Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Ventilatoarele din carcasa

- - - - -
  • Please log in to reply
766 replies to this topic

#145
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
aranjeaza putin cablurile alea daca vrei sa beneficiezi de efectele ventilatoarelor....  :lol:

#146
tmtudy

tmtudy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 01.06.2005
Eu zic sa le asezi in felul urmator:
    
    - ventilatorul de sub sursa pune-l in fata (sa bage aer in carcasa) ca acum tot aerul pe care-l baga e scos de sursa si nu faci nimic
    - ventilatorul al doilea din spate pune-l sa scoata aer pt ca ajuta impreuna cu cel de la sursa evacuarea aerului cald impins de ventilatorul procesorului
    - ventilatorul din lateral pune-l sa bage aer in carcasa ca sa ajute racirea procesorului

Sa zici ce temperaturi ai dupa modificarile astea.

#147
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 tmtudy, on Feb 22 2008, 12:44, said:

Eu zic sa le asezi in felul urmator:
    
    - ventilatorul de sub sursa pune-l in fata (sa bage aer in carcasa) ca acum tot aerul pe care-l baga e scos de sursa si nu faci nimic
    - ventilatorul al doilea din spate pune-l sa scoata aer pt ca ajuta impreuna cu cel de la sursa evacuarea aerului cald impins de ventilatorul procesorului
    - ventilatorul din lateral pune-l sa bage aer in carcasa ca sa ajute racirea procesorului

Sa zici ce temperaturi ai dupa modificarile astea.


Mi-am cumparat un ventilator mai mare si l-am montat in fata, jos astfel incat sa bage aerul in carcasa. Am renuntat la 2
din ventilatoarele din poza si am lasat doar unul in spate sus care sa scoata aerul dupa principiul pe care l-a expus
spooky51. Intr-adevar, ventilatorul de la sursa participa poate cel mai mult la evacuarea aerului si tocmai de aceea m-am
rezumat doar la un singur ventilator in plus care sa fie in spate. Cel din lateral l-am scos pentru ca facea prea mult
zgomot si deranja. Vad ca cel nou, din fata, nu face deloc zgomot. Parca e lafel de liniste ca inainte sa il montez.
Temperaturile nu le-am mai verificat, o sa ma mai uit dar nu cred ca e mare diferenta pentru ca vorba lui Ade_Dear, cu
acele cabluri nu poti beneficia de efectele ventilatoarelor dar din pacate nu am altfel cum sa le aranjez. Sint cablurile
alea IDE care is late si ocupa mult :( Deocamdata am niste ventilatoare mai vechi care fac zgomot si nu vreau sa le pun
pe acelea. O sa mai cumpar unu daca credeti ca este necesar 3 ventilatoare in spate care sa scoata aerul

Edited by ghebos, 22 February 2008 - 13:29.


#148
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
un airflow foarte bun se poate face cu doar 2 ventilatoare. unul in fata si unul in spate... uite niste poze din carcasa mea,  si eu am cabluri ide...

Attached Files



#149
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 Ade_Dear, on Feb 22 2008, 14:31, said:

un airflow foarte bun se poate face cu doar 2 ventilatoare. unul in fata si unul in spate... uite niste poze din carcasa mea,  si eu am cabluri ide...

harddiscul trebuie sa fie in dreptul ventilatorului?

cablurile IDE stiu ca sint sensibile si daca le indoi prea mult nu mai merg (am avut probleme cu ele). Am unul la hard, unul la floppy si unul la un cd-writer si sint lungi, rasucite si inghesuite. Cred ca ar fi o idee sa imi cumpar cabluri IDE cilindrice

Edited by ghebos, 22 February 2008 - 14:47.


#150
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007

 spooky51, on Feb 22 2008, 07:57, said:

Un airflow corect se face cu un ventilator frontal montat in fartea de jos care baga aer in carcasa si unul in spate montat sub sursa. Aerul rece intra pe jos prin fata si cel cald iese prin spate pe sus.

Si ce te faci daca omul lucreaza vara la 40 de grade ?
Ii bagi aer cald ?

Eu cred ca ventilatoarele, trebuie sa scoata aerul cald de oriunde or fi ele montate, airflow se face oricum...

#151
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

 Scumpicuta, on Feb 22 2008, 14:52, said:

Si ce te faci daca omul lucreaza vara la 40 de grade ?
Ii bagi aer cald ?

Eu cred ca ventilatoarele, trebuie sa scoata aerul cald de oriunde or fi ele montate, airflow se face oricum...

pai in mod logic daca afara sunt 40'C, in carcasa e mai cald deci aerul care il bag ainauntru e mai rece, iar daca un ventilator baga si unul scoate, aerul "trece" mai repede printre componente, nu apuca sa se incalzeasca, deci e mai eficient.

#152
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
hai ca am prins si io ceva... daca toate ventilatoarele scot aerul, pe undeva trebuie sa si intre, numai ca airflow-ul nu mai este asigurat corect in aceasta situatie. Daca afara sint 40 de grade oricum in carcasa e si mai cald, deci doar de afara ai putea sa aduci aer ceva mai rece. Nu intamplator toate componentele care mi-au crapat in trecut se ardeau numai vara.

Edited by ghebos, 22 February 2008 - 21:07.


#153
raaul

raaul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.11.2007
daca lasi desschis pe lateral are ceva? si atunci..tot ii un airflow

#154
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

 raaul, on Feb 22 2008, 23:59, said:

daca lasi desschis pe lateral are ceva? si atunci..tot ii un airflow

daca lasi capacul deschis atunci aerul nu mai circula, ventilatoarele devin total inutile. tocmai asta e smecheria, la racirea pe aer temperatura cea mai mica care se poate inregistra e temperatura ambientala. avand o sursa de caldura, aerul trebuie sa treaca repede prin "zona calda" sa nu apuce sa se incalzeasca prea mult, iar cu cat aerul se incalzeste mai putin, avem componente mai reci. deci vara, inchideti carcasele si puneti cat mai multe ventilatoare care sa bage aer prin fata si cat mai multe care sa scoate prin spate. pentru amatori, daca aveti 3 bay-uri pt cd-roame libere, puteti sa ma achizitionati ceva de genul  :naughty:

Edited by Ade_Dear, 23 February 2008 - 00:20.


#155
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007

 Ade_Dear, on Feb 22 2008, 16:58, said:

pai in mod logic daca afara sunt 40'C, in carcasa e mai cald deci aerul care il bag ainauntru e mai rece, iar daca un ventilator baga si unul scoate, aerul "trece" mai repede printre componente, nu apuca sa se incalzeasca, deci e mai eficient.

Nu are cum sa fie aceeasi temperatura inauntru, cu carcasa inchisa ?

Intr-un apartament fara termopane, tu crezi ca sunt 40 de grade, vara ?

Sunt aproximativ 28-29...

Asa si cu carcasa, reprezinta o incinta si daca tu bagi aer cald in ea, atunci isi ia temperatura ambientului...

Repet, aerul trebuie sa iasa din carcasa, nu sa intre...

Imagineaza-ti ca ai PC-ul intr-un laborator chimic.
ce faci ?
Bagi aer, plin cu oxizi de acid clorhidric sau eu stiu ce o mai fi in aerul din laborator ?
Sau daca lucrezi intr-o mina, bagi praf ?

#156
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Asta este un topic cum sa-ti faci viata mai grea?! Observ sa si dupa multele coolere pe care le-ai pus ai tot aceleasi temperaturi... Pentru ce chestie ai facut mutarea?! Si treaba cu vara... carcasa deschisa este cea mai buna cred... Mare parte din aerul bagat prin fata si scos prin spate nici nu se atinge ce componente... Mai bagati si praf mult in carcasa...

Edited by cristutzu, 23 February 2008 - 08:24.


#157
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

 Scumpicuta, on Feb 23 2008, 08:10, said:

Nu are cum sa fie aceeasi temperatura inauntru, cu carcasa inchisa ?

Intr-un apartament fara termopane, tu crezi ca sunt 40 de grade, vara ?

Sunt aproximativ 28-29...

Asa si cu carcasa, reprezinta o incinta si daca tu bagi aer cald in ea, atunci isi ia temperatura ambientului...

Repet, aerul trebuie sa iasa din carcasa, nu sa intre...

Imagineaza-ti ca ai PC-ul intr-un laborator chimic.
ce faci ?
Bagi aer, plin cu oxizi de acid clorhidric sau eu stiu ce o mai fi in aerul din laborator ?
Sau daca lucrezi intr-o mina, bagi praf ?

pai tocmai asta e racirea pe aer, cea mai mica temperatura posibila ii temperatura ambientala, in carcasa avem sursele de caldura, deci logic ca acolo temperatura aerului sa fie mai mare decat temperatura ambientala, deci aerul ala la 40'C de afara e mai rece decat cel din interiorul carcasei.

@cristutzu: daca ai un sempron cu fx5200, atunci e perfect valabil ce spui tu, ventilatoarele fac mai multa galagie si baga praf, dar gandeste-te ca daca ai un preshot si eventual o placa video cu racire pasiva (un 7600 de exemplu), fara un airflow decent poti sa nici nu mai montezi componentele in carcasa ca tot firbinte e (7600GS silent ajunge la 100'C in cateva secunde fara racire suplimentara adica airflow).

#158
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
scumpicuta, inteleg ca tu sustii ideea ca toate ventilatoarele trebuie sa scoata aerul... iti mai scriu odata ca poate nu ai citit ce am scris in ultimul mesaj: daca toate ventilatoarele scot aerul afara din carcasa, automat, pe undeva va intra aer. Pe unde? prin locurile cele mai apropiate de ventilator, adica la periferie iar in mijlocul carcasei aerul va fi tot mai fierbinte. In aceasta situatie clar ca nu se mai asigura un airflow corect. Pe noi ne intereseaza sa avem circulatie de aer. Cum ai tu siguranta ca aerul dislocat din carcasa (care sa zicem ca este foarte cald) va fi inlocuit de aer mai putin cald de afara? Asta este valabil doar la periferia carcasei dar in mijloc va ramine aer cald care va persista mai mult timp decit daca avem circuit de aer directionat cum trebuie. Consider ca primul care a punctat bine a fost Ade_Dear si Spooky51 care a raspuns cel mai complet, logic si concis.

referitor la ce a scris cristutzu: am scris mai sus ca am renuntat la o parte din ventilatoare deci acum nu mai am decit 2 ventilatoare in carcasa + cele obligatorii de la sursa, procesor, placa video. Poza nu mai este de actualitate. Cititi posturile ca sa intelegeti.

am acum un ventilator mare in fata jos care baga aer in carcasa. Am in spate sus (sub sursa) un ventilator mediu care scoate aerul impreuna cu cel de la sursa si este suficient pentru circulatia aerului.

Referitor la praf: din cind in cind se poate scoate calculatorul pe balcon sa se puna aspiratorul pe componente cu partea care sufla pentru a zbura praful care se aseaza in timp.

varianta cu carcasa deschisa pica complet. Daca tu spui ca aerul nici nu se atinge de componente in cazul in care carcasa e inchisa, cu atit mai putin se va atinge daca carcasa este deschisa. Asta ca sa nu mai vorbim de aspectul urit pe care il are pc-ul desfacut.

Edited by ghebos, 23 February 2008 - 12:45.


#159
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
ghebos, esti aevea...

Eu iti spun care a fost logica ventilatoarelor, si anume sa poate fi folosite in orice mediu si tu imi despici firul in 4, ca vezi doamne, aerul intra numai pe langa ventilatoare, sau mai stiu eu ce...

Ia un cartus de tigari, fa frum in camera si pe urma studiaza flow-ul, sa vezi ce si cum...
Logic, aerul cald trebuie sa fie scos, nu bagi tu aer rece din nu stiu ce surse...

Exemplu : ia vezi la procesor, ce sens are ventilatorul ?

Si sa nu te aud ca acolo e altceva...

#160
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 Scumpicuta, on Feb 23 2008, 14:11, said:

ghebos, esti aevea...

Eu iti spun care a fost logica ventilatoarelor, si anume sa poate fi folosite in orice mediu si tu imi despici firul in 4, ca vezi doamne, aerul intra numai pe langa ventilatoare, sau mai stiu eu ce...

Ia un cartus de tigari, fa frum in camera si pe urma studiaza flow-ul, sa vezi ce si cum...
Logic, aerul cald trebuie sa fie scos, nu bagi tu aer rece din nu stiu ce surse...

Exemplu : ia vezi la procesor, ce sens are ventilatorul ?

Si sa nu te aud ca acolo e altceva...

aha, spui ca sint eu aevea... hai sa vedem si parerea celorlaltor useri.

Eu nu vad decit ca tu esti acela/aceea nedocumentat/a, fara logica, care refuza sa gindeasca si nu incearaca sa inteleaga ce spune altul, basca mai contrazici si ce spune majoritatea. Unde fum la mine in camera mai? ce tot bati cimpii cu laboratoare de chimie si alte conditii ostile? este vorba de home users. Tu sti despre ce se discuta aici? Ce a spus spooky51 si Ade_Dear sint reguli acceptate in unanimitate si nu sunt aplicate de azi de ieri. Vi tu acum sa inventezi roata patrata. Cred ca orice parere contradictorie de acum in colo este gresita si inutila.

#161
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

 Scumpicuta, on Feb 23 2008, 14:11, said:

Ia un cartus de tigari, fa frum in camera si pe urma studiaza flow-ul, sa vezi ce si cum...
Logic, aerul cald trebuie sa fie scos, nu bagi tu aer rece din nu stiu ce surse...

Exemplu : ia vezi la procesor, ce sens are ventilatorul ?

Si sa nu te aud ca acolo e altceva...

eu nu vorbesc din auzite. am avut mai demult o configuratie: athlon xp 2400+, un mb asus, 768ddr sui un 9200se racit pasiv( deci era dezastru cu temperaturile, athlonu' ajungea si 90'C, ii bagam si OC la greu si voltaj de 1.85v, la fel si placa video). carcasa era no name cea mai ieftina din magazinu' ala si am bagat la ventilatoare in el cu gramada si am studiat fiecare pozitie si sens si etc si am ajuns la concluzia de mai sus.

#162
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006
In general se baga aer rece cu un ventilator plasat in partea din fata-jos a carcasei si se scoate cu un ventilator plasat in partea din spate-sus.
Ventilatorul din fata impinge aerul mai rece catre componentele calde din spatele carcasei (placa video/procesor), aerul se incalzeste, se ridica si va fi apoi evacuat de ventilatorul din spate.
In general e bun si un ventilator in partea superioara a carcasei care preia aerul cald generat de sursa/procesor.
In ceea ce priveste ventilatoarele laterale, daca iti alegi cu grija ventilatoarele poti sa ai un airflow foarte bun. In momentul de fata racirea carcasei mele e formata din 5 ventilatoare, intake: 80mm in fata-jos, 120mm+80mm lateral; exhaust: 92mm spate-sus, 120mm partea superioara.

Mai trebuie avuta in vedere si presiunea din interiorul carcasei, generata de diferentele dintre volumul de aer scos/introdus din/in carcasa. In general pentru un home user nu este foarte importanta, mai mult conteaza pentru pasionatii de OC unde diferente de cateva grade conteaza. E bine ca volumul de aer evacuat (exhaust) sa fie mai mic sau egal (cazul ideal) cu volumul de aer introdus in carcasa (intake).
Nu vreau sa intru in detalii, important e ca atunci cand exhaustul e mult mai mare decat intakeul racirea nu mai este eficienta.

Scumpicuta, ventilatorul de la coolerul procesorului sufla aer pe radiator, in plus nu cred ca tine cineva PCul intr-un "laborator chimic" fara sa-l protejeze. Aer oricum ar intra in el pentru ca daca toate ventilatoarele scot aer, presiunea din interior scade. Tendinta naturala e ca cele doua presiuni sa fie egale, deci va intra aer prin toate orificiile disponibile asa ca "oxizii de acid clorhidric" tot ajung unde trebuie.

Edited by the_nightfly, 23 February 2008 - 17:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate