Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

Carte de munca retinuta de angajator

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
brj

brj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 12.05.2006
mi-am schimbat locul de munca de un an jumate iar cartea de munca e tot la fostul angajator
au vrut sa-mi opreasca niste bani, eu nu am fost de acord, asa incat nu mi-au semnat foaia de lichidare si nu mi-au returnat cartea de munca
stie cineva legislatia muncii? care sunt caile de atac?

#2
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Am patit si eu asa. Oricum la noi s-a rezolvat amiabil pana la urma dar pana la calea amiabila am fost la ITM si am intrebat si mi-au spus sa depun o sesizare impotriva angajatorului. Oricum ar trebui sa intrebi un avocat caci nu stiu daca scapi fara proces in situatia data. Bine nu vreau sa spun prostii acum ...poate au pareri mai avizate altii.

#3
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.573
  • Înscris: 07.03.2007

View PosteSkybax, on Feb 4 2008, 14:49, said:

Am patit si eu asa. Oricum la noi s-a rezolvat amiabil pana la urma dar pana la calea amiabila am fost la ITM si am intrebat si mi-au spus sa depun o sesizare impotriva angajatorului. Oricum ar trebui sa intrebi un avocat caci nu stiu daca scapi fara proces in situatia data. Bine nu vreau sa spun prostii acum ...poate au pareri mai avizate altii.
exista arie de juridic cu sectiune dedicata ptr  dreptul muncii.
de ce nu puneti acolo intrebarile???
LE

- Carnetul de munca este un act personal al titularului si nu poate fi cedat sau instrainat. Carnetul se pastreaza de unitate atit timp cit titularul este incadrat in munca, acesta avind dreptul sa verifice exactitatea tuturor datelor inscrise in carnet.
- Carnetul de munca poate fi retinut numai de organul de urmarire penala, pentru cercetari in legatura cu datele pe care le cuprinde. Organul de urmarire penala este obligat sa elibereze, unitatii sau titularului, dovada de retinere a carnetului de munca.
-
in cazul neeliberarii carnetului la incetarea activitatii, titularul carnetului de munca se poate adresa cu plingere la judecatoria in a carei raza teritoriala isi are sediul unitatea care a luat masura respectiva, in termen de 30 de zile de la data comunicarii
sper sa fie de folos.

Editat de solitudes, 04 februarie 2008 - 14:56.


#4
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postbrj, on Feb 1 2008, 23:53, said:

mi-am schimbat locul de munca de un an jumate iar cartea de munca e tot la fostul angajator
au vrut sa-mi opreasca niste bani, eu nu am fost de acord, asa incat nu mi-au semnat foaia de lichidare si nu mi-au returnat cartea de munca
stie cineva legislatia muncii? care sunt caile de atac?

Dar angajatorul nou nu ti-a cerut cartea de munca ? Intr-un an jumate cred ca ar fi trebuit sa faca niste insemnari pe acolo, el sau cei de la ITM.

#5
brj

brj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 12.05.2006

View Postspe, on Feb 4 2008, 16:23, said:

Dar angajatorul nou nu ti-a cerut cartea de munca ? Intr-un an jumate cred ca ar fi trebuit sa faca niste insemnari pe acolo, el sau cei de la ITM.
pai nu, caci altfel m-as fi agitat si eu mai tare...
acum i-am notificat si le-am fluturat plangerea la judecatorie pe la nas si ei au spus doar "bine"
exista ceva taxe, penalitati pe care le-as putea invoca intr-o noua notificare, mai "dura"? nu as vrea sa ajungem la judecata totusi....
mersi frumos

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate