Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Problema C-Media 6501

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
blue_ikks

blue_ikks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 09.12.2007
Ma confrunt cu o problema de ceva timp. De cand mi-am luat computerul ( acu vreo luna ), nu mi-a mers microfonul cu driverele de pe CD-ul placii de baza, sau chiar cu cele mai noi de pe net. Nu merge nicaieri, messenger, sound recorder. Microfonul era totusi functionabil... . M-am gandit ca ar fi o solutie instalarea a unor drivere mai vechi. Zis si facut, am cautat si am gasit. Le-am pus, si , mirific, mergea microfonul ( si aparea si meniul Advanced in mixer).. bucurie mare :). In timp, mi-am dat seama ca sunetul se distorsioneaza dupa ceva timp (cu driverele noi nu). Incep sa apara un bazait ciudat cu fiecare sunet care iesea din casca ( foloseam casti si microfon ). Bazaitul disparea cand mutam din softul placii audio , din modulul "2 canale", pe modulul "headphones" sau oricare.. Am zis ca o fi driverele..si nervos am facut record prin stereo mix in perioada cand se auzeau distorsiuni, sa verific daca ele se mai aud cand schimb modului.. dar .. m`am inselat. Chiar daca faceam record atunci cand erau distorsiuni, cand "scoteam" bazaitul, disparea si bazaitul din fisierul inregistrat. Am zis ca e clar, trebuie sa-mi arunc castile. Dar, cum de, cand modific modulul, dispar distorsiunile din castile pe care le credeam eu a fi stricate? Foarte derutat, am tras concluzia ca driverele sunt de vina. Nu imi e o problema prea mare, odata la o ora - doua sa dau un click si sa schimb modulul, dar, acum, vreau sa-mi iau un sistem 2.1, si ma tem ca bazaitul acela sa nu`mi defecteze sistemul, asadar, vreau sa`mi reinstalez primele drivere, dar la care nu merge microfonul ( mai joc Counter Strike in weekend si vorbesc cu coechipierii prin PC Telephone, un fel de Skype medieval, dar la care folosesti ip-ul sa suni, si foloseste mult mai putine resurse , si am nevoie de microfon..). Nu mi-ar conveni sa fac install si uninstall in fiecare sfarsit de saptamana, si , care stie, sa ma ajute , cu un sfat, cu orice, sa-mi mearga microfonul pe driverele noi..
Multumesc

P.S: Pe forumul C-Media toti userii care folosesc acest chipset se plang din cauza aceleiasi probleme. Nu merge microfonul. S-a gasit totusi, driver la care merge microfonul. Am sa-l instalez si eu, ca vad ca difera un pic de al meu. Daca dispar distorsiunile si microfonul merge, atunci totul e bine :)
     versiunea de pe forum-ul lor: 5.12.08.1802(75).
     versiunea mea:                     5.12.08.1803(76.2).

Edited by blue_ikks, 19 December 2007 - 19:12.


#2
blue_ikks

blue_ikks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 09.12.2007
Mda.. driverele lor par a fi rezolvat problema. Microfonul merge, muzica se aude bine ( parca mai bine :D), si dupa 45 de minute nu au aparut distorsiuni. Pentru cine se confrunta cu aceasta problema, sau care va vrea sa`si achizitioneze o placa de baza Asus M2N-E SLI,aici gasesc driverele necesare placii audio C-Media 6501.

#3
dreamer_ro

dreamer_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.10.2003
Salutare. Am si eu o problema cu sunetul de la aceata placa de baza. Am calculatorul de 3 luni si pana acum totul a fost ok. Azi ascultam muzica in winamp cand la un moment dat a inceput sa scoata un bazait foarte puternic. Volumul din windows era aproape la maxim. Acum pot sa ascult muzica doar daca volumul din windows e la 1-3%. Peste 3% orice sunet e insotit de un bazait foarte puternic, practic nu se mai distinge nimic.  Acum tin volumul din windows la 1% si modifica volumul din boxe, asa se aude perfect. Inca o chestie ciudata pe care am observat-o este aceea ca daca dau volumul din windows la 0 in difuzoare tot e mai aude. Orice modificare a volumului din soft (winamp, mplayer, windows) duce la aparitia acestui bazait. Am vindows vista iar driverele sunt cele de pe site-ul asus. Acum cateva zile am facut un update de bios. Oare sa fie aceasta problema. E o problema de software sau una hard?

Multumesc frumos.

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
Cred că e o problemă de soft, încearcă cu dezinstalare/reinstalare de drivere.

#5
Cata_Mari

Cata_Mari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2008
ikks,
ai rezolvat problema?
Daca da, cum?

#6
mucormucedo

mucormucedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 19.11.2006
In Windows XP nu e problema, cu drivereel de la asus merge totul, e problema cu bandwith exceded. In Vista nu merge microfonu deloc, daca dau test la messenger(setup-ul ala) imi apare ca merge, cand suflu in el se aprind beculetele alea, cand sun, zice ca nu il gaseste, In Ventrilor la fel, nu merge deloc. Driver am    5.12.2.4219  , DAca stiti ceva pe Vista spunet-mi si mie, driverul conteaza mult pe vista, daca nu e bun , apare nu mai host procces has stopeed working...

#7
ciupeno

ciupeno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.08.2007
am si eu aceeasi placa Asus M2N-E SLI cu driverele c-media 6501...am un sistem genius 5.1 ...si daca vreau sa il conectez prin cele  3 mufele pentru surround nu se aud toti saatelitii si subwoofer-ul...c pot sa fac??

#8
blue_ikks

blue_ikks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 09.12.2007
vezi in Sound Configuration, langa ceas :), alege 6 canale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate