Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Termopane ce profil sa aleg?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Ce profil pvc sa aleg intre Rehau sau Gealan? care sunt mai bune? Stiti si ce garantie au?

#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,085
  • Înscris: 22.06.2004
rehau fara discutie. de obicei au 5 ani dar cred ca ti-ai pus deja termopanele

#3
arhivecaza

arhivecaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.01.2006
Rasfoind prin istoricul celor doi mari producatori se observa faptul ca Rehau este primul (dintre cei 2) care a produs profile din PVC, fapt pentru care recomand profilele Rehau. (cel cu 5 camere)

1958 - Primul profil de ferestre din material sintetic de la REHAU
1968 - Producerea primului profil din PVC destinat prductiei de usi si ferestre de la GEALAN

#4
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007

 arhivecaza, on Apr 9 2008, 23:18, said:

Rasfoind prin istoricul celor doi mari producatori se observa faptul ca Rehau este primul (dintre cei 2) care a produs profile din PVC, fapt pentru care recomand profilele Rehau. (cel cu 5 camere)

1958 - Primul profil de ferestre din material sintetic de la REHAU
1968 - Producerea primului profil din PVC destinat prductiei de usi si ferestre de la GEALAN


Si Trocal pe unde erau pe vremea aia?

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Daca poti alede deceunik e ok.  :thumbup:
La randul meu am avut si rehau si gealan. Despre gealan am numai cuvinte urate poate si din vina celor care au montat tamplaria. Despre rehau numai de bine. La un apartament am pus rehau (facute de aplast). Acum trebuie sa vina sa-mi puna si balconul. Sunt destul de multumit. Daca ar fi un poll as vota rehau.

#6
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

 arhivecaza, on Apr 10 2008, 00:18, said:

Rasfoind prin istoricul celor doi mari producatori se observa faptul ca Rehau este primul (dintre cei 2) care a produs profile din PVC, fapt pentru care recomand profilele Rehau. (cel cu 5 camere)

1958 - Primul profil de ferestre din material sintetic de la REHAU
1968 - Producerea primului profil din PVC destinat prductiei de usi si ferestre de la GEALAN

Dupa cum spune si @bogdanpaul: eroare! Sau o fi reclama?

Trocal a scos pe piata in 1954 prima fereastra de pvc din lume produsa in serie, iar in 1967 primul profil multicameral pentru tamplaria pvc.

Calitatea produsului fereastra pvc cu geam termoizolant depinde si de profil, si de geam, si de prelucrarea profilului. Si de feronerie, si de tipurile de deschidere alese. Si de montaj bineinteles. Deci profilul ar fi doar o mica parte din "durere".

Strict la alegerea profilului, alegerea mea ar fi doar una, Trocal.

#7
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
PVC-ul este PVC, indiferent de cine in ce forme il injecteaza sau cum il extrudeaza. Oricum transferul de energie este maxim prin sticla si nu prin profilul PVC indifierent ca e solid, ca are o camera sau ca are 15 camere. Luati cu incredere cel mai ieftin profil PVC.

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Asta e cel mai prost sfat "luati cu incredere cel mai ieftin". Cel mai ieftin nu e la fel de bun ca unul....bun (nu cel mai scump). Transfer termic se face si prin sticla si prin profil dar si pe la "garnituri". Un profil mai "smecher" are o arhitectura care nu lasa vantu sa bata ca printr-o chiftea de profil. Asa ca asta cu cel mai ieftin e foarte bun nu e adevarata. La 2 camere mi-am pus un profil cu 5 camere si 3 foi de geam (asa zisul tripan). Era o oferta nu-mi dau seama daca e mai bun cu 3 foi. Nu stiu daca e mai bine dpdv fonic sau al transferului termic. Montajul iarasi - poate face diferenta intre bun si mai putin bun.

#9
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
E bine ca ai opinii personale, insa asta nu le face adevaruri absolute. Cine are niste cunostinte minime de fizica intelege ce am vrut eu sa spun.

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nuuu...nu fac adevar absolut din opinie. Am vrut doar sa demontez afirmatia ta despre cel mai ieftin profil care e la fel de bun ca si celelalte. Am adus si ceva argumente. Am trecut si pe la fizica am acumulat ceva cunostinte :P  Sa nu incurajam lucrurile ieftine. Stii aia: prea saraci ca sa ne permitem ieftineli...Ai dreptate tu in felul tau nu numai profilul conteaza. Dar de la el pleaca toate celelalte...sticla care se monteaza pe el, garnituri, spuma etc...

#11
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ai trecut si pe la fizica termica prin anul 1 si 2 la facultatea de constructii?

Ai participat si la placarea unei constructii cu profile de aluminiu (pereti cortina, usi, ferestre, panouri compozit, louvers) in valoare de 5 milioane de euro? Nu? Eu da.

Sa iti explic cum sunt izolate termic profilele de aluminiu? Fii atent la poza atasata. Ce vezi in poza respectiva este un profil de aluminiu (aluminiul are o conductivitate termica excelenta) cu rupere de punte termica. Observa cat de complexo-complicata e ruperea aia de punte termica (thermalbreak): doua lame de PVC pe toata lungimea profilului. Mai observa si cate milioane de camere formeaza cele doua lame de PVC. Cate? Una?

Acel profil vine de la fabricantul numarul 1 in lume de profile de aluminiu  si are o rata de transfer termic absolut miniscula in comparatie cu sticla Low-E.

Enjoy.

Attached Files


Edited by Dragon Warrior, 15 April 2008 - 10:30.


#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Hai ca deja aberezi cu pereti cortina si altele! Ziceai fizica elementara  :P  Si vorbeam de profile PVC. Omul a deschis un thread in care intreba care din cele 2 (GEALAN & REHAU) e mai bun. Tu ai zis ca si cel mai ieftin profil e foarte bun eu am zis ca nu e chiar asa. Nu trebuie aprofundata prea tare insa teoria ta pica ! Nu, cel mai ieftin profil e o porcarie cu care nu iti vei face treaba. Asta tot incerc sa-ti spun daca vrei sa pricepi de bine. Nu pe mine trebuie sa ma convingi ci pe cel care a deschis subiectul ca el e cel in cumpana. Omul nu vrea constructie de 5 mil de euro nici macar de 3 - vrea sa aleaga o fereastra buna pt un apartament sau casa. Iar daca tot te dai mare constructor nu-i spune sa ia o mizerie de profil cum nu cred tu ai face daca ai atatea cunostinte.

Succes!  ;)

Edited by dreaQ, 15 April 2008 - 10:52.


#13
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ah, bine, aberez. Nici nu ti-am mai citi postul. Succes.

#14
zendo

zendo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.01.2007

 dreaQ, on Apr 14 2008, 11:36, said:

Daca poti alede deceunik e ok.  :thumbup:
La randul meu am avut si rehau si gealan. Despre gealan am numai cuvinte urate poate si din vina celor care au montat tamplaria. Despre rehau numai de bine. La un apartament am pus rehau (facute de aplast). Acum trebuie sa vina sa-mi puna si balconul. Sunt destul de multumit. Daca ar fi un poll as vota rehau.

Am lucrat la aplast...sunt ok cei mai mari din tara ...au o singura problema au ajuns prea mari ca sa mai controleze proprii angajati ca sa vada cum se finalizeaza lucrarea la client asa ca cum este si norocul poate sa iti iasa lucrarea super sau aiurea rau

#15
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Pe aria casa mea exista threaduri dedicate termopanelor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate