Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Banci - in ce banca aveti incredere

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

Originally posted by altfel
deci tu ce banca sugerezi?
tiriac?

Eu am reusit sa fac creditul la Reiffeissen (am gasit un girant, care poate sa aiba imprumut tot de la ei, doar ca asta iti poate reduce din valoarea creditului, daca nu are salariu mare). Tiriac ar fi fost optiunea 2, iar BRD 3. N-am vazut la BCR sa aiba credit pt nevoi personale in valuta, iar ala in lei era cam acelasi lucru cu cel de la BRD, plus ca vor giranti. Vezi pe site la ei sau direct la un ghiseu.

#20
biloiu

biloiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 09.05.2004
daca nu v-ati luat creditu' va recomand sa incercati ABN !!!
au conditii super si ti-l dau imediat !!!
10% dobanda la valuta !!!

despre bancile in care am incredere: UniCredit Romania !!!
incercati-i serviciile !!!

#21
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 16.08.2002
Alta (posibila) optiune: Volksbank
Am primit zilele trecute un fluturas informativ privind conditiile de creditare, si suna f. interesant: dobanda 8.5%, fara avans sau girant (daca ai venit net pe membru de familie peste 200 de euro).
Detalii, aici

#22
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
thorr, asta e o gluma, nu ?

citeste atent conditiile: "Comision de aranjament: 7% din valoarea creditului, platibil o singura data, nu mai tarziu de o saptamana de la aprobare", deci iata cum dobanda devine brusc 15.5% la valuta la credit pe un an!!!! oopsieeeee ....

#23
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 16.08.2002
Woops ...
Am aruncat doar o privire de ansamblu. Dobanda nu devine 15.5%, pentru ca acest comision se plateste doar o data, la inceput. Informativ, la Reiffeisen la un credit de 1400 de euro comisionul bancii a fost de 70 de euro (5%), adica la aceeasi suma la VB platesti ~30 de euro in plus comision, in schimb rata lunara e cu un euro mai mica.
La BRD la echivalentul la 1000 de euro in lei, se adauga (sau mai bine zis se scad) ~100 de euro, reprezentand asigurare de viata si comision banca.

Asadar, atentie la comisioane si costuri aditionale !!!

#24
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Eu incep sa nu mai am incredere in BRD; sa va spun si de ce:
  Am luat un credit de la brd Carrefour militari; pe spatele fluturasului pt adeverinta de salariu, scria 25 % dobanda variabila si 23% dobanda fixa.
  Pe 19 oct. am incheiat contractul de credit, in contract a fost scris 30 % dobanda variabila, am intrebat angajata brd de ce este alta dobanda fata de ce este scris pe fluturasul lor, si mi a raspuns ca 25 % se aplica din data de 20 oct., si ca  o sa fiu anuntat prin scrisoare schimbarea dobanzii.(culmea este ca o colega de servici a facut la brd Carrefour Orhidea cu o saptamana inaintea mea si la ea a fost aplicata noua dobanda).  In 4 noiembrie am sunat la brd finance sa intreb de noua dobanda  si stiti ce mi au raspuns? ca de unde stiu ca sa modificat ca ei nu au facut nici o modificare de dobanzi. Ciudat sistem de modificare a dobanzilor, oare angajatii brd nu cunosc aceste modificari ? sau brd inseala clientii ? pe situl Carrefour scrie dobanda de 25% incepand cu 20 oct. pe fluturasii de adeverinta scrie la fel. oare cine minte ? . Pana azi nu am primit nici o scrisoare de la brd.
  O alta chestie aiurea la brd: daca vrei sa ti platesti rata, stai la coada la un ghiseu, unde esti inregistrat pe baza contractului de credit si pe urma te duci la casa sa platesti , ok, numai ca asta se repeta lunar, in epoca calculatoarelor ,brd nu are posibilitatea sa acceseze contul tau de credit ca sa vada care este noua dobanda, care este soldul care il mai ai de plata, trebuie sa te duci tu cu contractul sau cu scrisoarea de la brd , ca sa stie angajatul de la ghiseu ( nu de la casierie)cat trebuie sa ti incaseze. mi se pare total aiurea acest sistem, tinand cont de sumele imense care le castiga brd pe spinarea clientilor.

#25
Codreanu

Codreanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.11.2004

altfel, on Aug 5 2004, 14:35, said:

aia de la BRD la fel de dubiosi mi s-au parut. la ce mucii mei le trebuie lor o chitanta ceva cum ca am luat ceva pe numele meu nu pricep cand eu ma descurc din salariu pe care il am.

<{POST_SNAPBACK}>



La BRD mi-au cerut cu nesintire 30 000 lei pe un xerox de buletin facut cu xerox ul lor ... va dati seama, te duci sa-ti faci cont si nici n-ai contu ca te si jecmaneste cu mai bine de 10 ori pretul unei amarate de xerocopii.

M-am gandit io in sinea mea ca daca nici nu intri bine pe usa si sar asa la banii tai ce-o sa fie mai incolo. Asa ca nu mi-am mai deschis nici un cont la BRD

In schimb cu cei de la Volksbank ma inteleg perfect. Eu cu ei lucrez si sunt de nota 10.

#26
Rares

Rares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 20.01.2004
Nu vad de ce sa fie obligati sa-ti faca tie xerox-uri pe gratis. Dupa ce iti faci copia poti foarte bine sa o folosesti in alta parte. De altfel nimeni nu te oprea sa vi cu copia facuta de acasa. Chiar daca unele banci sint mai scumpe e asa pentru ca isi permit acest lucru, altfel nu ar mai exista. Fi convins ca peste tot or sa te jecmaneasca cit pot chiar daca uni mai subtil ...

#27
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
ABN-AMRO, e una dintre putinele banci serioase de la noi. Informeaza-te, au un credit "pt cei f. grabiti"

#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

Rares, on Nov 11 2004, 08:09, said:

Nu vad de ce sa fie obligati sa-ti faca tie xerox-uri pe gratis. Dupa ce iti faci copia poti foarte bine sa o folosesti in alta parte. De altfel nimeni nu te oprea sa vi cu copia facuta de acasa. Chiar daca unele banci sint mai scumpe e asa pentru ca isi permit acest lucru, altfel nu ar mai exista. Fi convins ca peste tot or sa te jecmaneasca cit pot chiar daca uni mai subtil ...

<{POST_SNAPBACK}>

Totusi, daca in realitate costul copiei nu depaseste 300 lei, mie mi se pare foarte normal sa o faca pe gratis.

De curand am avut si eu o experienta interesanta la BRD Pacii. Am fost sa imi innoiesc cardul care expirase. Dupa ce am stat 15 minute la o coada imensa care nu inainta de loc, se strica calculatorul tipei de la ghiseu. Nesimtita da un tel, explica problema, se ridica si pleaca fara sa ne zica si noua ceva. Langa ea era un agarici la alt calculator, care dupa umila mea parere avea aceeasi functie ca si cel stricat (asa ziceau indicatiile de la ghisee cel putin), dar oricum n-a preluat clientii. Isi bea cafeaua tacticos ca si pana atunci. O doamna a intrebat "Mai stam, se rez. problema, ce facem?". Iar ala: "Pai daca aveti treaba puteti sa plecati, reveniti in vreo juma de ora". Pai in juma de ora de-abia ajungi in alt punct al orasului, ce teaba ar avea cineva in pustiul de la Pacii?

#29
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
on pic ot. BRD si mai nou raif se poarta execrabil cu clientii

BCR avea sigur la inceputul anului credit pentru nevoi personale de maxim 5000. se dau si sume mai mici, eu am ramas impresionat ca in fata mea doi tineri proaspat casatoriti luau vreo 8 mil credit pentru o canapea

merita sa mai incerci si la CEC (Pta Alba-Iulia). am auzit si pe acolo de asa ceva

#30
Rares

Rares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 20.01.2004

don_dannielo, on Nov 11 2004, 09:30, said:

Totusi, daca in realitate costul copiei nu depaseste 300 lei, mie mi se pare foarte normal sa o faca pe gratis.

<{POST_SNAPBACK}>


E foarte mare diferenta intre pretul de cost si pretul de vinzare. E libera ta alegere daca cumperi sau nu ceva si la urma urmei de ce ti se pare normal sa capeti ceva gratis. Probabil daca ai fi clientul lor (bun) ti-ar face pe gratis copiile.

don_dannielo, on Nov 11 2004, 09:30, said:

[...]15 minute la o coada imensa [...]

<{POST_SNAPBACK}>


Nu mi se pare mult, mai ales daca coada e imensa dar e o chestiune de impresie la urma urmei.

#31
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Lucrez de mult cu BRD din Pitesti si nu am asemenea probleme.
Copiile mi le-a facut intotdeauna moca.
Acum mi-am mutat conturile la BRD Express din cartier (ma duc in slapi). Sunt super baietii si unde mai pui ca sunt niste "bucati" pe acolo de mama, mama.

#32
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
BRD e banca buna. Si BCR-ul este.
Despre Banca Transilvania cred ca va ajunge mare.

#33
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
banci bune... recomand the banker. brd tocmai a facut o faza nasoala... a scazut mult in ochii mei.

auzi cristi, baga si tu adresa la brd-u' tau express, sa mai isi clateasca ochii si altii...

Edited by vektor12, 14 November 2004 - 02:59.


#34
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
BRD Express, Agentia Argedava din Bd. Petrochimistilor, cum intrii in Pitesti de pe autostrada, mai mergi 500-600m si imediat pe dreapta e banca. Opresti, ca e o parcare mica, si te duci la domnisoara de la carduri, o brunetica beton si o intrebi care e treaba cu Mastercard Gold. Si sa vezi cum rade la tine, sare cu cafeaua, sucu', eventual te invita si la un film.

Serios acum, mie mi-au placut cum se misca, un card se face normal in 10 zile la ei. Eu le-am spus ca plec din tara si in 5 zile aveam card-ul. Au fost superdraguti. Acum, cand ajung acasa o sa ma duc cu ceva pe la ei.

Edited by Cristist50, 14 November 2004 - 03:37.


#35
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
E cam nasol cu bancile astea, pentru ca despre orice banca aprope daca se creeaza un zovon fals cat de mic el se raspandeste si banca respectiva chiar da faliment cu adevarat.

#36
intruder33

intruder33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.08.2004
cei de la citibank mi se par destul de profesionisti...am avut de-a face cu ei si am ramas placut impresionat. cea mai mre dezamagire am trait-o la raiffeisen. un alt avantaj al celor de la citiibank este modalitatea de plata a facturilor, au niste automate foarte destepte in care poti plati o gramada de facturi cu bani...ce chestie...au un automat in care bagi bani, nu scoti...!!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate