Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Tropospheric Propagation (87.5 MHz - 108.0 MHz)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3088 replies to this topic

#19
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pentru ca sa dat peste cap radarul si sau instalat alte softuri , acum orele sunt si ele date peste cap , deci situl mere in continuare , problema este si va fii ca nu stiu orele pe deasupra , estimarea este pentru romania de 24 ore valabila , si de 12 ore pentru italia , cehia , slovacia , polonia , si ucraina de nord est . antenistu'

Edited by Zvartoshu, 23 February 2008 - 02:06.


#20
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
realtime propagation , accesati pagina de net http://dxers.myftp.org:8080

#21
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
astept sa se termine o data cu revizia asta tehnica , propagare de 78.6% pe sud , propagare de -32.2% pe nordul romaniei , propagare de 134.6% in italia
antenistu mai bea nitel cu radaru de gat , cred ca are putin alcool in el si hartile ne arata duhoarea si palea alba a tutunului !

deci propagare a la antenistu , fara numar  :) 03:52 - 03:59

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 25 February 2008 - 03:59.


#22
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
da ma da , am decalibrat cu unu citirea ca sa observ daca apare harta cu multe pete , adica propagarea de 6-16% sa nu existe si sa o gogoloieze pe aia de 30-45% ca sa inteleg de unde cade des! acum merci ca ai pus pe dx-eri pe site pozele citite azi noapte "m-ai scutit mon amis sa nu iti mai zic .. hei extrage din poze si pune-ti pe site"!

#23
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata ca am ajus pe anul asta la penultima schimbare de softuri , cws recuri , tot si woa , nu lasam nici picatura de antichitate . dorind a va informa cat mai concret asupra propagarilor de oras lansez incepand de azi ansa mobila #772 , expermintal vorbind pana achizitionez un laptop o sa incerc cu cateva metode babesti pentru retinerea semnalului cat mai apropae de ral , capturarea lui cu diverse aparate. stiind ca maxim pentru purtatoarea AGC-ului imi trebuiesc 24khz adica 48khz ca placa audio , o sa incerc si inregistrare tzaraneasca pe un recorder , reportofon cu mufe cu o caseta cr_o2 sau AGFA , ORWO ceva ce sa redea aprox 15khz. e greu dar asta este chinul aduce si fericire cate o data . nu se poate stii de unde pica si ceva care sa poti masura exact . in fine versiunea #771 a ajuns la 1.1 sa zicem din acest moment . LANSAM harta de masurare simpla cu romania , bulgaria , turcia , ucraina moldova ungaria serbia . atat , os a incerc pe site-ul dxers ala sa ii fac o pagina dedicata masuratorilor SPECTRICE , band scanuri actualizate permanent , sau band scan etalon pentru a arata cu exactitate cam cate posturi de radio pe TROPO au ajuns si cam cate pe e-skip . distractia este mare va inteleg , ma distrez totodata si eu asta este merg inainte si fac in asa fel sa arat lumii cate una si alta pe aria dx-ului !

#24
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
bla bla , munca sa iei ce iti trebuie .. etc .
vezi ca #559 il ai pentru tine , gata , e reglat nu mai am nimic pe compaq si gata cu x-ulescu si y-escu , am inteles , nu trebui sa imi desenezi . deci , intelege , dx nu se face in 2 pe romania ... clar! asta inseamna lupta cu morile de vant! ai talent , ai ambitie , ai placere , am citit te felicit , bataia de la mata o iei ca ai iesit cu firstu' asta este , si asa mai departe , deci ai inceput sa pierzi controlul iar , pierdel si o sa vezi mai incolo ce o sa iasa!

#25
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostAntenistu', on Mar 5 2008, 11:45, said:

bla bla , munca sa iei ce iti trebuie .. etc .
vezi ca #559 il ai pentru tine , gata , e reglat nu mai am nimic pe compaq si gata cu x-ulescu si y-escu , am inteles , nu trebui sa imi desenezi . deci , intelege , dx nu se face in 2 pe romania ... clar! asta inseamna lupta cu morile de vant! ai talent , ai ambitie , ai placere , am citit te felicit , bataia de la mata o iei ca ai iesit cu firstu' asta este , si asa mai departe , deci ai inceput sa pierzi controlul iar , pierdel si o sa vezi mai incolo ce o sa iasa!
in fond pentru first nu sunt curios bai asta ce iese , oricum cu maicamea am pus PUNCT , se stie de ce , asta este eu nu voi mai sta cat de curand in familia condusa de ea , da?
inteleg ca nu se face dx in 2 dar asta este eu lupt ,care so atasa e bine venit , nu ma uit ! pai cu x si cu igrec e un \fel de ai bel***nenea , vezi ce mai zici ca  :naughty: ,acu fara suparare !
deci poze extractie daca nu merge te fac de ras pe unde apuc ! :thumbup:

#26
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
aha , deci asa , sa te vad ! oricum daca omului ii plac manelele nu poti sa pui stop , am vorbit cu ea si plangea ca ii vorbesti de parca nu ai fi al ei .. heheh , lasa ma ca e bine , asculta tu muzica de spart matze si sa te vad eu la nunta ce muzica ai sa pui , aoclo te vad cap patrat !  :naughty:  nu te pune cu hoasca bartana ca te face
oriucm merit ma pentru ce ai zis mai sus , sa tabarati pe mine , asta este , sunt fraier ! mai vrei si altceva ?
ba nu uita , antena , nu uita adresa , #559 , wim , woa , news propagation of romania by zvartoshu , astea ces cu ele ? :rolleyes:

#27
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostAntenistu', on Mar 5 2008, 11:53, said:

aha , deci asa , sa te vad ! oricum daca omului ii plac manelele nu poti sa pui stop , am vorbit cu ea si plangea ca ii vorbesti de parca nu ai fi al ei .. heheh , lasa ma ca e bine , asculta tu muzica de spart matze si sa te vad eu la nunta ce muzica ai sa pui , aoclo te vad cap patrat !  :naughty:  nu te pune cu hoasca bartana ca te face
oriucm merit ma pentru ce ai zis mai sus , sa tabarati pe mine , asta este , sunt fraier ! mai vrei si altceva ?
ba nu uita , antena , nu uita adresa , #559 , wim , woa , news propagation of romania by zvartoshu , astea ces cu ele ? :rolleyes:
hai gata ca deja iar ma sictiresc , stiu ca daca te supara cineva oracai , scrie anti manele pe fisu in frunte deci sparg cd-uri formatez harduri si daca mai aud fac ca tarzan pana ma ia politia si ma duce la balamuc , daca nu suport nu las pe ala de langa mine sa ma tortureze ! ascult muzica frumoasa bai prostea nu TRIVIALA , aia so asculti tu cu maicamea si gata aveti mese si scaunele in cap si dansati cu snur in c** ! meriti deoarece nu incetezi , termina tu primu racaitorule de nimicuri , si dupa aia termin si eu , nu am nimic cu rasa ta de bozgor atat timp cat nu mai ma faci si pemine ungur bulgaresc , ceva de genu asta !
vai , daca nu ai observat , tu m-ai ridicat ovalule la minte , nu altu bai asta , si daca mai ridicat incepe si tuy ca femeile alea pana in 30 de ani sa enumeri lenjeria intima cata o ai ! :lol: , ia vezi ca tzuica face cu ochiu si tzigarea de langa ,lasa-ma pemine , vezi de altele ! cand termini imi vorbesti cand nu , taci si nu mai face pe cocosu aiurea ! am inteles ca suferi , sufera in liniste nu cu decibelaj !

Edited by Zvartoshu, 05 March 2008 - 12:02.


#28
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
gata cu glumele , ca am pus OS-UL astazi la munca pentru toate 3 antenele de receptie , antena directiva , dipol inchis , dipol deschis

ca urmare a acestei verificari amanuntite am facut in asa fel sa curat legaturile , sa fixez mai bine si sa calibrez semnalul dupa cum urmeaza
NORD SUD = directiva , NORD VEST - SUD EST = dipol inchis , NORD VEST - dipol deschis . ultima adaugare o voi face pe quagi , dar la vara cand incep semnalele mutibanda sa vina pe sus si o sa fac si o antena semi parabolica ce sa masoare si capteze sporadice , antena ce nu va avea treaba cu receptia , nord sud est vest , ci receptia sus -> jos .

pentru portabil , nici o schimbare!

#29
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
da , da , da la infinit daaaaaaaaaaaa, fac ma antenele , nu mai da mail ca gagicile alea infocate care vrei nu vrei trebui sa stai langa ele , te inteleg , dar daca mai disperi asa sincer , nu am de unde sa kk un laptop la 500mhz !!!! nu am , nu am , iti scriu pana o sa intelegi , dar tu cum esti afumat la oki de tzigare , nu am ce sa iti fac ca sa ma intelegi !!!!
de , mi-ai intrerupt concediu , acu nu am ce sa mai zic , trebui vrei nu vrei sa pun "OSU" la propagare si dx , am pus , nu am avut concediu ma nenea antene indoite , nu ai observat , intra in youtube sa vezi logurile ! heheheheh
deci , daca vrei site-ul sa il fac , ce vrei sa pun la harta , GLOBU PAMANTESC , de unde asta ma , nu vezi ca in arabia y2tro al tau e oale si ulcele , 39% propagare noaptea si 31 la suta ziua , de unde ma asa gogomanie ! in fine omu meu , am citit , o sa ma apuc , o sa fac exact ce ai zis , dar daca mai ma iei pe nepregatite nus ce iti fac , iti vand caii de la bicicleta ori tii atarn in cui!

Edited by Zvartoshu, 10 March 2008 - 20:35.


#30
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
super , am terminat de acu cu intalatu de softuri , re-=revine situl dx-eri

pana atunci .. DEPOLARIZARE ORIOZNTALA MARE urmata de depolarizare verticala medie si in valurii

zone avizae , vest , vord vest , - orizontal , sud  sud vest sud est , pe verticala

asa ceva este imposibil PRIMAVARA , deci dupa asta ori vine o propagare dementa ori fadinguri ori se stabileste undeva pe la 11% .. asa a facut anul trecut in aprilie .

16:22

#31
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
depolarizarea verticala pe 0-360° a incetat !
pe orizontala este pe nord vest spre 315° si pe sud vest la 225°

este valabila pe sud de romania nord de bulgaria .

cea mai slaba propagare a fost conform y2tro in zona pitesti , ploiesti , bucuresti adica pe 337.5° si pe , 0° , restul zonelor , partial afectate ,oltenita , giurgiu , teleorman , adica 112.5° , 180° , 202.5° , avand cele mai joaste intensitati adica :

0° = +4.2
337.5° = +4.8%

restul

112.5°= +5.3%
180° = +5.5%
202.5° = +5.2%

16:02 - 18:56

Edited by Zvartoshu, 16 March 2008 - 19:57.


#32
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pRogL3xOq6E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  Y2ste + antenele

#33
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
Sa fie intr-un ceas bun pentru romania lansarea din seara asta Y2SFB la ora 19:08 , si lansarea LINK intre Y2STE -> Y2TRO !
Le urez oamenilor ce conduc , multa masurare de propagare , informare pe oriunde cu intensitatea propagarii , imaginea propagarii , recurile / audio ale propagarii . NICE , sa aiba parte de distractie ca MERITA invesititia.
PUTERI ce pot fi masurate
Y2tro - TROPO de 57%
Y2STE - Tropo de 37.7%
Y2SFB - Tropo de 39%

SERIALELE de interfata , Y2TRO , Y2SFB internet VPN
LINK - Y2ste

E-skip masurare - Y2Tro , 86.2% , Y2STE - 71.7% , restu depasind apare overload.

Antene - 9 pe Y2TRO / acces pe ws woa vvb
             3 pe Y2STE / acces woa /swh
             2 pe Y2SFB / vpn

Puterea globala consumata - 600w /3 , masurare non stop numai pe y2TRO.
Harti traduse corect gasiti zilnic pe site-ul http://dxers.myftp.org

#34
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
am plecat , amintirea ramane , y2tro se desfinteaza . Cei ce vor sa afle mai multe detalii sa il caute pe zvartoshu!
Radare raman ala lu zvartoshu si unu de langa scornicesti active pe romania . in rest .. mucles!! hehehe .
Perioada de lucru 19.05.2007 - 14.04.2008 ! sa ziceti merci ca am incercat sa va masuram propagarea eu si cu matzu!

#35
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
sa ne fie de bine!

#36
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
20/04

potivit unor radioamatori , in urmatoarele ore activitatea de propagarea va fi de la VEST la EST in romania , exceptand zona olteniei unde pe alocuri va fi instabila . Fenomenele de propagare circulara prinse cu 1 singura antena va putea fi observate iar in dimineata aceasta in zonele de campie , mai ales in zona de centru a transilvaniei . Potivit unui radioamator , puterea masurata scalar a fost de  0.9 nivele , 1.05 nivele asta insemnand o propagare de maxim 24dB .
Puterea totala a porpagarii a fost azi la 11:21 in sud , sa simtit la CIOROGARLA si la VIDELE cu intensitatea de 0.86 nivele asta insemanand 23.6dB.

Edited by Zvartoshu, 20 April 2008 - 12:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate