Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7137 replies to this topic

#6247
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Nu-ti bate capul, stiu ce inseamna 0,06%. Nu am inteles ce-ai vrut sa zici mai sus. Probabil urma sa pui un semn de intrebare dupa prima propozitie altfel nu vad ce ai vrut sa spui acolo. Dar, in fine. La 37k postari aveam asteptari mai mari in ce priveste modul de comunicare. Ideea era sa nu cumva sa incurci "dozajele" intre Laser si Karate. Dar poate mi-am facut griji degeaba. Spor la lucrari in livada!

#6248
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 10.01.2019

View Postarg, on 25 februarie 2023 - 15:43, said:


zmac = oleomin 0.2l/10l + bordeleza 50gr/10l + mospilan 3g/10l (sper ca astea sunt concentratiile pt ciresi, pruni, meri, peri)
Eu zic ca nu ar trebui sa amesteci capra cu varza. Da cu zeama bordeleza cand vrei sa faci o stropire pt  boli si cu ulei  si insecticid daca vrei sa stropestri contra daunatorilor, dar separat, fiecare la timpul lor.

#6249
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcotzi, on 25 februarie 2023 - 20:53, said:

...
era cu semnul de intrebare.
normal ca le citesc prospectele.
p.s. problema principala e ca de curand mi-au sarit dioptriile la +1.5 pentru aproape.

View PostAlexD2, on 25 februarie 2023 - 21:24, said:

...
teoretic le-as da separat dar din lipsa de timp e posibil sa dau tot o data.

Edited by arg, 25 February 2023 - 21:58.


#6250
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postwicked100, on 24 februarie 2023 - 11:15, said:

Cred ca articolul asta poate lamuri unele chestiuni legate de cuprice: https://www.agroment...estei-stropiri/
Mersi. Foarte interesant articolul. Am aflat din el multe chestii noi, si zic eu utile.

View PostAlexD2, on 24 februarie 2023 - 19:36, said:

Migacii83
1. Nu are nici o importanta ca substanta are 25% cupru sau 50 % cupru, ca noi nu utilizam substanta respectiva nici la 25% cupru nici la 50% cupru. Noi, la stropiri, o folosim la concentratii mult mai reduse amestecand-o cu apa.
2. Cuprul se poate gasi in fungicide sub forma a catorva substante: hidroxid de cupru, oxiclorura de cupru, sulfat tribazic de cupru, oxid de cupru si zeama bordeleza (care este un sulfat bazic de cupru). Acestea sunt substante ca atare si in afara de substantele de conditionare (care fac produsul sa se disperseze uniform in apa si sa se lipeasca) nu contin alte substante.
3. Toate produsele omologate care contin cupru la care ai facut referire pot fi utilizate atat in reapaus vegetativ cat si in vegetatie.
4. In repaus vegetativ poti folosi sulfatul de cupru atat ca atare cat si neutralizat cu var . In vegetatie numai sub forma de zeama bordeleza, adica neutralizat cu var.
In legatura cu prima afirmatie, eu cred ca difera concentratia finala de Cu intre folosirea 'sulfat de cupru' vs. celelalte produse.
Am facut niste calcule:
  • Sulfat cupru (25%Cu)
    -> concentratie dozaj recomandat: 3% =0.03 => 30g produs la 1000g(1kg=1litru)
    -> cantitate Cu la 1l: 25%*30g=7.5gCu
  • Alcupral (luat doar ca exemplu) (50%Cu)
    -> concentratie dozaj recomandat(conform ambalajului): 0.3%=0.003 => 3g produs la 1000g(1kg=1litru)
    -> cantitate Cu la 1l: 50%*3g=1.5gCu
Deci teoretic, daca n-am gresit la calcule, folosind sulfat de cupru iese mai mult Cu.
De asemenea, 'sulfatul de cupru' are si sulfat, care, asa cum se spunea mai sus, are efect curativ. Deci teoretic, 'sulfatul de cupru' e mai bun. Cel putin conform calculelor de mai sus.

Pe de alta parte, pe parte financiara (un alt considerent destul de important, cel putin pentru mine) pare ca produsele gen Alcupral/Champ/Funguran etc, ar fi mai avantajoase. Doar pare, o sa vedeti mai jos de ce.
Ele recomanda dozajul de 0.3%=> 3g/1l.
Deci cu 'sulfat de cupru', cu 1 kg (=30 ron) ai in final cam 33 litri de solutie finala => 0.9 ron / 1 l
Iar cu Alcupral/etc, cu 1 kg (=90 ron) ai in final 333 litri de solutie finala => 0.27 ron / 1l
Deci iesi mai ieftin cu produsele specifice, DAR ai de 5 ori mai putin Cu. Deci daca vrei ca in final sa ajunga aceiasi cantitate de Cu pe planta, ar trebui ca in cazul produselor specifice sa faci mai multe stropiri. Mai exact de 5 ori mai mult => 5*0.27=1.35 ron / 1l. Deci mai scump, iar produsele specifice nu au si sulfat, care e bun si el, mai ales in perioada de repaus.
Decat doar daca e suficient si mai putin Cu decat cel rezultat in urma stropirii cu sulfat de cupru. Si atunci calculele se schimba.

Singurul avantaj al produselor specifice (dar si aici nu toate) rezulta din partea cu spalatul in urma ploilor (mersi inca o data pentru link; f. util)
Si partea nasoala la sulfat de cupru e ca e mai usor spalat de precipitatii. Dar excludem cazul acesta. Presupunem ca nu ploua o perioada de timp dupa stropire.

Deci, care e parerea voastra? Am gresit la calcule/rationament?

#6251
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 21.11.2021
migaci83,
calculele sunt corecte(n-am citit chiar tot) insa,parerea mea,este mai util sa mergi pe o cale batatorita.Sulfatul de cupru 2-3% este recomandat si utilizat de atata timp si de mai toata lumea.Este posibil sa fie unele tratamente ceva mai eficiente.Poate!Tu insuti ai revenit la cuso4(cu rezerva marii pietre de incercare-ploaia).Gandeste acum:in aria asta de interes a noastra apar zilnic schimbari.Crezi ca vei avea timp macar,sa le citesti pe toate?Nu vei avea timp nici sa culegi fructe-ipotetic vorbind-dar sa te mai si ocupi de sarmanii pomi.Eu nu am timp sa invat cum sa tai toate soiurile speciilor pe care le am in ograda.Nu stiu cand,cum,cu ce sa fac preventiv tratamente,pt a nu da la aparitia bolilor sau daunatorilor cand,de obicei este tardiv.Mai sunt si altele mai putin importante dar necesare pe care trebuie sa le cunoastem.Spun pentru ca am trecut prin astea in ultimii 3-4 ani.Cand,uneori,credeam ca stiu si stapanesc ceva(doar ceva nu totul)natura ma corecta,calma,cu un bobarnac "sugubat"dar de rigoare si dadeam ca disperatul din aripi.Nu chiar asa dar pe acolo.Spun asta pt ca TIMPUL este marele nostru dusman.Cel putin pt mine.Nu este timp sa studiezi temeinic apoi sa aplici.Nu mai spun cat este de
complicat.Ca sa stii cum,unde,pt ce,cu ce rezultate faci o cercuire,sa te documentezi temeinic si sa si aplici,este greu.Au trebuit ani.Pt cei ce au cercetat asa ceva este usor sa se faca intelesi.Nu si pt noi habarnistii.Pt asta exista acest forum.Sa intrebam,sa aflam si sa aplicam.Nu chiar orbeste dar, sunt oameni in care capeti incredere si le urmezi sfatul.Si,printre picaturi,ne documentam si noi.Azi mai putin,maine mai mult,Functie de timp.Altfel,poti ajunge din disperare in disperare si sa renunti;ceea ce este dureros.Nu stiu daca am reusit sa spun in cuvinte exact ce gandesc dar cred ca am fost bine inteles.Nu prea este timp decat pentru ce este cu adevarat util,eficient.Altfel,trec anii si nu progresam.
Cu scuzele de rigoare,

#6252
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
am dat azi 40litri pe vreo 30 pomi
pompa evotools cu acumulator + lance de 3m + filetanta pe acumulator si mixer pentru vopsele.

#6253
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Cum caracterizezi pompa Evotools?

#6254
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 21.11.2021
Eu am Pandora de 12l,am dat 60l si mai tinea inca,acumulatorul.

Nu se compara cu cea manuala si pulverizeaza bine cu duza cu palarie(rotunda)

#6255
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
Cand se face trecerea la una cu baterie te intrebi ce .... ai facut pana acum si nu ai facut asta mai rapid

#6256
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 10.01.2019
Si eu am cumparat acum vreo 3 ani una cu baterie. Aveam deja un atomizor si una manuala folosita mai mult pt erbicidat. Dupa cumpararea celei pe baterie, cand am vazut cat de bine merge si ce poate imediat mi-am cumparat o a doua pe baterie sa am una pt pomii mici si legume si o alta pt erbicidat.

#6257
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

View Postsubway_guru, on 27 februarie 2023 - 10:42, said:

Cum caracterizezi pompa Evotools?
dragoste mare, dupa primele secunde de pulverizat.
la maxim face o "palarie" mai mare de 1m in diametru.
10litri ii pulverizeaza in cca 10-15min cu tot cu opriri si repozitioanari.
+ 5min preparatul. (mospilan, ulei si cupru in galeata umpluata 3/4 am dar cu mixeru de vopsea vreo 20-30secunde, umplut galeata + inca vreo 10secunde de mixer si varsat in pompa.

p.s. dupa 40litri a stat la incarcat 2 ore, iar bateria nu dadea semne de oboseala.

View Postceanu1980, on 27 februarie 2023 - 11:54, said:

Cand se face trecerea la una cu baterie te intrebi ce .... ai facut pana acum si nu ai facut asta mai rapid
mai exista si varianta cu pompa normala dar ii bagi presiune de la compresor.

Edited by arg, 27 February 2023 - 12:53.


#6258
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postarg, on 27 februarie 2023 - 12:57, said:

........
+ 5min preparatul. (mospilan, ulei si cupru in galeata umpluata 3/4 am dar cu mixeru de vopsea vreo 20-30secunde, umplut galeata + inca vreo 10secunde de mixer si varsat in pompa.
Muncesti prea mult. In Pandora mea de 16 l, niciodata umpluti, bag asa:
- 5 l apa
- toate substantele pe/prin sita aia
- alti 5 l apa.
Crede-ma ca este suficient pentru o buna amestecare. In plus, gandeste-te cat se amesteca substantele pana ajungi la locul de stropire cu canistra in spate. Ideea, din ce-am priceput eu de la altii este ca niciodata sa nu pui primele substantele si apoi apa. Poti insa sa pui substantele in primul pet de 5 l si apoi sa le treci prin sita.

#6259
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
fi serios curtea e patrata si casa e in mijloc.
iar amestecatul cu bormasina nu se compara cu cel manual.
din cupru nu ramane nimic in galeata.
(apa o iau de la hidrofor ca am o cismea in curte cu furtun)

Edited by arg, 27 February 2023 - 13:39.


#6260
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
As vrea sa te intreb de unde ai luat vermorelul electric Evotools si ce fel de baterie are.

#6261
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
de pe emag, dar e si in brico
ei zic ca are 12v si 8ah

p.s. eu i-am demontat sistemul de pompare manual.

Edited by arg, 27 February 2023 - 17:33.


#6262
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 10.01.2019
Toate sunt chinezesti  diferentele sunt minime. Ale mele doua una cumparata de pe Emag (Elephant) si una cumparata din piata de la rusi piesele le au absolut identice (baterie, pompa, variator de turatie, incarcator). Si de stricat s-au stricat la fel, s-a dus variatorul de turatie ca le-am folosit prea mult pe variator pt ca pe buton faceau presiune prea mare. L-am inlocuit cu cate unul identic la ambele.

#6263
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Chestia cu 12V e cam nashpa, tot ce am eu de la Evotools e pe 18V.
Pe emag am vazut una tot de 12V ceva mai ieftina fara partea manuala.
Ce fel de incarcator foloseste cea de 12V?
Se gasesc baterii de schimb?
Sau daca moare bateria arunci scula la gunoi?

Stropitoarea pandora la 18V ce fel de baterie foloseste, e ceva compatibil cu marci mai cunoscute?

Edited by subway_guru, 27 February 2023 - 19:28.


#6264
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 10.01.2019
Acumulatorii de la pompe nu sunt ca cei de la scule, sunt cu totul altceva, nu se aseamana de nici un fel. Cati am vazut eu toti sunt ca asta si sunt mari cca 15x6x10 (in cm). Se incarca direct pe pompa, pot fi demontati dar in functionarea normala nu se iau jos.

Edited by AlexD2, 27 February 2023 - 19:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate