Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Exista alte filme cu profunzimea lui THE FOUNTAIN ?

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#181
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 M0n0, on 22 decembrie 2013 - 22:45, said:

Imi pare rau dar faptul ca a furat o singura scena, aia cu adolescentul si sora vitrega, nu inseamna ca a furat un film intreg ci a adus un omagiu, lucru cunoscut.
Care o singura scena? A furat idee, planuri, nume, chestia cu deciziile, REPLICI, tot mesajul, povestea cu parintii, cu iubitele. A schimbat finalul un pic.

 M0n0, on 22 decembrie 2013 - 22:45, said:

Si da...ai zis-o, Mr. Nobody a fost un film comercial. Posted Image
Nu, nu am zis asta Posted Image

#182
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 HighHopes, on 22 decembrie 2013 - 23:26, said:

Care o singura scena? A furat idee, planuri, nume, chestia cu deciziile, REPLICI, tot mesajul, povestea cu parintii, cu iubitele. A schimbat finalul un pic.
As vrea sa te cred dar nu pot. Am vazut ca atunci cand am vb despre Mr. Nobody (nu aici) nu m-am hazardat sa ii dau peste bot ca a furat tot de la amantii de la cercul polar...am vazut o singura asemanare.
Acum sunt sigur ca daca te chinui gasesti si imi arati tot ce zici tu acolo...dar din pacate nu am auzit de la nimeni sa tipe tare ca Mr. Nobody a plagiat tot filmul amantii.
Eu le-am vazut pe amandoua si tin minte ca nu am gasit asemanari asa frapante cum zici tu ca sunt.

Scrie asa pe imdb...
Connections:
Los amantes del Círculo Polar (1998)
The sequence of teen nemo and his step sister is a homage of Los amantes del Círculo Polar

Si atat despre amantes. Daca erau mai multe sunt sigur ca sarea cineva...eu cred ca exagerezi putin.

#183
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 M0n0, on 23 decembrie 2013 - 00:32, said:

din pacate nu am auzit de la nimeni sa tipe tare ca Mr. Nobody a plagiat tot filmul amantii.
Pentru ca nu prea a vazut nimeni filmul ala Posted Image

Ideea e aceeasi, chiar daca modifica finalul sau faptul ca in Mr Nobody il prezinta pe el si la batranete. Numele lor sunt aceleasi (nu ale toturor, dar in general), problema de fond e identica, problema dintre el si ai lui e identica, problema dintre el si cele 3 iubite ale lui e tot identica...cu Ana ramane in ambele filme Posted Image Modificarile sunt de umplutura, esenta filmului nu se modifica deloc, ramane aceeasi.

Asta nu inseamna ca Mr Nobody nu e un film bun. E foarte bun, extraordinar as putea spune, doar ca nu e original, atata tot. Si meritele pe care si le asuma regizorul lui nu ii revin decat intr-o masura infima.

Edited by HighHopes, 23 December 2013 - 00:45.


#184
VladimirS

VladimirS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.09.2013
Profunzimea... înseamnă ceva atât de subiectiv, încât voi spune ce cred eu despre asta, în perioada aceasta. Am făcut, destul de recent, o pasiune pentru profunzimea realismului. Dupa Incendies, am descoperit A Separation, iranianul care a produs și The Past, care, prin ceea ce noi, restul numim exotism, descoperim că senzaționalul e doar posibilitatea ca realitatea să ni se întâmple în fiecare moment. Faptul că ți se induce ideea că nu există un vinovat clar, că ajungi să empatizezi cu fiecare personaj, pe care îl vezi în toate luminile posibile e ceva diferit de finalurile/situațiile/happy end-urile clare ale filmelor americane și că aceste filme se bucură de succes, totuși, la alte competiții decât Oscarurile, înseamnă că, cel puțin noi, europenii, vrem o alta perspectivă, o altă paradigmă. Chiar mulți americani, persoane publice sau nu, depășesc dualitatea bine/rău și studiază budismul. Cred că e un început. Pentru ce... nu știu. Probabil, sper, pentru toleranța.

#185
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010
Am vazut odata un film tradus la noi "Fluviul" era despre oamenii care mor si se trezesc intr-un ocean apoi trebuie sa ajunga la tarm.
Primele episoade din "Sliders" erau tot asa mai abstracte mai speculative. Majoritatea filmelor sf din anii 40-50 era de asemenea mai cerebrale, mai putin axate pe actiune, pe social si militienisme ca filmele de acum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate