Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Telefoane fixe (home use și publice) fabricate în România

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#55
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Din filmul "Nu vreau să mă însor" (1960)... un T.M. 1 în culori! :bigwhitegrin: Carcasa era de tablă, așa că mai greu de furat monedele! :naughty:

Attached Files


Edited by djl, 26 October 2010 - 00:04.


#56
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Interesanta fotografia. Ma intreb daca acest tip de telefon public mai exista pastrat pe undeva...

#57
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
O fotografie cu un telefon romanesc RS 7340 "Vestitorul" din 1950, in curs de curatare si revizuire a partii mecanice. "Vestitorul" era numele fostei intreprinderi Standard Electrica Romana, numita apoi Electromagnetica, apoi "Grigore Preoteasa" si din nou "Electromagnetica". :peacefingers:

Attached Files



#58
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Chiar nu mai știam denumirile întreprinderii.

#59
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdjl, on 26th October 2010, 01:01, said:

Din filmul "Nu vreau să mă însor" (1960)... un T.M. 1 în culori! :bigwhitegrin: Carcasa era de tablă, așa că mai greu de furat monedele! :naughty:

Bravo! Modelul asta il caut de cativa ani.Chiar nu-l mai are nimeni?Pe vremuri erau pe toate strazile.Chiar nu a pastrat nimeni unul ca sa faca bani cu el acum?
Daca stiti ceva,sant interesat.

#60
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Nu cred. Pe vremea comunimsmului se distrugea cam tot ce era scos din uz (tendința s-a păstrat și în vremurile Republicii a 3-a - actuale, așa zis "democratice", când sunt puși pe distrugerea trecutului mai rău decât comuniștii). Sper să găsesc în niște cărți de la Bibloteca Academei mai multe informații despre aceste telefoane.
Apropos, mi-am făcut rost de ștecher (fișă) pentru priza tripolară. Ștecherul e șmecher, pentru că mai poți să bagi și altul în el (are pe o parte piciourușe, și pe cealaltă găuri). Cel care a conceput aceste prize și ștechere (fișe) a fost băiat deșpt: poți să bagi ștecherul (fișa) în priză și cu ochii închiși: oricât ai învârti, tot nimerești poziția corectă. Cu alea model polonez și R.J. 11 e mai greu  :thumbdown:

#61
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Asta cum vi se pare ? "Monofon"

Attached Files


Edited by dadarlat, 23 December 2010 - 17:12.


#62
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Receptor "Compagnie Francaise Thomson-Houston", anii 20 (functional !!!)

#63
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Am găsit o reclamă la el în revista franțuzească "Électricité et (&) Mécanique" din ian. 1925 (nr. 4).

Attached File  pg_9_Reclama_telefon_Thomson_Huston.jpg   70.54K   61 downloads

Și de pe celebrul site de lictiații un telefon "Electromagnetica" (încă mai apărea "Grigore Preoteasa" pe telefon, deși fabrica nu se mai numea așa) R.S. 7340 din ian. 1962. La el se dau și un ștecher și o priză tripolare.
Attached File  60323491739850669252304_175650_700_700.jpg   80.96K   71 downloads Attached File  603242934403403857232701_175650_700_700.jpg   133.89K   56 downloads

Edited by djl, 29 May 2011 - 00:10.


#64
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
A instalat vreodată P.T.T.R. telefoane publice cu monedă care să indice cu ajutorul unui display analogic cât timp ți-a mai rămas de vorbit? Cineva mi-a zis că a văzut așa ceva pe litoral, dar vroiam să verific informația.

#65
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
În "Lista oficială a abonaților telefonici" (cartea de telefoane) pentru București și Județul Ilfov se găsește la paginile 26-28 o listă cu telefoane vândute în magazinele "Romtelecom". La pg. 26 și 27 apar telefoane românești. Alea de "Electromganetica" erau varză, dar sunt curios cum erau cele asamblate la Arad.

Attached Files



#66
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Din "Viața și Tehnica", an II (2), august 1943 (nr. 8) + reclamă la "Standard Electrica Româna"

Attached Files



#67
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Nu am mai intrat de mult timp aici.
Interesanta reclama la cele Thompson Houston frantuzesti, exact asa am eu unul. L-am curatat in interior, dar nu poate functiona, ar trebui revazut de cineva care se privepe. sunt fire sectionate, etc. In schimb, receptorul - pe care l-am incercat pe un alt telefon - functioneaza foarte bine !
Un astfel de telefon exista la Muzeul CFR din Bucuresti, in alta parte nu am mai vazut - cel putin in Romania.

#68
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă aveți drum prin dulcele târg al Ieșilor, veți da de o expozițune f. interesantă: http://www.telem.ro/...ioan-cuzaq.html :eek:

#69
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Interesant

#70
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Telefoane aducatoare de nostalgie........ Modesta mea colectie.

Attached Files



#71
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Foarte interesantă colecția :w00t: . Cele 2 cu receptor mai ciudat și al 3-lea dintre cele negre (dacă o iei de la stânga la dreapta) nu au fost asamblate/produse în România. Însă telefoanele precum cel de al 3-lea negru sunt mai rare decât restul (cel interbelic și R.S.-7340).

Edited by djl, 07 March 2012 - 09:16.


#72
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
De la stanga la dreapta, cum privesti poza:

- Grigore Preoteasa/Electromagnetica, romanesc, functional, anii 60;

- Thompson-Houston, produc in Franta, frantuzesc (dupa patent american cred), telefon tip coloana, nefunctional, anii 20. Receptorul, ntip cornet, denumit "monofon", este functional, l-am probat pe alt aparat; dar telefonul nin sine nu;

- telefon american, probabil Bell sau Thompson Houston, comercializat si folosit in Romania, probabil anii 30; este nefunctional, intentionez sa vad ce se poate face, daca poate fi reparat - interiorul pare complet, nu ii lipseste decat placa de dedesubt;

- Mix&Genest, german, anii 30, perfect functional. Cred ca s-a comercializat si folosit destul de mult in Romania, am mai vazut astfel de model; modelul era denumnit de romani, in gluma, "Mic&Greu" :)

- Grigore Preoteasa/Electromagnetica, romanesc, functional, anii 60;

- doua receptoare tip monofon/cornet, anii 20, Franta. :rolleyes:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate