Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

telescop

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
qqnqqch

qqnqqch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2006
Salutare! Desi recunosc ca nu am nici o cunostinta in domeniu pentru placerea mea vizuala, curiozitate si ce mai vreti mi-am dorit si eu un telescop. Pentru unul mai bunicel si asa preturile is de la 1 mil juma (in cel mai bun caz) si pentru mofturile mele ca sa zic asa nu ma intereseaza sa arunc niste bani daca nu vreau sa ma implic serios in domeniu. Intamplator am gasit pe un site de caudouri un telescop si un astroscop. Acum care e diferenta intre ele si ce e de capul lor avand in vedere ca preturile lor sunt de 74 respectiv 80 RON? Numai pentru placere pot sa vad vreo planeta cu ele sau apuc sa vad doar luna putin mai bine? Se merita sa dau bani?(adica mosu :rolleyes: ) As sanse sa mai vad si altceva decat luna? Nu stiu daca am voie sa dau site-ul dar am sa dau macar specificatiile(destul de succinte) si cine e dornic sa ma ajute ii trimit si un pm cu site-ul.

Telescop: Telescop metalic cu lentila de 30 mm, putere de marire 30X si trepied din aluminiu.

Trepiedul este prevazut cu doua sisteme de fixare ce asigura stabilitatea telescopului pe cele doua axe.

Dimensiuni: 35 x 23 x 31 cm.
Greutate: 350 gr.

Este strict interzisa observarea soarelui prin telescop!

Astroscop: Exploreaza stelele cu acest telescop ce are incluse trei lentile diferite: x20, x30 si x40. Se poate fixa cu usurinta pe micul trepied inclus sau pe orice alt trepied universal.

Poate fi folosit pentru orice obiecte aflate la peste 35 metri distanta.

Dimensiuni:
- astroscop: 23 x 8 x 3,5 cm
- trepied extins: 12 x 12 x 16 cm.

Multumesc anticipat pentru orice parere!!

#2
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
nici eu nu ma pricep, doar imi dau cu parerea

astroscopul avand lentila de x40 e mai bun pentru observatie in departare...prin simplul fapt ca are puterea mai mare

#3
qqnqqch

qqnqqch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2006
Chiar nu se mai pricepe nimeni? Macar o parere ceva, atat ma intereseaza sa stiu daca am sanse sa vad vreo planeta sau ma limitez la stele(care la vad si cu ochiul liber). Inca mai sper ca mosu n-a venit!! :rolleyes:

#4
dacdac

dacdac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.02.2006

View Postqqnqqch, on Dec 16 2007, 15:35, said:

Chiar nu se mai pricepe nimeni? Macar o parere ceva, atat ma intereseaza sa stiu daca am sanse sa vad vreo planeta sau ma limitez la stele(care la vad si cu ochiul liber). Inca mai sper ca mosu n-a venit!! :rolleyes:

Ce descrii tu acolo e o jucarie cu care nu o sa vezi nimic (eventual luna si aia palida si neclar), insa e o jucarie. Un telescop adevarat mic, decent, diametru minim 70mm incepe pe la 400 RON sau mai mult. Uita-te aici pentru instrumente adevarate: www.skywatcher.ro

Edited by dacdac, 16 December 2007 - 15:52.


#5
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005
chiar ca este jucarie ce descrii acolo . Ai posibilitatea sa faci cum am facut eu , cumpara un tub optic mare dupa care sa iti faci tu trepiedul . Eu am luat un tub optic newtonian 254 mm in diametru distanta focala 1200 mm , f 4,7 , dupa care am facut un trepied doar pr vizual, pentru foto trebuie sa cumpar un EQ 6 dar costa si momentan nu-mi pot permite .
Doar cautatorul de la tub este mai puternic decat ce vrei sa cumperi tu  :lol:
Cel mai bine ar fi sa-ti cumperi un binoclu 10 x 50 si vezi ceva galaxii vezi un jupiter , saturn , m42 , m31 , luna si ...cam atat .
oricum e una sa vezi cerul la televizor si alta sa-l vezi cu ochii tai  ;)

Edited by Award, 17 December 2007 - 09:59.


#6
2002rsi

2002rsi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.12.2007
http://www.geocities...mente/#notiuni1

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Ma alatur opiniilor cum ca cele descrise in primul mesaj sunt jucarii.

2 "reguli" rapide: nu conteaza numai puterea de marire, ci si diametrul oglinzii si al deschiderii (ca sa vezi ceva clar) si doi - tre sa aiba trepiedul si restul pieselor din montura de calitate, ca sa il poti misca si fixa usor pe pozitie, iar cind l-ai fixat sa intepeneasca acolo, nu sa se bitiie cind incerci sa focalizezi.

#8
sonne18_2004

sonne18_2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2008
[cine ma poate sfatui si pe mine...nu s un as in lunete sa telesc dar vreau sa mi cumpar un asemenea instrument (ori telescop ori luneta) nu vreau sa ma uit doar la luna ci si sa observ lucruri mult mai interesante si bineinteles o claritate buna in principiu. din cate stiu un telescop e mai ok doar cu intretinerea mai problema. ideea e k vreau sa iau unul din state.
ce imi recomandati?

#9
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
vrei sa tragi cu ochiul la vecina de peste drum?? :P

Edited by C.F.S., 04 June 2008 - 22:25.


#10
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007
Daca mai esti interesat de telescoape:

Orice telescop sub 450 lei, nu merita. In primul rand ca poti sa-ti strici ochii fortand-ui in incercarea de a vedea o planeta mai indepartata, iar in al doilea rand, claritatea va fi jalnica.

Daca te intereseaza ceva, uite aici:

Instrumente Optice
Telescoape
Skywatcher

Edited by ultimo, 05 June 2008 - 00:29.


#11
sonne18_2004

sonne18_2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2008

View Postultimo, on Jun 5 2008, 01:27, said:

Daca mai esti interesat de telescoape:

Orice telescop sub 450 lei, nu merita. In primul rand ca poti sa-ti strici ochii fortand-ui in incercarea de a vedea o planeta mai indepartata, iar in al doilea rand, claritatea va fi jalnica.

Daca te intereseaza ceva, uite aici:

Instrumente Optice
Telescoape
Skywatcher

uite, am gasit  unul de la twinstar, 150/1400 cu accesorii standard....ce parere ai?

#12
tampesku

tampesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.11.2006
Am si eu o intrebare : Daca m-ar interesa numai un telescop terestru asa ceva ar fii bun ?

#13
dacdac

dacdac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.02.2006
E cea mai mica luneta terestra, doar 50mm, e ok si e ieftina. Dar ce mi-as lua eu e o luneta terestra Ultima 65 sau Ultima 80. Fata de modelul SkyWatcher cele de la Celestron au obiectivele multicoated (nu doar fully coated), sunt mai mari, sunt protejate la apa, ocularul prin care te uiti e mai bun. Bineinteles ca toate caracteristicile astea in plus costa, dar merita. Am avut ocazia sa ma uit printr-o Ultima 80 si pot zice ca pe langa ca arata f bine tubul, si optica e excelenta.

View Posttampesku, on Jun 7 2008, 21:26, said:

Am si eu o intrebare : Daca m-ar interesa numai un telescop terestru asa ceva ar fii bun ?


Twinstar, ce producator e si asta? Ce nivel de calitate asigura? Cam 0. Dupa caracteristici "150/1400" pare un reflector newtonian de 150mm diametrul, cu un barlow in focalizator ca sa atinga focala de 1400mm. E plin ebayul de rebuturi dinastea sub numele Baytronix. Si accesorii standard... pun pariu ca niste oculare de plastic, designuri primitive ca SR, R, eventual Kellner. Uita un review facut de un astronom cu experienta la un asemenea telescop: review.  Daca tii la banii tai si la placerea de a vedea ceva clar pe cerul noptii, nu ii arunca pe asa ceva. Astronomia e un hobby scump, dar greselile pe care le poti face ca novice sunt multe, si cea mai mare e sa iti iei un instrument prost, care iti va omori si pasiunea pe care o ai.

Ca lectura, citeste paginile urmatoare, ca sa te lamuresti ce e un telescop si care sunt caracteristicile dezirabile: articole

View Postsonne18_2004, on Jun 7 2008, 20:15, said:

uite, am gasit  unul de la twinstar, 150/1400 cu accesorii standard....ce parere ai?


#14
sonne18_2004

sonne18_2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2008
Twinstar, ce producator e si asta? Ce nivel de calitate asigura? Cam 0. Dupa caracteristici "150/1400" pare un reflector newtonian de 150mm diametrul, cu un barlow in focalizator ca sa atinga focala de 1400mm. E plin ebayul de rebuturi dinastea sub numele Baytronix. Si accesorii standard... pun pariu ca niste oculare de plastic, designuri primitive ca SR, R, eventual Kellner. Uita un review facut de un astronom cu experienta la un asemenea telescop: [url="http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1105"]review[/url].  Daca tii la banii tai si la placerea de a vedea ceva clar pe cerul noptii, nu ii arunca pe asa ceva. Astronomia e un hobby scump, dar greselile pe care le poti face ca novice sunt multe, si cea mai mare e sa iti iei un instrument prost, care iti va omori si pasiunea pe care o ai.

Ca lectura, citeste paginile urmatoare, ca sa te lamuresti ce e un telescop si care sunt caracteristicile dezirabile: [url="http://www.skywatcher.ro/educatie.htm"]articole[/url]
[/quote]


[url="http://cgi.ebay.com/NEW-BLACK-6-ASTRONOMY-REFLECTOR-TELESCOPE-GREAT-GIFT_W0QQitemZ140237858280QQihZ004QQcategoryZ28181QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem"]http://cgi.ebay.com/NEW-BLACK-6-ASTRONOMY-...1QQcmdZViewItem[/url]

despre asta vorbeam anterior

#15
dacdac

dacdac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.02.2006
L-am nimerit bine si e si de pe ebay. E exact Baytronix-ul acela din review, doar cu o alta sigla. Nu fa eroarea de a-l cumpara, pe langa ca e prost te va si costa transportul mai mult decat cere individul acela pe el. Ia un telescop bun din Romania, un Celestron de exemplu. Pe situl care ti l-am dat gasesti multe modele, imposibil sa nu intre unul in bugetul tau.


Quote

http://cgi.ebay.com/...1QQcmdZViewItem

despre asta vorbeam anterior

Edited by dacdac, 08 June 2008 - 11:19.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,019
  • Înscris: 25.06.2007
Dar un binoclu 20X80 cu trepied credeti ca e bun pt observatii astronomice de amator ?
Merita 250 euro?

#17
sonne18_2004

sonne18_2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.06.2008
sal...am revenit cu o alta intrebare. ce parere ai de telescopul acesta?

http://astromagazin....18bf63fbf1d7606

#18
dacdac

dacdac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.02.2006
Megastar=Twinstar=porcarie gen ebay. Ma mir ca nu ti-ai dat seama din prima, dupa toate linkurile pe care ti le-am dat in posturile anterioare.

View Postsonne18_2004, on Jul 11 2008, 07:48, said:

sal...am revenit cu o alta intrebare. ce parere ai de telescopul acesta?

http://astromagazin....18bf63fbf1d7606


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate