Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Telefoane fixe (home use și publice) fabricate în România

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#91
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Stie cineva pentru ce tip de telefon este aceasta casca ? Cumva pentru telefon public vechi ? Este produsa la Electromagnetica, insa nu intra intr-un receptor de RS 7340 ("Grigore Preoteasa"), fiind putin mai mare.

Attached Files



#92
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Schema de telefon RS 71468 (telefon de secretariat - minicentrala)

Attached Files


Edited by dadarlat, 05 November 2012 - 21:58.


#93
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Am descoperit ca un telefon public TM1 se afla si in colectia muzeului judetean Buzau. Un altul la Iasi la muzeul "Stefan Procopiu". Cel de la buzau este vopsit argintiu, cu discul negru. De altfel, inteleg de pe site-ul muzeului de la Buzau ca au cea mai importanta colectie de telefoane vechi din Romania.

#94
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdadarlat, on 12 noiembrie 2012 - 01:22, said:

Am descoperit ca un telefon public TM1 se afla si in colectia muzeului judetean Buzau. Un altul la Iasi la muzeul "Stefan Procopiu". Cel de la buzau este vopsit argintiu, cu discul negru. De altfel, inteleg de pe site-ul muzeului de la Buzau ca au cea mai importanta colectie de telefoane vechi din Romania.

Felicitari Dadarlat!
asta este telefonul pe care-l caut de cativa ani,dar din pacate nu am gasit nici unul.De fapt nu am gasit nici macar o poza !Asta este singura data cand il pot vedea in poza,dar voi merge sa-l vad si in realitate.Cel de la Iasi este la fel,insa este negru,dar eu stiu telefoanele astea din copilaria mea ca erau argintii(ca asta de la Buzau).Asa ca mi-ai facut o bucurie cu descoperirea asta a ta.Inca odata felicitari,si reinnoiesc rugaminea ca daca mai exista cineva care sa aibe unul la fel,sant cumparatorul ideal.Ofer oricat cere pentru unul din asta!Dar din pacate sant constient ca la vremea schimbarii lor cu TM2(prin 1985-86) era pe vremea cand te arestau fara sa te mai judece,si asta ii facea pe amatori sa se gandeasca de doua ori inainte de-a lua ceva "din avutul obstesc".Nu spun ca era rau,insa de aceea nimeni nu a dus acasa un tel.din asta,si muzeele nu prea erau ca sa fie interesate asa ca s-au pierdut.Bine ca,uite,mai este unul "de samanta"ca sa vada copiii nostri cine ne manca fisele! Bafta Dadarlat

#95
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Gasiti telefonul nargintiu aici:
http://www.muzeubuza...ia-de-telefoane

Din pacate, de pe site-ul lor inteleg ca muzeul (cladirea) este in renovare si este momentan inchis. Cred ca acest telefon avea discul tot argintiu, dar proabil a fost inlocuit. Eu nu stiu cand s-au scos aceste telefoane, eu nu l-am apucat desi amintirile mele din copilarie coboara pana la inceputul anilor 80. Mi le amintesc pe TM3 (sau TM 2, le confund). Este pacat ca nu exista un muzeul al tel;efoanelor dar bine ca anumite muzee, cum sunt cele din Buzau, Iasi, mai pastreaza astfel de piese. cateva telefoane vechi se gasesc si la muzeul CFR din Bucuresti.

Eu am pus o intrebare la Romtelecom daca nu pot achizitiona pentru mine personal un telefon public de-al lor destinat casarii 9din cele actuale) si raspunsul a fost negati. Nu pricep de ce prefera sa le caseze decat sa se pastreze macar intr-o colectie privata. E trista aceasta mentalitate.

Eu am un telefon de secretariat RS 71468 din 1972, negru, al carui disc este argintiu si banuiesc ca este un disc de trelefopn public TM1 (la TM 3, ultima generatie, discurile nu erau la fel, erau pline in mijloc). L-am curatat de curand si voi pune o poza aici.

#96
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Telefonul RS 71468, despre care am vorbit mai inainte. Inainte si dupa curatare.

Attached Files



#97
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008
Este frumos dar asa cum ai spus,discul nu este de la el.
La TM1 care de fapt este TM2 (ala pe care l-ai descoperit la Buzau),discul negru este al lui. Asa erau ele,cu disc metalic negru.
TM1,era aproape la fel dar cu mici diferente.Pun o poza cu un TM1 dintr-un film (alta n-am gasit).
Abea dupa 1983 cand sa trecut la TM3,discurile erau culoarea telefonului,adica argintiu lovitura de ciocan ptr TM3 interurban si albastru lovitura de ciocan ptr TM3 urban,si la primele modele erau metalice.Se mai intampla (asa cu se vede in poza) sa le mai incurce intre ele.Nu conta deloc aspectul in vremurile alea...Mai apoi,la cele fabricate dupa '86-'87,discurile erau de plastic la fel ca la telefoanele de uz casnic. Pun deasemeni poze.

Attached Files


Edited by cristianromania, 14 November 2012 - 08:18.


#98
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Interesante informatii. Eu tot nu sunt lamurit care erau diferentele dintre TM 1 si TM 2.
Imi mai namintesc de asemenea, foarte vag, ca in oficiile postale erau niste telefoane fara disc, in cabine telefonice aflate in interiorul oficiului, unde puteai vorbi interurban dupa ce iti facea cineva din oficiu legatura - de exemplu cu taxa inversa. Dar practic nu imi mai amintesc cum aratau acele telefoane. Presupun ca erau tot de fabricatie romaneasca.
As fi curios cum erau telefoanele publice romanesti din perioada interbelica, din acelea nu am vazut nici macar vreo fotografie niciodata.

La muzeul tehnic "D leonida" din Bucuresti nu se afla expus - eu cel putin nu imi amintesc sa fi vazut - nici macar un singur telefon vechi, de niciun fel. Or fi prin depozit, nu stiu.... mare pacat.....In alte tari sunt muzee ale telefoanelor........

#99
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Filmul ăsta este un film românesc numit "Nu vreau să mă însor" (1960). Unul dintre primele filme româneşti color.
Cică la T.M.-2 puteai să bagi o bucată de plastic prin fanta pe unde se returnau monedele şi vorbeai moca :naughty: T.M.-1 şi T.M.-2 însă aveau carcasa din tablă, aşa că dacă dădeai cu ciocanul nu crăpa aşa de uşor. În schimb, T.M.-3 şi R.S.-72.110 B (cel din poză face parte din colecţia mea!) avea carcasa din zamac şi dacă dădeai mai tare cu ciocanul în ele se crăpat carcasa!
Ar fi culmea ca pe la un târg al anticarilor să apară un T.M.-1 sau T.M.-2. Pe unul din ăla aş da 100 de euro (dacă aş avea bani).

#100
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008
Eu as da si 300 Euro pe un TM1, si......am baniPosted Image

#101
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă văd unul, te anunţ... cu condiţia ca după ce-l achiziţionezi, să mă laşi să-l văd "pe viu" şi să-i facem nişte poze detaliate.

#102
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008
Bineanteles! Cu mare placere. Macar sa gasim noi asa ceva!Cred ca este unul dintre putinele obiecte care erau "pe toate strazile",si acum nu mai exista niciunul( sau macar la vanzare).

#103
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Ia te uită ce apare în "Almanahul Femeia '77" la pg. 139

Attached Files



#104
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdjl, on 25 aprilie 2012 - 11:23, said:

Un T.M.-1 sau T.M.-2 se poate vedea şi în acest moment vesel cu Toma Caragiu şi ?

[media][media][ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_03XT1q70Tc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postdadarlat, on 29 aprilie 2012 - 01:16, said:

Dragut. Iar Octavian Cotescu vorbea cde la o broscuta.

Receptorul telefonului public era de metal? (apropos, de ce se zicea oficial microrecptor, nu receptor?)
Cum pe youtube e cu stângile  drepturile de autor, videoclipul poate fi urmărit acum aici: http://www.peteava.r...telefon-discret

Edited by djl, 30 December 2012 - 06:06.


#105
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Mai demult pomenisem de filmul în culori din 1960 numit "Nu vreau să mă însor", din care am pus o poză cu un telefon public T.M. 1. Uite că filmul a ajuns pe youtube.
O frumusețe de T.M. 1 apare la min 0.58.30 - 1.00.00 (alături de un R.S.-7340) și altul la 1.04.23-1.04.31. La ce folosea tubul ăla găurit din dreapta telefonului? :huh:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tWC89FmmD3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#106
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Recunosc toate aparatele postate foto de voi, ce pot sa va spun in plus este ca eu am mai avut pana la pensie si o alta retea de telefonie fixa acasa, a CFR_ului, unde am lucrat, cu care puteai fi sunat 24/24 si plecai acolo unde te trimiteau, era buna ca puteam suna acasa de oriunde din tara cu prefix, fara sa platesc!

#107
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Dar faţă de telefoanele prezentate aici, C.F.R.-ul a avut şi alte modele?

#108
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Nu, erau telefoanele negre cu disc si receptor!
Acum in reteaua CFR s-au dat telefoane mobile, bineinteles ca seful are terminatia 01!
Eu am acum un telefon fix EVOLIO HCD399(136)P/TSDL, arata cam ca cel din stanga:

Attached Files


Edited by Motzoc, 02 January 2013 - 15:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate