiatoare apa de maxim 55grd
- Daca ai IPAT o sa trimiti apa de 45grd catre IPAT (fixezi vana de amestec pe 45grd). In cazul asta descarci pufferul de la 80grd pina la 45grd (avem DT=35grd). In varianta asta scoti cea mai multa energie din acumulator.

Asa ca idee, dintr-un acumulator (puffer) de 1000 litri, la un DT=10grd se poate stoarce cam 12kWh, la DT=25grd cam 29kWh si la DT=35grd cam 41kWh

LE.
Vad ca a fost mai rapid colegul Radurus

Edited by florin71_skoda, 22 March 2018 - 09:28.


#5299
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

 orlandosro, on 19 martie 2018 - 20:36, said:

Salut. Ce se poate intampla daca instalatia este supradimensionata ?
Ex: Pt o casa de 80 mp, am in vedere un Viadrus de 35 kw, un puffer de 2000 litri, radiatoare de 200x60 in fiecare camera, 4 camere in prezent, dar vreau sa construiesc in viitor, langa aceasta casa, inca una cu p+1, in jur de 150 mp, de aceea ma gandesc sa supradimensionez in prezent, pt a nu avea probleme cand va fi gata noua casa.
Ce parere aveti ?
fa urmatorul calcul: vei avea 200mp x 2,8m(h)x 50wat/mc, de unde rezulta 28 kw. Ai doua case separate, crezi ca cei 7 kw diferenta iti acopera pierderile? Eu as merge pe cazan de min 40 kw. Cat priveste puffer, 40 kw x 50 = 2000 l. Caloriferele - mai bine mai mari decat mici, de aia exista termostat de ambient si robineti termostatati

#5300
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009

 M_ierdnA, on 22 martie 2018 - 08:56, said:

Supradimensionarea radiatoarelor nu are nici o legatua cu autonomia. Autnomia depinde de pierderile de caldura ale casei si de cantitatea de energie stocata. Ca eu doresc sa folosesc energia la 55 sau la 70 de grade pentru agentul termic e tot una. De acord ca se poate ca la 70 de grade ale agentului termic si radiatoare supradimensionate sa se faca prea cald in camera, dar asta e alta poveste.
Pufferul se calculeaza in functie de necesarul termic si autonomia dorita . Cu cat mai mari pierderile de caldura cu atat mai mult este nevoie de un cazan mai mare respectiv puffer mai mare .
Radiatoarele dimensionate pentru temperatura tur mica , exemplu 50 de grade , pot acoperi necesarul termic si la temperaturi de 40 de grade intr-un timp , desigur mai lung . Folosirea returului la incalzire printr-o vana de amestec motorizata sau manuala este foarte indicata deoarece mareste timpul de autonomie a pufferului care se descarca mult mai greu . Toate se leaga , nu exista una fara alta . Un puffer trebuie sa acopere necesarul termic al spatiului ce trebuie incalzit plus sa inmagazineze restul de energie necesara pentru autonomia dorita intre alimentari . Deci cele 4-5 ore de ardere trebuie sa asigure in acelasi timp si necesarul termic si acumularea in puffer pentru inca , 4 ore de exemplu , pentru autonomia post ardere . La doua focuri pe zi timpul intre alimentari este 12 ore . Nu trebuie sa luati un puffer asa mare pentru in restul de timp de patru ore intra in actiune casa , acumulatorul principal care trebuie sa asigure un climat placut pana la urmatoarea alimentare . Cu temperaturi de 80 de grade pe tur si radiatoare calculate pentru aceasta temperatura ....
Radiatoare cu temperatura de tur mare incalzesc rapid spatiul dar la  la fel de rapid racesc pufferul , adica s-a dus autonomia . Adica de ce mai am puffer ???!!!
Vorbesc din experienta , nu din auzite .
Cu stima .

Edited by gi0, 24 March 2018 - 19:55.


#5301
gegapa

gegapa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.08.2011
As dori un sfat de la detinatorii de viadrus cu modificari si nu numai. Am si eu unul de 20kw si as vrea sa i adaug 2 elementi intermediari cu fumuri, insa nu stiu daca nu ma v a incurca la incarcarea cu lemne datorita faptului ca cel de 20 kw nu are element cu orificiu de incarcare . Camera de ardere s ar prelungi pana la elemental frontal,iar suprafata de cedare a caldurii gazelor s ar mari si ea. Stau in dubii la incarcare si cu ….producatorul. 2-3kw in plus sau manevrare mai greoaie la incarcare. Producatorul cred ca a luat in calcul o usoara incarcare. Va multumesc.

#5302
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Buna ziua. Am o centrala Viadrus de 25 kw, antigel in instalatie, montata in beci, o folosesc de 5 ani, o data sau de doua ori pe luna cand ajung la tara pe timpul iernii. De Paste am vrut sa fac un pic de caldura si surpriza, cand am bagat pompa in priza am constatat ca s-a crapat un element pe lateral, o fisura de 10 cm. Centrala este din fonta, a patit cineva asa ceva? Cum remediez problema?

#5303
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,580
  • Înscris: 11.07.2006
La viadrus poti cumpara separat elementii,asa ca se poate inlocui,se poate si suda dar depinde de locul si marimea crapaturii,plus de persoana care il face.

#5304
DanN3000

DanN3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.06.2018
Pozitia este buna, voi incerca sudarea, am primit referinte bune despre un meserias. Nu am idee cat costa un element.

Edited by DanN3000, 20 August 2018 - 15:23.


#5305
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Un element este ieftin. Nu are sens sa te chinui cu sudura, ca nu va tine. Sudura in fonta este foarte complicata, daca nu se face intr-o fabrica, unde poti sa ai racire controlata. Mai bine anulezi un element, decit sa-l sudezi (cu conditia sa nu fie capetele)


Masoara si antigelul. Probabil ca nu mai prea ai antigel, daca a inghetat..

Edited by florin71_skoda, 20 August 2018 - 20:40.


#5306
catalinmg

catalinmg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.12.2008
Buna baieti, ma intereaza daca cineva cunoaste cum se comporta in exploatare acest cazan pe lemne: CAZAN OȚEL DUNATECHNIK,  http://industrialins...?product_id=217[ http://industrialinstal.ro/cazane-ardere-naturala?product_id=217 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Este vandut si de Leroy Merlin. Multumesc pentru raspunsuri.

#5307
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
M-am apucat de reparat cazanul diy...adica socrul meu s-a apucat.
Am niste pierderi pe la conexiunile dintre registre si piesa/rezervorul din focar.
Si mai vreau sa refac baza focarului cu gratar nou si niste samota.

Attached Files


Edited by radurus, 05 September 2018 - 17:14.


#5308
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Ca recomandare, verifica la presiune de6..8Atm acel schimbator intr-un butoi de 200l cu apa si apoi monteaza-l.
Sper ca nu sunt lipituri cu cositor, cu certitudine acolo sunt obligatoriu: lipire oxiacetilenica si bare de CuAg, altfel, la prima pana de curent si jar in focar....ai "pus-o"
Buna inventia, cel putin 2 calorifere de 1000x600 trebuie sa duca inventia.
Succes!Posted Image

Edited by XTH, 07 September 2018 - 20:47.


#5309
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
E folosit din 2013 colega.
E lipit cu cositor 🙂, rezista.
De vreo 3 ori l-am ridicat la 110-120° ca am uitat niste robineti inchisi.

Nu mi-e frica de penele de curent.
Am un UPS APC cu baterie de 44Ah.
Din testele mele rezulta ca ma duce cel putin 1:30h, suficient ca sa arda ce e in focar.

Acum pierdea apa pe la filetele racordurilor dintre focar si registru. Imbinare cu probleme.

Tevile arata bine.
Folosesc praf albastrui o data pe saptamana in foc.

Incalzesc un pufer de 1000L/85° si un boiler 120L/80° cu el in ~5 ore iarna.
Cred ca are cam 15kw utili.

Edited by radurus, 07 September 2018 - 21:23.


#5310
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
"E lipit cu cositor 🙂, rezista."
Asta nu o vad prea bine...dar daca a tinut....ok.

uite niste "nucleare" de schimbatoare..

Posted Image

Attached Files


Edited by XTH, 08 September 2018 - 14:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate