Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Diferenta dintre mac si sistemul traditional de operare windows

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
alex180793

alex180793

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2007
Salut! Am deschis acest topic pentru ca poate multi dintre noi nu cunosc diferentele dintre mac si windows..deci CARE SUNT DIFERENTELE INTRE MAC SI WINDOWS? :huh:

Edited by alex180793, 13 December 2007 - 00:03.


#2
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
acum nici una .Acum catva timp MAC-urile foloseau alte procesoare (PPC) superioare tehnic procesoarelor x86 (de ex un G4 de 1 GHZ avea o putere de calcul comparabila cu un P4 de 3 GHz  si consuma cu tot cu placa de baza cam 20w fata de P4 care consuma singur vreo 87W) dar evident erau si mai scumpe.Acum mac-urile folosesc procesoare x86 intel ca orice PC obisnuit si singura diferenta e ca vin preinstalate cu MACOS nu cu vindoz (desi asta e un exemplu tipic de aroganta microsoft care zice "computer cu x86 = PC = computer cu windoz" celelalte OS-uri nu exista).De fapt e o prostie pentru ca PC inseamna "computer personal" nu are nici o legatura cu ce OS foloseste , doar propaganda M$ pretinde ca PC inseamna automat computer cu windoz , celelalte sisteme de operare fiind catalogate ca "barely usable" cand , de fapt in aceasta definitie se incadreaza mai degraba vista.

#3
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Diferente HARDWARE la ora actuala:
- tastaturi diferite (buton command etc)
- nu se poate face unlock la procesoarele Intel folosite
- nu exista BIOS ci EFI

Diferente SOFTWARE:
- alt sistem de operare, cu alt sistem de fisiere, alta formatare a discului, alt set de drivere etc.
- cu totul alt set de programe

Ce trebuie inteles si e foarte important:
- pe Mac-urile actuale (Intel) se poate instala Windows
- Pe PC-urile actuale nu se poate instala Mac OS X (decit crackuit, cu probleme de compatibilitate etc)

#4
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007
si mai e o diferenta majora :
Functie de utilizarea sistemului un Windoes trebuie reinstalat tot la 3-6-12 luni !!! pe cand un MacOS e ca vinul  :thumbup: ... cu cat e ma "vechi" cu atat e mai bun  :worthy:  !!

#5
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
si mai e o diferenta de acces la hardware.
Ramii pentru windows sunt peste tot si ieftini, ramii speciali pentru mac os x sunt o carca de bani nejustificata.

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostBismarck, on Dec 13 2007, 11:08, said:

si mai e o diferenta majora :
Functie de utilizarea sistemului un Windoes trebuie reinstalat tot la 3-6-12 luni !!!

...daca  esti idiot!!!!!!1111!!!111

inca un thread ca a ajuns de la diferente intre sisteme la "windoze suckz"

#7
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002

Quote

Ramii pentru windows sunt peste tot si ieftini, ramii speciali pentru mac os x sunt o carca de bani nejustificata.
se pot folosi acelasi model de rami, nu au nimic mai special aia de la apple....

#8
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postworm, on Dec 13 2007, 15:03, said:

se pot folosi acelasi model de rami, nu au nimic mai special aia de la apple....

Nu zau.
Ai incercat sa pui memorie third-party intr-un Mac Pro sa vezi cum ti-o iau ventilatoarele razna fara heatsink-uri Apple-approved?
Sau module DDR2 SO-DIMM in iMac sa vezi kernel panic si slowdown in dock/finder daca nu respecta specificatiile Apple?

#9
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

View Postdtancu, on Dec 13 2007, 18:26, said:

Nu zau.
Ai incercat sa pui memorie third-party intr-un Mac Pro sa vezi cum ti-o iau ventilatoarele razna fara heatsink-uri Apple-approved?
Sau module DDR2 SO-DIMM in iMac sa vezi kernel panic si slowdown in dock/finder daca nu respecta specificatiile Apple?
Astea sīnt, totusi, legende. Sigur, nu merg memoriile NO NAME, e musai sa cauti memorii care sa respecte specificatiile producatorului. Si apoi, asta e valabil numai la Mac Pro. Toate celelalte produse folosesc Kingston, Symple, Hynix, Corsair, Samsung samd.
Ca sa nu zici, am pus pe macbook pro 4 GB ram din comert, Kingston, si am deja o luna: nici un crash, nici un ventilator!
La fel e si pe iMac, si pe mini.

#10
alex180793

alex180793

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2007
Ok acum am inteles! Multumesc pentru informatii ;)

#11
alex180793

alex180793

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2007

View PostBismarck, on Dec 13 2007, 11:08, said:

si mai e o diferenta majora :
Functie de utilizarea sistemului un Windoes trebuie reinstalat tot la 3-6-12 luni !!! pe cand un MacOS e ca vinul  :thumbup: ... cu cat e ma "vechi" cu atat e mai bun  :worthy:  !!
Aici te contrazic, desi intr-un fel ai dreptate, pentru ca rezista si windows-ul daca ii "cureti registri" regulat.... :P

#12
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postfloriniaru, on Dec 28 2007, 13:42, said:

Astea sīnt, totusi, legende. Sigur, nu merg memoriile NO NAME, e musai sa cauti memorii care sa respecte specificatiile producatorului. Si apoi, asta e valabil numai la Mac Pro. Toate celelalte produse folosesc Kingston, Symple, Hynix, Corsair, Samsung samd.
Ca sa nu zici, am pus pe macbook pro 4 GB ram din comert, Kingston, si am deja o luna: nici un crash, nici un ventilator!
La fel e si pe iMac, si pe mini.

Am zis : "daca nu respecta specificatiile Apple". La MBP/iMac/mini n-ai de respectat nici un fel de restrictii legate de heatsink-uri, in schimb la Mac Pro, da.
Iar cu seria KVR de la Kingston...ai avut bafta, ce sa zic. Vuiesc forumurile de probleme cu KVR pe Apple, dealtfel unul din motivele pentru care Kingston a creat seria KTA.

#13
goosebumps4

goosebumps4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.12.2007
din pacate windows-ul a devenit un automatism cand ne gandim la un calculator, si asta din cauza faptului ca nu prea poti sa te duci intr-un magazin si sa cumperi un cd cu o varianta de mac os si sa o instalezi pe un pc normal (ceea ce nu prea se mai justifica acum ca si ei au facut pasul la intel). Acest lucru se poate oarecum datora si monopolului adus de microsoft, care sa fim seriosi, este foarte vizibil. Oricum, parerea mea este ca un mac os este mult mai user firendly si cu mai putine probleme (virusi, serviciu de update, updateuri proprou-zise, erori generale, ingreunarea sistemului dupa 3-6-12 luni, etc : cu totii le stim si ne-am saturat de ele).  Foarta multa lume nu trece pe mac din comoditate desi culmea am chiar prietene care zic ca le e acum imposibil sa treaca de pe mac pe windows si ca li se pare anapoda windowsu.............oricum , zic ca merita incercat daca aveti banii necesari (nu este chiar accesibil oricui un sistem mac)

#14
Damian14

Damian14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 31.12.2006
Eu singura diferenta am observat-o in primul rand  e mai stabil ca windowsu si ii mult mai ordonat si mai frumos.Dar singurul dezavantaj este greutatea cu care gasesti programe si jocuri free care pt windows is la tot pasu.

Edited by Damian14, 05 February 2008 - 11:25.


#15
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
MAC OS X este pentru userii mai pro. Si nu ma refer neaparat la cunostinte de hardware si software ci la necesitatile zilnice legate de buna functionare a sistemului folosit.
Un om care foloseste un laptop pentru chestiile zilnice legate de munca de genul: office, mail, chat, web... ARE nevoie de un latop fiabil, stabil, care sa mearga la fel si astazi si peste 1 an. Sa nu mai vb. de combinatia Time Capsule - Time Machine care asigura si un back-up permanenet si fara ca userul sa fie implicat ;)

Acum 7 ani daca imi spunea cineva de Mac ii dadeam in cap. Reinstalarea Windows-ului la 1-2-3 luni era ceva NORMAL si nici nu ma afecta teribil. Acum e deja f enervant.. imi strica ritmul zilnic si ma opreste din lucru. Prefer decat sa reinstalez sistemul, sa-l defragmentez zilnic si sa-i curat setarile si registrii la cateva zile, sa iau .. UN MAC :D  Un Mac ce ma scuteste de toate problemele. Apas POWER ON si am aproape instant mail, web si tot ce-mi mai trebuie. EXISTA MS Office, am TOT ce-mi trebuie ca sa-mi fac treaba zilnic fara sa simt ca au trecut luni sau ani de cand am luat laptop-ul. Asta numesc eu un sistem PRODUCTIV.

Ca entertainment am si un desktop acasa si la birou + Xbox pentru momente speciale si f rare ;) Desktop-urile sunt mai mult pentru testat soft de Vista (meseria ma obliga) dar in rest.. as putea sa traiesc si fara ele fara probleme. (desi mai bag si cate un RTS cand apare ceva OK)

Pe laptop am pentru momente de plictiseala Footbal Manager 08 (merge super pe MAC) si gata. Imi ajunge :) (mai exista destule jocuri decente pentru cei cu prea mult timp liber)

Ideea e ca iti iei Mac in primul rand pentru MUNCA si apoi pentru alte scopuri mai marunte.

Daca iti face placere sa dai 100 de click-uri in Vista, sa reinstalezi Windows-ul destul de des.. atunci inca nu e momentul sa treci la Mac. Daca te scoate din sarite Vista si vrei ceva INCREDIBIL de STABIL pentru a fi mai productiv, ai nevoie de un Macbook Pro!

PS: EXISTA software super suficient pentru Mac. Eu folosesc Windows de cand era 3.1 si pe bune ca am pe Mac TOT ce mi-am dorit. De la client de mail extrem de bun pana la editare grafica, foto... IM.. orice am dorit. Am creat si o arie cu soft gratuit aici pe forum si o voi completa in masura timpului liber :) Nu uitati ca exista si mac.softpedia.com. O arie ce va fi din ce in ce mai buna si mai completa.

PS2: ARE si click dreapta si orice altceva va trece prin cap :) Laptop-urile sunt extrem de cool datorita touchpad-ului care suporta "gesturi", tastatura iluminata, putere bruta, camera video, silentiozitate, greutate redusa, si multe alte nebunii...

#16
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 17.05.2007
Poate imi spui si mie de ce un kkt de mouse de mac , made in china, costa 80 Euro.

#17
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

View Postanthony2000, on Feb 5 2008, 20:59, said:

Poate imi spui si mie de ce un kkt de mouse de mac , made in china, costa 80 Euro.
pt ca e facut de chinezi  :P  . spune mie un lucru facut de chinezi care sa te rupa la buzunar

#18
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 17.05.2007

View Postthe_angel, on Feb 5 2008, 21:04, said:

pt ca e facut de chinezi  :P  . spune mie un lucru facut de chinezi care sa te rupa la buzunar
Poate nu ai inteles cit costa un simplu mouse optic pt MAC, fabricat in China  : 206 roni un mouse optic cu fir si un mouse optic wireless este 285 roni (la apple.ro)
Daca crezi ca sunt ieftine.... un mouse optic de pc fabricat tot in China este 18 roni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate