Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Se mai merita televizoarele CRT ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 03.08.2006
M-ar interesa in urmatoarele 2-3 luni sa achizitionez un televizor pentru o garsoniera. M-ar interesa ca imaginea prezentata sa fie una buna atat pe cablu cat si pe iesire de la computer. M-am uitat la niste modele gen http://www.cel.ro/te...d-lg-32-lc2r-l/ sau http://www.cel.ro/te...d-lg-32-lc41-l/ , mare majoritate din ele fiind de la LG (nu vreau sa iau chiar un no-name), insa nu ma conving f tare in materie de specificatii. Sincer sa va zic, nici nu stiu care din acele specificatii ar trebui sa ma incante. Am analizat de asemenea posibilitatea unui CRT slim , de la Samsung, de la Sony, si sunt la preturi inferioare dar presupun ca si la performante. Consumul de energie cum se situeaza la plasma /lcd /crt ? Pentru ce am eu nevoie (cablu + calculator) la o calitate buna si o diagonala de peste 70 cm, ce mi-ati recomanda ? UN aspect foarte important este pretul, nu de alta, dar daca ma intorc acasa cu o Bravia s-ar putea sa postez la condica de "cum tratez contuziile".

Editat de kiphtea69, 18 ianuarie 2008 - 14:21.


#2
silman63

silman63

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 22.11.2007
NU se mai merita!!!!

#3
valmax27

valmax27

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 18.01.2008
[quote name='kiphtea69' date='Jan 18 2008, 15:19' post='3939670']
M-ar interesa in urmatoarele 2-3 luni sa achizitionez un televizor pentru o garsoniera. M-ar interesa ca imaginea prezentata sa fie una buna atat pe cablu cat si pe iesire de la computer. M-am uitat la niste modele gen
.......din cate stiu eu si alte persoane pe care le cunosc,tv-urile cu tub crt au cea mai buna imagine cel putin pe cablu si pe dvd.cat despre imaginea pe iesire de la computer,nu stiu ce sa zic,dar stiu ca se pierde din calitate.probabil ca lcd-ul vede mai bine conectat la calc. insa pe cablu lasa mult de dorit.pretul....functie de ce vrei sa obtii....insa nu cred ca trebuie sa vii acasa cu un bravia ca sa fii multumit de achizitie.lg sau samsung sunt bunisoare.vrei o diagonala mare,sa inteleg ca ai o camera mare....atunci opteaza pentru un lcd,ca la distanta mai mare se estompeaza pixelarea imaginii in cazul utilizarii cablului si pe calc.probabil ca se va comporta ca un...monitor.
imi cer scuze daca nu ti-am fost de nici un folos!

#4
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.577
  • Înscris: 21.02.2007
pt cablu garantat vei fi mai multumit de un crt decit de un lcd

#5
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 03.08.2006
Asta vad la matusa-mea care si-a cumparat un Toshiba (LCD) si televiziuneDolce se vede nasol, oricum mai nasol decat pe Sony CRT ce-l au ai mei. E drept ca SOny a costat la vremea lui mai mult decat Toshiba acum cateva luni, dar sunt curios si la consumul de energie. Ce rezolutie au in mod normal CRT-urile si cam care ar fi recomandarile pentru <1500 ron ?

#6
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.577
  • Înscris: 21.02.2007
am un sony kv-32cs71k,dolce se vede extraordinar ,consum 102 w  este pe 100 hz!reocmandari nu am nici cea mai mica idee!

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.720
  • Înscris: 26.11.2001
Vb "cat dai, atata face" se aplica si aici.

CRT-urile au ajuns ff. ieftine si pt ca calitatea lor este cel putin indoielnica.
Desi sunt fan PlasmaTV, as merge pe un LCD de diagonala mica, decat pe cine stie ce CRT cu tub prost si cu posibile prb de focalizare.

#8
homeless

homeless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 29.11.2006

View PostCourage, on Jan 19 2008, 19:30, said:

Vb "cat dai, atata face" se aplica si aici.

CRT-urile au ajuns ff. ieftine si pt ca calitatea lor este cel putin indoielnica.
Desi sunt fan PlasmaTV, as merge pe un LCD de diagonala mica, decat pe cine stie ce CRT cu tub prost si cu posibile prb de focalizare.

Daca ai sa te uiti prin birourile celor care lucreaza cu imagini, ai sa fii surprins sa vezi ca folosec CRT-uri d'alea proaste...  :D

#9
Basescuu

Basescuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 14.09.2006
In primul rand verbul "a merita" nu suporta forma reflexiva  :whistling:
Iar in legatura cu televizorul, depinde si cat timp ai de gand sa-l folosesti. Daca il cumperi pentru o perioada mai lunga, mai bine opteaza pentru un LCD, in scurt timp va deveni deja un standard. CRT-urile au intrat de ceva timp in faza de declin. Totodata, tinand cont de faptul ca il vei folosi intr-o garsoniera, s-ar putea sa apreciezi spatiul castigat in urma alegerii LCD-ului. Phillips, Sony, Samsung ...toate sunt alegeri bune.

#10
Adi_F

Adi_F

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 18.02.2008
Si pe mine ma framinta aceasta problema.Plasmele au dimensiuni uriase pt. o camera de bloc.LCD-urile "mici"(54cm) au rezolutie slaba(640x480).LCD-urile "mari" au diagonale prea mari si in camerele de bloc nu-mi place cum arata un TV 16:9. CRT-urile bune, cu refresh-ul la 100 Hz au diagonala de 72 cm si peste 40 kg,adica tot prea mari.
In ce priveste calitatea imaginii as opta pt un CRT de 100 Hz,de marca,de cel putin 1000 lei.
Sper sa n-o interpreteze cineva ca "publicitate mascata", am gasit pe site-ul "www.metz.de" doua modele CRT de 66 cm si 35 kg care mi-au placut dar nu stiu cine importa de la domnii acestia si ar fi mult prea complicat pt. mine sa merg in Germania dupa un TV.Ma ajuta cineva?

#11
kiphtea69

kiphtea69

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 03.08.2006
M-am tot invartit si am marit bugetul (cel putin in teorie) pana pe la 2500 RON. Acum sunt in dilema, eu nefiind un cunoscator cu ochiul fin, asa de slabe sunt plasmele sau LCD-urile LG cum zic unii ? Nu de alta dar au specificatii si preturi aproape imbatabile. Ma orientasem de la ei spre o plasma de 37" sau 42" iar singura varianta ar fi fost o plasma de la Panasonic de 37" dar care are un design urat, pana la urma urmei, conteaza si asta, ca o sa-mi stea in fata mereu si stinsa dar si aprinsa.

#12
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 7.506
  • Înscris: 22.01.2007

View Postkiphtea69, on Mar 2 2008, 04:39, said:

M-am tot invartit si am marit bugetul (cel putin in teorie) pana pe la 2500 RON. Acum sunt in dilema, eu nefiind un cunoscator cu ochiul fin, asa de slabe sunt plasmele sau LCD-urile LG cum zic unii ? Nu de alta dar au specificatii si preturi aproape imbatabile. Ma orientasem de la ei spre o plasma de 37" sau 42" iar singura varianta ar fi fost o plasma de la Panasonic de 37" dar care are un design urat, pana la urma urmei, conteaza si asta, ca o sa-mi stea in fata mereu si stinsa dar si aprinsa.

Daca transmisia si toate echipamentele nu sunt facute pentru HD (ready, full), plasma, lCD etc. atunci merita CRT.
Daca ai bani i-ati HD full (HD ready e un compromis cam scump).

#13
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 823
  • Înscris: 17.01.2004

Quote

Si pe mine ma framinta aceasta problema.Plasmele au dimensiuni uriase pt. o camera de bloc.LCD-urile "mici"(54cm) au rezolutie slaba(640x480).LCD-urile "mari" au diagonale prea mari si in camerele de bloc nu-mi place cum arata un TV 16:9. CRT-urile bune, cu refresh-ul la 100 Hz au diagonala de 72 cm si peste 40 kg,adica tot prea mari.
Cumperi un monitor LCD SH de 19-21", nu trece de 300-350 lei, pui un TV tuner tuner extern(150 RON), si ai TOT!!!Un TV LCD cu PIP, HD, 160 programe, etc, etc...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate