Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7137 replies to this topic

#6193
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Tot un dreaq doar ca astea indicate de tine sunt comestibile.

#6194
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Adi: se lasa pomu daca faci groapa adanca. Daca sapi 50-60cm, poate sa se lase 10cm.

#6195
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 30.04.2017
se lasa daca nu calci bine la plantare

#6196
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
nu ai cum sa calci cum a fost

#6197
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Sap mai adanc de 50 cm. La fiecare pom bag un sac de 50 l de substrat. Si cam 4 galeti de apa. Nu calc pamantul, nu batatoresc decat la pomii care au fost in ghiveci. Ma rog, nu mai are importanta, am terminat plantarile de pomi. Copacii nu au puncte de altoire

#6198
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
cam așa NU sap livada și via!
iarba se tunde în funcție de ploi
pozele sunt pt relaxare..., fo' 2 îs de pe casã! Posted Image

abia aștept primãvara, sã-mi iasã oasele prin piele Posted Image

Attached Files



#6199
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postadip1962, on 21 ianuarie 2023 - 14:00, said:

Si cam 4 galeti de apa. Nu calc pamantul, nu batatoresc decat la pomii care au fost in ghiveci. Ma rog, nu mai are importanta, am terminat plantarile de pomi. Copacii nu au puncte de altoire

De aia ti se lasa pamantul asa tare. La plantare se batatoreste un pic. Nu sa joci tontoroiul pe langa pom dar trebuie apasat un pic.

#6200
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012

View Postgushpi, on 26 ianuarie 2023 - 12:52, said:

cam așa NU sap livada și via!
iarba se tunde în funcție de ploi
pozele sunt pt relaxare..., fo' 2 îs de pe casă! Posted Image

abia aștept primăvara, să-mi iasă oasele prin piele Posted Image
nici eu nu ii sap decat pe cei din livada de acasa, care sunt vreo 40 si bag motosapa.

#6201
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012
Am si eu o curiozitate. Poate e o intrebare stupida, dar vreau sa stiu.
Voi cand stropiti in vegetatie, cum aplicati solutia? Treceti repede peste frunze ( sa ajunga cat se poate la toate), dar sa nu cada solutia de pe frunza facand o ceata (de exemplu cu un vermorel), sau dati cu solutia astfel incat sa se scurga putin de pe frunza. Asta implica mai multa pierdere de solutie. Presupun ca si prima " metoda" e la fel de eficienta ca a doua.

Bine asta depinde foarte mult si daca folosesti sistemic sau de contact. La contact, teoretic e bine sa dai cat de bine peste tot.

Edited by vladuzz7, 28 January 2023 - 23:53.


#6202
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 10.01.2019
In general stropirile in vegetatie (cand sunt frunze) se fac prin pulverizare astfel incat solutia sa ramana sub forma de picaturi mici pe frunze, iar stropirile in repaus vegetativ se dau prin imbaiere cand pomul se spala practic cu solutia respectiva. Contrar a ceea ce s-ar putea crede atunci cant solutia ramane pe frunze sub forma de ceata fina/ stropi, cantitatea de substanta ramasa pe frunze si eventual absorbita de planta este mai mare decat atunci cand frunzele se spala si se produc scurgeri consumandu-se in mod evident o cantitate mai mare de solutie. Problema este insa sa poti patrunde si sa stropesti tot frunzisul iar asta depinde si de scula utilizata dar si de modul de conducere a pomului care ar trebui sa-ti pernita o vizibilitate cat mai buna si mai completa a frunzisului.

#6203
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cred ca, in primul rand, depinde cu ce stropesti. Daca ai un atomizor orice grija dispare.
Cu vermorelul pot sa-ti spun cum fac eu, indiferent de felul substantei (de regula sunt combinate). Daca nu bate vantul - ceata, daca bate vantul usor - stropi mici (reglez din piulita ajutajului).
Cand sunt in sezon, cu ceata este destul de greu sa intri printre frunze, mai ales daca lancea este intinsa. Dar incerc cat pot de mult si de regula acopar tot sau cred ca acopar tot. Aici depinde si cat de aerisiti sunt pomii tai.
Daca sunt in extrasezon, apropii tija ca pot de mult de lemn. Jetul se vede de aproape ca este un cerc, al carui diametru creste proportional cu distanta pana la pom. Asa imbaiez. Iarasi, cat pot.

Edited by adip1962, 29 January 2023 - 08:44.


#6204
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012

View Postadip1962, on 29 ianuarie 2023 - 08:42, said:

Cred ca, in primul rand, depinde cu ce stropesti. Daca ai un atomizor orice grija dispare.
Cu vermorelul pot sa-ti spun cum fac eu, indiferent de felul substantei (de regula sunt combinate). Daca nu bate vantul - ceata, daca bate vantul usor - stropi mici (reglez din piulita ajutajului).
Cand sunt in sezon, cu ceata este destul de greu sa intri printre frunze, mai ales daca lancea este intinsa. Dar incerc cat pot de mult si de regula acopar tot sau cred ca acopar tot. Aici depinde si cat de aerisiti sunt pomii tai.
Daca sunt in extrasezon, apropii tija ca pot de mult de lemn. Jetul se vede de aproape ca este un cerc, al carui diametru creste proportional cu distanta pana la pom. Asa imbaiez. Iarasi, cat pot.
la fel fac si eu cu vermorelul. As vrea sa renunt la atomizor ca imi rupe spatele, desi intra mai bine  printre frunze. cu vermorelul e mai comod, plus ca nu consum asa multa substanta. Sa nu zic ca am luat un atomizor de la evotools de i-a iesit furtunul din interior si mi-a curs in ventilatorul ala, s-a dus pe motor..daca nu am injurat..Macar are pompa booster

View PostAlexD2, on 29 ianuarie 2023 - 00:30, said:

In general stropirile in vegetatie (cand sunt frunze) se fac prin pulverizare astfel incat solutia sa ramana sub forma de picaturi mici pe frunze, iar stropirile in repaus vegetativ se dau prin imbaiere cand pomul se spala practic cu solutia respectiva. Contrar a ceea ce s-ar putea crede atunci cant solutia ramane pe frunze sub forma de ceata fina/ stropi, cantitatea de substanta ramasa pe frunze si eventual absorbita de planta este mai mare decat atunci cand frunzele se spala si se produc scurgeri consumandu-se in mod evident o cantitate mai mare de solutie. Problema este insa sa poti patrunde si sa stropesti tot frunzisul iar asta depinde si de scula utilizata dar si de modul de conducere a pomului care ar trebui sa-ti pernita o vizibilitate cat mai buna si mai completa a frunzisului.
din punct de vedere al frunzisului sunt destul de aerisiti pomii, nu ar fi problema cu orice scula as stropi. In repaus bineinteles ca le fac dus :D

#6205
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postvladuzz7, on 29 ianuarie 2023 - 13:11, said:

.........As vrea sa renunt la atomizor ca imi rupe spatele,......
Planul meu, daca nu voi mai putea tine cresterea pomilor in frau, este un atomizor pe un carut sau pe roti pe care sa-l trag dupa mine. Nici prin gand nu-mi trece sa iau unul de ala in spate!

#6206
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,069
  • Înscris: 17.05.2012

View Postadip1962, on 29 ianuarie 2023 - 14:51, said:

Planul meu, daca nu voi mai putea tine cresterea pomilor in frau, este un atomizor pe un carut sau pe roti pe care sa-l trag dupa mine. Nici prin gand nu-mi trece sa iau unul de ala in spate!
da, e o idee foarte buna si asta.

#6207
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 10.01.2019
Eu am un Cifarelli, al doilea cumparat anul trecut dupa primul care m-a tinut vreo 15 ani. Mai merge si primul dar ar trebui reparat (cred ca s-au dus semeringurile cu rulmentii de la ambielaj). In el intra 18 litrii de solutie plus vreo 12 kg cat are el gol deci in total cred ca sunt 30 kg. Este insa atat de echilibrat incat in spate nu simt greutatea si pot stropii fara mari probleme 4-5 atomizoare unul dupa altul.

Edited by AlexD2, 29 January 2023 - 19:24.


#6208
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 21.11.2021
Optand pt produsele Klastorf,destul de scumpe,le voi implementa si in tratare pomilor.1.Februarie-martie-sulfat de cupru  2,5% cat a ramas din toamna,
restul Scudo 30ml/10 l apa..Urechiuse soarece mar,par,gutui(cam peste 2 saptamani),estiuoil cu mospilan ramas tot din toamna.2.Dupa recoltat,cand frunzele incep sa se ingalbeneasca si sa cada(cca 20 oct.),Scudo 20ml/10l apapt maturare lemn si reducere rezerve boli.3.Dupa cadere frunze,Scudo 30ml/10l apa.4.Foc bacterian par,gutui,mar-Aliette buton alb-plin inflorit,oxitetraciclina-sfarsit inflorit plus alte doua tratamente cu scudo1o ml/10l apa dupa scuturat flori.5.Monilioza-Buton alb si intrare in parga-Chorus pt toti pomii.6.Viespea prunului-10% petale cazute-Laser.7.Basicare frunze piersic-buton roz-Score.8.Purice melifer- 7-10 zile dupa scuturare flori si inceput formare fructe-Vertimec la par si mar.9.Vierme mar:gen I-scuturat petale si gen II  fructe parga-Laser/Coragen.10.Vierme prun-gen I,dupa 10 mai si gen II,1-10 iulie,Laser/Coragen.11.Afide-Hunter+Boundary.Corelarea tratamentelor,potrivit fenofazelor.Cu toate m-am confruntat in ultimii 3-4 ani si prea putin au mai persistat anul trecut dar voi continua si acest an pt ca paza buna... dupa care,voi trata la aparitie.Preventiv voi continua cu Psyla si monilioza care au fost destul de virulente la vremea lor.Probleme inca mai am cu viermii mar si prun,pe care i-am stropit doar pt gen I.Mai este ceva:un Renclode athan si un alt prun-de ce prunele nu cresc,raman la jumatate dimensiune,se incretesc si unele mai raman agatate.
As dori sa aduceti corecturi de imbunatatire,eficienta,unde este cazul,si daca cineva a folosit Klastorf,in ce masura a fost multumit.Inca nu le-am procurat dar,fiind produse organice,daca merita,o voi face.
Multumesc

#6209
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Felicitari. Esti agent de vanzari?

Edited by adip1962, 01 February 2023 - 14:16.


#6210
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 28.12.2010
Prunele cad cand sunt mici la mine din cauza viespei samburelui. Trebuie sa stropesti imediat la sfarsit de inflorit. Eu nu credeam ca e viespea aia dar am luat prune de jos si le-am scos samburele. Ai sa gasesti un vierme mic in sambure.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate