Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Vreau sa-mi fac casa!

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
kikignc

kikignc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.05.2005
Salutare tuturor.
Primul topic pe care l-am deschis, se pare ca l-am deschis unde nu trebuia. Asa ca revin.
Tocmai sunt pe cale sa-mi cumpar un teren de aproximativ 800 mp pentru a-mi face o casa. Treaba e ca nu prea am idee cu ce se mananca constructiile (sunt economist), dar sper sa invat. Oricum am timp ca n-am de gand sa demarez constructia intr-un viitor foarte apropiat. Pana atunci ma gandesc la proiect si amplasamentul casei si aici caut ceva pareri, critici vis-a vis de ideile mele.
Asadar, casa vreau sa fie un P+1 semi-mansardat fara subsol, fara garaj si alte minunatii.
Ideea e ca vreau o casa simpla, si cat mai ieftina, fara insa sa renunt la calitate, la un minim de confort, etc. Pur si simplu nu vreau sa cheltui nici macar 100 Euro mai mult decat este necesar.
Planurile casei sunt cele atasate mai jos. Sunt facute de mine asa ca nu stiu daca sunt bune de ceva, dupa cum am spus sunt economist si n-am nici o treaba cu proiectarea, constructia, etc. Deci, ce parere aveti? Voi ce-ati corecta, ce-ati modifica?
O problema am cu amplasamentul. As vrea sa asez casa asa cum apare in atasament, ca sa urmaresc atat sudul (pentru radiatie solara), cat si pozitia drumului de acces. Totusi pana acum eu n-am mai vazut o casa pusa in diagonala si ma gandesc ca totusi ar putea sa fie cam aiurea. In acelasi timp daca as indrepta casa spre drumul de acces ar fi cu fata spre nord. Daca as indrepta casa spre sud, terasa casei ar fi in spatele casei, ceea ce nu imi doresc.  
Sa raspuns si la intrebari si sugestii:
Am corectat baia de la dormitorul de sus. Asezasem cada, wc-ul si chiuveta complet aiurea. Ideea mea e sa fac in casa doar 2 coloane de apa-canalizare. Una pentru baile de pe hol si spatiul tehnic (care va fi si spalatorie), iar cealalta pentru baia de la dormitorul etaj si bucataria de jos.
In casa vor sta 4 persoane. In dormitorul de la parter soacra mea, sus eu cu sotia si copilul care (sper eu sa apara bine si sanatos peste vre-o 5 luni) la etaj. Un dormitor de la etaj va fi de rezerva; pentru oaspeti sau cel de-al doilea copil.
Livingul nu mi-l doresc mai mare pentru ca nu o sa-l folosesc foarte des. Cand vin de la servici mananc (deci stau in bucataria care e destul de mare) pe urma mai lucrez ceva la calculatorul din dormitor... pe urma somn si o noua zi.
Balconul de la etaj este mai mult de forma. Casa (care nu e chiar vre-o frumusete dpdv al designului) e un pic mai frumoasa cu acel balcon.
Terenul este in Giurgiu. Are curent electric la poarta si apa curenta. Canalizare la primavara, daca ar fi sa cred un proiect care l-a facut primaria. Avantaj a fost faptul ca a fost ieftin comparativ cu Bucuresti. Dezavantaj ca manopera pentru constructii este la fel ca in Bucuresti datorita distantei mici dintre Giurgiu si capitala (65 km).

Attached Files



#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
de cati bani dispui si ce suprafata construita va avea casa?

#3
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
la suprafetele pe care le-ai trecut acolo mobila pare rescalata,adica e mai mica decat in realitate. Mai verifica putin programul folosit.
la un living de 24 de ex nu incape si masa si canapeaua si locul liber dintre ele. La fel la dormitoare. Masoara in programul respectiv dimensiunile... Cred ca trebuie putin regandit partiul daca vrei sa ai spatiul ala in dormitoare. Nu vad rostul celor 2 bai de la parter precum si holul destul de mare de la etaj din jurul scarii.
Parterul are o functiune de "bloc", mergi cam mult prin caasa pana la living, in general la case livingul e mai "la usa". Bucataria se punea la intrare in blocurile vechi din motive Psi, sanse de foc mai mari, cale de acces facila spre exteriorul apartamentului. La case e evident ca nu e cazul de asa ceva. Nu vreau sa sune ca la "posta redactiei" :D , dar: promitator, mai reveniti...
E clar ca te-ai chinuit ceva, dar sunt sigur ca ai plecat de la un partiu gandit involuntar, de apartament, si l-ai inbunatatit...
incearca de ex sa muti livingul la intrare in locul bucatarie si al spatiului tehnic, deja iese mai mare cu 5m, lasa doar spatiul tehnic de langa baie, incape acolo si masina de spalat si de uscat si centrala si chiuveta.
si, in general, intrarea e mai pe mijloc ca si scara de acces la etaj.  cand intrii in casa poti sa ai intr-o parte bucataria si livingul, scara mai pe mjloc, baia si centrala termica intr-o zona langa biroul sau dormitorul de la parter. E bine sa ai functiunile separate respectiv living, buc grupate, zone diurne, "publice", cu acces facil de la intrare, invitati , prieteni, posta, pizza boy, etc, si intr-o zona separata biroul, baia, ct, chestii pe care le folosesc cei ai casei mai mult...
daca stai la casa nu te opresti niciodata in "mijlocul drumului", respectiv pe holul de la etaj, sa te uiti la tv de ex, sau la o vorba, macar ca sa nu-i scoli pe cei care dorm, invata, citesc etc in camere..., ori te uiti la tv-ul din dormitor(sincer nu-ti recomand, vorba ceea mortea pasiunii in dormitor), ori cobori in living, birou etc, la parter, macar pentru considerentul ca bucataria cu frigiderul e mai aproape... o bere, un vin, un snacks...

Edited by septimiu80, 16 February 2008 - 13:02.


#4
kikignc

kikignc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.05.2005
Intradevar livingul este subdimensionat. Gresisem dimensiunile mesei de acolo care o facusem foarte mica. Am corectat; am marit livingul si implicit aproape toata casa in sensul ca am mai creat un spatiu de depozitare si la etaj care sincer chiar e util. Acum livingul are 6.50 x 4.20 m ceea ce este suficient.
Planul de la care am plecat este al unei vile care am gasit-o intr-o revista pe care l-am modificat eu dupa necesitatile mele. Pozitia livingului si a bucatariei este asa pt simplu fapt ca asa imi place mie. Oaspeti, prieteni o sa am in vizita eventual o data pe saptamana si bineinteles eu imi pozitionez spatiile asa cum imi este mie mai usor in celelalte 6 zile ale saptamanii.
Pozitia scarii imi convine mai mult decat o pozitie care imi imparte casa in doua, pentru motivul ca atunci cand vin acasa si vreau sa ajung la etaj nu am nevoie sa trec prin toata casa. In plus in felul asta evit si sa am spatii de dormit si petrecut timpul care sa fie indreptate spre nord.
Holurile au o latime de 1.5 m ceea ce nu este mult. Mai putin ar insemna sa am holuri ca la un motel de autostrada.  
Spatiul de langa scara de la etaj il vreau chiar asa cum e din cauza faptului ca vreau si un spatiu recreativ secundar (pt copil/copii si prieteni lor)
La parter nu sunt doua bai. Unul din spatiile de acolo este un spatiu tehnic care va juca rolul de spalatorie, calcat rufe, depozitare, etc.
Spatiu pt centrala termica nu am nevoie in casa deoarece centrala va fi pe lemne cu gazeificare (gaze nu sper vreodata sa am in acea zona) si va fi construita o camaruta separata de casa pt asa ceva.
Dar referitor la pozitia casei vis-a-vis de teren nicio parere. Aici chiar ca sunt in mari dubii. Adica, daca pun casa pe diagonala ar fi o pozitie ideala pt mine din punct de vedere a pozitionarii fata de nord, soare, drum de acces, etc. Chiar si pozitia terasei imi convine de minune, in sensul ca nu vrea ca terasa sa fie in spatele casei. Dar totusi este o pozitie nefireasca. Habar n-am ce sa fac.

Suprafata utila a casei este cea care apare si in fotografiile atasate. Progamelul imi calculeaza suprafetele utile alea fiecarei camere. Referitor la bani, acum sunt pe minus rau de tot in sensul ca nu am decat vre-o 70.000 euro, dar ar trebui ca la vara sa mai am vre-o 30-40.000 care sa-mi permita sa ma apuc de construit.

Attached Files



#5
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Am inteles
:rolleyes:
cat despre pozitia casei pe teren... daca te lasa primaria sa o faci asa cum ai pus-o in schita nu vad alte probleme.

#6
Jely25

Jely25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.02.2006
imi spui si mie pls ce program ai folosit si de unde pot sa iau si yo kitul.mersi anticipat

#7
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 Jely25, on Feb 18 2008, 08:39, said:

imi spui si mie pls ce program ai folosit si de unde pot sa iau si yo kitul.mersi anticipat


si mie, pls.

Cu banii...nu vreau sa te descurajez, dar pune de back-up macar 15% fata de ce ai estimat.

Daca citesti cateva jurnale de case de la cei care au construit deja sau mai intrebi pe la amici care au facut casa in aceasta perioada
o sa intelegi de ce.

#8
kikignc

kikignc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.05.2005
Salut. Casa n-am desenat-o intr-un programel propriu-zis. Am desenat-o online pe www.floorplanner.com, iti faci un cont gratuit si poti sa faci cateva desene. Este si foarte usor de folosit. Sper sa nu fie considerat reclama. Succes la desenat.

#9
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
eu am doar doua observatii la prima vedere, una functionala si una de estetica

functional: daca o sa ai centrala pe lemne, acesta indiferent ca va fi in afara casei, va trebui sa fie lipita de casa, deci va face parte din plan. trebuie s-o pui in desen si pe ea. Apoi dimensiunile camerei de centrala trebuie sa fie minim 3x3, cu acces exterior, cu fanta de ventilatie. gandeste-te ca ploua afara, trebuie sa pui lemne in centrala, trebuie sa iesi din casa, astfel accesul la centrala va trebui sa fie facil si eventual uscat nu prin noroi, nu sa bata ploaia in usa.

estetic: mi-ar fi placut ca tot peretele livingului spre terasa sa fie vitrat, eventual cu 2 usi care se deschid la 180 grade, astfel ca vara sa le dai de perete si sa fie totul o prelungire placuta a exteriorului in inerior.

Cam atat. restul le-au spus ceilalti.

oricum foarte mare casa, sper ca esti realist ca va costa foarte mult , va fi mai greu sau mai scump de incalzit. daca ai banii pregatiti este ok. Apropos, la cat estimezi ca te duce o asemenea casa, dupa tine?

#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
muta scara aia din coltu' casei ca ma imbolnavesc de nervi :cursing:

Edited by punkt, 20 February 2008 - 10:02.


#11
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
eu sunt constructor nu arhitect, i-am propus si eu, dar e hotarat, conteaza si asta la relizarea unei case :rolleyes:

#12
kikignc

kikignc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.05.2005
Centrala va avea o camera separata de casa. Nu cred ca trebuie neaparat sa fie legata de casa. Acesta camera o pot face si fara vre-o fundatie in adevaratul sens al cuvantului si cel mai probabil de lemn ca nu-i trebuie cine stie ce rezistenta (in felul asta e mai ieftin). Evident ca o sa am o poteca cimentuita pana acolo, sa nu inot in noroi. Asa ceva am vazut la un prieten de-al meu, mi s-a parut ok si nu vad de ce n-as face si eu. Daca as face o camera in casa pt asa ceva ar trebuit sa fac fundatie, sa folosesc aceiasi caramida, acoperis, etc, care m-ar costa mai mult zic eu. In plus de asta am impresia ca pt astfel de centrale ti se impune o camera separata de casa, din considerente de PSI (sa nu ia casa foc, sa ia doar acea camera in caz de Doamne-fereste)
In privinta peretelui dintre living si terasa, mi se pare o ideea foarte buna sa fac acolo doua usi cu deschidere 180 grade sau doua usi pliante mari cu geam. Ar fi o deschidere frumoasa.
Pentru a face bani pentru acesta casa vreau sa vand un apartament si o garsoniera, asa ca deocamdata incerc sa-mi dau seama cam cat ma costa aventura asta. Vreau sa am proiect care sa fie optim pt mine, si apoi daca vad ca nu stau bine cu finantele sa ma gandesc la ce trebuie sa renunt. Imi dau seama ca ma va costa destul, de asta nici nu am facut garaj in casa, subsol, cat mai putine coloane de apa-canalizare, semi-mansardat (ca sa nu torn 2 placi), etc. Bani nu mi-ar trebui decat pt constructie propriu-zisa pt ca am noroc sa am curentul la 5 m de teren, apa curenta la fel, si canalizarea ar trebui sa treca tot prin poarta la primavara.
Referitor la scara; pozitia ei ma avantajeaza din considerentele pe care le-am scris intr-un post anterior (accesul la etaj fara sa fiu nevoit sa trec prin toata casa si pozitia fata de punctele cardinale, mai precis nord). Nu zic ca am neaparat dreptate, dar ca sa inteleg ca gresesc astept niste argumente logice, nu argument subiective bazate pe nervi, gusturi, trairi de moment, toane si alte asemenea.
De altfel scopul meu cu acest post este sa vad unde gresesc si eventual sa vad si alte idei. Mi s-a spus ca am baia de la etaj configurata aiurea si am corectat; mi s-a spus ca am livingul cam mic pt cata mobila vreau eu si am corectat; mi s-a dat o ideea mai buna vis-a-vis de peretele dintre living si terasa si am preluat-o. Modific si scara daca este nevoie, dar sa inteleg si eu de ce.
In plus fiecare casa trebuie sa fie pe gustul utilizatorului si sa-i servesca cat mai bine nevoile. Daca o casa are scara pe mijloc nu cred ca trebuie neaparat ca toate casele sa fie cu scara in acest fel.
Multumesc mult pentru tot ce s-a scris pana acum si sper ca si in continuare sa fie la fel.
Pa.

#13
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
eu te sfatuiesc sincer sa mergi intai sa vorbesti cu cineva care se pricepe la instalatii termice si sanitare, sa te duci cu planul asta si sa vada cam pe unde o sa vii cu tevile si ce iti trebuie la centrala. In camera de centrala, nu sa doar centrala, sta si boilerul, iti mai trebuie si un vas de expansiune, distantele circuitelor de apa conteaza si ele. o sa ai nevoie de circuite separate din centrala pentru parter si etaj, nu stiu cum o sa faci asta cu centrala pusa la o distanta de casa. Cu atat mai mult, din considerente PSI nu se face din lemn!!! dar ma rog, treaba ta, casa ta, cum bine spuneai si tu.

#14
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
am observat azi ca partiul prezentat de tine are niste incoerente structurale. :deadtongue: . Poate ar fi bine sa'l revizuiesti.

#15
kikignc

kikignc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.05.2005
Referitor la centrala termica pe gazeificare se pare totusi ca trebuie facuta o anexa langa casa pentru asa ceva.
http://www.misiuneac...pic.php?t=11234
Acelasi lucru reiese si din cartea tehnica a unei centrale termice pe care am gasit-o pe net (vezi pag 7 din atasament)
In legatura cu "incoerentele structurale" habar n-am la ce te referi. Cum am mai spus ideea acestui post este sa vad care imi sunt greselile. Daca imi spui ca am niste greseli, dar nu si care sunt alea... este egal cu zero. Daca eram arhitect probabil vedeam singur greselile, dar din pacate nu sunt, asa ca scriu si eu pe aici poate imi spun alti.

Attached Files



#16
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
ma bucur ca te-ai lamurit cu cazanul. Apropos, cel prezentat de tine nu stiu daca este cu gazeificare!! mare atentie ce cumperi.

#17
is-yzy

is-yzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.11.2007
auzi...da' tu nu ai un arhitect? el nu are un structurist?

e cat se poate de OK sa intrebi pe forum ce ai gresit dar sunt sigur ca raspunsurile finale le vei lua stand fata in fata cu arhitectul. Doar nu vrei sa mergi cu o schita a casei gata facuta si el sa-si dea acordul instant :D

vezi ce a zis si mirela....

#18
niccostea

niccostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.10.2006
E faina casa in sine, mai ales partea de la etaj, cu dressingul pus intre baie si dormitor (cred ca o s-o preiau si eu pentru mansarda noastra) si cu living-ul secundar, pentru copii.

Singura problema mi se pare intrarea, care e pusa relativ departe de livingul de la parter. Gandeste-te cum ar fi sa vii cu niste prieteni direct acasa si sa gasesti casa "deranjata". Nu ti-ar placea sa-i poti baga direct in living, fara sa mai vada deranjul din restul casei? Gandeste-te ca doar in reviste si in filme vezi case vesnic curate si ordonate; cand vor aparea copiii va fi cu atat mai greu sa pastrezi totul in ordine. Sau poate vei avea menajera interna? Plus ca la mijloc mai e si o mama / soacra, care la un moment dat va imbatrani si nu va mai avea la fel de multa grija la cata curatenie lasa in urma ei...

In cazul asta ar fi 2 solutii: fie muti intrarea intre bucatarie si living, fie lasi intrarea pentru membri familiei acolo unde e acum, si mai faci o intrare pentru oaspeti prin terasa direct catre living (personal imi place mai mult ideea asta).
"Later edit> acum am vazut ca poti muta living-ul in locul bucatariei si invers, si cu asta rezolvi si probl urmatoare. "

O alta problema ar fi peretele comun dintre camera mamei / soacrei si living. Poate la un moment dat, intr-o seara de iarna (cand nu veti putea iesi pe terasa), o sa ai prieteni invitati la tine, care vor ramane pana tarziu, vor rade tare si veti asculta muzica la fel de tare... Oare asta n-o va deranja pe mama / soacra, care - cum spuneam - n-o sa ramana pana la adanci batraneti la fel de intelegatoare cum e acum?...

Cand am reamenajat casa in care locuiesc acum cu mama si sotul meu ne-am gandit in primul rand la asta> camera mamei sa fie cat mai departe de living, dar cat mai aproape de baie si bucatarie (ea se ocupa de tot ce tine de bucatarie), iar livingul sa fie cat mai aproape de intrare, ca sa-mi poata ramane spatii din parter "intime", pe care eventualii invitati sa nu le traverseze in drumul care living. Plus ca n-o sa-i poti obliga sa se descalte la intrare ... si atunci sa vezi urme de noroi in tot holul, toamna si primavara!!!
Succes la constructie!

Edited by niccostea, 21 February 2008 - 15:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate