Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cea mai buna varianta de depozit? Ce banca?

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#1
Tony TTC

Tony TTC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 17.08.2005
Buna, vreau sa ma adresez cunoscatorilor sau celor care au ceva experinta in probleme de genu.
Eu as dori sa imi fac un depozit la o banca dar si cu posibilitatea de a putea scoate o oarecare suma prin intermediul cardului in caz de doamne fereste.
Cea ce vreau eu este sa imi spuneti, in masura in care detineti aceasta informatie, care ar fi printre cele mai serioase si stabile banci dar si cu o dobanda acceptabila la un depozit de genu care il vreau eu. De depus lunar inca nu m-am hotarat dar nu cred ca va fi o suma fixa, oricum cel putin 100 RON.
Astept sfaturi, sau poate aveti voi o varinata mai buna de cat la ce m-am gandit eu. :)
10x

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006
vezi la ING, ai dobanda la card comparabila cu dobanda la depozitele la termen de la alte banci.

#3
Tony TTC

Tony TTC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 17.08.2005

View Post_Smiley_, on Jan 30 2008, 11:30, said:

vezi la ING, ai dobanda la card comparabila cu dobanda la depozitele la termen de la alte banci.
E o idee. O sa ma interesez. Este cineva care are alta parere? Sau care detine asa ceva?

#4
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Ai grija la comisionele percepute
In cazul AtuCont de la BRD se percep urmatoarele comisioane:
- 0,5 Euro / luna - gestionare cont;
- 30 lei - inchidere cont;
- 0,5% - comision retragere.

#5
Tony TTC

Tony TTC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 17.08.2005

View Postalex7905, on Jan 30 2008, 13:34, said:

Ai grija la comisionele percepute
In cazul AtuCont de la BRD se percep urmatoarele comisioane:
- 0,5 Euro / luna - gestionare cont;
- 30 lei - inchidere cont;
- 0,5% - comision retragere.
Deci ar fi mai indicat sa il fac fara card?? Dar cum trebuie ca sa nu fiu nevoit sa astept un an ca sa imi pot lua o parte din bani??

#6
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
vezi si la BCR , unde ti se plateste dobanda lunar.
Si eu sunt in aceeasi situatie, vreua sa ma mut de la BRD unde am un Atucont la BCR.

#7
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Eu nu lucrez la banca, m-am interesat pentru cineva si de asta stiu cat de cat.
Nu este cu card, decat daca vrei tu unul sa-ti verse o parte de bani in el la un anumit interval. Comision de retragere cand te duci la ghiseu si ridici banii. Acest cont chiar daca e facut pentru 90 de zile are avantajul ca dobanda se calculeaza la 1 si 15 ale lunii. Sa zicem ca te duci peste 2 luni si 8 zile sa scoti bani, dobanda se calculeaza normal (nu-ti da dobanda la vedere pentru 2 luni) pentru cele 2 luni iar pentru cele 8 zile primesti o dobanda la vedere. Daca scoteai in ziua a 18-a primeai dobanda normala pentru 2 luni si 15 zile, iar pentru celellalte 3 zile dobanda la vedere. Sper ca ai inteles cat de cat, mergi la o banca si intreaba, in 5 min te lamuresti. Trebuie sa ai minim in cont 500 lei, daca ai 500 lei si vrei sa scoti 50 de lei se trece la desfiintarea contului si-ti dau 470 lei (30 lei e inchiderea contului).
Depinde pentru ce vrei tu sa faci depunerile, bani pentru zile negre, banii care sa te folosesti de ei peste 5 ani sau cand ajung la o anumita suma, banii ca sa nu-i tii in casa.
La AtuCont ai dobanda 7% dar din care ramai sa zicem cu 6%. Diferenta de 1% e in functie de suma lichidarea de cont+comison retragere+comison administrare.
La 100 milioane vechi daca ii retragi sa zicem peste un an, platesti:
0,5 Euro * 12 = 6 euro taxa adminsitrare
500.000 taxa de retragere (0,5%)
300.000 inchidere cont
In total cam 1 milion. "Castigi" 7 milionae, dai 1 inapoi, ramai cu 6 milioane, In concluzie 6%.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Citeste aici:
http://www.cancan.ro...conomiilor.html

Quote

Daca vreti sa economisiti bani fara sa platiti impozitul de 16% pe castigul din dobanzi, solutia ar fi conturile de economii.
De regula, bancile ofera dobanzi ceva mai mici la conturile de economii decat la depozitele clasice, dar castigul este, oricum, mai mare pentru cei care au astfel de conturi, deoarece pot scapa de plata impozitului, in anumite conditii. Conform Codului Fiscal, orice banca este obligata sa vireze la Fisc 16% din castigul realizat de clienti din dobanzile bancare. In cazul contului de economii, impozitarea se face doar daca dobanda este mai mare decat rata dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei, de 7,5% pe an in prezent. Drept urmare, scapati de taxare daca alegeti oferte cu dobanzi sub aceasta limita.




Oferte la zi


Toate bancile ofera conturi de economii, diferenta fiind data de nivelul dobanzilor si, eventual, de bonusuri si servicii in plus. La BCR puteti depune bani la care sa aveti acces oricand prin Maxicont si beneficiati de o dobanda de minimum 6% pe an, daca pastrati in cont cel putin 500 de lei. Un produs similar, numit Atucont, este oferit de BRD, care plateste o dobanda trimestriala fixa, de 7,25% pe an, clientilor cu varste de peste 14 ani. La contul de economii de la Bancpost obtineti si un card de debit Taifun, iar dobanda este de maximum 6% pe an pentru depuneri de peste 6.000 de lei, cu scutire de la plata a comisioanelor de deschidere si de administrare a contului.


#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postalex7905, on Jan 30 2008, 17:56, said:

La AtuCont ai dobanda 7% dar din care ramai sa zicem cu 6%. Diferenta de 1% e in functie de suma lichidarea de cont+comison retragere+comison administrare.
La 100 milioane vechi daca ii retragi sa zicem peste un an, platesti:
0,5 Euro * 12 = 6 euro taxa adminsitrare
500.000 taxa de retragere (0,5%)
300.000 inchidere cont
Si pentru 100 ron cat vrea initiatorul, iese in pierdere.  :D

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

View PostTony TTC, on Jan 30 2008, 17:38, said:

Deci ar fi mai indicat sa il fac fara card?? Dar cum trebuie ca sa nu fiu nevoit sa astept un an ca sa imi pot lua o parte din bani??


nu te obliga nimeni sa astepti 1 an.

depozitele la termen functioneaza asa:
-tu depui niste bani, angajandu-te ca ii lasi acolo N luni; banca iti garanteaza, in cazul asta, o dobanda de X% pe an
-daca tu ai nevoie de bani inainte de trecerea celor N luni, banca ti-i da inapoi, dar nu iti mai da dobanda de X% pe an, ci o dobanda "la vedere", mult mai mica (ceva gen 0.25% pe an, in timp ce dobanda la termen poate fi de 7-8%)

exista inca o chestie numita depozit la termen cu capitalizare.  asta inseamna ca atunci cand trec cele N luni, la banii depusi se adauga dobanda si totul se transforma intr-un alt depozit la termen, tot pe N luni. in felul asta, nu mai trebuie sa te duci tu la banca, se ocupa banca de tot.


recomandarea mea ar fi sa-ti economisesti banii intr-un depozit la termen cu capitalizare, pe 3 luni. in felul asta nu trebuie sa te ocupi mereu de ei (pt ca depozitul e cu capitalizare), dobanda la 3 luni e ok comparativ cu celelalte dobanzi, ai acces la bani fara sa pierzi mult(in cel mai rau caz pierzi dobanda pe ultimele 3 luni).

#11
Tony TTC

Tony TTC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 17.08.2005
Ce spuneti de asta? http://ing.ro/ing/ro...profile=private
Aia cu studenti mai merge oare??

#12
fejerkiralygergely

fejerkiralygergely

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.01.2008
Cu banci nu merita, daca stai sa socotesti ce comisiona percep vei ramane cu rata inflatiei sau cel mai bun caz cu 1%.

#13
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

View PostTony TTC, on Jan 30 2008, 09:15, said:

Buna, vreau sa ma adresez cunoscatorilor sau celor care au ceva experinta in probleme de genu.
Eu as dori sa imi fac un depozit la o banca dar si cu posibilitatea de a putea scoate o oarecare suma prin intermediul cardului in caz de doamne fereste.
Cea ce vreau eu este sa imi spuneti, in masura in care detineti aceasta informatie, care ar fi printre cele mai serioase si stabile banci dar si cu o dobanda acceptabila la un depozit de genu care il vreau eu. De depus lunar inca nu m-am hotarat dar nu cred ca va fi o suma fixa, oricum cel putin 100 RON.
Astept sfaturi, sau poate aveti voi o varinata mai buna de cat la ce m-am gandit eu. :)
10x

de aprx 2 saptamani m-am tot informat in legatura cu subiectul acesta. Pe mine m-a interesat cum se poate evita plata impozitului pe dobanda ( 16 % din dobanda la depozite). solutia se pare ca este contul de economie care seamana cu un cont curent (de pe care poti sa scoti bani cand vrei prin intermediul, de ex. cardului) si are si dobanda comparabila cu un depozit. Dobanda la un contul curent clasic este infima.

Am cautat pe net la banci si am vazut ca si Banca transilvania are optiunea de cont de economisire cu dobanda intre 7 si7,5 in functie de banii din cont (1000 sau 10000). Nu se specifica nimic pe net de neplata impozitului pe dobanda asa ca am fost la doua sucursale diferite si am intrebat de plata impozitului pe dobanda. Mi s-a raspuns ca SE PLATESTE.  la contul de economie se pot face depuneri si retrageri. Conditia este sa nu scada soldul sub limita impusa, in cazul de fata 1000 Ron, caz inc are se considera ca contul s-a inchis.

Am mers si la BRD, ca tot se spunea mai sus de Atucont. am intrebat tot la 2 sucursale diferite. Raspuns NU SE PLATESTE impozit pe dobanda la Atucont (sau Atusprint, atu..). Dezavantajul la BRD este ca.... comisioanele sunt mari (de retragere, de administrare a contului, de inchidere etc)

Acum... la nici o banca unde am intrebat nu stiau ce spune legea exact. Si nici in articolul de mai jos din cancan nu s-a spus clar. Practic se compara dobanda contului de economie cu dobanda BUBID de pe piata interbancara comunicata de BNR, din prima zi a lunii respective pt care se calculeaza dobanda. Daca BUBID-ul e mai mare nu se plateste impozit pe dobanda. daca e mai mic, se plateste impozit pe dobanda pe diferenta dintre cele doua. Ex daca BUBID e 8 si dobanda e 10, se plateste impozit pe dobanda obtinuta din diferenta de 2%.

Eu am renuntat sa mai intreb la alte banci, etc. si cred ca o sa ma duc la BTransilvania. deschiderea de cont 3 Ron, card Visa gratis, Internet banking 2,5 ron/luna, retrageri de la bancomat gratis, comision de intretinere a contului curent gratis,extras de cont gratis, retrageri pana la 9000 Ron/zi de la bancomat, comisionul de inchidere a contului de economie (in cazul in care nu scoti si ulitmii 1000 ROn este de 5 Ron 0,5%) si... Tind sa cred ca doamnele de la transilvania nu stiau exact ce spune legea. doar de aprx cateva luni BUBID-ul este mai mare decat dobanda lor, astfel ca stiau ca se impoziteaza dobanda. Sa vedem.

View PostCourage, on Jan 30 2008, 18:02, said:



#14
mickyyyy

mickyyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.08.2005
parerea mea este ca ING Cont'ROL este cea mai buna varianta. Are functionalitatea unui cont curent dar cu dobanda comparabila cu cea a unui depozit(6,3%/an). Dobanda se calculeaza pt fiecare zi si se vireaza in cont la sfarsitul fiecarei luni. Ceea ce multi dintre oamenii de rand nu stiu este faptul ca in functie de descrierea unui cont de economii acesta poate intra in categoria depozite, pentru dobanda castigata din depozite se percepe un impozit de 16% cu retinere la sursa(adica banca retine acest impozit din dobanda castigata si il vireaza mai departe catre stat). Avand in vedere ca produsul acesta de la ING functioneaza exact ca si un cont curent exista posibilitatea de a alimenta si de a face retrageri in fiecare moment. Dobanda medie la un depozit/ cont de economii este de aprox 8%. Dc din acest procent scadem impozitul ajungem pe undeva pe la 6 si ceva la suta si cu avantajul ca putem retrage banii fara a pierde dobanda.

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postuledu, on Feb 1 2008, 07:21, said:

Eu am renuntat sa mai intreb la alte banci, etc. si cred ca o sa ma duc la BTransilvania. deschiderea de cont 3 Ron, card Visa gratis, Internet banking 2,5 ron/luna, retrageri de la bancomat gratis, comision de intretinere a contului curent gratis,extras de cont gratis, retrageri pana la 9000 Ron/zi de la bancomat, comisionul de inchidere a contului de economie (in cazul in care nu scoti si ulitmii 1000 ROn este de 5 Ron 0,5%) si... Tind sa cred ca doamnele de la transilvania nu stiau exact ce spune legea. doar de aprx cateva luni BUBID-ul este mai mare decat dobanda lor, astfel ca stiau ca se impoziteaza dobanda. Sa vedem.
Stiam ca daca-l desfiintezi mai repede de un an nu primesti nici o dobanda. E un fel de depozit de fapt.

#16
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

View Postdon_dannielo, on Feb 2 2008, 10:26, said:

Stiam ca daca-l desfiintezi mai repede de un an nu primesti nici o dobanda. E un fel de depozit de fapt.

dobanda se da lunar la data constituirii contului de economie. daca desfintezi contul inainte de 1 an (nu mai lasi in cont nici macar suma minima de constituire 1000 RON atunci iti ia 0.5 % din suma minima de constituire adica 5 Ron.

BT cont de economie said:

Caracteristici functionale:

Destinat: persoanelor  fizice
Moneda: RON
Suma minima de constituire: 1.000 RON
Alimentari si retrageri de numerar permise peste suma minima de constituire
Dobanda este variabila
Perioada de constituire – 5 ani
Bonificarea dobanzii se efectueaza pe transe de sume (peste 1.000 RON si peste 10.000 RON)
Coborarea soldului contului sub suma minima de constituire se considera desfiintare
    -   Pentru desfiintarea inainte de un an de la data constituirii, se percepe un comision de penalizare de   0.5% aplicat sumei minime de constituire
    -   Pentru desfiintarea dupa un an de la constituire nu se percepe comision
Se vor putea face :
    -   Alimentari: in numerar, din cont curent, cu OP/OPE intrabancar si interbancar
    -   Retrageri: in numerar, transfer in cont curent

Avantajele tale:

Dobanzi semnificativ mai mari decat la conturile curente
Beneficiezi de posibilitatea retragerii de numerar fara a desfiinta contul de economii, cu conditia pastrarii sumei minime de constituire
Ai accesibilitate permanenta la banii economisiti
Dobanda este bonificata lunar, in ziua aferenta datei de constituire si se capitalizeaza in contul de economii
Dobanda este progresiva si se calculeaza in functie de sumele economisite
Pentru a beneficia de aceste avantaje, tot ce trebuie facut, dupa constituirea lui, este mentinerea sumei minime de constituire de 1.000 RON.

sursa

pana la urma mi-am deschis cont la BT si o sa imi fac cont de economie. Sa vedem cum e si cu astia...

#17
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Mai era varianta CEC Contul Privilegiu. La fel ca la BRD ATU dar nu se percepe taxa inchidere cont. Dobanda 7%/an.

#18
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCourage, on Jan 30 2008, 20:02, said:

tot articolul ala m-a pus si pe mine pe ganduri
poate are idee careva sa arunce cu opinii in mine
io voiam un depozit, cont curent sau ce-o fi, pentru vreo cateva mii de ron
ziaru' zicea ca daca faci un depozit (sau cel putin asa am priceput io) cu o dobanda de maxim 7,5%, nu se impoziteaza venitul obtinut din impozite
io facusem depozit la brd cu 7,75% pentru "depozitul 1000" sau nu stiu cum se cheama

deci, in cazul in care toate veniturile obtinute din dobanzi se impoziteaza, ar trebui sa-mi fac cont curent; in afara de ing contROL cu 6,9% parca era, care-ar fi contu curent cu cea mai mare dobanda?

a priceput cineva nelamurirea mea?
mersi :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate