Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Telefoane fixe (home use și publice) fabricate în România

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#73
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Rog ajutor cu o informatie. Am un telefon Grigore Preoteasa 1961, pe Romtelecom, in functiune. La aceeasi priza, am conectat si un trelefon modern cu taste.
Intrebare: telefonul cel nou trebuie sa fie pe pulse sau pe tone ?

#74
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
În filmul "Străinul" din 1964 (cu Ștefan Iordache și Gh. Dinică) apare un T.M. 1 Nu mai știu care dintre personaje telefonează de la cârciumă.

#75
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Un T.M.-1 sau T.M.-2 se poate vedea și în acest moment vesel cu Toma Caragiu și ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_03XT1q70Tc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#76
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
În anii '50 se mai aduceau piese pentru telefoane fixe din Germania? :scratchchin: Nu de alta, dar mi-a dat cineva la verificat un R.S.-7340 care are piese românești, dar pe "placa de bază" are și nemțești (germane). Casca e românească (din 1950), iar pe furcă nu apare nici "S", nici "EM", deci e posibil să fie fabricat între 1948/1949 și 1960.

#77
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Dragut. Iar Octavian Cotescu vorbea cde la o broscuta.

#78
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Azi am făcut rost de un ștecher tripolar din ăla (o fișă tripolară din aia) de ebonită.  :naughty: Mai avea și priză + ștechere (fișă), dar nu aveam eu bani :down: Poate data viitoare le iau. Prize am 2, dar ștecher (fișă) de ebonită nu aveam. Mai am unul de plastic, dar care e intresantă, aidcă are  pe de o parte piciorușe, pe alialtă găuri :lol: Deci puteai să bagi 2 telefoane în aceiași priză.  :naughty:

#79
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ia te uită ce au la  Muzeul Științei și Tehnicii "Ștefan Procopiu" din Iași :eek: Nu credeam că mai există pe undeva vreunul!!! (adică un T.M.2).. Și așa vreau să revizitez acel muzeu pentru a admira echipamentele de televiziune sovietice de la începutul anilor '60... acum am un motiv în plus!!!
http://www.cimec.ro/...957D079324B1696

P.S. Dacă intrați pe cimec, pe aria dedicată muzeului veți mai găsi și alte telefoane + centrale telefonice manuale.  :naughty:

Attached Files


Edited by djl, 03 May 2012 - 22:19.


#80
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008

 djl, on 3rd May 2012, 22:16, said:

Ia te uită ce au la  Muzeul Științei și Tehnicii "Ștefan Procopiu" din Iași :eek: Nu credeam că mai există pe undeva vreunul!!! (adică un T.M.2).. Și așa vreau să revizitez acel muzeu pentru a admira echipamentele de televiziune sovietice de la începutul anilor '60... acum am un motiv în plus!!!
http://www.cimec.ro/...957D079324B1696

P.S. Dacă intrați pe cimec, pe aria dedicată muzeului veți mai găsi și alte telefoane + centrale telefonice manuale.  :naughty:

Nici eu nu cred djl ca mai exista altul in afara de acesta.Spun asta in oarecare cunostinta de cauza,deoarece am sapat adanc ca sa gasesc unul,dar....nimic!
Tu,am vazut ca ai un TM3 (tot e ceva!),insa visul meu ar fi un TM-2.
Cine stie,poate voi gasi unul.Cineva spunea pe un forum ca stie cel putin 2 persoane din forumul respectiv care au asa ceva,si ca ar fi peste 100 buc. care ar fi scapat de la topit.
Am rezerve vis-a-vis de spusele respectivului.Daca e asa,sa ne puna si noua niste poze. TM-2 pe care le stiu eu aveau alta culoare decat asta negru de la Iasi,un argintiu lovitura de ciocan.

#81
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
În albumul "Imagini din România" (versiunea în franceză: "Images des Roumanie") apărut în 1960 la Ed. "Meridiane" găsim o poză de pe la 1959 cu secția mecanică a Uzinelor "Grigore Preoteasa" [(re)devenite în 1960 "Electromagnetica"]

#82
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă are cineva acel inel de plastic care se punea în jurul microfoanelor "Tesla" și R.F.T. pentru a putea sta în telefoanele româești (microfoanele românești erau mai late) și căști pt. telefoanele de ebonită, îl rog să mă anunțe.

#83
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ce ziceți de o priză de telefon tripolară + ștecher pentru așa ceva... "Nokia" 3310 e arhicunoscut, la fel și cutiuța de filme. Scuze de poze, sunt făcute cu web-cam-ul :lol:

Attached Files


Edited by djl, 19 May 2012 - 18:36.


#84
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Azi am fost în incinta unui magazin aflat în cadrul "Electromagnetica". O întâmplare a făcut ca să fiu trimis la Poarta 2. Ca să ajung unde trebuia să ajung am intrat prin Coprul 3... și acolo surpriză de proporții: o mică expoziție cu telefoane + aparataj telefonic (din păcate nici o centrală telefonică automată) produse la "Electromagnetica" :w00t: Aveau și niște telefoane pt. Armată. Din păcate nu au telefoane publice sau telefoane produse în anii '30-'40. Oricum, dacă treceți pe acolo, să aruncați o priviere ;).

#85
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Mai stie cineva cand au aparut telefoanele cu cartela? Nu mai stiu sigur daca existau in 1995, cand am fost in tabara la Baia Sprie. Atunci le foloseam pe cele albastre, cu fise. Iar in 1996, cand am intrat la facultate, deja existau cele cu cartela, putin mai mari decat cele care exista si acum (cred ca erau ca acesta, cel putin displayul era asemanator):

[ http://www.virtualarad.net/news/2005/din_cauza_ca_nu_e_iluminat_telefonul_public_din_aciuta_nu_poate_fi_folosit_decat_ziua.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tot cam atunci aparusera si automatele care eliberau cartele (era unul in gara Ploiesti Sud si parca si unul la posta centrala din Ploiesti). Erau mari si portocalii si tebuia sa bagi o bancnota d 50.000 lei ca sa iasa cartela, dar bancnota trebuia bagata numai intr-o anumita orientare, altfel ti-o arunca inapoi :D

#86
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Thomson - Huston de fabricatie franceza, 1921, restaurat, nefunctional (functioneaza doar receptorul, care a fost inlocuit - cel original era incomplet si in stare mai proasta). Nu are nici disc nici manivela, ci un buton, prin care probabil se apela centrala. De asemenea, nu are sonerie, probabil exista sonerie separata, atasata la telefon. Am vazut astfel de telefoane cu sonerie si chiar cu disc - probabil versiuuni mai moderne. La muzeul CFR din Bucuresti exista unul similar, dar care arata mai rau (revopsit, etc). Posted Image


In a doua imagine se poate vedea cum arata inainte de restaurare, cu vechiul receptor.

Attached Files


Edited by dadarlat, 14 October 2012 - 03:05.


#87
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Un telefon foarte interesant era cel de secretariat, cu 4 linii interne, tip minicentrala. fabricat de Electromagnetica in 1972, are un aspect vetust, fiind compus din cutia propriu-zisa, metalica, apoi partea superioara din ebonita, care este identica cu cea de la telefoanele interbelice Mix&Genest. In fine, receptorul, din ebonita, este un receptor de "Grigore Preoteasa" RS 7340. Totul de culoare neagra, telefonul avand si doua beculete rosii langa butoane. Deduc ca telerfoanele Mixd&Genest s-au fabricat in licenta si la Standard/Electromagnetica. La inceputul anilor 70, cand se fabricau aceste telefoane tip minicentrala, fie existau piese de Mix&Genest in stoc, fie s-au fabricat atunci - cert este ca acesta este designul. Practic, telefonul despre care vorbesc este o combinatie ad-hoc elaborata de Electromagnetica in 1972 pentru nevoi specifice - presupun ca numarul unor astfel de telefoane era relativ redus. Dupa curatare si restaurare voi posta si cateva fotografii cu acest telefon. Posted Image

#88
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Telefonul despre care vorbesc se numeste RS 71468

#89
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Modelul ăla s-a produs până în anii '70!!! Producţia lui R.S.-7340, cel pentru uz casnic a încetat prin 1963-1964, când a început să se producă cel de plastic - R.S.-70.533, înaintaşul lui E.M.-72).

@pufonel: telefoanele publice cu cartelă cred că au apărut în 1995.
Ca fapt divers, mai ţin minte că eram într-o seară în vacanţă la Constanţa, la mare cu sora mea (undeva prin 1997-1999) şi am văzut pe un afiş postat de cei de la "Rom.telecom." la o cabină? telefonică unde era un telefon cu cartelă menţionat faptul că din cauza fraudelor comise nu se mai putea suna de la acele telefoane în anume ţări (una dintre ţări cred că era China).

Rectific: discuri de telefon s-au produs în România! De la R.S.-7340 la E.M-72. Discurile de telefon româneşti de la E.M.-72 aveau posbilitatea reglării turaţiei, cele poloneze nu!

Edited by djl, 30 October 2012 - 20:51.


#90
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
iata si telefonul respectiv, deocamdata, necuratat, ne-cosmetizat Posted Image
discul pare de telefon public TM1

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate