Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin
 Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...
 Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire
 Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#4807
luc_ionel

luc_ionel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 16.01.2013

View Postkimi_ro, on 25 ianuarie 2015 - 12:55, said:


Digix, Dorel-TheSkillMaster, moccalinu, MONTAGE, luc_ionel etc., nu e nimeni interesat?

As fi interesat dar eu sunt din Iasi. Daca vrei doar o oferta de pret sa iti faci o parere te ajut cu mare drag.

#4808
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Multumesc,

Ar fi utila si o oferta de pret, daca ai timp.

#4809
MONTAGE

MONTAGE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.08.2014

View Postkimi_ro, on 25 ianuarie 2015 - 12:55, said:


Digix, Dorel-TheSkillMaster, moccalinu, MONTAGE, luc_ionel etc., nu e nimeni interesat?


300 EURO pe GEALAN 5 camere cu geam Low-e, montaj tva, inclus...

#4810
somalezul2000

somalezul2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.02.2007
Buna ziua,
Am nevoie de cateva sfaturi (si evident, dupa ce ma lamuresc si eu ce vreau ... si de oferte).
Locuiesc in Bucuresti la etajul 11 intr-un apartament la care toate camerele au iesire pe terasa. Peretii exteriori sunt aproape in intregime vitrati (in afara de cativa stalpi de rezistenta ici colo, am doar usi si ochiuri fixe de "geam" de 210 cm inaltime).
In dormitorul mare (care are si cea mai mare suprafata vitrata) am in mod constant o temperatura cu 2-3 grade mai scazuta decat in restul casei.
Apartamentul a fost cumparat cu tamplarie PVC din profile care par sa aiba 3 camere si pachet cu doua foi de sticla (destul de probabil float, fara nici un tratament). Nu am gasit nici un marcaj (nu stiu fabricantul sau modelul dar judecand dupa restul dotarilor din apartament, banuiesc ca este vorba de un produs foarte ieftin.
Radiatoarele (caloriferele) sunt identice in living si dormitor si nu am remarcat alti factori evidenti care sa justifice diferenta de temperatura (precum orientarea, nr de pereti exteriori, etc). Posibil ca diferenta sa vina de la vreun factor pe care nu-l iau in considerare - de exemplu faptul ca desi au aceeasi dimenisiune nu stiu daca radiatoarele functioneaza la fel de bine sau poate faptul ca sub living locuieste un vecin cu copii mici care mentine o temperatura ridicata in apartamentul lui iar sub dormitorul meu e o garsoniera unde probatil ca nu locuieste nimeni si o fi mai rece.
Tind sa cred insa ca diferenta de temperatura intre aceste camere ar fi justificata de diferenta de suprafata vitrata: in dormitor sunt vreo 9.90mp de geam fatza de vreo 5.25 mp in living. E doar o presupunere insa, mi-ar placea daca as putea confirma aceasta presupunere prin calcul sau intr-un mod empiric inainte de a schimba tamplaria.
Daca presupunerea mea se confirma, as vrea sa inlocuiesc tamplaria (macar din dormitor), motiv pentru care am nevoie iar de sfaturile voastre.
Dormitorul asta are 3 goluri cu inaltime de 210 ("de usa"), toate cu iesirea pe terasa:
a) unul de 276 x 210 , impartit acum in 4 parti egale: doua "ochiuri" fixe si doua usi cu deschidere simpla si cu stalp intre ele.
B) unul de 90 x 210 (acum fix) (datorita pozitiei nu se preteaza pentru circulatie (usa) ci doar pentru geam fix sau geam pentru aerisire)
c) unul de 105 x 210 (acum fix) (datorita pozitie nu se preteaza pentru circulatie (usa) ci doar pentru geam (fix sau pentru aerisire)
In momentul asta nu am plase de insecte.
Daca tot inlocuiesc tamplaria din motive de eficienta termica as vrea sa aleg o varianta foarte buna din perspectiva izolarii termice (profile cu 6 camere, pachet de geam cu 3 straturi + low e si 4seasons, etc).
Ce sfaturi imi puteti da pentru tamplaria mea (nu doar din perspectiva eficientei termice ci si pentru configuratia asta cu goluri de dimensiunea unor "usi"?
1) pot monta doua usi fara stalp intre ele astfel incat la nevoie sa pot scoate mai usor o masa pe terasa? (E ok dpdv structural sa elimin stalpul acela dintre usi dat fiind dimensiunea golului de 276x210?).
2) se poate ca una din usi sa fie cu deschidere oscilo-batanta sau usile cu tripan fiind destul de inalte/grele mai bine le las cu deschidere simpla si folosesc un alt gol pentru aerisire?
3) pentru golul de 276 latime, sa pastrez impartirea in doua "ochiuri fixe" + doua usi sau pot monta 4 usi? (Dpdv structural exista diferente intre ochiurile fixe si usi?)
4) ma gandesc sa folosesc unul din cele doua goluri mai mici prin care nu se circula pentru a asigura aerisirea, asadar acesta va fi dotat cu deschidere oscilo-batanta + plasa de insecte. Se poate monta deschidere oscilo-batanta pentru vreunul din golurile astea (90x210 sau 105x210)? Sau ar fi mai bine sa-l impart intr-un ochi fix in partea de jos si un geam oscilobatant in partea de sus? In cazul asta, cum as putea monta plasele de insecte? Ce sistem de plase de insecte ar fi recomandat (fixe/ balamale / rulou?).
4) un vecin care s-a apucat de curand de montat tamplarie PVC mi-a sugerat profilele Rehau Geneo ca avand o performanta termica foarte buna. Nu stiu insa cum sa interpretez urmatoarea afirmatie de marketing de pe site-ul Rehau: "Particularitatea sistemelor GENEO®, este materialul hightech RAU-FIPRO®. Acest material compozit din fibre de sticlă conferă profilului o stabilitate deosebită. Prin această tehnică, armaturile de oţel nemaifiind necesare". Sa inteleg ca la aceste profile nu se foloseste niciodata armatura de otel sau mai curand ca se pot folosi si fara armatura de otel atunci cand lucrarea permite? Este acest profil adecvat pentru usile mele cu tripan si cu deschidere oscilo-batanta?
6) am avut oarece probleme in timpul ploilor mai puternice (sau poate cele cu rafale de vant) si mi s-a umezit de multe ori pragul pe interior in dreptul usilor (nu mi-e clar daca apa a fost impinsa pe sub toc unde e facuta o "hidroizolatie cu silicon" sau daca garnitura nu inchide bine si apa din toc nu este evacuata bine la exterior). Ma gandesc sa acord un pic de atentie hidroizolatiei de sub toc la montajul tamplariei noi. Ar fi mai bine sa astept pana la primavara astfel incat temperatura de afara sa permita si eventuale lucrari de hidroizolare sau as putea face montajul tamplariei si acum?
7) exista diferente de pret/discount In perioada asta de iarna fatza de primavara?.
8) alte sugestii? (Ex - dat fiind ca locuiesc la ultimul etaj cu terasa pe marginea apartamentului, ar trebui sa-mi pun problema unui grad mai mare de siguranta?).

Multumesc tare mult pentru rabdare :-p.

#4811
ionut_udrea

ionut_udrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2013

View Postsomalezul2000, on 27 ianuarie 2015 - 21:11, said:

Buna ziua,
Am nevoie de cateva sfaturi (si evident, dupa ce ma lamuresc si eu ce vreau ... si de oferte).
Locuiesc in Bucuresti la etajul 11 intr-un apartament la care toate camerele au iesire pe terasa. Peretii exteriori sunt aproape in intregime vitrati (in afara de cativa stalpi de rezistenta ici colo, am doar usi si ochiuri fixe de "geam" de 210 cm inaltime).
In dormitorul mare (care are si cea mai mare suprafata vitrata) am in mod constant o temperatura cu 2-3 grade mai scazuta decat in restul casei.
Apartamentul a fost cumparat cu tamplarie PVC din profile care par sa aiba 3 camere si pachet cu doua foi de sticla (destul de probabil float, fara nici un tratament). Nu am gasit nici un marcaj (nu stiu fabricantul sau modelul dar judecand dupa restul dotarilor din apartament, banuiesc ca este vorba de un produs foarte ieftin.
Radiatoarele (caloriferele) sunt identice in living si dormitor si nu am remarcat alti factori evidenti care sa justifice diferenta de temperatura (precum orientarea, nr de pereti exteriori, etc). Posibil ca diferenta sa vina de la vreun factor pe care nu-l iau in considerare - de exemplu faptul ca desi au aceeasi dimenisiune nu stiu daca radiatoarele functioneaza la fel de bine sau poate faptul ca sub living locuieste un vecin cu copii mici care mentine o temperatura ridicata in apartamentul lui iar sub dormitorul meu e o garsoniera unde probatil ca nu locuieste nimeni si o fi mai rece.
Tind sa cred insa ca diferenta de temperatura intre aceste camere ar fi justificata de diferenta de suprafata vitrata: in dormitor sunt vreo 9.90mp de geam fatza de vreo 5.25 mp in living. E doar o presupunere insa, mi-ar placea daca as putea confirma aceasta presupunere prin calcul sau intr-un mod empiric inainte de a schimba tamplaria.
Daca presupunerea mea se confirma, as vrea sa inlocuiesc tamplaria (macar din dormitor), motiv pentru care am nevoie iar de sfaturile voastre.
Dormitorul asta are 3 goluri cu inaltime de 210 ("de usa"), toate cu iesirea pe terasa:
a) unul de 276 x 210 , impartit acum in 4 parti egale: doua "ochiuri" fixe si doua usi cu deschidere simpla si cu stalp intre ele.
B) unul de 90 x 210 (acum fix) (datorita pozitiei nu se preteaza pentru circulatie (usa) ci doar pentru geam fix sau geam pentru aerisire)
c) unul de 105 x 210 (acum fix) (datorita pozitie nu se preteaza pentru circulatie (usa) ci doar pentru geam (fix sau pentru aerisire)
In momentul asta nu am plase de insecte.
Daca tot inlocuiesc tamplaria din motive de eficienta termica as vrea sa aleg o varianta foarte buna din perspectiva izolarii termice (profile cu 6 camere, pachet de geam cu 3 straturi + low e si 4seasons, etc).
Ce sfaturi imi puteti da pentru tamplaria mea (nu doar din perspectiva eficientei termice ci si pentru configuratia asta cu goluri de dimensiunea unor "usi"?
1) pot monta doua usi fara stalp intre ele astfel incat la nevoie sa pot scoate mai usor o masa pe terasa? (E ok dpdv structural sa elimin stalpul acela dintre usi dat fiind dimensiunea golului de 276x210?).
2) se poate ca una din usi sa fie cu deschidere oscilo-batanta sau usile cu tripan fiind destul de inalte/grele mai bine le las cu deschidere simpla si folosesc un alt gol pentru aerisire?
3) pentru golul de 276 latime, sa pastrez impartirea in doua "ochiuri fixe" + doua usi sau pot monta 4 usi? (Dpdv structural exista diferente intre ochiurile fixe si usi?)
4) ma gandesc sa folosesc unul din cele doua goluri mai mici prin care nu se circula pentru a asigura aerisirea, asadar acesta va fi dotat cu deschidere oscilo-batanta + plasa de insecte. Se poate monta deschidere oscilo-batanta pentru vreunul din golurile astea (90x210 sau 105x210)? Sau ar fi mai bine sa-l impart intr-un ochi fix in partea de jos si un geam oscilobatant in partea de sus? In cazul asta, cum as putea monta plasele de insecte? Ce sistem de plase de insecte ar fi recomandat (fixe/ balamale / rulou?).
4) un vecin care s-a apucat de curand de montat tamplarie PVC mi-a sugerat profilele Rehau Geneo ca avand o performanta termica foarte buna. Nu stiu insa cum sa interpretez urmatoarea afirmatie de marketing de pe site-ul Rehau: "Particularitatea sistemelor GENEO®, este materialul hightech RAU-FIPRO®. Acest material compozit din fibre de sticlă conferă profilului o stabilitate deosebită. Prin această tehnică, armaturile de oțel nemaifiind necesare". Sa inteleg ca la aceste profile nu se foloseste niciodata armatura de otel sau mai curand ca se pot folosi si fara armatura de otel atunci cand lucrarea permite? Este acest profil adecvat pentru usile mele cu tripan si cu deschidere oscilo-batanta?
6) am avut oarece probleme in timpul ploilor mai puternice (sau poate cele cu rafale de vant) si mi s-a umezit de multe ori pragul pe interior in dreptul usilor (nu mi-e clar daca apa a fost impinsa pe sub toc unde e facuta o "hidroizolatie cu silicon" sau daca garnitura nu inchide bine si apa din toc nu este evacuata bine la exterior). Ma gandesc sa acord un pic de atentie hidroizolatiei de sub toc la montajul tamplariei noi. Ar fi mai bine sa astept pana la primavara astfel incat temperatura de afara sa permita si eventuale lucrari de hidroizolare sau as putea face montajul tamplariei si acum?
7) exista diferente de pret/discount In perioada asta de iarna fatza de primavara?.
8) alte sugestii? (Ex - dat fiind ca locuiesc la ultimul etaj cu terasa pe marginea apartamentului, ar trebui sa-mi pun problema unui grad mai mare de siguranta?).

Multumesc tare mult pentru rabdare :-p.
Dar ai ceva geamuri pe acolo,nu gluma..
Eu as face o singura usa glisanta de 120 sa zicem,restul geamurilor, fixe sau batante(pt aerisire).
Ca si profil....pt izolatie termica buna nu poti alege decat clasa premium...las baietii care sunt in masura sa iti recomande un profil anume..
Bafta!

Apropo de discount...la veka se spune ca tripanul e la pret de termopan,pana la sf lunii...

#4812
moccalinu

moccalinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2013
Buna seara,
Sa le luam etapizat:
1. Da se poate renunta la montant fara probleme, dar se pot pune intre usi si panorile fixe doua rigidizari cu otel(cate una de fiecare parte a usii).
2 .Eu consider ca nu e nici o problema ca una din usi sa fie oscilobatanta, dar trebuie folosita corect(impinsa nu doar de maner ci si de partea de sus la balama astfel incat sa nu fie fortata foarfeca).
3. Se pot monta 4 usi cu un T intre ele si doua duble deschideri(canat activ-canat inactiv) sau pot fi evantai, la acesta din urma costurile fiind considerabile. Totusi cred ca cea mai buna varianta ar fi o osciloculisanta(1350 osciloculisanta iar restul fix) asta daca se poate urca pe scari cu panoul de 2760 pe 2100.
4.Nu as recomanda oscilobatant pentru dimensiunea asta. Cel mai bine e  sa fie impartite in doua pe orizontala. Se pot monta orice tip de plase, eu in general le recomand pe cele cu balamale(costuri scazute, risc mai mic de deterioarare pentru ca in perioada in care nu sunt folositoare pot fi scoase si depozitate in interior, pot fi spalate, etc).
5. Geneo este intradevar un profil care poate fi nearmat pana la anumite dimensiuni(daca este pe culoare tamplaria la dimensiunile d-voastra nu recomand), dar care la cerere se poate arma(in conditiile in care il armam ii creste coeficientul termic).
6. Asta depinde de ce doriti sa faceti la hidroizolatie, montajul tamplariei se poate efectua fara probleme in aceasta perioada.
7. In mod normal nu, dat fiind faptul ca sunt aceleasi cheltuieli, cu toate astea difera de la firma la firma(nevoia de lichiditati ii poate impinge sa faca diferite "artificii").
8. Daca terasa este doar a d-voastra fara nici o alta cale de acces nu cred ca e nevoie sa va faceti probleme de genul si oricum fiindca doriti o tamplarie premium feroneria va fi echipata cu sisteme antiefractie(singura discutie ar putea fi cea despre sticla si anume o sticla antiefractie, mult mai greu de spart dar nu imposibil, sau rulouri exterioare).

Seara buna si sper sa va fie utile "recomandarile"

#4813
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Buna ziua,

Spuneti-mi, va rog, argonul se pierde in timp sau nu?

Multumesc,

Edited by kimi_ro, 30 January 2015 - 16:36.


#4814
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View Postkimi_ro, on 30 ianuarie 2015 - 16:35, said:

Buna ziua,

Spuneti-mi, va rog, argonul se pierde in timp sau nu?

Multumesc,


Daca pachetul de geam este corect executat nu, nu iese, dar de ce intrebati?

Sau mai corect, geamul cu argon nu isi pierde proprietatile in perioada medie de utilizare.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 30 January 2015 - 22:08.


#4815
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Buna seara,

Cum vi se pare pe Salamander Streamline combinatia de sticla 4.4.2 - 4 mm low e pe 24 mm?
Ma intereseaza sa izoleze fonic cat mai bine pe 24mm dar ma streseaza putin bagheta doar de 10 mm intre geamuri.
Aveti alte propuneri pe Salamder Streamline?

Edited by barbat, 31 January 2015 - 00:46.


#4816
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
pe streamline se poate monta un geam mai lat, cu bagheta mai lata, eu cred ca 16 mm ar fi suficient si tot cu doua sticle.

#4817
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
si anume?

8-26-6 mm pe 40 mm  ? :)))

Edited by barbat, 31 January 2015 - 01:17.


#4818
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
ideal ar fi 16 sau cel mult 18, 26mm e cam mult.

#4819
moccalinu

moccalinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2013
Dorel, nu sunt baghete pt geamul recomandat de tine...
Si vis-a-vis de argon,  care este durata medie de utilizare in opinia ta?

#4820
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008

View PostDorel-TheSkillMaster, on 31 ianuarie 2015 - 11:11, said:

ideal ar fi 16 sau cel mult 18, 26mm e cam mult.
bun, zi-mi la un vitraj de 24 mm ori de 40 mm ca , din cate stiu, atat ''duce'' Streamline ul cum fac eu cu 2 foi de geam sa ma incadrez  la 16 mm ori 18 mm ?!

Edited by barbat, 31 January 2015 - 12:27.


#4821
moccalinu

moccalinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.06.2013
E cam greu...poate doua foi de 4.2.4 si bagheta de 20. Pe streamline merge si 44 de mm dar o sa te coste destul de mult bagheta pt ca nu o are nimeni in standard, sau poti opta pt bluevo care are pachet de 52 mm, asta daca vrei neaparat salamander. Rehau are optiune pt 32 si 44 mm, deci te poti reorienta.

#4822
barbat

barbat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 07.02.2008
Voi ramane la varianta asta. Cred ca e o alternativa buna intre securitate, nivel fonic si termic. Am gasit ceva discutii de prin vest care recomandau 10-12 mm cu bagheta calda.

Edited by barbat, 31 January 2015 - 15:05.


#4823
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

View PostDorel-TheSkillMaster, on 30 ianuarie 2015 - 21:51, said:

Daca pachetul de geam este corect executat nu, nu iese, dar de ce intrebati?

Sau mai corect, geamul cu argon nu isi pierde proprietatile in perioada medie de utilizare.

Multumesc pentru raspuns. Vroiam sa stiu daca, din punct de vedere al izolatiei dar si al pretului, este rentabil sa aleg ca intre foile de geam sa fie argon sau doar aer.

Puteti detalia ce inseamna ca pachetul de geam este corect executat? Si ce inseamna perioada medie de utilizare?

#4824
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View Postkimi_ro, on 31 ianuarie 2015 - 15:13, said:


Puteti detalia ce inseamna ca pachetul de geam este corect executat? Si ce inseamna perioada medie de utilizare?


Pai, exista cateva caracteristici care dau calitatea unui pachet de geam termoizolant, ca modul de introducere a argonului, ca sigilantul trebuie sa aiba o anumita calitate, ca sticla trebuie sa fie de la unul din cei doi mari producatori, ca sticlele trebuie sa fie aliniate etc. (chiar mai sunt si altele).

Daca cei ce doresc o tamplarie termoizolanta de calitate, ar cauta caracteristicile cele mai bune ale subsistemelor care alcatuiesc tamplaria (la geam am spus cateva, la tamplarie : profil, armatura, executie etc., la feronerie: marca, serie, nivel de echipare etc., la firma care face lucrarea: nivel de pregatire, consultanta, servicii, etc. ), atunci ar imbatrani cautand si ar renunta, sau ar intelege atat de bine domeniul incat, daca tot s-au scolarizat pe timpul lor, pe nervii lor, ar ajunge la concluzia ca mai bine si le confectioneaza singuri.

De regula ne raportam la cateva aspecte (din punctul meu de vedere, intr-un mod superficial), profil, feronerie, sticla.

Daca vorbim despre calitatea pachetului de geam, este suficient sa evitam firmele care pun problema existentei sau nu a argonului, asadar, pentru a avea un pachet de geam bine executat nu e nevoie de nu stiu ce cunostinte, trebuie doar sa intrebati daca geamul are argon.

Printr-o astfel de intrebare, sansele de a avea o tamplarie termoizolanta potrivita cu nevoile si bugetul sunt mai mari, daca raspunsul este "da" si se trece mai departe, eventual cu sublinierea avantajelor si atat, pe aceasta tema.

Daca firma care executa lucrarea, pune in vreun fel (costuri mai mari, eficienta, rentabilitate etc.) problema existentei argonului in pachetul de geam, atunci nu asteptati de la acea firma: consultanta, produs si servicii de calitate, din punctul meu de vedere astfel de firme nu ar trebui sa existe, asadar, evitati astfel de ofertanti.

Perioada medie de utilizare a tamplariei PVC este de 25 de ani.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 31 January 2015 - 22:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate