Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Cazane atmosferice pe combustibili solizi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
5980 replies to this topic

#5059
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postflorin71_skoda, on 03 decembrie 2017 - 00:15, said:

Ai pus degeaba 2 pompe identice, una dupa alta. Poti sa pui si 10 pompe in serie, ca puterea lor nu se aduna.
Nici chiar așa tizule, în serie se mărește înălțimea de pompare, în paralel se mărește debitul ...
Attached File  pump_parallel.png   4.29K   32 downloads
Attached File  pump_serie.png   5.09K   30 downloads

Edited by cheluakame, 03 December 2017 - 00:44.


#5060
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Am avut o discutie mica recent aici pe forum.
La un circuit presurizat, inaltimea este un factor cu influenta mica.(mai ales la p+1)

Dupa mine, debitul e problema si lungimea/sectiunea tevilor care opun rezistenta hidraulica.

#5061
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postparintele, on 02 decembrie 2017 - 22:57, said:

Apropos de pozele de mai sus pentru " ardere superioara"....
Eu nu stiu ce piese, ce ardere superioara sau cum.ii mai ziceti voi avolo...DAR  caxanul din pozele de mai sus e superimbaxit.
...
Da, ai dreptate, insa cred ca ai vazut data pozelor (24.11.2015)... Am si zis, nu-l mai folosesc. Atunci, ca si tine, ardeam- vorba aia- de la c*c**t in sus, tot ce se putea arde. Si inca ceva, chiar si asa acele depuneri nu-s chiar asa de nasoale. Am vazut la altii chiar mai rau. Daca as fi ars DOAR LEMN, nu erau alea. Chiar si asa, focul puternic "curata" singur depunerile. Oricum, dpmdv, un cazan de fonta nu ar avea de suferit din cauza depunerilor. La alea de otel e problema...

#5062
adyo

adyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2005
Problema e că nu am cum sa mai modific diametrele țevilor. Casa este gata, nu pot să mă apuc sa sparg. Ce as putea face că sa rezolv problema?

#5063
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postradurus, on 03 decembrie 2017 - 09:00, said:

Am avut o discutie mica recent aici pe forum.
La un circuit presurizat, inaltimea este un factor cu influenta mica.(mai ales la p+1)

Dupa mine, debitul e problema si lungimea/sectiunea tevilor care opun rezistenta hidraulica.
@radurus, acea '"inaltime'" se refera la inaltimea coloanei de lichid, adica la o echivalenta a pierderii de presiune. Deci nu este vorba de inaltime ca si distanta sau diferenta de cote..
Uite un exemplu, incalzirea in pardoseala are circuitul intr-un plan (de cele mai multe ori), dar cu toate acestea coloana setata la pompa care plimba agentul termic nu prea e mai mica de 2,0 metri Coloana de Apa (mCA).
Sectiunile tronsoanelor insuficiente si lungimile acestora exagerate influenteaza considerabil valoarea pierderilor de presiune, adica acea valoare exprimata in mCA.. Valoarea pierderilor de presiune este egala cu valoarea rezistentei hidraulice. Adica pierderile se datoreaza opunerii rezistentei.

Si valoarea pierderilor de presiune nu depinde daca circuitul este presurizat, adica foloseste presiuni mai mari ca cea atmosferica, sau nu..
Posted Image

Edited by andreilesan, 03 December 2017 - 10:31.


#5064
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009

View Postadyo, on 03 decembrie 2017 - 10:03, said:

Problema e că nu am cum sa mai modific diametrele țevilor. Casa este gata, nu pot să mă apuc sa sparg. Ce as putea face că sa rezolv problema?
Echilibrare hidraulica?

#5065
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postcheluakame, on 03 decembrie 2017 - 00:41, said:

Este valabil si la pompele de circulatie ? Intreb deoarece in pozele postate de tine, pompele par a fi "pompe de hidrofor".  La statiile de pompare apa, stiu ca se obisnuieste sa se monteze doua pompe paralel pentru marire de debit. Serie nu am intilnit niciodata.

View Postadyo, on 03 decembrie 2017 - 10:03, said:

Problema e că nu am cum sa mai modific diametrele țevilor. Casa este gata, nu pot să mă apuc sa sparg. Ce as putea face că sa rezolv problema?
In distribuitorul de la etaj, ai spatiu ca sa bagi un grup de pompare ?
Una dintre pompele de pe puffer o muti in distribuitorul de radiatoare si pui in fata ei o vana de amestec. Astfel pompa de pe puffer va trebui sa trimita apa pina la distribuitoare si o va face garantat, iar de acolo fiecare distribuitor cu pompa lui, va prelua apa si o va trimite in circuitele de pe nivelul respectiv (parter / etaj)

Edited by florin71_skoda, 03 December 2017 - 11:12.


#5066
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Nici eu nu stiam, dar parese ca e valabil. Pompele functioneaza ca un "multistage" . Se pot pune una dupa alta sau distantat separate de teava sau un element. Trebuie avut grija si la amplasarea vasului de expansiune, cu rezultat eviarea cavitatiei. Cred ca trebuie sa fie identice, ca si caracteristici.

#5067
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postflorin71_skoda, on 03 decembrie 2017 - 11:12, said:

Este valabil si la pompele de circulatie ? Intreb deoarece in pozele postate de tine, pompele par a fi "pompe de hidrofor".  La statiile de pompare apa, stiu ca se obisnuieste sa se monteze doua pompe paralel pentru marire de debit. Serie nu am intilnit niciodata.
Da, este valabil si la pompele de circulatie. Eu am avut aplicatii din astea cu pompe de circulatie inseriate, trebuia sa dreg busuiocul pentru ca babuinii au subdimensionat diametrele retelei de distributie.

View Postramadoss, on 03 decembrie 2017 - 11:18, said:

Pompele functioneaza ca un "multistage" . Se pot pune una dupa alta sau distantat separate de teava sau un element. Trebuie avut grija si la amplasarea vasului de expansiune, cu rezultat eviarea cavitatiei.
Corect.

View Postramadoss, on 03 decembrie 2017 - 11:18, said:

Cred ca trebuie sa fie identice, ca si caracteristici.
Nu este obligatoriu.. Posted Image

#5068
adyo

adyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2005
O sa incerc sa pun niste poze cu distribuitoarele. Nu prea cred că am loc de o pompa acolo, dar poate veniți voi cu ceva idei...

#5069
adyo

adyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2005
Cred că nu prea mai am cum sa mai bag o pompa...

Attached Files



#5070
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postadyo, on 03 decembrie 2017 - 14:23, said:

Cred că nu prea mai am cum sa mai bag o pompa...
Eu zic ca se poate, cu câteva modificări.
Cred că se poate merge si pe closed loop tees. Desi mai ok ar fi cu BEP.

#5071
adyo

adyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2005
Mai pe înțelesul meu...

#5072
adyo

adyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2005
Am stat și m-am mai gândit la o chestie. Daca as opri pompa de pe încălzirea in pardoseala, și aș lăsa doar cele doua pompe de pe tur și retur, cum as putea face echilibrare hidraulica fara sa am debitmetre și pe distribuitorul de sus, de la calorifere?

#5073
adyo

adyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2005
Am stat și m-am mai gândit la o chestie. Daca as opri pompa de pe încălzirea in pardoseala, și aș lăsa doar cele doua pompe de pe tur și retur, cum as putea face echilibrare hidraulica fara sa am debitmetre și pe distribuitorul de sus, de la calorifere?

#5074
adyo

adyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2005
Și ar mai fi un lucru pe care l-am observat. In varianta inițială, sistemul avea o singura pompa 32-8 pusa pe retur. După ce am văzut că sunt probleme, am zis sa mai pun una pe retur. Nu am observat vreo schimbare... Radurus spunea că la P+1 nu înălțimea ar fi cea care creează probleme, ci debitul. Keluakame a scris că prin montarea pompelor in paralel se creste debitul. Oare daca montez ambele pompe, in paralel, pe tur (pompa de pardoseala trage din tur) nu s-ar rezolva problema?

#5075
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postadyo, on 03 decembrie 2017 - 23:21, said:

Și ar mai fi un lucru pe care l-am observat. In varianta inițială, sistemul avea o singura pompa 32-8 pusa pe retur. După ce am văzut că sunt probleme, am zis sa mai pun una pe retur. Nu am observat vreo schimbare... Radurus spunea că la P+1 nu înălțimea ar fi cea care creează probleme, ci debitul. Keluakame a scris că prin montarea pompelor in paralel se creste debitul. Oare daca montez ambele pompe, in paralel, pe tur (pompa de pardoseala trage din tur) nu s-ar rezolva problema?
Ca să înțelegi, pompele tale oferă un anumit debit pe fiecare tronson de încălzire.
Acel debit însă, nu este suficient pentru a încălzi radiatoarele în totalitate.
Ca urmare, tu trebuie sa separi coloana principala de cele secundare. Ceva asemănător ca la încălzirea în pardoseală, doar ca renunți oarecum la amestec.

Asta înseamnă că la etaj, trebuie să unești cele 2 tevi care ajung acolo, si sa montezi 2 teuri sau o butelie de egalizare a presiunii (BEP). Iar pe cele 2 teuri sau pe BEP (ce-i drept cu câteva tevi si coturi adiționale) montezi pompa de circulație și colectorul.

O schemă exactă nu îți pot da căci nu am acces la calculator acum.

În felul acesta, pompa din camera tehnica se va ocupa de pompare pe coloana principala (adică până la GPA si distribuitorul de la etaj), în felul acesta pierderea hidraulica va fi mai mică.
Pompa din GPA se va ocupa de circulația în IPAT.
Pompa din caseta de la etaj se va ocupa de circulația in radiatoare.

Modificare ulterioară.
Montarea pompelor în paralel nu ajută, căci crescând debitul creste si pierderea hidraulica. Tu ai nevoie de înălțime de pompare (să învingă pierderile hidraulice), nu de debit (care să mărească pierderile hidraulice).

Edited by cheluakame, 03 December 2017 - 23:43.


#5076
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcheluakame, on 03 decembrie 2017 - 23:41, said:

Acel debit însă, nu este suficient pentru a încălzi radiatoarele în totalitate.
Posted Image Eu, unul, nu as putea afirma asta decat daca mi se prezinta cum au fost dimensionate caloriferele.. De foarte multe ori, unii beneficiari care uita ca au fost dimensionate caloriferele la 50/30 cand afara ar fi minus 15 (spre exemplu) si in restul perioadei de incalzire acestea functioneaza cu o temperatura mai mica pe tur - se zice ca caloriferele nu sunt calde in totalitate, sus sunt, iar jos sunt reci..Posted Image  Cand se pune pirometru pe partea de sus si partea de jos - se observa clar cum stau treburile.. la mana insa li se par '"reci'"..

View Postcheluakame, on 03 decembrie 2017 - 23:41, said:

O schemă exactă nu îți pot da căci nu am acces la calculator acum.
O schema exact nu ar fi rau sa o prezinte @adyo..

View Postcheluakame, on 03 decembrie 2017 - 23:41, said:

Pompa din caseta de la etaj se va ocupa de circulația in radiatoare.
Da' chiar sa fie necesara acea pompa? Eu fara o expertiza nu m-as incumeta sa montez nimic in plus..Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate