Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7132 replies to this topic

#6211
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
Nici vorba.Stim toti insa ca stapanirea bolilor si daunatorilor nu e deloc ceva facil.De la asigurarea conditiilor de hrana,sol pentru planta,descifrarea  simptomelor,alegerea tratamentului si cate altele,cat timp esti incepator ca mine,calea cea mai justa este preventia.Sa reusesti sa acoperi,sa  asiguri sanatatea plantei o perioada rezonabila este deja un succes.Am reusit si chiar bine cu via -mana,fainare,putregai-pe parcursul a 10 ani insa,dupa ce mai degraba n-am stropit mica mea gradina si cei 80 de pomi(de 2 pana la 4 ani),am intrat de un an pe forum si am reusit(adaugand la asta si taierile) sa concep un ghiveci din care trebuia sa aleg ce cred eu ca este mai bine.Si m-a convins ceva.O determinare titanica,o munca facuta de unul singur in lupta cu legile gravitatiei:incrancenarea lui Mihai,aradeanul nostru,ca se poate.Nu inteleg de unde atatea resurse fizice si mentale.Cati dintre noi n-am fi plecat cu cercul sau,in cel mai bun caz,am fi abandonat.In munca lui nu poti sa nu ai incredere.Nu poti sa te indoiesti de sinceritatea lui.Omul asta a facut preventie.Cu produsele astea.Si mai sunt pe forum colegi care le-au folosit cu succes.Am facut un calcul si cam tot acolo am fost anul trecut cu cheltuielile pe tratamente.Exista schema asta care,aplicata,iti da o anume certitudine.Pe urma,vine nepotica de 1 an de la Oradea.Cat voi putea,am sa folosesc doar produse organice.Faptul ca sunt si ingrasaminte,si cu aminoacizi si ce or mai avea aceste produse-compar si  cu urzici,tataneasa si alte bazdaganii)-ca si fertilizeaza,imunizeaza,trateaza,m-a facut,sa optez.Am ales sa am incredere.Pana la proba contrarie dar,si atunci,va exista posibilitatea de a  alege.Asta privind munca mea de agent vanzari.
In ce priveste viespea,la mine le lasa sa creasca,se colorau in violet si chiar reuseai o muscatura cand erau in parga  sa poti aprecia gustul.Am reusit sa scap de musca(am pus si naftalina pe o creanga) dar si-a bagat viermele coada.Am sa scap si de el.Cu cei doi pruni este altceva-nu au avut nici viespe,
nici viermi.

#6212
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
fane52, scuza-ma daca am gresit, poate ca am inteles eu gresit. Eu unul sunt satul de sloganuri si asa am receptat ce-ai scris.

#6213
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
Nici-o problema.

#6214
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Spuneai ca se opresc din crescut la jumatate din dimensiune. Atunci cad cele care au samburele afectat de viespe. Se si vede o gaurica mica in sambure iar cand spargi samburele e un vierme inauntru. Viespea prunelor cea care e responsabila cu viermii aia din prune e alta viespe si ataca mai tarziu. De obicei cele afectate de aceasta din urma cad in preajma intrarii in parga. Isi schimba culoarea brusc, ai zice ca se coc dar cad si cand te uiti la ele au vierme inauntru. Sunt 2 viespi diferite. Cel putin eu asa am tras concluzia din cele citite dar si din cele observate in prunul meu. La cel tanar Stanley nu prea am observat decat monilioza dar la ala de Bistrita am vazut clar atacul celor 2 viespi

#6215
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
Sun doua viespi ferastrau:neagra si galbena.Larvele lor patrund imediat dupa legare si se hranesc cu samburele si pulpa,lasa  urme  usor vizibile iar fructele cad prematur.Nu m-au vizitat.Viespea samburelui,tot imediat dupa legare,depune oua in sambure,larva se hraneste cu continutul iar fructul mai tarziu se invineteste.Pruna a  ajuns aproape de  maturizare si a rezistat pana toamna tarziu.Am rezolvat cu Calipso,sapat in jurul prunului si naftalina.
La ceilalti doi pruni,fructele raman mici dar,rezista pana toamna tarziu.Le-am verificat,nu au urme de viermi.

#6216
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Cum ai folosit naftalina?

#6217
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.11.2021
Agatat pungulita de o crenguta.Destul de puternica pt un repelent.

#6218
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Daca am stropit cu cupru astazi,pot peste doua zile sa stropesc cu ulei si mospilan?

#6219
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Buna,

Detin la tara o mica gradina, vreo 30 ari, in care am plantat mai multi pomi: meri, peri, pruni, gutui, cativa ciresi/visini, caisi/zarzari, piersici. Varsta pomilor e intre 2 si 15 ani.
Sunt amator, produc pentru casa. Locatia, in caz ca e importanta, e in zona Iasului (ca latitudine), dar undeva pe un deal. Deci infloritul are loc cam cu 2 saptamani intarziere fata de Iasi.

In legatura cu "stropirea albastra", eu fac cate o stropire primavara si toamna. Vara, in vegetatie, mai fac o stropire cu zeama bordeleza.

Pana acum am folosit sulfat de cupru/piatra vanata(vezi mai jos mentionate produsele folosite), dar recent, in urma unei discutii avute, am inteles ca sunt mai multe probleme cu folosirea lui. (desi nu m-a lamurit persoana respectiva)
De aceea, m-am mai interesat pe net, si am gasit mai multe tipuri de produse, atat sulfat de cupru cat si derivate din sulfat de cupru, dar nu stiu care ar fi mai bun de folosit, pentru perioadele mentionate. De asemenea, nu sunt convins daca acele produse derivate, comerciale, pot inlocui cu succes sulfatul de cupru (efectul lui).

Considerentele pe care le-am luat in calcul sunt:
  • pret
    Pomii or sa inceapa sa creasca si, de la an la an, o sa am nevoie de mai multa solutie, dar bugetul alocabil nu creste in ritmul pomilor :) De aceea, nu as vrea sa dau bani pe produse comerciale, decat daca chiar au un efect mai bun decat ce folosesc acum (sulfat cupru).
  • eficacitate si eficienta
  • toxicitate redusa
  • diversitatea pomilor pentru care se poate folosi
    Am observat ca unele produse nu se folosesc la peri(de ex. Champ; Funguran pare ca e folosit doar la legume si vita de vie, desi am inteles ca unii il folosesc si la pomi). Eu am nevoie sa il folosesc si pentru peri/gutui, tinand cont ca reprezinta un procent insemnat din numarul total de pomi.
  • repaus vs vegetatie
    La fel, am observat ca pe eticheta se specifica 'aplicare foliara'(de ex. Champ, Funguran), deci in vegetatie. Ori eu vreau sa le folosesc in afara perioadei de vegetatie, pt ca in timpul ei folosesc zeama bordeleza.
  • substantele chimice (+procentul lor) prezente in produs
    Aici am inteles ca important este procentul de Cu.
    Si toate cele 3 produse comerciale mentionate mai jos, contin 50% Cu.
    Spre deosebire de sulfatul de cupru obisnuit, care contine doar 25% Cu, in schimb contine si 12% sulf.
    Intrebarea este:
    1. este bine/rau ca procentul de Cu este mai mare, respectiv mai mic;
    2. cat de important/bine/rau este faptul ca produsul sa contina(sau nu) si sulf;
    3.produsele specifice(cu 50%Cu) contin si alte substante, si daca da, cat de importante si/sau nocive sunt pentru plante

Produsele gasite in urma "studiului" sunt acestea.
Tinand cont de considerentele de mai sus, ati putea va rog sa imi sugerati o lista de produse folosibile (chiar si altele decat cele din lista), eventual un top? Mersi.

#6220
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
help
stie cineva un magazin bun online?

#6221
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004

View Postscania_delfin, on 19 februarie 2023 - 08:30, said:

Daca am stropit cu cupru astazi,pot peste doua zile sa stropesc cu ulei si mospilan?

Unii le amesteca, altii le dau separat. Eu nu tin cont de numarul de zile intre tratamente,tratez cand pot si cand imi permite vreamea. Cuprul il dau primul iar uleiul cu insecticid la dezmugurit... eventual adug si ceva pentru fainare (Thiovit Jet sau Topas) la merii cu probleme.

#6222
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmigaci83, on 19 februarie 2023 - 10:55, said:

...https://www.dedeman....-1-kg/p/7050047 - nu prea stiu ce e cu acest produs, daca e pulbere/pasta si cat de bun e
Mersi.
ei zic ca e granue
as lua dar nu stiu daca il pot dizolva si da pe copaci.

#6223
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Multumesc pentru raspuns,mai aman uleiul si mospilan,eu vin mai rar la tara,eu sant in sud si vremea este calda.

#6224
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
E bun. Daca nu cumperi cantitati mari e ok pretul daca il iei personal de la Dede. Mai ieftin de 22 de lei eu nu am gasit si a trebuit sa iau 10 kg si sa platesc transportul.

#6225
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postscania_delfin, on 19 februarie 2023 - 12:16, said:

Multumesc pentru raspuns,mai aman uleiul si mospilan,eu vin mai rar la tara,eu sant in sud si vremea este calda.
De regula stropesc cu Champ sau Alcupral dupa taierile de primavara (am tot cumparat si acum am cateva kg in total). O data am combinat si cu ulei & insecticid, dar de regula nu. In schimb am observat in toamna, poate este doar o parere nu stiu, ca daca combin una din cele doua substante cu ulei sta mai mult pe pomisori. Nu stiu insa daca insecticidul mai penetreaza dupa cateva saptamani. O sa verific cam in 2 saptamani. Intai sa fiu convins ca vine primavara si mai ales sa pot sa tai fara sa ma innamolesc.

View Postmigaci83, on 19 februarie 2023 - 10:55, said:

Buna,
Citeste postarea 6157.

Edited by adip1962, 19 February 2023 - 14:41.


#6226
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018

View Postarg, on 19 februarie 2023 - 12:08, said:


ei zic ca e granue
as lua dar nu stiu daca il pot dizolva si da pe copaci.

Am cumpărat și e pulbere

#6227
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
30lei/kg e un pret bun
daca raspundeai mai devreme azi luam din dede si dadeam o tura.

#6228
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Hai sa va zic eu ce e cu stropirea asta albastra. Pe timpuri, adica in comunism si imediat dupa, inainte de intrarea in UE mai precis inainte de inceperea procedurii de preaderare (cand au inceput sa fie introduse si la noi reglementarile UE) stropirea albastra insemna stropirea cu solutie de sulfat de cupru 3% in perioada de repaus vegetativ. De acolo îi si vine numele de stropirea albastra. Se datea pt monilioza, rapan si foc bacterian si in secundar pt distrugerea lichenilor si ce o mai fi, prin actiunea caustica a solutiei, adica un fel de dezinfectie buna in special dupa efectuarea taierilor de iarna. Dupa adoptarea reglementarilor UE sulfatul de cupru nu a mai putut fi considerat un fungicid, nefiind inclus in lista fungicidelor cu cupru si in plus cantitatea de cupru administrata intr-o perioada data fiind reglementata. Ca urmare sulfatul de cupru a disparut din magazinele cu produse fitosanitare, a aparut o campanie in presa, s-au dat amenzi, s-a indus ideea ca sulfatul de cupru nu mai poate fi comercializat si evident folosit. Apoi situatia s-a reglementat si la noi, comercializarea sulfatului de cupru fiind permisa ca substanta chimica in magazine care pot comercializa asa ceva, deci nu ca fungicid utilizat ca atare. In situatia respectiva s-a cautat un inlocuitor permis, tot cu cupru, cel mai apropiat fiind zeama bordeleza care se poate prepara si pe loc din sulfat de cupru si var. A ramas insa problema cantitatii de cupru restrictionata si ca urmare nici un producator nu a recomnadat doze mai mari de substanta, peste cele date in perioada de vegetatie, in jur de 1% pt zeama bordeleza si cca 0,5 % pt cele care au un continut mai mare de cupru. Or fi de ajuns aceste doze, nu stiu si nimeni probabil nu o sa poata spune, pt ca cuantificare eficientei stropirilor de iarna este mai greu de realizat. Sigur insa sunt mai bune decat nimic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

nanpeter

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate