Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cea mai buna varianta de depozit? Ce banca?

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#181
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 Africanul, on 31st August 2009, 10:42, said:

Un mare panicar este flaviand - marele analist economico-financiaro-politic.
Tu flaviand, cum te protejezi de "criza"? Unde iti tii banii, si in ce valuta?

Flaviand deja si-a facut rezerve de petrol, ghiuluri si telemea de vaca. Cantitati industriale. Sa nu uitam de conservele cu fasole, alea tin pana trece criza.. :peacefingers:

#182
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
@flaviand...faptul ca Africanul ti-a spus ca te-ai panicat nu mi se pare in niciun caz flame.
asa considera el si ti-a cerut un exemplu concret de actiune pe care-l urmezi

on the other hand, insa...
@Kappa_man84 iti dau ban pe viata (pe viata ta adica, din real life :lol:) + fatalitate daca-l mai iei la misto ca-n postul de mai sus :)
Inca un 10 % in dreptul userului nu incalzeste cu nimic pe nimeni, pentru o gluma.
dar glumele ca cea de mai sus pot fi deranjante uneori.

in rest carry on

#183
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Pentru asta am dat reportul:

Quote

Un mare panicar este flaviand - marele analist economico-financiaro-politic.

Dar daca tu zici ca astfel de etichetari se incadreaza la dialog de bun simt, mergem mai departe. Eventual dupa ce mai aruncam un ochi pe Regulile polemicii civilizate si pe Libertatea de exprimare

Iar exemplele date de mine credeam ca nu e nevoie sa le mai repet: http://forum.softped...t...t&p=5994352

Edited by spare-me, 31 August 2009 - 19:38.


#184
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
unu la mana, mi se pare ca flame faci tu.
aia nu e o exprimare care sa necesite o sanctiune.

al doilea rand n-ar strica sa arunci tu un ochi pe regulament.
m-am saturat de tonele de reclama pe care TI le-ai facut si pe care le faci altor bloguri.

am mai discutat despre aspectul asta.
nu ai voie cu link extern punct.
una e sa dai un link la un ziar sau la un articol si alta e sa dai sute si mii de linkuri spre aceleasi bloguri zi de zi.

si daca nu doresti sa stai vreo 2 saptamani pe margine iti sugerez sa te potolesti.
altfel, dupa suspend, poti merge linistit la abuzuri sa vedem ce hotarare o sa ia un SM dupa ce o sa vada minim 2-3 linkuri in FIECARE post.
end of story.

#185
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

 spare-me, on 31st August 2009, 20:41, said:

........
nu ai voie cu link extern punct.
una e sa dai un link la un ziar sau la un articol si alta e sa dai sute si mii de linkuri spre aceleasi bloguri zi de zi.

si daca nu doresti sa stai vreo 2 saptamani pe margine iti sugerez sa te potolesti.
.........

ce legatura au link-urile externe cu faptul ca s-a folosit un cuvant cu tenta peiorativa la adresa unui membru? Nu s-a folosit arbitrar, la general ci impotriva unei singure persoane. Eu, ca persoana "din afara"  vad scopul exact ca fiind o jignire adusa lui flaviand.

whatever, da-mi warn, sterge postul daca crezi, baneaza-ma,  dar asta este parerea mea. Gresesti de 2 ori:
1. ca n-ai dreptate
2. faci un"semi-şantaj" ca argument pentru a incheia discutia  :nonobad:


Tie ti-ar place sa ti se spuna "panicar" doar pentru ca vezi diferit lucrurile?

#186
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Mai baieti, eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Nu am stiut ca aici trebuie sa-mi pun costum si cravata ca sa pot scrie ceva...
Imi cer public scuze pentru limbajul meu mai "libertin" (desi cuvantul "panicar" este mai soft fata de altele vazute pe aici pe forum, dar nu conteaza asta).

Subiectul este foarte interesant. Il urmaresc pe flaviand de mai mult timp. Dar daca ii citesti posturile observi ca este tipul de persoana care vede numai negru in fata ochilor. Totusi, contrar estimarilor date de flaviand acum multe luni, nu prea s-au intamplat evenimentele anuntate de el. E adevarat, criza inca nu a trecut, poate ghiceste ceva anul viitor. Acest lucru (informatii "bine" documentate, de la o persoana care pare ca "stie" multe) poate influenta persoane mai slabe, care incep sa actioneze in dezavantajul propriu. Adica panica.

Asta a fost parerea mea si am scris aici, asa cum va scrieti si voi parerile personale. Scuze din nou. Data viitoare voi fi mai atent cu persoanele sensibile care se simt jignite de o mica gluma, de un mic misto nevinovat.

Edited by Africanul, 01 September 2009 - 12:00.


#187
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
pointiv, multumesc de "ajutor" si sper sa nu ai de suferit de pe urma lui

Africanule, apreciez schimbarea tonului si sper sa putem continua cu o discutie mai civilizata

In ce priveste estimarile mele nu pot sa spun decat ca voi merge in continuare pe filozofia: mai bine cu un an mai devreme decat cu o zi prea tarziu.

Stiu ca pe multi ii sperie ideea ca bancile vor da faliment, ca banii de azi isi vor pierde valoarea, ca salariile vor fi tot mai greu de obtinut si merg pe ideea de a impusca mesagerul vestilor "rele". Nici acum un an nu credeau ca vor scadea imobiliarele, ca va veni criza, ca vom avea bugetul varza si deficitul la fel, ca vom vedea mii de concedieri la CFR, greve ale magistratilor si cate si mai cate. Unii si-au revizuit opiniile in timp ce altii inca prefera sa ascunda capul in nisip negand realitatea si sperand ca aceste probleme sunt temporare si apoi lucrurile vor reveni la "normal".

Care normal ? Tocmai aici e problema, ca nimic nu a fost normal pana acum. Si daca vrem cu adevarat sa ajungem la ceva mai bun, va trebui sa ne luam inima in dinti si sa facem schimbarile cu adevarat necesare. Sa fim constienti ca e necesar un pic de sacrificiu si un alt mod de a vedea lucrurile.

De aceea voi continua sa explic celor care nu inteleg inca diferenta intre un negativist si un realist. Si motivul pentru care atunci cand ultimii naivi de azi isi vor pierde speranta, eu voi ramane probabil printre putinii optimisti de aici.

Edited by flaviand, 01 September 2009 - 12:54.


#188
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Si cu banii mei cum ramane? Io unde ma duc? :lol:  Este bine ca discutiile au revenit pe fagasul normal si multumesc tuturor pt. raspunsuri! http://forum.softped...t/coolspeak.gif

#189
ionutpopescu2009

ionutpopescu2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.08.2009
nickro nu iti poate nimeni spune unde e mai bine, tu trebuie sa iti calculezi care banca are acum dobanda cea mai buna si costurile cele mai mici. din umila mea parere, dobanzi mari dau bancile care au sete de lichiditati, adica probleme. bancile care nu au nici o grija, dau dobanzile cele mai mici. ia cec-ul de exemplu, are dobanzi jalnice. ciudat. ori merg pe ideea ca au clienti multi din clasa de jos pentru care banca inseamna cec si le convine sa ii umileasca cu astfel de dobanzi, ori nu au nevoie de bani ca doar au in spate statul si le poate mari capitalul la nevoie, ori chiar sunt siguri. (haha, banca sigura)

tot ca parere, bancile schimba des - recent in scadere - dobanzile, asa ca mai bine mergi pe cei care au comisioane mici, macar stii ca nu o sa te jegmaneasca cand ii scoti. ca exemplu, la retragere EUR, BT are comision 0.4%, pe cand marea majoritate au 0.5% (CEC, BCR, BRD etc)

#190
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 nickro, on 1st September 2009, 22:48, said:

Si cu banii mei cum ramane? Io unde ma duc? :lol:  Este bine ca discutiile au revenit pe fagasul normal si multumesc tuturor pt. raspunsuri! http://forum.softped...t/coolspeak.gif


sfatul meu nu ti-a placut?
http://forum.softped...p;#entry6987581

#191
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Thx! Clar si la obiect! Pana la urma i-am pus la Piraeus pe 100 de zile cu 11% dobanda. Sa fie cu noroc ! :rolleyes:

 _Smiley_, on 2nd September 2009, 08:59, said:

sfatul meu nu ti-a placut?
http://forum.softped...p;#entry6987581


#192
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Pentru cei care n-au inteles inca de ce afirm ca sistemul se clatina serios de un an incoace:

When Wall Street nearly collapsed

Chief Executive and Co-Chief Investment Officer of PIMCO

Quote

Would panic prevail? That was the question gripping the world in the days surrounding the fall of Lehman Brothers on Sept. 15, 2008. One year after that terrifying Monday, the people who struggled to cope with the financial crisis share what they were thinking as chaos broke out.

On the Wednesday and Thursday before Lehman filed for Chapter 11, I asked my wife to please go to the ATM and take as much cash as she could. When she asked why, I said it was because I didn't know whether there was a chance that banks might not open. I remember my wife sort of pausing and saying, "Are you serious?" And I said, "Yes, I am." We had long felt that the world was increasingly in disequilibrium, and by March of 2008 we decided that things were critical and that the unthinkable was thinkable. We went so far as to cancel everybody's holidays for the year, and as the Lehman weekend approached, it was all hands on deck.

The actual weekend that Lehman filed, the investment committee worked every day round the clock. I remember boxes and boxes of doughnuts and pizza all over the conference table because we were always there, going through the different possible outcomes.

The firm had been preparing for catastrophe for a long time, but even so, there was a sense of apprehension because things were accelerating very, very quickly.


#193
mihaimilk

mihaimilk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 18.06.2007
Erau niste comentarii legat de nominalizarea unor banci drept cele mai riscante. Intelegerea mea este ca in sistemul asta bancar "fractional reserve", bancile imprumuta de multe ori banii pe care-i au de la depunatori ca si depozite. Daca toti depunatorii si-ar scoate banii in aceeasi zi, arata-mi tu mie o banca ce ar rezista fara sa devina insolvabila si fara imprumuturi rapide de la alte banci sau guvern. Ori in situatia financiara actuala piata interbancara nu prea exista, nu? De asta e riscul marit de nominalizare a bancilor riscante, se poate crea fenomenul unei profetii care se adevereste tocmai pt ca a fost facuta...

Pur si simplu asta e sistemul, si se bazeaza in mare parte pe increderea depunatorilor de a nu-si scoate toti banii in acelasi timp.

Corectati-ma daca nu-i asa.

#194
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ai inteles bine pana la un punct. Doar ca n-ai terminat ideea pana la capat.

Ai dreptate cand spui ca asta e sistemul. Mai trebuia subliniat ca e unul prost si sortit esecului in final... :)

#195
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Isărescu: "Cursul nu va ajunge la 5 lei pe euro"
http://www.capital.ro/articol/isarescu-cur...uro-124817.html

#196
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

 Africanul, on 9th September 2009, 20:56, said:

Isărescu: "Cursul nu va ajunge la 5 lei pe euro"
http://www.capital.ro/articol/isarescu-cur...uro-124817.html

yoy, ce-mi plac bancurile cu Fat Fr...Isarescu..  :kisstogether:   ......ba chiar am platit pentru ele chiar si 100 CHF

Mda, anul trecut acelasi slogan, aceesi perioada...aveam 1000 lei rezerva pe card....in caz de urgente.....atunci facea vreo 450 CHF ( era 2,2 lei) .Acum am 1100lei pe card in caz de urgente (cu dobanda aferenta) ...adica 350 CHF
Oare la cine or fi cei 100 CHF ai mei care i-am pierdut la "inflatie" ?

#197
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Doo chestii haioase de ieri...

Prima ar fi ca ieri am primit iar unul din telefoanele acelea care voiau sa te lamureasca despre incredibilele oportunitati de investitii pe bursa in acest moment. Mda, tin minte ca am primit o gramada de apeluri de genul asta in martie, iar peste vara a fost destul de liniste.

Or fi ramas iar baietii in pana de fazani si arunca acum din nou ultimele momeli pentru cine mai pica ? Dolarul e tot mai anemic saracul, a ajuns aproape la 1.48 si aurul iar bate spre 1020 azi. Oare ce surprize ne mai asteapta zilele urmatoare ?

A doua ar fi o chestie pe care am spicuit-o de pe blogul lui Khris. Uite ca mai posteaza si baiatul asta chestii utile cateodata...

Stirea era cum ca fondul american de garantare al depozitelor bancare a ramas in pana de... fonduri dupa cele aproape 100 de falimente inregistrate anul asta. Nimic nou pana acum, ne asteptam de mult la treaba asta. Partea haioasa este ca acum FDIC-ul se gandeste tot mai serios la un imprumut de la bancile "sanatoase" cu care sa poata continua despagubirile in cazul bancilor falimentare mai departe. Hehe, te doare capul, ce sa mai. Trebuie sa recunoastem din nou ca ai nostri de care tot vorbeam si eu pe AICI sunt mici copii pe langa ai lor.

Dar hai sa vedem mai bine articolul original:

F.D.I.C. May Borrow Funds From Banks

Quote

Senior regulators say they are seriously considering a plan to have the nation’s healthy banks lend billions of dollars to rescue the insurance fund that protects bank depositors. That would enable the fund, which is rapidly running out of money because of a wave of bank failures, to continue to rescue the sickest banks.

Since January the F.D.I.C. has seized 94 failing banks, causing a rapid decline in the deposit insurance fund. Despite a special assessment imposed on banks a few months ago to keep the fund afloat, its cash balance now stands at about $10 billion, a third of its size at the start of the year. (Another $32 billion has been set aside for failures that officials expect to occur in the coming months.)

The fund, which stands behind $4.8 trillion in insured deposits, could be wiped out by the failure of a single large bank, although the deposit insurance corporation could always seek a taxpayer bailout by borrowing from the Treasury to stay afloat.

Hmm, devine tot mai interesant cand ne gandim ca un nou faliment major in gen Lehman e tot mai probabil. Poate chiar saptamana asta, cu putin noroc...

Azi a preluat si Dan stirea pe trenduri: Out of money

#198
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Joaca de-a bancile...

Falimente bancare am tot vazut anul asta. Americanii au strans suta si de fapt o banca a dat faliment la fiecare trei zile, in SUA, anul acesta dupa ultimele socoteli. Iar de situatia jalnica a fondului de garantare de acolo am mai discutat. Insa istoria ultimei isprave europene de genul asta mi se pare demna de mentionat si analizat un pic mai atent. E vorba de o banca olandeza:

DSB Bank, in colaps dupa retragerile masive de bani

Quote

Cele cinci banci cu care Banca centrala olandeza a demarat discutiile (ING, SNS Reaal, Rabobank, ABN AMRO) au refuzat sa sprijine DSB, pe fondul neincrederii in activele toxice care s-ar ascunde in bilanturile bancii.

    In urma cu circa doua saptamani, clientii DSB reuniti intr-o fundatie, au iesit la televiziunea publica solicitand tuturor celor care lucreaza cu DSB sa isi retraga banii, operatiune care a colapsat financiar banca.

Iar stirea mi se pare interesanta din doua motive. In primul rand pentru tentativele incercate dar esuate de salvare. Se pare ca bancherii au invatat lectia servita de BofA dupa lichidarea Lehman de acum un an. Care a vrut chipurile sa dea o mana de ajutor falimentarului Merrill Lynch. Ei ar fi fost urmatorul domino din seria inceputa toamna trecuta de catre Lehman daca BofA nu ar fi intervenit.

Dar asa cum spuneam, nici o fapta buna nu ramane nepedepsita. Un an mai tarziu rezultatele sunt evidente. Ken Lewis, arhitectul achizitiei de atunci si "salvatorul" sistemului economic ce a oprit o prabusire in lant a sistemului bancar mondial e nevoit acum sa demisioneze. Iar banca raporteaza pierderi de miliarde: Bank of America: $2.2 billion loss

Ce mai poate fi spus in aceste conditii ? Era de asteptat ca atunci cand iti legi bolovan de gat sa risti sa te traga la fund. Si atunci ne mai putem mira ca ING, SNS Reaal, Rabobank sau ABN AMRO au refuzat sa sprijine DSB ? Nici nu are rost sa mai aducem in discutie situatia "excelenta" pe care bancile respective o au in gradina proprie.

Insa cireasa de pe "tortul" falimentului DSB este tocmai modul in care s-a realizat aceasta prabusire. Articolul de mai sus explica cum totul a fost realizat prin colaborarea clientilor bancii. Adica nu zvonuri lansate ca la noi mai anii trecuti. In diverse tentative de preluare pe nimic a anumitor banci. Nu ascundere pe dupa deget cu sistemul RMO, cum ca e bine sa creezi bani din nimic si sa te joci cu economiile clientilor.

Din contra, la ei treaba a fost frumoasa. Facut fundatie si explicat oamenilor cum sta de fapt treaba. Iesit in fata si spus lucrurilor pe nume: ne-ati jumulit destul cu creditele si cu dobanzile si cu tot. Ati facut destui bani din aer. Stim ca nu aveti acoperire si doar plimbati bani nemunciti dintr-o parte in alta contra unor comisioane grase. Ne-am saturat si de fapt puterea e in mainile noastre nu ale voastre. Si au dovedit-o:

Run on DSB bank makes Dutch central bank take control

Quote

The bank did not fall victim to the credit crisis, but got into trouble after a foundation standing up for DSB customers who felt duped by the bank encouraged all savers to withdraw their money. Pieter Lakeman of the foundation HypotheekLeed (Mortgage Suffering) said on October 1 he hoped the company would collapse because bankruptcy was the best prospect for the people who took out excessive mortgages with the bank in recent years.

    DSB told critics at the start of October it had 1.5 billion euros in cash – enough of a buffer to withstand a run on its 4.3 billion euros in deposits. At a press conference on Monday central bank president Nout Wellink said around a sixth of the bank's total deposits had been withdrawn since the beginning of this month.

Normal ca reprezentantii bancii au incercat sa o dreaga, spunand ca au 1.5 miliarde cash cu care vor rezista presiunii publicului. Dupa nici 10 zile s-a dovedit ca lucrurile nu stateau insa chiar asa:

Banca olandeza DSB, declarata oficial falita, dupa ce clientii retrageau cate 60 de milioane de euro pe zi

Quote

Tribunalul din Amsterdam a pronuntat luni falimentul bancii olandeze DSB, care fusese plasata in 12 octombrie sub protectia Bancii Centrale in urma retragerilor masive de bani de catre clienti. Peste 600 de milioane de euro au fost retrasi din conturile bancii in 10 zile, ceea ce reprezinta o medie de 60 de milioane de euro pe zi, flux caruia banca nu i-a mai putut face fata.

Yep, retragerile au atins abia o treime din cat spuneau ei initial ca pot sa scoata in caz de nevoie. Si abia 17% din totalul depozitelor. E totusi frumos ca au rezistat si atat, posibil si cu ceva ajutoare primite din exterior. Pentru ca in multe cazuri pragul critic e depasit la sub 10% din depozite:

Dutch Seize Bank After Run on Assets

Quote

Nout Wellink, the central bank president, told reporters that €600 million, or 17% of DSB Bank's total deposits, had been withdrawn since Oct. 1.

    The DSB seizure was described by the government as a one-off situation unconnected with last year's financial crisis. However, it dealt a further blow to a financial system hit hard by a global credit crunch that resulted in the nationalization of former financial giant Fortis and in multi-billion-euro state bailouts for ING Groep NV and insurer Aegon NV.

Normal ca guvernul a ramas cu gura cascata la final, mai ales ca toata povestea a venit pe neasteptate. Iar surpriza s-ar putea transforma in teama, daca le vor mai veni si altora idei de genul asta. O fundatie, o pagina de internet, cateva aparitii in presa si la revedere banca. Inceputul e mai greu, ca sfarsitul e tragic. Pentru banci, nu pentru cei care abia asteapta sa scape de ele.

Asa cum mai discutam pe aici, oala supravegheata fierbe dar nu explodeaza. In schimb s-ar putea ca surpriza sa vina tocmai de unde te astepti mai putin. Stand cu ochii pe dolar, pe burse, pe mamutii bancari americani sau diverse state aflate in prag de faliment, baietii veseli au deja farfuria plina. Si apoi mai vine cate o chestie "neprevazuta" de genul asta care are toate sansele sa le strice jongleria tot mai complicata.

Ce sa zic in final decat... uite ca se poate. Ca schimbarea e posibila si va incepe de data asta de jos. De la omul simplu, satul de atata manipulare si bataie de joc din partea tuturor. Hai la mai mare... :)

P.S. Pentru linkuri folositi gogule. Di vina ie politica ariei, regulamentu softpedia bla-bla...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate