Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Telefoane fixe (home use și publice) fabricate în România

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#109
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am văzut R.S.-70.533 acum câţiva ani pe undeva pe la C.F.R. Mă întreb dacă o mai exista Posted Image La C.F.R. mai aveau prin unele gări T.M.-3-uri, dar cu masca de jos scoasă!

R.S.-72.110 B (singurele telefoane publice cu disc pentru convobiri interurbane produse în România) semănau cu cele aduse din străinătate în anii '60? (am înţeles că în 1968 sau 1969, când s-au introdus prima dată convorbirile automate interurbane am folosit nişte telefoane publice importate şi deabea după aia am început să producem R.S.-72.110 B ).

Am aflat la ce folosea acel cilindru găurit de la T.M.-1: pe acolo cădeau monedele şi acel cilindru avea rolul de a împiedica oamenii să bage vreo folie de ceva pe acolo (ca să vorbească gratis). Ştiau americanii de la I.T.T. ce ştiau!

Edited by djl, 03 January 2013 - 10:22.


#110
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
În filmul "Alo, ați greșit numărul" din 1959 se poate vedea de aproape un T.M-1, însă cu (micro)recptorul diferit față de cel care apare în imaginile în culori! (cel din filmul alb-negru îl are de ebonită) De asemenea profesorul de muzică? avea telefon cu priză de telefon!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QHZNfeGfnEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 03 January 2013 - 21:14.


#111
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Dle Motzoc, mai spuneti-ne despre telefoanele CFR ! Existau centraloe proprii ? Mai exista acele TM3 din gari ? Ultima data vazusem in gara din Constanta si in cea din Medgidia parca. Tatal meu a lucrat la Regionala CFR Constanta si s-a pensionat prin 1997 aproximativ.

#112
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Da. centrala CFR era ca si ROMTELECOMUL cu prefixul localitatii si apoi numarul dorit, deci din tara seara puteam suna acasa, la fel si din gari, fara plata; toata chestia era sa gasesti un telefon fix, sa ai unul fix acasa si sa suni.
Ceea ce era mai rau: nu putea fi deconectat si puteai fi sunat 24/24 ca telefon de serviciu si trimis ca mine la reclamatii in toata tara!

#113
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
Cat ma bucur ca exista acest topic! Tocmai am cumparat un telefon de ebonita fabricat de Standard in 1947, toate firele din interior au izolatie textila, deocamdata e nefunctional, din cat m-am uitat in el, 2 fire sunt dezlipite, in rest e ok, si sper cu ajutorul vostru sa il repun in functiune. Cum ajung acasa, ii fac poze si vi-l arat

#114
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Evolutia in timp a telefonului mobil:
http://dailybreak.in...ana-in-prezent/

#115
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Ar fi mers mai degrabă aici: http://forum.softped...oria-bunicilor/
Cât despre articol, e aiurea. Radiotelefonia exista din 1948 în S.U.A. În 1956 au apărut primele telefoane mobile (atenţie: toate telefoanele celulare sunt telefoane mobile, dar nu toate telefoanele mobile sunt telefoane celulare!) conectate printr-un sistem semiuatomat. Şi în 1956 nu exista firma "Sony-Ericcson", ci erau 2 firme total separate!

#116
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
Prezint aici siglele de pe telefonul meu de ebonita de care vorbeam mai sus, din 1947. Pe furca e un V, iar pe piesa de sub furca e un S, care e normal sa vina de la Standard, dar V-ul? stie cineva de la ce vine? ati mai vazut?

Attached Files



#117
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Pe fundul telefonului nu este trecut numele fabricii?

#118
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
In 1950 fabrica se va numi "Vestitorul". Poate ca piesa respectiva a fost inlocuita mai tarziu.. este doar o ipoteza. "V"-ul poate veni si de la altceva.
Pe de alta parte, eu am un "Vestitorul" din 1950 si pe furca nu apare niciun "V".
"S" vine sigur de la "Standard".
Poate aveti mai multe fotografii cu telefonul. Ce scrie pe placa metalica de dedesubt ?

Edited by dadarlat, 25 January 2013 - 02:49.


#119
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
Scuzati intarzierea, pun acum cateva poze.
Aici sunt mai multe poze cu interiorul:
http://oldbaiamare.b...or-telefon.html

Referitor la V-ul de pe furca, posibil sa fi fost schimbata candva, dupa cum spune si darladat, cu una mai recenta. Am reusit sa-l fac functional cu atentie si cateva legaturi corecte, desi tot mai are o mica problema la microfon. Daca sun de ex de pe mobil, in primele 2 min aud ce vorbeste celalalt, dupa aia deloc, dupa ceva timp iar se aude. si nu e vorba de fire intrerupte, ci altceva, nu stiu ce.

Attached Files


Edited by cipri21, 29 January 2013 - 19:07.


#120
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
E microfon din ăla de alamă cumva?
Frumos colţul retro! :)

Edited by djl, 29 January 2013 - 19:12.


#121
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
Nu, e microfon mai modern, Tesla (cred), din cele folosite in telefoanele cu disc mai recente (anii 70-80), montat cu faimosul manson de plastic. Tata imi spunea ca atunci cand venea omu de la telefoane la reparat, scotea microfonul si il batea cu palma Posted Image Posibil sa fie microfonul de vina?

PS. Casca e cea originala si asta ma bucura mult, deoarece se aude foarte bine

Edited by cipri21, 29 January 2013 - 19:16.


#122
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Posibil. Dacă erai din Bucureşti, îţi dădeam eu alt microfon. Bine că nu e din ăla de alamă românesc.

#123
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
Mai am unul de schimb, incerc si cu acela. Dar intreb, pt cultura mea generala: nu se poate schimba cu un microfon modern, actual? nu ar merge ceva...cumva?

#124
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,663
  • Înscris: 13.06.2004
Nu. Astea noi merg cu microfoane piezoelectrice. O să întreb dacă pot fi adaptate.

#125
dadarlat

dadarlat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.10.2010
Foarte frumos telefonul, bravo ! Si imi place ca are firul original, textil, rosiatic. Pe spate, "sistem M& G" inseamna "Mix und Genest", era o firma nemteasca ce fabrica si ea telefoane. Intregul colt retro e dragut, si radioul imi place. Inteleg ca ai o problema cu microfonul. Eu folosesc un microfon Tesla care sta si fara manson. De obicei este invers, la inceput nu se aude prea bine, si pe urma se aude - asta in cazul microfoanelor romanesti de alama. Eu am unul de alama in plus, dar din pacate nu se aude aproape deloc la el. Nu stiu daca aceste microfoane pot fi reparate, facute sa functioneze din nou... cred ca nu. Au in interior, din cate stiu, niste granule de carbune care propaga sunetul.

#126
cipri21

cipri21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 18.09.2005
Dupa cum puteti vedea, cifrele de pe cadran sunt destul de sterse, asa ca l-am fotografiat si am inceput munca in photoshop, si dupa aprox o ora, a iesit ce se vede in poza a doua. am vrut neaparat sa "restaurez" cifrele originale deoarece, cautand poze cu telefoane de ebonita romanesti pe google, doar 2 telefoane am gasit care sa aiba cifrele scrise cu acelasi font! Diferentele sunt in principal la cifrele 3 si 4. Avand imaginea obtinuta, m-am gandit sa o printez pe autocolant alb si sa il aplic peste discul metalic original

Nu am vazut niciodata un microfon original, dadardat, poti sa imi faci o poza? sa stiu cum arata Posted Image

Attached Files


Edited by cipri21, 30 January 2013 - 07:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate