Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Variator

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
vsexox

vsexox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 09.11.2007

 istratei, on 9th December 2009, 21:51, said:

un triac mai rezistent este BT139 , dar pare mai repede o problema de potentiometru.
Mersi .
Nu cred ca e de la potentiometru deoarece am 2 intrerupatoare care fac la fel , si la unu am schimbat acuma vreun an triacul si tot aceleasi simptome le-a avut inainte sa se arda de tot , daca imi aduc bine aminte . Asta e , nu sunt de calitate   :huh:

 radu6000, on 9th December 2009, 15:12, said:

Avand in vedere ca variatorul este de firma,dupa ce il repari renunta la spoturi si inlocuiestele cu unele eventual pe transformator,pentru ca cele pe care le gasesti sunt de cea mai proasta calitate (led, asta daca nu cumva ai de firma ,dar ma indoiesc ca ai da mai mult de 150 pe bucata).
Daca montez spoturi pe transformator , la 12V , mai functioneaza intrerupatorul reglabil ?

Si inca o intrebare : Spoturile se  vor comercializa in continuare sau o sa dispara , ca si becurile cu filament ? E vorba de spoturile care nu au filet , cele care au 2 pini ca si contact , intreb pentru ca nu am vazut becuri economice cu acel sistem de prindere ?

Edited by vsexox, 10 December 2009 - 02:59.


#20
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004

 vsexox, on 10th December 2009, 02:38, said:

Mersi .
Nu cred ca e de la potentiometru deoarece am 2 intrerupatoare care fac la fel , si la unu am schimbat acuma vreun an triacul si tot aceleasi simptome le-a avut inainte sa se arda de tot , daca imi aduc bine aminte . Asta e , nu sunt de calitate   :huh:


Daca montez spoturi pe transformator , la 12V , mai functioneaza intrerupatorul reglabil ?

Si inca o intrebare : Spoturile se  vor comercializa in continuare sau o sa dispara , ca si becurile cu filament ? E vorba de spoturile care nu au filet , cele care au 2 pini ca si contact , intreb pentru ca nu am vazut becuri economice cu acel sistem de prindere ?


Variatorul functioneaza si pe transformator pentru ca se variaza tensiunea pe intrare si automat scade si tensiunea pe iesire.Eu am  :P .Nu stiu cat se vor mai comercializa acele spoturi insa au aparut si spoturi cu led-uri cu 2 pini la 12v insa
momentan sunt foarte scumpe iar aici nu ma refer la orce chinezarie.Daca iti iei un traf bun si spot la fel de bun  nu vei avea probleme prea curand.In 2 ani de zile am schimbat un singur spot din 10 si acela nu era nou.

Edited by radu6000, 10 December 2009 - 10:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate