Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

PROBLEMA MARE ! copiere gps dintr-un sdcard in altul

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
odobescu

odobescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2005
Sal! sunt nou pe acest forum si vreau sa va rog sa ma ajutati in urmatoarea mea mare problema: am doua gps-uri identice, dar am un singur card cu softul si hartile de navigatie. Problema nu ar fi asta, ci aceea ca nu gasesc nici o modalitate de a-mi construi inca un card pentru celalalt gps. Am incercat cateva softuri de clonare cum ar fi WinImage, WinHex, Clone 2.21 pana si metoda clasica (copy-paste) dar cardul copie nu "booteaza" practic pe gps. Apare logo-ul cu I-go si ramane blocat. Stie cineva un program de copiere "sector-by-sector" (practic sa pot crea o imagine a cardului care functioneaza)? Va rog din suflet... multumesc.

#2
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006
daca iGO-ul pe care vrei sa-l copiezi este "original cu licenta", nu poti sa-l rulezi pe alt aparat, ci doar pe cel pe care a fost activat.Protectia este la rulare si nu la copiere!

#3
cristianp

cristianp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 16.03.2005

 odobescu, on Jan 8 2008, 23:38, said:

Sal! sunt nou pe acest forum si vreau sa va rog sa ma ajutati in urmatoarea mea mare problema: am doua gps-uri identice, dar am un singur card cu softul si hartile de navigatie. Problema nu ar fi asta, ci aceea ca nu gasesc nici o modalitate de a-mi construi inca un card pentru celalalt gps. Am incercat cateva softuri de clonare cum ar fi WinImage, WinHex, Clone 2.21 pana si metoda clasica (copy-paste) dar cardul copie nu "booteaza" practic pe gps. Apare logo-ul cu I-go si ramane blocat. Stie cineva un program de copiere "sector-by-sector" (practic sa pot crea o imagine a cardului care functioneaza)? Va rog din suflet... multumesc.

Salut,
Cardul respectiv (si aplicatia) functioneaza indiferent de GPS? Daca da, te pot ajuta eu cu copierea....

#4
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 cristianp, on Jan 9 2008, 12:15, said:

Salut,
Cardul respectiv (si aplicatia) functioneaza indiferent de GPS? Daca da, te pot ajuta eu cu copierea....

chiar nu ai citit ce am scris inaintea ta? :huh:

#5
odobescu

odobescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2005

 cristian11, on Jan 9 2008, 10:20, said:

daca iGO-ul pe care vrei sa-l copiezi este "original cu licenta", nu poti sa-l rulezi pe alt aparat, ci doar pe cel pe care a fost activat.Protectia este la rulare si nu la copiere!

gardul merge pe oricare dintre gps-uri

#6
odobescu

odobescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2005

 cristian11, on Jan 9 2008, 10:20, said:

daca iGO-ul pe care vrei sa-l copiezi este "original cu licenta", nu poti sa-l rulezi pe alt aparat, ci doar pe cel pe care a fost activat.Protectia este la rulare si nu la copiere!


sal,cardul merge pe ambele gps-uri

#7
odobescu

odobescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2005

 cristianp, on Jan 9 2008, 12:15, said:

Salut,
Cardul respectiv (si aplicatia) functioneaza indiferent de GPS? Daca da, te pot ajuta eu cu copierea....
sal, domnul CRISTIANP cred ca nu mai inteles bine ,am doua gps-uri si un singur card cu igo,cand mut cardul dintrun gps in altu,igo ruleaza fara probleme dar cand incerc sa copiez igo si pe un alt card practic softul nu mai incarca ce blochiaza.

#8
cristianp

cristianp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 16.03.2005

 odobescu, on Jan 9 2008, 15:49, said:

sal, domnul CRISTIANP cred ca nu mai inteles bine ,am doua gps-uri si un singur card cu igo,cand mut cardul dintrun gps in altu,igo ruleaza fara probleme dar cand incerc sa copiez igo si pe un alt card practic softul nu mai incarca ce blochiaza.

Am inteles ce vrei. Intrebarea mea era pentru confirmarea faptului ca nu se intampla ceea ce spunea cristian11 (protectie la rulare pe alt GPS). Pot sa te ajut sa copiezi sector cu sector un card SD

#9
BOB7

BOB7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2007

 cristianp, on Jan 9 2008, 16:03, said:

Am inteles ce vrei. Intrebarea mea era pentru confirmarea faptului ca nu se intampla ceea ce spunea cristian11 (protectie la rulare pe alt GPS). Pot sa te ajut sa copiezi sector cu sector un card SD
e inutil sa copiezi sector cu sector tot nu va merge..acum sa explic si de ce: fiecare card are un serial asa cum fiecare telefon are IMEI unic . aplicatia igo a fost activata pe cardul original care are o anumita serie...daca tu il copiezi sector cu sector tot nu va merge pt ca aplicatia va verifica seria cardului si va vedea ca e diferita ..... concluzia : softu original nu poate fi copiat asa.....

#10
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 cristianp, on Jan 9 2008, 16:03, said:

Am inteles ce vrei. Intrebarea mea era pentru confirmarea faptului ca nu se intampla ceea ce spunea cristian11 (protectie la rulare pe alt GPS). Pot sa te ajut sa copiezi sector cu sector un card SD

asadar vrei sa spui ca un soft de navi copiat "cu dibacie" de pe SD-ul original si transferat pe altul, in momentul in care il vei baga intr-un alt aparat (similar), va functiona fara probleme?
Hmmm, cam prosti producatorii astia ca nu au aflat si ei asta si se incapatimneaza sa puna coduri de activare! ;)

@BOBZ

de ce-l contrazici, poate omul are dreptate si gresim noi! ;)

Edited by cristian11, 11 January 2008 - 19:30.


#11
Pret

Pret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 09.02.2004
Copii... ganditi-va de la ce vine denumirea de SD! Secured Digital... doooh. Care e diferenta intre SD si MMC? Singura diferenta este protectia care o au cardurile SD cu cheie publica si cheie privata. In mod normal, numai deviceurile de pe care a fost activat iGo-ul... adica detin cheia corespunzatoare... pot citi cardul. Nu e vb ca iGo compara seriale, ci doar are cheie pentru decriptarea cardului.
Mai mult pe wikipedia.

#12
BOB7

BOB7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2007

 Pret, on Jan 13 2008, 13:52, said:

Copii... ganditi-va de la ce vine denumirea de SD! Secured Digital... doooh. Care e diferenta intre SD si MMC? Singura diferenta este protectia care o au cardurile SD cu cheie publica si cheie privata. In mod normal, numai deviceurile de pe care a fost activat iGo-ul... adica detin cheia corespunzatoare... pot citi cardul. Nu e vb ca iGo compara seriale, ci doar are cheie pentru decriptarea cardului.
Mai mult pe wikipedia.
asta am scris si eu mai sus ... dar daca nu suntem crezuti... ce sa facem ? sa mai insistam? sa ii lasam sa se convinga singuri?

#13
alecu

alecu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.06.2004
Si pe cardurile mele de ce merge ?

#14
BOB7

BOB7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2007

 alecu, on Jan 14 2008, 21:53, said:

Si pe cardurile mele de ce merge ?
la tine merge ce...? nu intelegi ca softu original nu poate fi copiat? tu ai soft piratat si logic ca merge..omu vb despre softu original ca vrea sa il copieze pe alt card.

Edited by BOB7, 15 January 2008 - 15:28.


#15
jollyjoker

jollyjoker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.09.2007
Salut,

Ma inscriu si io pe topicul asta cu un amendat la problema initiala:

Eu vreau sa transfer de pe SD de 1G i-Go 2008 Plus (cu licenta si platit din sudoare adunata bob cu bob) pe un SD mai mare.
Nu de alta dar efectiv ma apuca pandaliile sa tot stau sa schimb card-ul ca pe unu am aplicatia de navigare si pe unul mailuri sau mai stiu io ce altceva.
Ca sa nu mai spun ca de 3 ori din 5 sigur uit sa iau unul din carduri la mine.

Ca amanunt, am sunat la gpsmore si o "tanti" mi-a explicat ca nu pot sa schimb cu un card mai mare. De ce? Nu am inteles daca efectiv nu au sau nu se poate tehnic. Nu mai spun ca era cam scarbita d-ra si mi-a zis ca problema se va rezolva cu i-GO2008 contra unei taxe "relativ" modice de up-grade plus o alta taxa tot asa de "modica" de transfer pe un card mai mare!!!

Mentionez ca aplicatia este rulata pe un Mio P560.

Multzam fain pentru raspunsuri!


 odobescu, on Jan 8 2008, 23:38, said:

Sal! sunt nou pe acest forum si vreau sa va rog sa ma ajutati in urmatoarea mea mare problema: am doua gps-uri identice, dar am un singur card cu softul si hartile de navigatie. Problema nu ar fi asta, ci aceea ca nu gasesc nici o modalitate de a-mi construi inca un card pentru celalalt gps. Am incercat cateva softuri de clonare cum ar fi WinImage, WinHex, Clone 2.21 pana si metoda clasica (copy-paste) dar cardul copie nu "booteaza" practic pe gps. Apare logo-ul cu I-go si ramane blocat. Stie cineva un program de copiere "sector-by-sector" (practic sa pot crea o imagine a cardului care functioneaza)? Va rog din suflet... multumesc.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,059
  • Înscris: 24.02.2006
treaba sta cam asa:
-cardurile SD ofera niste functionalitati de securizare, printre care si un soi de cod, care nu poate fi copiat de pe un card pe altul
-aplicatia iGo originala, la lansare, verifica daca a fost lansata de pe un card original, citind si verificand codul acestuia

din cauza asta, nu poti lansa aplicatia iGo originala de pe un alt card, doar de pe cardul primit la cumpararea aplicatiei.

@jollyjoker, singura varianta legala e sa cauti un pda cu gps care sa aiba 2 sloturi SD

#17
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 17.05.2007

 jollyjoker, on Jan 16 2008, 15:12, said:

Eu vreau sa transfer de pe SD de 1G i-Go 2008 Plus .
Cind a aparut asta? eu am 2006 plus, de asta 2008 nu am auzit sa apara.

#18
jollyjoker

jollyjoker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.09.2007

 anthony2000, on Jan 16 2008, 15:56, said:

Cind a aparut asta? eu am 2006 plus, de asta 2008 nu am auzit sa apara.

2008 este varianta iGO 3D ca altceva mai "spectaculos" nu cred ca mai au ce sa-i faca si va apare in aprilie in Romania. Cel putin asa se lauda cei de la GpsMore.

In text am scris gresit gandindu-ma inca la discutia avuta cu acei reprezentanti. Era vorba de 2006 Plus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate