Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Procesul winmon32

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
bogro

bogro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 28.04.2004
Salut,

Am folosit search-ul inainte sa postez si nu am gasit nimic despre procesul asta.
conditii.

Mi-am reinstalat Win XP pe curat am pus SP1 si am inceput sa ma dau pe net, pe dial-up. Fac trafic pe outgoing de genul 14MB si daca intra 5MB e super. Am pus zone alarm si am vazut ca procesul asta foloseste portul 445 si trimite pachete TCP catre alte IP-uri de dial-up de xnet. L-am filtrat dar nu stiu ce sa-i mai fac. Daca opresc procesule ok. Nu am gasit pe nicaieri ceva despre winmon32.exe.

A mai patit cineva asa ceva?

#2
LOCOTUS

LOCOTUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 31.12.2003
simplu e un virusel...
o sa mai ai fisiere dupa regula *32.exe (vezi ca unele sunt si ale windowsului)
si vezi care din ele se incarca la start-up( asta prin msconfig)
probabil un troian sau o varianta de gao.bot (padobot)
fa un update la antivirus si scaneaZA

#3
joebot

joebot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 21.07.2004

Quote

W32/Sdbot-OI is a worm which attempts to spread to remote network shares. It also contains backdoor Trojan functionality, allowing unauthorised remote access to the infected computer via IRC channels while running in the background as a service process.

W32/Sdbot-OI spreads to network shares with weak passwords and via network security exploits as a result of the backdoor Trojan element receiving the appropriate command from a remote user.

W32/Sdbot-OI copies itself to the Windows system folder as
WINMON32.EXE and creates entries at the following locations in the registry with the value Windows Monitor so as to run itself on system startup, resetting these values multiple times every second:

HKLMSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRun
HKLMSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRunServices
HKCUSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRun
HKCUSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRunServices

W32/Sdbot-OI also sets the following registry entries to point to itself multiple times every second:

HKLMSoftwareMicrosoftOLE
HKLMSoftwareSYSTEMCurrentControlSetControlLsa
HKCUSoftwareMicrosoftOLE
HKCUSoftwareSYSTEMCurrentControlSetControlLsa

W32/Sdbot-OI sets the following registry entries every 2 minutes:

HKLMSOFTWAREMicrosoftOleEnableDCOM = "N"
HKLMSYSTEMCurrentControlSetControlLsarestrictanonymous = "1"

W32/Sdbot-OI attempts to delete network shares on the host computer every 2 minutes.

SURSA .

Regards ,
joebot .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate