Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declaratie venit si siguranta XTB

Comanda laptop Amazon UK

Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...
 A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate

Vouchere de vacanta
 Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 

Tropospheric Propagation (87.5 MHz - 108.0 MHz)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3088 replies to this topic

#1
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
incepem de astazi noul meu proiect lucrat aseara cu nea Petre de la y2tro romania proiect care a fost realizat cu succes . acest proiect este "o mana de ajtor" pentru dx-erii romani bulgari moldoveni ucraineni unguri si sarbi . Pentru inceput lansam versiunea V1.00 versiune ce momentan este in teste pentru 6 ore nu 12ore . mai dureaza pana verificam soft-ul pas cu pas.  :D .
din culise , 2 antene directive SX8952 cu 12dB fata de dipol castig , o antena directiva pentru detectare e-skip dorma de U , 4 dipoale deschise pe pozitiile exacte nord sud est vest . Aceasta lansare va fii maine la ora 00:00 , cand incerc si eu sa intru read only acces pentru ansa 565 ea fiind cea separata de ale noastre . Pentru bucuresti o sa incerc cu Antesitu' si cu Mitica un mare om antenist sa imi lansez o ansa fixa si una mobila . aceasta in maxim 2 sau 3 luni in functie de achizitia antenelor si a aparatelor de masura pentru acestea.  ;)

O PRIMA PREVIZIUNE PENTTRU ORA 21:00

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 23 March 2010 - 14:34.


#2
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
am reactivat situl http://dxers.myftp.org , sit ce va tine de propagare si ce se prinde in bucuresti

#3
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
propagarea vazuta din #559 pentru bulgaria , indica +8.7% in zona sofia
propagarea vazuta pentru zona litorala indica +8.3%

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 13 February 2008 - 22:28.


#4
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
previziunile pentru site au fost traduse pas cu pas din mapa de radar in google
pentru ora 04:00 dimineata  


pnetru ora 08:00 dimineata


BAFTA LA DX VA URAM DIN BUCURESTI ! B)

Edited by Zvartoshu, 19 September 2009 - 15:48.


#5
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Se deplaseaza cumva catre vest?

#6
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postchatnoir401, on Feb 13 2008, 22:45, said:

Se deplaseaza cumva catre vest?
da se muta spre sud vest , abia astept sa vad daca 100.9 o ia iar rds-u . :D ciudat este ca se modifica ori prea mult ori se burdihaie . , asta e simulare . maine incerc sa ma uit sa vad realul si il si postez sa vad daca se pupa ceva ceva

#7
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
spre ex Y2tro masoara la turci o propagare de 9.2% acu la 22:57 iar Y2MBUR vede 9.8% , sa vezi diferentza ... ei avand multe anse de la istabul spre edirne sau spre bursa , normal ca pe un deal e vre un semnal de 10.4% sa zicem si in medie normal ca se mareste.

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 13 February 2008 - 23:00.


#8
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Numai la turci apar aceste diferente la masuratori sau e valabil si la modul general?

#9
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postchatnoir401, on Feb 14 2008, 00:05, said:

Numai la turci apar aceste diferente la masuratori sau e valabil si la modul general?
unde sunt multe anse apar diferente de + sau minus 0.6% asta in unele regiuni
de ex inromania daca mi se da acces asa pe #304 sau #307 , propagarea dupa calcule in periferie masurata de #559 este de 6.1% iar in media anselor #559 , #304 #307 este de 6.3% . deoarece pe una din zone poate fii intesitatea propagarii mai mare , nu este nici o data unioforma si de aceeasi intesitate peste zone , ci difera , uneori poate fii la fel . sasu de ex este instabila , adica vine in valuri , atunci daca in val prinde o ansa si una prinde partea slaba la medie iese mai mare propagarea ca una din anse are sa zicem 6.9% , restu 6.3% si 6.1% .. deci propagarea in cele trei anse iese de 6.4% si in buc masoara 6.3% deci diferentza se poate simtii .. deja eu am calarit cateva anse si am facut medii si nu ma iau dupa 6 sa zic , masor cu 3 sau 4maxim sau 2 depinde pe care am acces sopradic de masura  ^_^

#10
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pana la ora 12:54 se mai pot face accese pe radar full pentru maps si pentru masuratori , de la 13:16 orice persoana publica va avea acces pe #559 read only . #565 ramane activa pe perioada trecerii de la forma veche full la cea noua .. guest private acces , user si pass .
uitasi , denumirea de VIZITATOR este desfiintata de azi de dupamasa de mine si de petre . Maine si poimine acces pe #559 se poate face si din siteul meu mai sus mentionat .
acest mesaj este pentru cei doi de la radar care nu stau pe mess care citesc pe forum , pentru restul de persoane scuzati mesajul si treceti mai departe .

Edited by Zvartoshu, 14 February 2008 - 04:29.


#11
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
probabilitatea de estimare a porpagarii vad ca nu tzine mai sus de 33 de ore
iaute ce stie sa raspunda .. :lol: .. poza in real nu am voie so afisez , doar cea tradusa de mine cu o harta oarecare .. uite aici specimen de estimare


sa nu mai zic ca am pus la 37 de ore , deja e oale si ulcele cum afiseaza ... :lol: .. asta ca sa vad si eu zeama de sub tzeasta daca e multa sau 3 fire :P

Edited by Zvartoshu, 19 September 2009 - 15:49.


#12
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
cazatura in bot , fix in bot , si la interfatza vpn a radarului , si la apachele meu de pe server .
cazatura fix in pix a Magistralelor IDE de pe compacurile domniilor mariiilor lor , am ramas cu okii in sus .

marius , petre , daca vedeti , turbo terpentin pe masina si pe cracii domniilor voastre , ca de nu singur nu pot sa fac ca nu e antensitu' .. help ca e grav , nu mai merge masuratoarea nicaieri .
565-u e intact , dar nu merge masuratoarea de nici o culoare , merge sa vezi activitate realtime . nu ma intereseaza , vreau in decursul timpului . ansa 559 ce pustile mele a avea azi , ba ziceai ca nui curent pe receiver , ca nu mai afisa nimic .
haideti sa haidem , ca nea dat-o bine , care ne-a dato in freze. deh , care stie sa lucreze , logurile la ip-uri ca sa il prindem . hai ca eu sunt cu 2 oameni acum pe mess bagam tare .

#13
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
spre ora 20:00 pregateste-te la coltz acolo unde am fost data trecuta , ia buletinu si mergi si dai si iscalitura , hai ca e urgentza asta . deci , in alta ordine de ideei , norocul meu este ca oncescu te-a vazut pe mess cu eroarea de port si aia de ide si a dat cu spray-ul . pentru asta ori o lasam ori o desfiintzam . eu nu vreau sa vin in romania zilnic . asa si saptamana trecuta cu alertele de pe radiocoame si , nu era nimic rau . asta e romania , lasa ca aranjez eu acum totul c-cms pe situatia asta de suferinta .

ide-ul sa tii minte cand cade , dezinstalezi si reinstalezi ca ai kit langa tine pe g:/ in ftp-uri
daca cade portul bagi degetul in restart sistem , astepti 2 min si duap aia intra iar.

Edited by Antenistu', 17 February 2008 - 16:21.


#14
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostAntenistu', on Feb 17 2008, 16:14, said:

spre ora 20:00 pregateste-te la coltz acolo unde am fost data trecuta , ia buletinu si mergi si dai i iscalitura , hai ca e urgentza asta . deci , in alta ordine de ideei , norocul meu este ca oncescu te-a vazut pe mess cu eoroarea de port si aia de ide si a dat cu spray-ul . pentru asta ori o lasam ori o desfiintzam . eu nu vreau sa vin in romania zilnic . asa si saptamana trecuta cu altertele de pe radiocoame si , nu era nimic rau . asta e romania , lasa ca aranjez eu acum totul ccms pe situatia asta de suferinta .

ide-ul sa tii minte cand cade , dezinstalezi si reinstalezi ca ai kit langa tine pe g:/ in ftp-uri
daca cade portul bagi degetul in restart sistem , astepti 2 min si duap aia intra iar.
vinoooooooo , bem si o bere , si am discheta aia , o depunem ca are capturi sexy . lasam gluma si rasu , apachele e cazut si la mine si la ala , ba 565-u e intact , nici cazatura nu are .
stiu ca sufera lumea ca avem si ca facem si estimam , deoarece put a prosti , si merita multe , merita sa ii crestam si sa le dam cu sare de idioti ce sunt  :D
hai ca trebui aranjata ca e urgentza.

#15
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
refacerea sitului ce ne vine din apachele serverului meu , http://dxers.myftp.org a revenit .

#16
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata ca am ajus cu estimarile pentru primele e-skipuri de la mici spre medii pe europa . intre ora 04:00 - 16:00 intre greci si italieni ,inte egipteni si greci , italieni si sloveni , albani si turci , greci si turci ,  cehi si ungari , cehi si ucraineni . mai mule detalii de la dxers.mftp.org

si


pozele fiind valabile numai saptamana asta

Edited by Zvartoshu, 19 September 2009 - 15:49.


#17
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
seara bengoasa , nenea Y2tro nici prin gand nu ma trecea ca are ansa inchisa ! uite ca am prins si offline ansa lor , oare urmeaza ceva de bine ? sau modernizare ? o sa vad mai pe la 12 ca astept sa faca schimbarea de pc ca ma termina nervii la compaqurile alea de 3 lei ce le aveau.

#18
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
incepand de maine incep activitatile porpagarilor conform radarelor si anselor . dupa cum estimeaza incep si sporadicele de putere .
o estimare fie acum intre 4 ochi , iun date de 24 de la ora 16:48 pana la 19:03 desupra romaniei , mai precis sud est , nord est  de romania pot cadea sporadice , mai ales in data de 25 ora 12:47 spre 16:32 ne putem astepta iar la sporadice . activitatea maxima o au pe 26 ora 11:09 cand putem fii bombardati de unde sporadic din mai multe pozitii .
O3Xmu anunta deja ca in europa in ultimile zile propagarile au devenit intense , ansa plot cea realtime a afisat la ora 15:38Z deasupra germaniei de nord 2 sporadice de putere panala 1400km deci , incep distractiile , sezonul se deschide din martie ??? sau nu vad bine ?!
ok sa fie asa atunci , inseamna ca bag bulanele in ea de antena de emisie de fm si urc in catarg dipolu antenist sa prind cu CINIA niste Jordanian TV si niste RUSOAICA1 :P alea alea .. sa am cu ce nu ? ce papucile mele
acu hai sa va arat cica propagari intense la ora 20:00 estimate maine seara


uitati-va cum apare si un sporadic , lol si scuzele mele ca am notat cu rosu , trebuia cu mov ca e semnal mediu de sporadic , aici recunosc ca am pus gresit mausu in culoare .

uite ceva ce ma facut sa rad chiar , afiseaza estimatia sporadic cu rosu gros ca vin egiptenii  , ma sincer ma tavalisem de ras cum aparea pe harta pusa de antenist pe pc , mai bine punea o poza cu ioropa fara lazal el samad . da merci ii zic ca poate o sa am voie o data sa pun pata aia de pe radar , :P cinestie .. ma amuz ca stiu ca nu se poate si incerc in zadar .. de asta e ! tot inainte mergem si artam si poza


ATENTIE POZELE NUMAI SAPTAMANA ASTA SUNT VALABILE ... !!! 20feb spre 25 februarie !!!

Edited by Zvartoshu, 19 September 2009 - 15:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate