Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

Banci - in ce banca aveti incredere

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Mare atentie la creditele BRD. Evitati aceasta banca pe cat posibil.
Au o practica foarte perversa de a-si asigura clienti prin introducerea lor in baza de date a biroului de credite.
Cum se face asta? Simplu, dupa luarea creditului, la ceva vreme se adauga o mica suma de plata (suma care, normal , nu apare in contractul de credit) de genul 1,5 ron, cu titlu de comision...Aceasta suma, se mai poate adauga si dupa inchiderea creditului. Evident , clientul nu este instiintat despre acest comision - rezultatul este introducerea lui in baza de date ca datornic, in acest fel nemaiavand acces la credite oferite de catre alte banci.
Eu am patit asa cu un credit, am trimis OPC-ul la ei si i-au penalizat; acum sunt a doua oara in aceasta situatie fapt ce imi confirma banuielile ca este o practica curenta.

#38
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
VOLKSBANK ROMANIA S.A...de vreo 4 luni lucrez cu ei si mi se par foarte onorabili. :first:

#39
mitf

mitf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 28.08.2004
intrebarea "in ce banca aveti incredere" e cam veche (are  vreo 3 ani deja), eu tot am sa dau un  raspuns: in nici una. toti sint foarte harnici la datul creditului si apoi te trezesti cu tot felul de surprize neplacute fiindca atunci cind ai semnat contractul care are cel putin 4 pagini scrise foarte marunt, n-ai avut timp sa-l citesti si  ai semnat orbeste.
citeva din capcane:
- comisioane ascunse: ti se deschide un cont intr-o moneda oarecare de care nu aveai nevoie si la care trebuie sa platesti comision de administrare. nu ti se spune de la inceput si te trezesti dator si reclamat la biroul de credit pentru o suma ridicola
- cresteri de dobinzi fara nici o justificare. de cele mai multe ori nu esti anuntat si te vezi iar datornic si in listele biroului de credit
-vrei sa platesti anticipat o parte din credit, dar nu ti se permite sa scurtezi numarul ratelor (pai ei nu trebuie sa-si ia dobinda?). de cele mai multe ori comisionul de returnare in aavans este nerusinat asa incit sa te descurajeze sa o faci.
- ti se baga pe git o asigurare complet dezavantajoasa chiar daca ai deja una. de multe ori nici nu ti se spune, te trezesti la semnarea contractului de credit si cu contractul de asigurare. daca refuzi sa semnezi asigurarea sub motivul ca mai inca una pe care poti sa o cessionezi in favoareaa bancii esti aminat cu creditul pina te plictisesti
- relatii cu clientii complet nesimtite. desi platesti dobinzi de 12-13% si comisioane de administrare de 4-6 % banca nu poate sa te instiinteze sub nici o forma ca au intervenit modificari in contract (de ex. a crescut dobinda, ca de micsorat eu n-am auzit)
- greseli in administrarea contului din care te poti trezi ca n-ai platit ratele la timp desi in contul curent in care tu faci depunerile existau banii necesari. din nou esti reclamat la biroul de credit iar banca nu vrea sa-si recunoasca greseala.
-cozi interminabile pe care trebuie sa le suporti pentru a-ti plati ratele. te umpli de nervi cind vezi o banca cu 8-10 ghisee din care lucreaza 2-3 la care se fac toate operatiunile posibile, de la schimb valutar pina la credite, depozite, operatiuni cu firme...

Tot ce am scris aici face parte din experienta personala si din experienta a inca 2 colegi de serviciu. De aceea sint sigur ca lista de mai sus este mult mai lunga.

#40
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

comisioane ascunse: ti se deschide un cont intr-o moneda oarecare de care nu aveai nevoie

asta cred ca nici in Congo sau Botswana nu se poate intampla...

Quote

-cozi interminabile pe care trebuie sa le suporti pentru a-ti plati ratele.

daca n-ar mai plati toata lumea in ultima zi de scadenta nu s-a mai intampla asa...

Edited by spare-me, 18 August 2007 - 17:14.


#41
pwned

pwned

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 19.06.2007
bai nu prea conteaza banca...dar e de preferat sa fie cat mai in spate sa nu ma vada profesorii si sa ma scoata la tabla :w00t:
serios acum..incredere in banci ? aia-i greseala fatala !

#42
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View Postspare-me, on Aug 18 2007, 18:14, said:

daca n-ar mai plati toata lumea in ultima zi de scadenta nu s-a mai intampla asa...
Fraza asta numai in Romania puteam s'o intalnesc. Clientul e de vina pentru aglomeratie. Pe mine la scoala m'a invatat ca "clientul nostru e si stapanul nostru" si ca daca toti clientii vor sa plateasca in ziua de 30 a lunii trebuie sa am grija ca acestia sa nu simta nici un discomfort.

#43
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postkill_them_all1000, on Aug 18 2007, 18:39, said:

Fraza asta numai in Romania puteam s'o intalnesc. Clientul e de vina pentru aglomeratie. Pe mine la scoala m'a invatat ca "clientul nostru e si stapanul nostru" si ca daca toti clientii vor sa plateasca in ziua de 30 a lunii trebuie sa am grija ca acestia sa nu simta nici un discomfort.
si tot la scoala trebuiau sa te invete ce inseamna bunul simt sau niste posiblitati si eforturi omenesti.
nimeni nu poate face 1000 de ghisee cu 1000 de angajati si 1000 de fotolii cu 1000 de dozatoare de apa, doar in cazul in care toti clientii se hotarasc savina in ultima zi

poate tot la scoala trebuia sa inveti ce inseamna responsabilitatea si nu delasarea

poate in cei 7 ani de acasa trebuia sa inveti "Nu lasa pe maine ce poti face azi"

si multe altele...

oi fi traind tu impresia ca in alte tari nu exista cozi...in nicio tara nu mai gasesti cozi, nervi, erori de sistem, angajati prost dispusi, etc
numai in Romania :death:

#44
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
De curiozitate, te'ai gandit vreodata ca romanii platesc toti in aceiasi zi din alte motive decat cele expuse de tine?
Vad ca jignesti si pun pariu ca daca te'as jigni ai incepe cu morala.

#45
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu jignesc cu nimic.
spun ca inainte de a emite pretentii, ai putea avea decenta sa te gandesti ca la luat bani de la banci, toti romanii sunt primii in prima zi.
la dat bani la banci toti romanii sunt ultimii in ultima zi.

nu poti avea 15 mii de ghisee si de salarii platite, si de aere conditionate si de etc etc la dispozitie, in eventualitatea in care romanii faca asa pentru ca pot.
in orice stat civilizat exista bunul simt de a conlucra pentru binele ambelor parti. nu de a emite pretentii non-salante, pentru ca esti client, deci stapan.

si pe langa asta ti-am spus, sa nu iti imaginezi ca e tara in care lucrurile sa stea altfel...sau poate ai fost tu si-ai locuit in toate cate 5 ani si nu stiu eu.

te-am jignit ca ti-am zis de bunul simt ? ei bine eu il am, potrivit propriilor conceptii, si-l folosesc atunci cand trebuie, si cu cine merita. Si nu sunt de parere ca daca sunt clienti am sclavi.

si apropo de jigniri ! daca-ti spun ca se scrie confort nu comfort iar o sa zici ca te-am jignit ?

#46
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Uita-te pe tastatura unde sunt situate literele "m" si "n". Vad ca tot faci aprecieri la adresa user-ilor pe'aici. Le vorbesti cu o superiorite de zici ca esti Becali.

Daca 10000 de oameni platesc in ultima zi trebuie sa te adaptezi lor. Poate unii sunt nesimtiti si platesc in ultima zi, dar sunt multi care platesc in acea zi pentru ca atunci au facut rost de bani. Macar pentru acei oameni sa se arate respect.

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu fac ce aprecieri vreau eu, pentru ca de-aia sunt aprecieri si nu verdicte !
end of story !

#48
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Nu este vorba de ultima zi. Multi dintre noi folosim internetul pt warez, filme sau chat dar nici nu ne-am gindit ca putem face plata facturilor pe net, acasa. Eu nu mai trec pe la ghiseu de mult timp, cind vad ca sunt 2 oameni in fata mea deja imi aduc aminte cum era pe vremea impuscatului cind ma scula bunica la 4 dimineata sa ma duc sa stau la coada pt lapte.
Si inca ceva nu inteleg de ce isi scot unii banii de la bancomat ca apoi sa se duca la cumparaturi. Nu e mai simplu sa platesti cu cardul? Nici comision nu se ia, pe cind daca scoti la bancomat, mai platesti si 0,1-0,2 % comision.
E greu pina si la noi incep unii sa-si deschida ochii.

#49
mitf

mitf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 28.08.2004

View Postfezo, on Aug 20 2007, 11:43, said:

Nu este vorba de ultima zi. Multi dintre noi folosim internetul pt warez, filme sau chat dar nici nu ne-am gindit ca putem face plata facturilor pe net, acasa. Eu nu mai trec pe la ghiseu de mult timp, cind vad ca sunt 2 oameni in fata mea deja imi aduc aminte cum era pe vremea impuscatului cind ma scula bunica la 4 dimineata sa ma duc sa stau la coada pt lapte.
Si inca ceva nu inteleg de ce isi scot unii banii de la bancomat ca apoi sa se duca la cumparaturi. Nu e mai simplu sa platesti cu cardul? Nici comision nu se ia, pe cind daca scoti la bancomat, mai platesti si 0,1-0,2 % comision.
E greu pina si la noi incep unii sa-si deschida ochii.

corect ar fi fost "e greu pina cind si la noi...", dar draga fezo nu pe toti i-a facut mama cu internet banking la micutul dejun, ba as putea sa spun ca majoritatea oamenilor isi platesc datoriile la banca sau facturile la ghiseu. Asta nu se intimpla numai in Romania oricit te-ar mira. Iar povestea cu plata cu cardul lucrurile merg spre bine pentru ca din ce in ce mai multi comercianti introdug pos-uri. Aici lucrurile sint discutabile. Cred ca daca ai intrat intr-un magazin si ai cumparat o cutie de lapte (nu zic punga ca sa nu te scandalizez) o vei plati cu numerar nu cu cardul la un pos pe linie telefonica la care astepti 5 minute sa se faca operatiunea. Mai sint oameni in tara asta, destul de multi din nefericire care n-au fost intrebati daca vor sa li se plateasca salariul pe card si uite asa cu un salariu de mizerie omul abia asteapta chenzina si face o coada sanatoasa impreuna cu colegii lui la un atm ca sa-si scoata cei 150-200 de lei fiindca el stie ca ce-i in mina nu-i pe gard si se simte mai bine asa. Mai sint oameni care nu au masina si nu merg la supermarket sa-si faca cumparaturile ca sa le care prin autobuze asa ca merg la bacania din colt care n-are pos. Mai sint si comercianti care au instalat pos dar nu vor sa pleteasca ei comisionul de 1-2% pe care banca il cere pentru operatiunile cu cardul si le pune in circa clientului si lista motivelor poate continua extrem de variat (lipsa unei conexiuni decente la internet chiar daca locuiesti in Bucuresti, aplicatii bancare care merg prost sau deloc, etc.)

Cit despre replica "romanii merg sa-si plateasca ratele in ultima zi de scadenta", e atit de penibila incit nu merita un raspuns desi unii forumisti au inceract sa-i explice domnului ca banca ar trebui sa rezolve chiar si aceasta situatie. Oricum, nu este asa si eu reclamasem faptul ca din 9-10 ghisee ale bancii functioneaza doar 2-3, restul salariatulor care ar trebui sa fie acolo avind treburi mult mai importante decit clientii care stau la coada. Totusi apropo de scadenta imi pun intrebarea: cum de se bulucesc toti datornicii in aceeasi zi? Nu cumva banca n-ar trebui sa impuna clientilor una sau doua date fixe intr-o luna? Oare banca nu realizeaza ca la aceste doua date vor fi foarte multi clienti care vor sa plateasca si de aici cozi, nemultumiri, nervi? Dar administratorii bancilor nu-si fac astfel de probleme, ei nu stau la coada iar clientul sa fie sanatos - trebuie sa plateasca in orice conditii, altfel biroul de credit il papa iar daca nu e sanatos, nu e nicio problema, creditul e asigurat.

#50
adi_dalma

adi_dalma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 27.07.2006

View Postspare-me, on Aug 18 2007, 18:43, said:

si tot la scoala trebuiau sa te invete ce inseamna bunul simt sau niste posiblitati si eforturi omenesti.
nimeni nu poate face 1000 de ghisee cu 1000 de angajati si 1000 de fotolii cu 1000 de dozatoare de apa, doar in cazul in care toti clientii se hotarasc savina in ultima zi

poate tot la scoala trebuia sa inveti ce inseamna responsabilitatea si nu delasarea

poate in cei 7 ani de acasa trebuia sa inveti "Nu lasa pe maine ce poti face azi"

si multe altele...

oi fi traind tu impresia ca in alte tari nu exista cozi...in nicio tara nu mai gasesti cozi, nervi, erori de sistem, angajati prost dispusi, etc
numai in Romania :death:


Multe banci pun data de plata in fc de salariu; si majoritatea firmelor iau salariu pe 30-31-1.
Asa ca omu vine cu banu dupa ce ia salariu, nu??
Asa ca... exista o explicatie in toate ..logica...decenta ...onorabila
Nu doar : romanisme blah

#51
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
O fi vreo explicatie, dar nu cred ca e vreo banca filantropa, sa plateasca 30 de casieri in fiecare luna numai pentru 2 - 3 zile cind sunt cozi.

#52
fuji

fuji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 24.03.2006

View PostBandit, on Nov 14 2004, 00:00, said:

Despre Banca Transilvania cred ca va ajunge mare.

Adevar ai garit :)

Edited by fuji, 24 August 2007 - 22:39.


#53
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 17.10.2004
transilvania, imi place, evitati brd, bcr...

#54
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007

View Postpartyman, on Aug 26 2007, 06:55, said:

transilvania, imi place, evitati brd, bcr...
cei de la Transilvania sunt ok daca ai card la ei, daca faci plati on line..sunt cei mai buni pe piata la asa ceva..la ora actuala...ca si credit..recomand...BCR..sa stiti  ca sunt ok din multe puncte de vedere...o alta banca pe care o recomand este Alfa...nu recomand sub nici o forma Volksbank...am lucrat cu ei..am avut imprumut la ei..si daca cumva vrei sa returnezi banii anticipat, in loc sa se bucure ca le dai banii..iti pun o gramda de intrebari si piedici..plus ca la final, dupa ce iti calculeaza dobanzile..si toate comisioanele..te iti cu mainile de cap...sub nici o forma nu banca asta..

Edited by crista-up, 27 August 2007 - 09:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate