Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

periutele electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
iasmiasmina

iasmiasmina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.12.2007
as vrea sa-mi cumpar o periuta electrica pt.ca m-am gandit ca e mai eficienta,eu fiind predispusa la carii.medicul stomatolog mi-a prescris deja oral b 7000 professional,dar din pacate nu am gasit.o poate inlocui o periuta electrica obisnuita,care are doar miscari rotative si nu si pulsative?astept sfaturi de la cei care au incercat diferite tipuri de aceste periute sau care inca nu au asa ceva,dar vor sa isi cumpere. ^_^

#2
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
normal periajul trebuie sa se faca de sus in jos (si de jos in sus pentru dintii de jos), in nici un caz in lateral asa cum face o periuta care se roteste
daca il faci altfel risti sa lasi "mancarea" intre gingie si dinte => carie....

eu nu am reusit sa ma spal cu una rotativa, te plictisesti cat o ti in gura
tot cea clasica e buna, sa simti ca freci :D

dece nu ai intrebat aici, nu stiu - http://forum.softped...howtopic=315883

Edited by alexpreda, 19 February 2008 - 01:57.


#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Periuțele electrice sunt pentru puturoși! Nu sunt cu nimic mai bune decât cele clasice!
Atâta timp cât știi să te speli corect, orice periuță este bună!

#4
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Mie asta mi-ar placea. Cu asta nu cred ca m-as plictisi.

#5
bijbi

bijbi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 20.01.2008
Am si eu o periuta de la Oral B electrica. Sunt foarte multumita de ea. Nu e pentru puturosi, e pentru cine nu sta 10 min sa se spele pe dinti, ci doar 3 :)

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 bijbi, on Feb 10 2008, 11:48, said:

Am si eu o periuta de la Oral B electrica. Sunt foarte multumita de ea. Nu e pentru puturosi, e pentru cine nu sta 10 min sa se spele pe dinti, ci doar 3 :)

:w00t: Așa știi tu că trebuie să stai 10 minute să freci la dinți? Dacă te speli corect, 3-4 minute sunt arhisuficiente!

#7
ciprica2

ciprica2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.03.2007
OFF:Incearca ceva de la bosch, cu perie pentru polish auto...daca nici cu aia nu simti ca freci....
ON: Ramai la cea clasica, nu e cu nimic mai slaba decat una electrica...

Edited by ciprica2, 10 February 2008 - 12:01.


#8
bijbi

bijbi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 20.01.2008

 ripper, on Feb 10 2008, 11:53, said:

:w00t: Așa știi tu că trebuie să stai 10 minute să freci la dinți? Dacă te speli corect, 3-4 minute sunt arhisuficiente!

Asa m-a mintit pe mine nenea dentistu' (ca tre 10 minute )

#9
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

 bijbi, on Feb 10 2008, 14:36, said:

Asa m-a mintit pe mine nenea dentistu' (ca tre 10 minute )

Periajul se face timp de 2 max 3 min! Orice depaseste intervalul asta dauneaza smaltului dintelui!!!

Si foarte corect ca miscarea de rotatie a unei periute electrice este inversa celei normale!!! Recomand periutele care vibreaza (daca tot se vrea o miscare in plus) pentru ca pe acelea le poti folosi si mecanic in directiile indicate!

#10
bijbi

bijbi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 20.01.2008

 geo13ana, on Feb 10 2008, 14:54, said:

Periajul se face timp de 2 max 3 min! Orice depaseste intervalul asta dauneaza smaltului dintelui!!!

Si foarte corect ca miscarea de rotatie a unei periute electrice este inversa celei normale!!! Recomand periutele care vibreaza (daca tot se vrea o miscare in plus) pentru ca pe acelea le poti folosi si mecanic in directiile indicate!

Sa-l dam afara pe doctorul Craitzoiu. Sa i se ia si catedra de la facultate. Sa-l trimitem la pensie ca si asa mi se pare ca e cam batran :D

#11
ancast

ancast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.12.2005
Dentista mea mi-a recomadat cea mai scumpa periuta electrica de la Oral B. Este in jur de 2mil-2mil500. O cunosti dupa pret:)
Este f buna pentru ca stie sa echilibreze presiunea pe dinti si nu ii forteaza. Am avut inainte o periuta de vreo 500 de mii tot de la Oral B care-mi vibra toata fata cand ma spalam pe dinti:P

Totusi se spune ca periutele electrice nu maseaza gingiile deci ar fi bine sa folosim si una normala din cand in cand.

 bijbi, on Feb 10 2008, 16:31, said:

Sa-l dam afara pe doctorul Craitzoiu. Sa i se ia si catedra de la facultate. Sa-l trimitem la pensie ca si asa mi se pare ca e cam batran :D


#12
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Din câte știu, s-a făcut la un moment dat un experiment și s-a văzut că periuțele electrice n-au depășit performanțele periajului manual, cu excepția periuțelor rotative oscilatorii (adică alea cu rotații stânga-dreapta-stânga-dreapta...), care au fost un pic mai bune. Cred că pe piață acum majoritatea sunt din astea (ghici de ce).

În rest, aberația că sunt pentru puturoși poate fi aplicată și automobilelor și macaralelor, dar atunci ne devine imediat evident cât de pierdut în spațiu trebuie să fi fost cel care-a formulat-o. :rolleyes:

Edited by donjoe, 18 February 2008 - 20:47.


#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,279
  • Înscris: 05.06.2002
am eu o periuta electrica Oral-B si nu mi s-a parut ca spala interdentar la fel de bine ca una clasica. aca ca m-am intors la frecatul manual :) .

sunt bune totusi pt copii mici pe care e dificil sa-i inveti sa se spele corect cu o periuta normala. cu asta n-au decat de o plimbat pe dinti.

#14
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Fane, on Feb 18 2008, 20:58, said:

am eu o periuta electrica Oral-B si nu mi s-a parut ca spala interdentar la fel de bine ca una clasica.
A, da, am mai văzut un răspuns din ăsta și am uitat să mă refer la el. Guys, trezirea! Periuța n-a fost concepută să spele interdentar, pentru aia există ața dentară (pe care periuța n-o s-o înlocuiască niciodată, oricâtă dibăcie manuală ați avea). Try to use the right tool for each job.

#15
marbelle

marbelle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.05.2007
Mie mi s-a recomandat (pt paradontoza)si o periuta electrica(cea mai scumpa,mi-a zis doctorul sa o iau,eventual cu timer)dar si un irigator bucal oxyjet cu microbule de aer de la Mediagalaxy.(e vreo 350 ron)pe care sa il utilizez cu clorhexidina.Nu stiu cum se utilizeaza si care ar fi eficienta,nu l-am luat inca,doar ce m-am uitat pe site.E ceva in plus fata de o clatire cu apa de gura ?

#16
analuz

analuz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.05.2004
Eu recomand Oral B Pulsar din gama celor mai ieftine (din pacate capatul nu poate fi inlocuit, asa ca tb aruncata...) sau Sonicare din gama mai scumpa. Ambele sunt pe un sistem de vibratie si ajuta la masarea gingiilor.

#17
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Stiti cumva daca se poate schimba acumulatorul la un Oral-b?

#18
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Ai probleme cu el? Ce model de Oral-B? Daca ai garantie, mai bine o trimiti. Dar oricum, uite niste linkuri ajutatoare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n5DlnEherdY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eq2VthZxsts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HJF-z3zAw2o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma interesa si pe mine, pentru inceput una ieftinuta in genul:
http://www.emag.ro/p...ux/pd/ETV87BBBM
http://www.emag.ro/p...w/pd/E3F6TBBBM/

Oare cum sunt? Isi fac treaba? Sau raman la periaj manual? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate