Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Tropospheric Propagation (87.5 MHz - 108.0 MHz)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3088 replies to this topic

#37
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pentru intervalul orar 18:00 - 22:00 propagarea in romania va fi instabila, va incepe din cadrilater si sensul va fi spre moldova . Daca in fusul orar intervine propagarea front 2 de la pleven - zimnicea - bucuresti - urziceni atunci va deriva spre pascani - gura humorului ucraina in sud. Se estmeaza spre ora 21:12 porpagarea de 8-13dB in zona sud-estica , si de pana la 10dB in zonele de nord ale bulgariei si de sud ale romaniei cu cel mult 7db in nord.

#38
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
masuratoarea este un succes , deci propagare avem din belsug! acuma la 22:32 - 23:15

#39
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Pentru urmatorul interval Propagarea in romania va fi in forma neregulata , la nivelul tarii aparand zone si zona , palcuri si palcuri de propagare . Oricum propagarea este in diagonala nord vest sud est , si in zona nord estica cu derivatie mare spre nord est in acest moment 09:01 pentru aceasta data de 21. Fronturi de propagare 2 , unu ce va patrunde din moldova spre romania , si unul dinspre ungaria ce se va uni cu cel ce este acuma deasupra transilvaniei . Puterea propagarii masura la ora 9 , 0.3 nivele scalare adica 10.0dB in zona cadrilaterului si 0.26nivele scalare adica 8.6dB in zona doljului . Cele mai medii valuri se afla in acest moment in edineti moldova de 0.22 nivele adica 6.6dB si botosani romania de 0.24 niele adica 6.9 dB. Se estimeaza o usoara crestere atat in nord cat si in sud pentru orele urmatoare
pentru bulgaria accesati forumul predavatel/ro/forum daca vreti sa vedeti evolutia si la vecinii nostri

Edited by Zvartoshu, 21 April 2008 - 08:37.


#40
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
FRONTUL BULGARESC de la SOFIA sa uiti cu al nostru de la BUCURESTI prin ramificatia DOBRICI - CALARASI , FENOMENUL DE X in propagare a fost estimat in ILFOV la com 1 decembrie ! revenim cu detalii

#41
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
in orele urmatoare protivit formatiunilor noroase ce deja au format dopuri de nori in romania propagarea va fi instabila in sud , cea mai mare instabilitate o sa o simtim in romania in dimineata asta , frontul bulgaresc va juca cheia succesului unidu-se sau dezlipindu-se aiurea . Propagarea va proni din macedonia va urma in diaginala bulgaria trecand prin sofia pleven , ajungand pe la turnu magurele , trecand pe la bolintin , ajungand pe la mizil si insfarsit kahul , si orpinduse pe undeva prin ucraina . FORMA este oribila , mai mult a crenvusti ovalizat este , si cu atac de la greci , probabilitatea este mica de a se uni cu grecii ! IN romania avem o dimineata in sud tampita dpdv al propagarii , vom aveam pe banda palcuri de frecvente bulgaresti /romanesti , nu ne v-om trezi cu propagare extrema cum zic siturile lu peste bashit ,. ci ea o propgare normala pottivit norilor si temperaturilor de 27°C , mai tare pe H decat pe V . Spre ora 8:30 intre ruse si urziceni o sa se pasca o instablitate superba , un fel de ciorba de semnale !
puterea , nu va depasi 27dB , +15.6% sau 1.1 nivele scalare .. deci e buna , daca continua asa , se poate provoca E-skip cu italieni !


IATA LA 02:11 cum arata si unde estimeaza astia ca sunt dopurile de nori

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 22 April 2008 - 01:14.


#42
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pentru urmatoarele ore se asteapta o propagare de putere in sud de romania si nord de bulgaria , puterea maxima va fi simtita la 04:08 si va dura pana la 11:32 , partea de nord vest a romaniei va avea din belsug propagare si cea de vest de moldova , se estimeaza o putere de propagare de +17.1% in dreptul galatiului , braila , cahul , tecuri , de +16.7% in dreptul , marasesti panciu , adjud barlad , cantermir , komrat , simislia , proipagarea va incepe in aceasta zona la 06:42 si va avea punct maxim de propagare la ora 07:06 si va dura 28 de min faza totala !
pentru sud de romania , va aparea o propagare in zona valcea - domabovita - arges incepand cu acesta noapte ora 03:58 si va dura pana la 07:32 si faza totala va fi la 05:16 min si va dura 38 de min pana la 05:50 cu aproximatie .. nu se calculeaza min cu min !!!

scalar am trecut la propagarea de VARA . propagare ce este in faza de inceput , agata orice semnal pana la 120km si il arunca bine peste campii zone usor ecranate [orase] .. deci urez impreuna cu cine estimeaza propagarea in romania [ http://forum.predavatel.com/images/smilies/fishing.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]placut pe FM

Edited by Zvartoshu, 12 May 2008 - 23:51.


#43
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
intabilitea s-a terminat momentan la 16:34
statii  care auu fost afectate rau : 87.6 Shumen, pana la disparitie, 87.8, 88.3 carait rau, 93.1 pirat inghitit complet, 88.0 si 88.5 locale putin afectate

#44
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
bai treci in sporadic reception nu in topicu asta !

#45
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
M-am gandit sa punem in sporadic ce e clar, semnale depistate corect si e bine sa fie in engleza acolo, ai facut treaba buna, dar pana sa scriem acolo ma gandeam ca aici sa fie ca un fel de log cat mai aprope de timpul real.
de exemplu deschid pc-ul ma uit, vad ca s-a postat acum 2-3 min si poate am si eu sansa sa vad ca a luat altcineva, in sporadic raman concluziile generale pentru studiu de propgare. Ce zici ?
Nu  fost intentia mea sa dublez postul acela, sper ca ai inteles.
Acum ca e vara va fi mult de scris :D , ziua de azi e deosebita si sper ca de acum numai asa sa fie !

#46
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
asa da , daca e ceva neclar , mergem pe partea separata ! cat despre tropo e panza freatica facuta de mine si la romani si la bulgari unde plouam cu loguri

DEOSEBITA , macaias eu gurita ei .. radio constanta si rra de pe techirghiol , astea da semnale !! max oberon aproape de stereo , trt3 la 4 dimineata ! nice , asta e stert-ul cred!

Edited by Zvartoshu, 17 May 2008 - 16:14.


#47
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
mare branza de la 17:38 - 18:38
88.3 de 2 ori astupat de rusi directiva
87.8 ceva muzica turceasca in valuri directiva

nici urma de semnale ciudate la mine!

acu de ex 18:56 face valuri pe directiva , daca intra tare e iar propagare nord sud de putere ! deci iar nu putem simti sporadicele ca intra ok tare si minisat 87.8
ca sa intelegeti , atasdez film sa va arat cum face ok cand da sa intre rusii , acu nu mai reusesc decat ff slab pe 88.3 asta cand e 0 ok
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t1T2aoQUS-4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


19:01:46 -- lazal el samad 88.3 STEREO ...loool au bagat emisie stereo pe el !!!! looooooool a indoi de ras

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gAmhKnCftl0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zvartoshu, 17 May 2008 - 18:28.


#48
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
superfaza, deci la mine se cearta K-ul cu Samad-ul, belea, sper sa prind K carait pe verticala si Lazalul la orizontala, a inceput distractia :)
Am remarcat instabilitate in ultima perioada dar nici eu n-am mai luat nimic clar.
filmuletul cu 87.5 e aici : http://www.youtube.com/v/TZipEJZlvBw ; din pacate cand a fost varful nu l-am filmat dar se aude destul de bine si asa :   cred ca e Algeria sau ceva exotic a fost ca 87.5 nu se prea poarta prin Europa.

Edited by rvic77, 18 May 2008 - 13:20.


#49
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
TV cluster
E-1 sporadic des de la 16:08 , inca nu a incetat , nu se intelege nimic , nu deschide cate nitel mutting-ul cand se da dea berbeleaca imaginea

#50
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
88.3 lazal el samad "stereo" .. acu 17:42 .. intra slab ..88.7 sawt al madena si mai slab , aproape vag .."suria  radio"

trt3 88.2 valuri , aproape de blank 18:12

#51
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostZvartoshu, on May 18 2008, 13:34, said:

nu , lazal o sa trebuiasca sa ne inventa circulare , sa il simtim la normalitate , nu e nici vertical si nici orizontal . OK se astupa cand apare nenea , orium anu asta slab a intrat de "cingecici mi cinciute de ori" zici ca emite pentru romania.
sorry 87.5 amsemnal de rooter , shuruie , am impamntant am batut la icre , am facut omleta cu imapmantari pungi de metal nimic , shuruie si shurie .
eu am bruiaj doar pe 108.0 deci ciuciu turcul de aici, ii baga bete si lui Darik, deci e greu sa treaca vreun semnal peste el  :death: , cateaodata se apuca si face ca radarul bazaie din 15 in 15 sec, l-a prins si fmdxbg la scanare cand a fost la Minerva, deci e ceva ce bate Universitate-Romana, mama lor de ciurucuri !
Cum pot sa pescuiesc circular daca am antena la etaj 7 intre blocuri dar cu deschidere bunicica (ai vazut in clip, am cerul deasupra) ?!

#52
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
fati circulara dupa aia puneo pe bloc .. mai intai sa o ai !

#53
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
hai victiorianu din romania , cu antena pe batz si cu directiva de la plapuma ce odese ai luat , repede ca vreau sa vad ce stie sa prida antena din plapuma !

#54
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
au inceput in europasporadicele 10:02

acu la 10:12 - in bucuresti se muceste lazal el samad cu nea ok iar . oricum nu e tare ! pe tv nu e cinestie ce semnal sporadic .

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 19 May 2008 - 09:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate