Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Sincronizare Telefon - Pc

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
astraeuropa

astraeuropa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.03.2007
Salut
Am o problema: as vrea sa imi sincronizez cumva agenda din telefon cu ceea ce am in yahoo sau in hotmail si nu stiu cum sa fac asta. Am reusit cumva sa am agenda din telefon pe calculator,atat in format .wab cat si csv si vCard.De folosit nu am folosit niciodata Outlook si nu ii prea vad rostul(am vazut ca yahoo si hotmail zic de ceva sincronizare cu Outlook,dar chiar nu ma pricep)

Cum ma sfatuiti sa fac astfel incat sa pot exporta si sincroniza datele incat ceea ce am pe telefon sa am si pe calculator,si invers,adica sa nu fiu nevoit sa tin evidenta separata a adreselor de mail ale persoanelor ce le am in agenda telefonului,si nici sa caut prin telefon vre-un numar de telefon daca e sa fiu in fata pc-ului

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ce telefon ai si ce sistem de operare (pe telefon) ?

#3
astraeuropa

astraeuropa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.03.2007
Buna!
E vorba de un 6230i,dar aceasta sincronizare,alegerea de acum a unui anumit tip de fisier cu care sa lucrez vreau sa o fac si tinand cont de tendintele actuale(banuiesc ca atunci cand telefonul meu actual voi considera ca e "dus",va trebui sa il schimb cu ceva(posibil tot Nokia) si nu as vrea sa ma trezesc ca trebuie sa introduc din nou sute de numere de telefon si adrese si adrese de mail si ...etc(in fine,cred ca ai inteles ca is destul de multe detalii la fiecare persoana in parte din agenda telefonica). Deci...cam asta incerc sa evit,pe viitor,insa nu stiu cum sa fac.

#4
astraeuropa

astraeuropa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.03.2007
(scuze,post dublu)

Edited by astraeuropa, 22 January 2008 - 10:03.


#5
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
Spune-ne si cu ce conectezi tel la PC.Cablu,irda,bluetooth?
In principiu(nu mai stiu cum e la Nokia) cauta pe site-ul nokia un programel de sincronizare cu outlook.

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
dar nu conteaza cum se conteaza
faci download de pe site-ul nokia la Nokia PCSuite sau il gasesti pe cd-ul telefonului
si dai sincronizare
si urmezi pasii de acolo...atata tot
apoi poti sincroniza outlook-ul cu orice alt telefon conectat

#7
astraeuropa

astraeuropa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.03.2007
Multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc sa pun in practica sfaturile voastre. :rolleyes:

(conectarea o fac atat prin bluetooth,cat si prin cablu(mai rar,pe un alt calculator)

#8
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View Postcrysty2k5, on Jan 21 2008, 23:57, said:

am gasit ceva, in articol se refera la MAC, dar principiul de baza e acelasi.

http://gigaom.com/20...l-address-book/

din pacate se refera doar la telefoane Symbian :(

;)


View Postqueensoft, on Jan 22 2008, 10:12, said:

WAB este outlook address book: http://filext.com/file-extension/wab
Le importi cumva in outlook, apoi in yahoo
CSV este format text simplu, dar probabil nu corespunde formatarea.
Si apoi, ce legatura are asta cu tutoriale?! Mai degraba cu software sau mobile.


#9
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
intra pe pagina de downloads de la yahoo.
sper ca nu e problema ca postez aici: http://downloads.yahoo.com
download'ezi "yahoo auto-sync", si cu el poti sa-ti sincronizezi direct datele direct din contul de yahoo. E gratis.
Spor

#10
astraeuropa

astraeuropa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.03.2007
Am incercat ce mi-ati spus voi,insa e foarte foarte greu atunci cand esti incepator si ...ai ambitii mari :D .Am reusit sa transfer datele din telefon,iar cu programul acela luat de pe pagina de download a lui yahoo s-au inteles cat de cat,insa... acum e o varza de neimaginat atat in telefon cat si in calculator: am transferat fisierul cu extensia wab pt programul ala minune Adress book care vine cu Xp-ul,l-a vazut,am facut acelasi lucru si cu Office 2003(ce il am instalat pe calculatorul de acasa),insa...sa fiu sincer as fi preferat sa fi dat unui subaltern toata tevartura asta,dar nu stiu cata incredere pot avea in ei din acest punct de veedere.
La momentul de fata,desi am sincronizat yahoo cu telefonul,e un dezastru cumplit atat in Adress Book cat si in Outlook 2003,fiind o gramada de contacte repetate aiurea(poate nu ma exprim exact tehnic,insa,ca sa intelegeti mai bine: am o persoana si in messenger cat si in telefon trecuta sub acelasi nume; insa in ambele programe pomenite mai sus am cel putin 2 contacte pentru aceasta persoana,unul unde e trecut numarul de telefon,iar altul pentru adresa de mail. In plus,nu inteleg absolut deloc cum de Outlook 2003 nu poate importa fisiere cu extensia *.wab(desi stiu ca e posibil sa gresesc eu).

Colac peste pupaza,am si primit avertisment pentru topicuri multiple(habar nu am cum pot muta un topic,daca e sa consider ca l-am pus aiurea).Dar m-am linistit cand un amic mi-a spus ca se linseaza oameni si pentru mai putin,cu ban direct  :D

(era sa uit: evident,si la Contacte la yahoo e tot la fel ca in programele alea,logic... :deadtongue: )

Edited by astraeuropa, 22 January 2008 - 23:12.


#11
Vlad_Draku

Vlad_Draku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 29.11.2005
nu-mi dau seama daca nu le am in fata... Probabil ai folosit 2 programe pentru sync!?! Doar in cazul ala apar duplicate. In cel mai rau caz,
(seteaza connectorul de Symbian din Yahoo Autosync, si fa un sync in gol, daca nu era setat inainte)
sterge contactele in plus de pe yahoo..si mai da un sync cu connectorul de Symbian de pe yahoo_autosync..
*.wab e windows address book, nu? Eu foloseam Outlook Express (e cel care vine odata cu windows, nu cel din pachetul microsoft office).

In Outlook 2003 nu am avut instalat initial translatorul de importare pentru *.wab si nici nu m-am mai chinuit sa-l instalez.
Iti da ceva eroare cand incerci sa importi fisierul?

poti sa dai oricui sa faca sincronizarile, ca oricum tu le ai backup deja pe outlook si pe yahoo, nu? :)

#12
astraeuropa

astraeuropa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.03.2007
Salut!
Nu tiu exact ce s-a intamplat,pana la urma am rezolvat problema cumva,insa de folosit am folosit doar programul luat de pe pagina lui yahoo-la sincronizare nu mi-a dat niciun fel de eroare.
*.Wab este intr-adevar Adress bookul din Xp,insa am vazut ca yahoo nu recunoaste acest format de fisier.
Oricum,pe moment am constatat ca ar fi bine sa ma gandesc la un alt model de telefon(desi m-am cam atasat de modelul acesta) si sa imi caut ceva mai...capabil,la care sper ca sincronizarea sa nu imi mai ridice atatea probleme.

Dat fiind faptul ca este pentru prima data cand am incercat sa fac asa ceva,rezultatele sunt destul de multumitoare.
Multumesc tuturor pentru promtitudinea raspunsurilor voastre,daca o sa mai fie cazul o sa revin si eu cu noutati(sau daca va fi sa iau pana la urma alt model de telefon)
:)

Edited by astraeuropa, 25 January 2008 - 03:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate