Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

program fortat impus de primarie

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
fira

fira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.12.2003
Salut,

Dau si eu de stire la o chestie care nu credeam ca se mai poate intimpla in vremurile astea dar se pare ca in rau nu sint limite.
Asadar, am un internet cafe, toate bune si frumoase, mai putin faptul ca pe linga mine p-acolo isi au culcusul si vizuina o madama consilier local si un politist fost militian ceva sef prin IPJ, degraba varsatoriu de bauturi alcoolice pe gitul sau lat de comunist.

Buuun, acum vreo 3 luni madama cu pricina a propus in sedinta de Consiliu ca internet-cafeurile sa nu mai poata functiona peste ora 23.00, iar restul avortonilor din consiliu au votat aceasta timpenie drept pentru care a devenit aplicabila. De aici urmarea v-o puteti imagina: Aproape in fiecare zi tovarasii militieni vin sistematic pentru a "aplica" legea, mai exact a aplica amenzi. Evident ca nu respect aceasta aberatie, mai ales dupa ce am descoperit si calea legala de a anula aceste amenzi.

Ideea pentru care am scris toata chestia asta aici e sa afle si altii ce timpenii se pot intimpla si pentru a va intreba daca ati mai auzit de vreo chestie de genu asta.

Vi se pare normal ca intr-o economie de piata sa ti se bage pumnu pe git in halul asta aproape ca pe vremea lu' Ceau? (diferenta era ca atunci nu aveai voie sa functionezi peste ora 22.00 deci sa zicem ca e un pas inainte:) )

#2
fira

fira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.12.2003
aha...am uitat sa spun ca treaba se intimpla in Rm.Vilcea

#3
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Mai stiu un oras din Ialomita unde dupa ora 0 se inchid toate i-caffeurile. A fost tot o decizie luata anul acesta. Ce sa zic... suntem inca in tranzitie, nu am ajuns pe deplin DEMOCRATICI.

#4
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
guys, ar trebui sa respectatzi legea.

in definitiv, noaptea e pentru somn...
din ramnicu valcea, toate bune.. se mai face carding?

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
frankie: democratzie nu inseamna anarhie, adica toata lumea face ce'l taie capul.

daca ar fi fost sa se aplice legea, jumatate din "internautzii" din valcea ar fi in puscarie... so nu te plange

proprietarii de icafeuri sunt complici la carding dupa orice lege de pe lumea asta. sa nu incepi sa'mi spui ca "respecta confidentzialitatea clinetului" si alte bulls'uri d'astea...

#6
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
chestia e mult mai simpla. Consiliul a fost ales DEMOCRATIC de voi toti acum cateva luni. So.... in afara de tine, resutl populatiei din Ramnicul Valcea sprijina Consiliul, si implicit masurile luate. So, nu-ti convine, data viitoare fa-ti partid si fa-te ales. E chiar asa de simplu...

#7
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
In primul rand problema nu e chiar asa simpla, gandeste-te ca deschizi un restaurant, bagi sute de milioane in el shi dupa doua luni de functionare, consiliul decide ca nu mai e voie cu restaurante in oras (exemplul e fortat, dar perfect legal !).  Ideea e ca daca poti dovedi ca tu ai pierderi pe hotararea lor, poti sa ii dai in judecata. Sfatul meu este sa vb. cu toti proprietarii de ICafe-uri din oras shi angajati o firma de avocati, de unul singur nu te bate cu ei. Statul are cei mai prosti juristi deci castigi fara probleme. Dar castigi bani pe care dovedesti ca ii pierzi, hotararea nu cred ca se poate anula.

In al doilea rand, nimeni nu e complice la nimic fara dovezi, deci mai incet cu "carding"-ul, daca au fost prins unul sau doi carderi, nu inseaman ca toata Valcea fura pe net.

#8
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 07.12.2002
Ce zici frate ca cica e plin, toata lumea face carding, am un tovaras de-acolo.

#9
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
cred ca e o moda generala.. si in piatra neamt tot la 11 se inchid salile (cel putin asa ar trebui)..

despre carding: LOL!

#10
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 14.05.2003

Quote

Originally posted by arty
guys, ar trebui sa respectatzi legea.

in definitiv, noaptea e pentru somn...  
din ramnicu valcea, toate bune.. se mai face carding?


Tocmai din cauza asta primaria a luat aceast decizie .. cred! nu sunt din valcea dar am gasit din intamplare site-ul unui ziar local ( www.curierul.ro ) ,mergeti acolo si in campul de search introduceti cuvantul " internet " , you'll be amazed :)

Avand in vedere ca noaptea se produc cele mai multe "operatiuni" ( la carding/scamming,  ma refer , desigur ) cred ca consiliul judetean a luat o decizie corecta.

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
eu in locul primariei in situatzia generala existenta interziceam icafeurile liber accesibile. adica, cine acceseaza sa se stie cine, unde si ce a facut... anuntzat... evident in prealabil, asta pt a a limita cardingul.

neghiobii astia care mai fac carding n'au idee ce problema majora este de fapt povestea asta si ca si datorita lor ro este in sitatzia in care este.

anyway...  gluma se adanceshte...

@pirannia: incearca sa invetzi inati sensul cuvintelor "legal" si apoi cand se poate spune "in primul rand". probabil esti si tu un carder... "atins" in sensibilitate atunci cand "haiducia" ta si a altor mocofani care isi inkipuie ca sunt mai tari decat galaxia, cand  pacalesc pe "prostii" de americani sau care mai trimit in romania.

dragule... problema e f simpla. cat furatzi voi, nici nu conteaza valoric. coteaza insa politic si economic.. vezi de ce nici o banca romaneasca nu are un transfer real time "afara" ... vezi de ce comertzul electronic rumân e atat de dezvoltat...

imi aminteshti de declaratzia de razboi pe care ro a facut'o catre US.. nici nu a fost luata in consideratzie...

probabil ca roosevelt cand a fost anuntzat ca ro le declara razboi ar fi spus... "whatever".. anyway, n'a contat pana la yalta...

[ http://teachpol.tcnj.edu/amer_pol_hist/ti/0000018a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mi'e greatza de voi... de toata mascarada de viatza pe care o ducetzi.. de ideea corupta de societate si de felul in care au evoluat principiile de viatza pentru voi.

va mai amintitzi de sofpediamall? well, multzumitzi acestor gushteri din vâlcea pentru toata povestea... ei sunt de vina. iar vina pe care o poarta e mult mai mare... lovi'var trenu...

#12
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
pentru a anula o hotarare de consilu local trebuie sa o ataci in contencios administrativ la tribunal si acolo instanta o poate anula

amenzile sunt legale cat timp este in vigoare hotararea
aveti ceva sanse sa castigati dar nu va fi simplu pt ca nici voi nu stiti motivele pt care s-a impus acest program care in principiu nu este legal deoarece nu consiliul local ar trebui sa se implice in combaterea infractiunilor informatice

solutia ar fi mai simpla I cafeurile care sunt descoperite ca au permis sau au favorizat asemenea infractiuni sa fie inchise si amendate pana falimenteaza progremul nocturn nu impiedica si nici macar nu prea afecteaza infractiunile

#13
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

Quote

Originally posted by arty
guys, ar trebui sa respectatzi legea.

in definitiv, noaptea e pentru somn...  
din ramnicu valcea, toate bune.. se mai face carding?


Si daca eu la 3 noaptea trebuie sa corespondez cu cineva pe internet ceva ft. important (neavand net acasa) unde ma duc ? La circa de politie sa navighez ? Sau la sediul consiliului local ?  :)

#14
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
arty, inteleg ca ai o problema cu carderii (si eu am nervi ca nu pot sa comand nimic pe net), dar de aici shi pana la 'roosevelt' shi 'greatza fata de mascarada de viata' pe care o duc, come on man !!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate