Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 

ochelari

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
lucimunteanu2000

lucimunteanu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 18.03.2007
Datorita faptului ca petrec foarte mult timp zilnic in fata calculatorului, am decis ca ar fi bine sa imi fac o pereche e ochelari antireflex, si asa am si facut. Numai ca acum cand ii port la calculator ma trezesc ca ma dor ochii, in sensul ca simt discomfort in muschii oculari.

Acum intrebarea:
Este normal sa fie asa?
sau este o problema cu centrul optic al lentilelor? desi cucoana mi-a pus o pereche de ochelari de carton pe fata si a masurat distanta interpupilara.

Nu am probleme cu ochii. in sensul ca nu vad sau ca mi-ar trebui dioptrii.


PS: lentilele sunt Carl Zeiss antireflex, mai mult nu stiu.

#2
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Si eu am patit exact aceeasi chestie. Cu ochelarii de aproape nu am nimic, numai cu cei de distanta pentru calculator. Sunt si heliomat, nu numai antireflex, dar fara dioptrii. Numai ca la cei de aproape distanta pupilara e de 61, iar la cei de distanta e 60. Ma gandesc ca si asta o fi. Astept sa am obisnuiesc cu ei.

#3
lucimunteanu2000

lucimunteanu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 18.03.2007

 diorama, on Dec 22 2007, 16:55, said:

Si eu am patit exact aceeasi chestie. Cu ochelarii de aproape nu am nimic, numai cu cei de distanta pentru calculator. Sunt si heliomat, nu numai antireflex, dar fara dioptrii. Numai ca la cei de aproape distanta pupilara e de 61, iar la cei de distanta e 60. Ma gandesc ca si asta o fi. Astept sa am obisnuiesc cu ei.
sa mai imi zici ce ai mai facut/cum ai mai evoluat....

#4
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007
nu cred ca sunt buni.....ochelarii buni nu-ti dau dureri

#5
lucimunteanu2000

lucimunteanu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 18.03.2007
pana una alta m-am mai obisnuit cu ei, intr-o oarecare masura.

Astept si alte pareri.

#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Am si eu o intrebare pentru voi. Inteleg ca aveti ochelari de distanta. Este NORMAL sa priviti APROAPE cu ochelari de DISTANTA?

Ochelarii de distanta realizeaza o vedere buna la distanta prin marirea artificiala a distantei focale (au lentile divergente). Ochelarii de citit realizeaza o vedere buna de aproape prin micsorarea artificiala a distantei focale (au lentile convergente). Ochii neajutati isi maresc distanta focala la vederea la distanta si o micsoreaza la vederea de aproape. Asadar, ochelarii ajuta ochii atunci cind ei nu se pot ajuta singuri, IN ACELASI SENS in care incearca sa se acomodeze ochii.

Voi procedati pe dos (daca am inteles eu bine): priviti aproape, deci ochii incearca sa micsoreze distanta focala, cu ochelari de distanta, care maresc distanta focala. In concluzie, ochii fac un efort suplimentar sa micsoreze distanta focala.

Intrebarea mea nu e chiar retorica, pentru ca nu sunt medic. Mai precis, vreau sa stiu ce v-a spus medicul despre asta. Eu folosesc la citit ochelari de citit, cu toate ca nu am nevoie. Fortez ochii sa vada la distanta limita sau chiar ceva mai mare si miopia pe care o am nu a mai avansat de vreo doi ani. Medicul mi-a spus ca e bine ca folosesc ochelari de citit cind privesc aproape.

E posibil sa va obositi ochii cu ochelari de distanta la vederea de aproape, fortindu-i sa se adapteze, si de acolo sa aveti probleme. Sfatul meu este sa il intrebati pe medic si sa folositi fiecare tip de ochelari pentru ceea ce a fost facut.

Este posibil si ca vederea sa fie descentrata si de aici sa apara efortul muschilor oculari. De exemplu, atunci cind priviti sub un unghi. Ochelarii sunt centrati doar la privirea drept inainte, perpendicular pe lentila, altfel pot fi descentrati. Efectul asta apare, din ce am observat eu, la dioptrii mari (la mine a aparut pe la +4, +5 - ochelari de citit) si la unghiuri de privire mari si se manifesta prin incapacitatea ochilor de a se concentra asupra aceluiasi punct (apare imagine dubla la dioptrii de +8, +9). La dioptrii mici, indiferent de tipul ochelarilor, efectul este slab, imperceptibil. In plus, durerea nu apare la ochi, ci la cap (cel putin in cazul meu) si trece cu timpul, pe masura ce ochii se adapteaza.

In plus, nu stiu de ce aveti nevoie de ochelari antireflex cind va uitati la un monitor. Antireflexul lasa sa treaca mai multa lumina. Dati luminozitatea mai slaba si obtineti acelasi efect. Heliomatii cred ca exact asta fac. Trebuie sa va interesati si in problema asta, cum am spus eu nu sunt medic.

In concluzie, ramin la parerea ca folositi ochelari de tip gresit pentru distanta gresita.

#7
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007
Cum sa lase antireflexul sa treaca mai multa lumina??? Antireflexul respinge lumina artificiala. Eu am ochelari fara dioptrii pentru calculator si de cand i-am facut am auzit atatea mituri, incat nici nu mai stiu ce sa cred.

#8
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 angelo saro, on Dec 29 2007, 01:22, said:

Cum sa lase antireflexul sa treaca mai multa lumina??? Antireflexul respinge lumina artificiala. Eu am ochelari fara dioptrii pentru calculator si de cand i-am facut am auzit atatea mituri, incat nici nu mai stiu ce sa cred.

Ai si tu dreptate.

Anti-reflective coating

Ochelarii antireflex impiedica reflexia luminii pe suprafata ochelarilor si in felul asta mai multa lumina ajunge la ochi.

Ophthalmic use

Stratul antireflex micsoreaza stralucirea data de imprastierea luminii in sticla (efectul de "lens flare")si ochii obosesc mai putin in cazul soferilor si al celor care privesc un monitor mai mult timp.

#9
swimmerz

swimmerz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.12.2007
Salut, am si eu o nelamurire legata de consultul oftalmologic. Deoarece am observat ca atunci cand dau ochelarii jos de la ochi vad umpic mai rau decat atunci cand nu-i port deloc(probabil pana se adapteaza ochii fara ochelari). Lucrul acesta ma face sa ma intreb urmatorul lucru: inainte de consultul oftalmologic sa tin ochelarii la ochi sau sa-i dau jos cu ceva timp inainte? Multumesc.

#10
HABIBA

HABIBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 01.03.2008

 swimmerz, on Mar 13 2008, 15:48, said:

Salut, am si eu o nelamurire legata de consultul oftalmologic. Deoarece am observat ca atunci cand dau ochelarii jos de la ochi vad umpic mai rau decat atunci cand nu-i port deloc(probabil pana se adapteaza ochii fara ochelari). Lucrul acesta ma face sa ma intreb urmatorul lucru: inainte de consultul oftalmologic sa tin ochelarii la ochi sau sa-i dau jos cu ceva timp inainte? Multumesc.
eu zic ... sa intrebi un doctor

#11
oanau2004

oanau2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.03.2008

 lucimunteanu2000, on Dec 27 2007, 10:08, said:

pana una alta m-am mai obisnuit cu ei, intr-o oarecare masura.

Astept si alte pareri.
Buna,

Sunt purtatoare de ochelari de la 9 ani, si in ultimii 5 ani am avut numai lentile antireflex si nu am avut nici o problema, dimpotriva chiar am simtit o imbunatatire. Nu ma mai deranjeaza atat de mult soarele, la munte cand este zapada nu am probleme, si nici farurile de la masini nu ma deranjeaza in mod deosebit (sofez zilnic). Cred ca la optica unde ai comandat lentila nu au centrat-o corect. Eu am fost la OPTIBLU si sunt, cum am spus, f multumita. Am comandat lentile germane. Control am facut in Bucuresti.

#12
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Ochelarii care dau dureri sigur sunt prost facuti. Le gasesti centrii lentilelor
 daca oglindesti in ei un bec. Marcheaza locul in care reflexia mare se suprapune
 peste cea mica. Apoi vei putea vedea distanta intre ele. In privinta lentilelor antireflex, ele lasa sa treaca mai multa lumina din spectrul vizibil (in principal galben) si blocheaza mai multa lumina din zona albastru, violet si ultraviolet. De aceea, sunt foarte recomandate pentru a fi foloste in 
medii cu emisii ultraviolete, cum ar fi in fata monitorului (inclusiv LCD).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate