Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#4843
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

 Nordis, on 05 februarie 2015 - 22:31, said:

Roto NT si GU Unijet vin echipate complet?

Nu, si la acestea piesele de microventilatie si contraactionarii gresite sunt optionale, insa ca si la Activ pilot acestea sunt echipate de siguranta. De fapt uni jet este preechipat insa doar cu microventilatie.

Este ca la masini, unii producatori au in standard aer conditionat si cer bani pentru geamuri electrice, altii au in standard geamurile electrice si cer bani pentru aerul conditionat, variantele full sunt insa aproape identice din toate punctele de vedere.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 05 February 2015 - 22:46.


#4844
cristi1985

cristi1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.01.2013

 Digix, on 05 februarie 2015 - 21:54, said:

Așa a hotărât gazda noastră, forumul, care trăiește din publicitate și care, pe bună dreptate nu vrea să o facă pe gratis, în orice condiții. Pe PM, ai voie orice.

Acum ai înțeles?
Da am inteles logica dar asta nu schimba faptul ca eu am pierdut o informatie care ma interesa Posted Image

Pana una alta daca mai stie cineva de unde pot lua niste garnituri, astept cu nerabdare linkurile pe PM.

Edited by cristi1985, 05 February 2015 - 22:43.


#4845
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
Scuze, tehnologia e de vina.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 05 February 2015 - 22:47.


#4846
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004

 cristi1985, on 05 februarie 2015 - 20:40, said:




Nu am inteles niciodata de ce pe forumuri nu se pot da linkuri de producatori distribuitori magazine etc, in fond acesta este scopul sa te informezi si sa afli ceva util.
adrianava daca se poate trimite-mi linkul pe PM

Mersi


daca adrianava  avea ceva mai mult de doua posturi il lasam cu mare drag. mai este inscrisa si in aceeasi zi in care a pus linkul

Edited by conu71, 10 February 2015 - 10:34.


#4847
cristi1985

cristi1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.01.2013
Ca sa continuam discutia despre Temopane eu am tamplarie Rehau euro 70 cu armatura de la Maco iar la geamurile de la sufragerie care au 1.75m inaltime si 75 cm latime se intampla un fenomen cel putin anormal:
  • cand se face foarte frig afara -10grade se contracta cerceveaua si sar din excentricele de pe laterala ceea ce face sa se simta un curent si se formeaza gheata datorita diferentei de temperatura
  • iar in zona balamalelor de jos cand bate vantul tare afara 30-40kmh se simte niste curent (de data asta cu exentricele reglate si balamaua care preseaza la maxim cerceveaua de toc)
Eu am vorbit cu cel care le-a montat si tot ce a putut sa faca a fost sa mai regleze excentricele si sa mai bage o pana intre foaia de geam si cerceva ca sa tina profilul mai inspre extrerior si mi-a spus ca o sa caute niste garnituri mai groase.

In afara de schimbarea garniturilor credeti ca mai exista alta solutie la aceasta problema?

#4848
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 Dorel-TheSkillMaster, on 05 februarie 2015 - 22:41, said:

Nu, si la acestea piesele de microventilatie si contraactionarii gresite sunt optionale, insa ca si la Activ pilot acestea sunt echipate de siguranta. De fapt uni jet este preechipat insa doar cu microventilatie.

Este ca la masini, unii producatori au in standard aer conditionat si cer bani pentru geamuri electrice, altii au in standard geamurile electrice si cer bani pentru aerul conditionat, variantele full sunt insa aproape identice din toate punctele de vedere.


Dorele....
Dà nene un click aici... http://forum.softped...m/page__st__810

OFF OFF

#4849
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014

 cristi1985, on 06 februarie 2015 - 14:22, said:

Ca sa continuam discutia despre Temopane eu am tamplarie Rehau euro 70 cu armatura de la Maco iar la geamurile de la sufragerie care au 1.75m inaltime si 75 cm latime se intampla un fenomen cel putin anormal:
  • cand se face foarte frig afara -10grade se contracta cerceveaua si sar din excentricele de pe laterala ceea ce face sa se simta un curent si se formeaza gheata datorita diferentei de temperatura
  • iar in zona balamalelor de jos cand bate vantul tare afara 30-40kmh se simte niste curent (de data asta cu exentricele reglate si balamaua care preseaza la maxim cerceveaua de toc)
Eu am vorbit cu cel care le-a montat si tot ce a putut sa faca a fost sa mai regleze excentricele si sa mai bage o pana intre foaia de geam si cerceva ca sa tina profilul mai inspre extrerior si mi-a spus ca o sa caute niste garnituri mai groase.

In afara de schimbarea garniturilor credeti ca mai exista alta solutie la aceasta problema?

dap.ai grija cand vei alege niste termopane de calitate :)

 MONTAGE, on 11 februarie 2015 - 20:04, said:


dap.ai grija cand vei alege niste termopane de calitate Posted Image

iar acuma, ca sa te carpesti, cere sa ti se monteze feronerie cu inchidere perimetrala a ferestrei (ce ai patit tu se datoreaza variantei economice de realizare a tamplariei ( foarte probabil ai armatura de 1,2 mm ))

#4850
rqnu

rqnu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.05.2010
Salut!Cam la ce configuratie de ferestre pot sa sper la pretul de 1000E pentru ferestrele din atasament?

Attached Files



#4851
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Salutare! Iata mai jos ce raspuns am primit de la o firma dupa ce am cerut o oferta pe bluevolution 92. Ce ziceti?
"Atasez oferta firmei mele, utilizand urmatoarele componente:
-          profil PVC Salamander SL, pentacameral, adancime profil 76 mm, provenienta Germania 100% sau profil Salamander 3D pentacameral, adancime profil 76 mm, provenienta Germania 100%.
-          feronerie Roto NT - provenienta Germania 100%;
-          geam termopan grosime 40mm, de tip 4seasons - 4 clar - 4low-emission. La anumite pozitii cu dimensiuni mari, va fi prevazuta sticla mai groasa, corelata cu cotele specifice.
Momentan nu lucrez pe profile bluEvolution din 2 motive:
- consider ca furnizorii de feronerie nu ofera o solutie corelata cu greutatea acestor profile;
- ceea ce se importa si se produce pe seria bluEvolution sunt profile importate din Polonia si infoliate in Romania.
Eu utilizez doar materie prima importata integral din Germania, iar pretul seriei bluEvolution cu origine Germania conduce la preturi mai ridicate chiar decat ale seriei 3D, deci foarte greu vandabile.
Din aceste motive va recomand seria SL (Streamline), care are un pret foarte bun, dublat de performante termice exceptionale.
La realizarea tamplariei va garantez echiparea completa, conform retetarului de la furnizori germani, atat pentru partea de profile cat si pentru feronerie."

#4852
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
Tu ar trebui sa-i spui, "ce ai prietene, ai tras ceva, pe nas?", in Romania exista feronerie care sa sutina orice profil, 120kg sunt greu de atins. Sigur, un profil din aceeasi clasa (armat caatare), impreuna cu o sticla potrivita, pe ferestre de dimensiuni anormale se apropie de limita maxima, insa asta e si idea, noua ne place "mare".

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 12 February 2015 - 22:51.


#4853
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Inteleg ca nu contesta nimeni ca bluEvolution e adus din Polonia si nu din Germania si apoi infoliat in Romania. Acum nu ca asta ar fi neaparat un lucru rau, dar sa stim si noi ce cumparam.

#4854
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
astea sunt gogoritele lui ca sa nu ti spuna ca nu are ce I trebuie in hala ca sa faca bluevolution:)))))))

de stramline stiu ca se infoliaza in romanica la farest dar inca nu am auzit nimic de bluevolution

#4855
luc_ionel

luc_ionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 16.01.2013

 Nordis, on 12 februarie 2015 - 22:13, said:

Eu utilizez doar materie prima importata integral din Germania, iar pretul seriei bluEvolution cu origine Germania conduce la preturi mai ridicate chiar decat ale seriei 3D, deci foarte greu vandabile.

Este normal ca BluEvolution sa fie mai scump decat 3D, pentru ca e din alta liga si nu ai cum sa le pui semnul = doar pentru ca au amandoua 3 garnituri. Iar faptul ca sunt greu vandabile mai tine si de vanzatori si de clientii pe care ii abordeaza. Daca nu poti sa scoti in fata avantajele unui produs sau ai in fata un client care nu efectiv bani pentru bluEvo normal ca is greu vandabile.
Iar eu va recomand tuturor sa nu luati de bun ce zice unu-altu ci sa cereti hartii care sa atenste cele spuse:
- aduci profil Salamander direct din Germania? Da-mi hartii.
- stii ca BluEvolution e produs in Polonia si foliat in Romania? Dovedeste.
- sustii ca feroneria nu rezista la un profil gen BluEvolution? Arata-mi un tabel cu limite dimensionale si de greutate.  

Altfel sunt povesti nemuritoare de care eu unul sunt satul pana peste cap.

P.S.: Si imi ies din minti cand se duc clientii pe la cate un cioflingar din asta care mananca gogosi cu amandoua mainile, dupa care vin la mine si eu tre sa scot cate un brat de hartii sa-i demontrez ca e total gresita si eronata informatia pe care o detine ca sa ma creada.
Eu personal nu ma astept de la nimeni sa ma creada pe cuvant si nu inteleg cum multi oameni apleaca urechea la prima barfa.

Edited by lucMembruAnonimel, 13 February 2015 - 11:08.


#4856
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014

 luc_ionel, on 13 februarie 2015 - 11:00, said:

Este normal ca BluEvolution sa fie mai scump decat 3D, pentru ca e din alta liga si nu ai cum sa le pui semnul = doar pentru ca au amandoua 3 garnituri. Iar faptul ca sunt greu vandabile mai tine si de vanzatori si de clientii pe care ii abordeaza. Daca nu poti sa scoti in fata avantajele unui produs sau ai in fata un client care nu efectiv bani pentru bluEvo normal ca is greu vandabile.
Iar eu va recomand tuturor sa nu luati de bun ce zice unu-altu ci sa cereti hartii care sa atenste cele spuse:
- aduci profil Salamander direct din Germania? Da-mi hartii.
- stii ca BluEvolution e produs in Polonia si foliat in Romania? Dovedeste.
- sustii ca feroneria nu rezista la un profil gen BluEvolution? Arata-mi un tabel cu limite dimensionale si de greutate.  

Altfel sunt povesti nemuritoare de care eu unul sunt satul pana peste cap.

P.S.: Si imi ies din minti cand se duc clientii pe la cate un cioflingar din asta care mananca gogosi cu amandoua mainile, dupa care vin la mine si eu tre sa scot cate un brat de hartii sa-i demontrez ca e total gresita si eronata informatia pe care o detine ca sa ma creada.
Eu personal nu ma astept de la nimeni sa ma creada pe cuvant si nu inteleg cum multi oameni apleaca urechea la prima barfa.
Nu aplec urechea la orice, tocmai d-aia intreb p-aici pe forum. Pe de alta parte, ce hartii imi garanteaza mie 100% ca profilul e din Germania si nu din Polonia? Scot romanasii la hartii la imprimanta de te acopera in ele. E stantat cumva pe profil unde este fabricat?

#4857
cristi1985

cristi1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.01.2013

 MONTAGE, on 11 februarie 2015 - 20:08, said:

dap.ai grija cand vei alege niste termopane de calitate Posted Image



iar acuma, ca sa te carpesti, cere sa ti se monteze feronerie cu inchidere perimetrala a ferestrei (ce ai patit tu se datoreaza variantei economice de realizare a tamplariei ( foarte probabil ai armatura de 1,2 mm ))

salut,

Din ce-mi dau eu seama inchiderea este perimetrala la fereastra repectiva, are excentrice atat pe laterala cu balamelele (doua), inca doua pe laterala cu manerul si inca unul sus. Singura zona unde nu are nici un fel de feronerie este jos.
Se poate monta feronerie jos ca sa traga geamul mai bine?

Edited by cristi1985, 13 February 2015 - 13:34.


#4858
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014

 cristi1985, on 13 februarie 2015 - 13:33, said:

salut,

Din ce-mi dau eu seama inchiderea este perimetrala la fereastra repectiva, are excentrice atat pe laterala cu balamelele (doua), inca doua pe laterala cu manerul si inca unul sus. Singura zona unde nu are nici un fel de feronerie este jos.
Se poate monta feronerie jos ca sa traga geamul mai bine?

Da, se poate monta exact ce am spus, feronerie perimetrala ( pe toata fereastra , si in partea de jos si pe laterale si sus ) ; tu in momentul de fata ai feronerie standard ; e singura solutie sa rezolvi problema , fara schimbarea tamplariei ( amendament : fereastra sa fie confectionata in cotele corecte de executie toc si cercevea ).

 Nordis, on 13 februarie 2015 - 12:53, said:

Nu aplec urechea la orice, tocmai d-aia intreb p-aici pe forum. Pe de alta parte, ce hartii imi garanteaza mie 100% ca profilul e din Germania si nu din Polonia? Scot romanasii la hartii la imprimanta de te acopera in ele. E stantat cumva pe profil unde este fabricat?

Posibilitatea ca BLUEVOLUTION sa fie facut in POLONIA  e cu mult mai mica decat posibilitatea ca SALAMaNDER SL sa fie facuta in  Polonia.Deasemenea, cum a spus si luc_ionel si eu garantez ca SL e infoliat in Romania. De hartii... vezi ca profilul e stantat cu serie de lot - respectiva serie poti solicita de la SALAMANDER - GERMANIA sa-ti precizeze provenienta. Altfel ... nu stiu de ce a fost facut un profil pentru care nu exista feronerie...ni se cam jigneste inteligenta, nu?

Edited by MONTAGE, 13 February 2015 - 18:00.


#4859
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Buna ziua,la ce pret ar ajunge tabloul de mai jos?
Casa va fi in Ilfov(Nord,zona de camp),cerintele ar fi: tripan,PVC 6 camere,clasa A, 3 garnituri etansare,culoarea Alb/Mahon(in functie de pret),banda etansare,plasa contra insectelor,feronerie cu mecanism contra actionarii gresite,sistem de microventilatie,etc
ms

Attached Files


Edited by cata, 15 February 2015 - 13:20.


#4860
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Buna seara,recunosc ca nu am citit decat ultimele 3 pagini si nu am gasit ce cautam.Locuiesc la casa si vreau sa schimb o parte din termopane cu profile Veka de la Qfort si feronerie Winkhaus standard cf,3 foi de geam.Intrebarea este sunt bune de ceva aceste profile Veka de la Qfort?Dar feroneria este mai slaba decat Roto?Ma intereseaza practic niste geamuri solide si feroneria de buna calitate care sa reziste in timp la actionari dese,farasa tot reglez la ele in mod constant.Feroneria pe care o am acum(de,casa am luat-o cu termopanele montate) este GU Corvus.O mizerie,sincer si ea si profilele.Intentia mea e sa le schimb treptat pana le schimb pe toate.Multumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate