Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 

periutele electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ce tip de Oral-B? La astea noi nu se poate schimba.

d4m4g3, E buna o periuta electrica, insa doar in completarea periajului normal. O data la 2-3 zile, seara poti sa te speli cu cea electrica, eu asa recomand pacientilor.

#20
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nici nu ma gandeam sa arunc periutele normale, insa ma gandeam sa incerc si cu una electrica... Ce zici, modelele alea mai ieftine, sunt ok?
N-au multe moduri de masare, ecran, smile-uri, n-au zeci de mii de oscilatii pe minut precum altele mai scumpe dar unii zic ca sunt foarte bune.
Totusi, ma intereseaza daca merg si in cazul gingiilor mai sensibile.

#21
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pentru gingii sunt teroare. Trebuie avuta mare grija.
La ce te referi cu modele ieftine?

#22
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Eu fix din cauza asta am renuntat la ea, din cauza inflamarii gingiilor, asta acum ceva ani. Era (inca-l am) un model Colgate nu tocmai foarte modern, in sensul ca peria efectiv nu se rotea ci trebuia prin miscari circulare sa te speli, ea doar bazaia asa, cam un fel de dildo, lol.

Mi-a facut gingiile praf, sangerau dupa o saptamana de spalat de 2 ori pe zi, am renuntat la ea.

#23
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postripper, on 28th August 2012, 20:51, said:

Ma refer daca modelele alea mai ieftine merita achizitionate, neavand cine stie ce programe pentru dinti sensibili, masare, etc.
Si cu periuta e greu pentru gingiile sensibile sau inflamate, trebuie la fel avut mare grija, dar ma gandeam ca periuta o pui intr-un loc pe dinte si ea curata, fara sa freci tu si sa dai pe gingie aiurea (tare/etc).

View Postalex-softpedia, on 28th August 2012, 20:58, said:

Da, dar cred ca sunt putin diferite astea noi si bune comparativ cu Colgate-ul ala.
Nu stiu ce sa zic, cam nasol daca intr-adevar ar fi asa, sa-ti vibreze ca un dildo si sa-ti f...frece gingiile. :(

#24
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Gingiile oricum trebuie periate. PRoblema e ce tip de perie este, moale, dura, etc si cum vibreaza acel cap cu periuta. Oricum, cel mai important de retinut, periuta electrica se tine intre 3-5 secunde maxim pe dinte.

Asta de exemplu e foarte buna: http://periuta-de-di.../d12-p38635814/

#25
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ok! Mersi!

Sa vad cum fac, poate o iau pe aia. Sper sa fie ceva de capul ei. :D

#26
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Tot din MediaGalaxy am luat și eu, aia mai banală (vreo 60 RON) pentru mine (primul link pus de @d4m4ge) și una ceva mai deșteaptă (asta: http://www.emag.ro/p...0/pd/ENCBDBBBM/). Aia a fost vreo 250 parcă. Mie mi se par mult mai mișto decât periuțele manuale.
E totuși destul de costisitor, pentru că ar trebui schimbat capul când se duce marcajul ăla de pe el și costă cam 50 RON o pereche de capete noi. La mine a rezistat un capăt cam trei luni, cred. Nu mai țin minte precis, dar parcă așa. Bateriile trebuie înlocuite cam la o lună jumate. Duracell, că am luat și niște pocnitori locale (aici nu se găsesc Duracell nicăieri) și le-am schimbat după mai puțin de o lună.
Acum, nu sunt sigur cum e faza cu marcajul ăla al lor, că am impresia ca e și găselniță de marketing și contează mult și calitatea apei. Fetele mele nu au avut încă nevoie să schimbe capetele, deși sunt folosite mult mai des. Ele se spală pe dinți de fiecare dată înainte de a ieși în oraș, eu mă spăl numai dimineața și seara (oricum nu am oraș în care să ies Posted Image ). Pe instrucțiuni scrie că trebuie schimbat capul când se albesc perii marginali (inițial albaștri) până la jumătatea lungimii. Sincer, la mine s-au decolorat destul de mult în numai 2 săptămâni de utilizare, deși nu reușesc să sesizez nici un fel de diferență la aspectul fizic al perilor sau la senzația din timpul periajului. Deci mă gândesc că e chestie de marketing, să facă și ei un ban grămadă, și de fapt capul poate fi folosit ceva mai multă vreme decât zic ei.
Acum când am fost acasă am folosit capul meu, la periuța lor, aia deșteaptă. Sincer, e mult mai mișto. Mi se pare mai puternică, mai comodă, și e mișto să nu ai grija bateriilor. Nasol e că dacă uiți s-o pui la încărcat, te trezești că ți se oprește în timpul periajului. Oricum, ai destule avertismente, înainte de descărcare viteza e clar mai scăzută și știi că se poate descărca oricând.
Cam atât. Sper că a fost de folos postul meu.

Edited by buntzi, 30 August 2012 - 04:02.


#27
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Mersi pentru detalii! Atunci e clar ca e ok o periuta din aia ieftina, ori cu acumulator ori cu baterii, ca sunt 2 modele asemanatoare ca pret; nu de alta, dar n-as da acum atatia bani pe alta mai avansata. Stiu ca e mai ok dar pentru inceput vreau sa vad cum ma obisnuiesc cu ea. :)
Cu capetele asa e, dar exact cum ai spus, nu stiu daca e nevoie sa fie schibate cand se decoloreaza neaparat, mai ales daca mai folosesti si periuta normala - cum spunea ripper, cred ca-i ok. :)

#28
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eu am un oral b professional care 8000 de vreo 3 ani. Cu 8800 de rotatii pe minut si 40.000 de vibratii pe minut. E cu acumulatori incorporati si periuta e capsulata. Se strica acumulatorii, o arunci; avantajul este ca este 100% water proof. Incarcatorul la fel. Periuta se incarca prin inductie electromagnetica. Foarte destept si fiabil sistemul.

Periuta mea ma aununta printr-un piuit si un palpait de led rosu cand trebuie sa o incarc. Nu ma lasa in timpul periajului. De fapt merg vreo 3 periaje cu alarma de low battery activata.

Nu mai concep viata fara periuta de dinti electrica oral b. Daca se strica iau alta. Sunt in stare sa dau si 100 de euro pe un model performant, pentru ca am vazut ca sunt fiabile si tin foarte-foarte mult.

Capetele folosite sunt numai floss action si ma tin minim 3 luni.

Sotia foloseste oral b professional care 500. Are 7600 de rotatii si 20.000 de pulsatii pe minut. Era sceptica inainte sa i-o cumpar cu forta. Acum e si ea dependenta.

#29
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

View Postd4m4g3, on 28 august 2012 - 20:12, said:

Da, dar cred ca sunt putin diferite astea noi si bune comparativ cu Colgate-ul ala.
Nu stiu ce sa zic, cam nasol daca intr-adevar ar fi asa, sa-ti vibreze ca un dildo si sa-ti f...frece gingiile. Posted Image

I-am facut o poza ca sa stii de ce sa te feresti, oricum cred ca nu se mai comercializeaza (o am de multi ani). Ca sa inlocuiesti periuta efectiv se scoate capatana cu totul si se schimba cu alta (se scoate de la dunga aceea verde). Face ca un dildo si te raneste, de ce-ai vrea sa folosesti asa ceva ? Posted Image

Nici astia noi nu cred ca sunt departe de asta, tot iti afecteaza gingiile, sau poate sunt eu paranoic.

Attached Files


Edited by alex-softpedia, 30 August 2012 - 19:26.


#30
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
@Arkouda: nu cred ca trebuie musai s-o arunci când se fufu acumulatorii. Căutând ieri modelul de periuță ca să-i spun lui @d4m4g3, am dat cu google peste niște video pe youtube despre cum să înlocuiești acumulatorii morți la așa ceva. Sigur, nu pot să confirm 100% pentru ce tip de periuță era făcut video, dar șanse cred că există.
@ d4mag3: o sa te obișnuiești enervant de repede. Am făcut o fază de-aia de cascadorii râsului, nu am luat periuța electrica la hotel, am pus pastă pe periuța normală, am strâns cu putere de tijă și...așteptam ca idiotu' să meargă singură.
Încă un mic avantaj pentru astea electrice: permit măcar un puiuț de periaj și pe la măselele de minte, unde periuța normală nu ajunge sau nu are spațiu să se miște deloc. Sau oi fi eu ceva mutant și nu am gura ca toți oamenii :(

#31
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

: permit măcar un puiuț de periaj și pe la măselele de minte, unde periuța normală nu ajunge sau nu are spațiu să se miște deloc.

Sunt periute mici speciale si pentru asa ceva.Cred ca se gasesc si la tine mai cauta.

#32
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
E ca si cum ai incerca sa polishezi masina frecand cu carpa precum karate kid in loc sa folosescti un aparat electric de slefuit. Dureaza infinit mai mult si posibil sa nu faci toate miscarile corecte pe fiecare dinte.

Periuta electrica e suficient sa o plimbi din fata pana in spate pe fiecare latura a dintilor si miscarea aia foarte rapida de semi-rotatie freaca dintele temeinic de cateva zeci de ori.

Numai cine nu a incercat periute electrice de calitate poate sa spuna ca periajul manual este superior.

Eu mi-am facut un detartraj acum 5 ani si am inceput sa folosesc periuta electrica imediat. De atunci nu mai am pic de tartru.

#33
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Mi-am luat modelul acela Vitality, cu acumulator si cap 3d white. Cel pe la 80lei. Pare ok, dintii ii curata bine, n-am ce zice.
Mai greu cu gingiile sensibile, asa cum credeam de la bun inceput. Ah, si e cam zgomotoasa. Dar sa vedem cum ma impac in timp, ca abia o am de doua zile. :)

#34
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Majoritatea produc acelasi sunet.

#35
207

207

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.02.2007
Mi-am luat si eu o dracie din asta electrica, mai mult din disperare (daca ma spalam de 2 ori pe zi ma dureau dintii si cand muscam din paine, gingiile imi sangerau si ma dureau dupa periaj, uneori si limba iar de cele mai multe ori, cand foloseam periute mai moi, la baza gingiilor erau "depozite" ca la inceput).
Vazand o promotie la emag, m-am aruncat la o Oral-B ProfessionalCare SmartSeries 5000.
Dupa cateva zile de folosinta ma pot declara foarte multumit:
- nu mai apar dureri de dinti, nici la periere si nici cand mananc;
- nu mai sunt afectate gingiile;
- reuseste sa curete dintii pana la baza gingiilor complet, as zice;
- se simte cat de cat cum peria "flos" patrunde atat cat se poate intre dinti;
- inca nu ma pot obisnui cu cele 2-3 minute in indicate de ei cand eu ma spalam vreo 5 minute.

Nu am inteles daca peria de albire se foloseste pentru un periaj complet sau doar pentru "fasole"...

#36
valisoara

valisoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.12.2006

View PostArkouda, on 30 august 2012 - 17:58, said:

Eu am un oral b professional care 8000 de vreo 3 ani. Cu 8800 de rotatii pe minut si 40.000 de vibratii pe minut. E cu acumulatori incorporati si periuta e capsulata. Se strica acumulatorii, o arunci; avantajul este ca este 100% water proof. Incarcatorul la fel. Periuta se incarca prin inductie electromagnetica. Foarte destept si fiabil sistemul.

Periuta mea ma aununta printr-un piuit si un palpait de led rosu cand trebuie sa o incarc. Nu ma lasa in timpul periajului. De fapt merg vreo 3 periaje cu alarma de low battery activata.

Nu mai concep viata fara periuta de dinti electrica oral b. Daca se strica iau alta. Sunt in stare sa dau si 100 de euro pe un model performant, pentru ca am vazut ca sunt fiabile si tin foarte-foarte mult.

Capetele folosite sunt numai floss action si ma tin minim 3 luni.

Sotia foloseste oral b professional care 500. Are 7600 de rotatii si 20.000 de pulsatii pe minut. Era sceptica inainte sa i-o cumpar cu forta. Acum e si ea dependenta.

Arkouda >> poti sa-mi spui care e diferenta dintre cea de 40.000 pulsatii si cea de 20.000 pulsatii?
Mi-am luat de curand un Oral-B PC 1000 la promotie din Carrefour, la 180 ron redus de la 240 ron :). Sunt foarte multumit de ea, perie f bine, nu sangereaza gingiile, iar cele 2 minute trec f repede, de fapt cele 30 sec pt fiecare jumatate de arcada mi se pare chiar putin... Singura neplacere e ca uneori imi tremura si creierul in cap... mai ales cand ating dintii cu partea de plastic a periei. Parca o optiune pt mai putine pulsatii ar fi fost de ajutor, pt astia mai sensibili, cel putin :).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate