Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

România - Televiziunea terestrã

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14842 replies to this topic

#12187
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
2k Telekom, firma aflata in insolventa , isi scoate la vanzare cele 5 licente locale DVB-T2 ( 4 in Bucuresti + 1 in Ploiesti).
sursa: profit.ro

Edited by valitv, 23 February 2018 - 15:56.


#12188
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View Postmarshall54, on 24 februarie 2018 - 10:34, said:

În sfârșit o reacție...corecta!...

Nu este o reactie corecta,te-ai plans la moderatori,ca sunt postate diferite emisiuni (filme,transmisii ale unor meciuri de fotbal),si asta te-a dereanjat !
Te-ai obosit postand ceva interesant si te deranja un ghid tv pentru pasionatii de fotbal !
......................................................................................................................................................................................................................................................

Am avut impresia că doar eu am o problema de logica!...

Era logic sa fie postat programul transmisiilor de fotbal care sunt receptionate terestru...era topicul destinat acestui lucru...daca nu-ti place fotbalul,
altora le place (ca dovada,numarul celor care,chiar citeau topicul)...
......................................................................................................................................................................................................................................................

Este o arie dedicata receptiei digitale terestre. Discutii despre dezvoltarea retelei, parametrii tehnici, teste de receptie, sfaturi tehnice sau intrebari in legatura cu receptia. Nicidecum un ghid TV. Pur si simplu s-a profitat de " lipsa momentana de informatii tehnice" din motive bine cunoscute si anume, momentan "nu misca nimic" in reteaua DVB-T2 Romania. Insa, dupa parerea mea (exact, este si parerea mea si sigur si a altora), a inceput o adevarata avalansa de gen EPG-uri in directia fotbalului. N-are nici o relevanta aici, daca-i place sau nu fotbalul.

Aici se asteapta stiri si discutii tehnice pe tema receptiei si dezvoltarii retelei. Asa ar fi corect. Daca s-a plans sau nu la un moderator, e dreptul lui. Fiecare trebuie sa dovedeasca un pic de bun simt si responsabilitate in legatura cu subiectul postat. Mai vine unul cateodata cu o stire asa mai offtopic, mai vine cu alta...se mai intampla. Dar sa postezi intentionat lista dupa lista cu programul de fotbal sau chiar si filmele de pe alte canale....nu stiu, e cam deplasat de la subiect.

Da, e chiar binevenita atentia unui moderator aici. Fara sa jignesc pe nimeni. Este parerea mea personala. O zi buna la toata lumea Posted Image

Edited by chris_dvb, 24 February 2018 - 12:57.


#12189
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005

View Postvalitv, on 23 februarie 2018 - 15:55, said:

2k Telekom, firma aflata in insolventa , isi scoate la vanzare cele 5 licente locale DVB-T2 ( 4 in Bucuresti + 1 in Ploiesti).
sursa: profit.ro

Facem chetă, pentru achiziția unei licențe?

Edited by Dns78, 25 February 2018 - 18:20.


#12190
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
marshall54, asa cum au spus si ceilalti mai sus, topicul acesta este dedicat receptiei DVB-T. Nu este prima oara cand se deviaza enorm de la subiect, adica receptia posturilor (echipamente, parametri, noutati, zvonuri, etc) si nu continutul programelor, injuraturi (da, au mai fost si din-astea), si alte prostii care doar ajung sa ocupe pagini intregi dintr-un topic care altfel e util si placut.

Ca sa iti raspund tie, fotbalul nu ma intereseaza. Deloc. Tu poti sa te uiti linistit la el, sa discuti pe ariile dedicate fotbalului, pe cele dedicate programelor TV (continutului difuzat), si pe oricare arie care chiar are legatura cu subiectul. Tu zici ca "e logic" sa spamezi (si) aici cu asta doar pentru ca emisia postului care transmite meciul se face (si) prin DVB-T. Pai dupa "logica" asta probabil ca poti posta si pe topicul dedicat unei anumite marci de cafea, pentru ca cel care i-a instalat cablul TV vecinului tau, bea fix cafea din-aia.
In plus, dupa cum se vede, imediat cum ai postat tu despre fotbal, a reinceput si 3sat sa enumere filmele lui rusesti preferate (alt subiect care nu ma intereseaza... deloc).

Nu va opreste nimeni sa postati lucrurile astea pe topicurile unde chiar despre asta se discuta, sau chiar sa faceti topic nou.
Moderatorul doar a exprimat ceea ce se pare ca ne dorim si noi (mai multi): sa se pastreze curatenia pe acest topic dedicat strict emisiei si receptiei DVB-T in Romania.

Edited by OzTm, 01 March 2018 - 15:52.


#12191
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View Postmarshall54, on 24 februarie 2018 - 10:34, said:

Nu este o reactie corecta,te-ai plans la moderatori,ca sunt postate diferite emisiuni (filme,transmisii ale unor meciuri de fotbal),si asta te-a dereanjat !
Te-ai obosit postand ceva interesant si te deranja un ghid tv pentru pasionatii de fotbal !
......................................................................................................................................................................................................................................................



Era logic sa fie postat programul transmisiilor de fotbal care sunt receptionate terestru...era topicul destinat acestui lucru...daca nu-ti place fotbalul,
altora le place (ca dovada,numarul celor care,chiar citeau topicul)...
......................................................................................................................................................................................................................................................


Nu m-am plans la nimeni "in privat" ci doar prin postarea la vedere...Sunt cu constiinta curata din acest punct de vedere...

Si nu, nu este logic ca programul transmisiilor de fotbal sau sportive sa fie postat in topicuri cu acest nume...Daca adaugai in numele topicurilor pe care le-ai creeat si "ghid TV" atunci DA, era corect sa postezi programul transmisiilor de fotbal, filme sau orice altceva...
Iar "dovada" pe care o invoci (numarul mare al celor care citeau topicele respective) este una falsa...pe multi pacalindu-i titlul. S-au bagat cu speranta ca vor citi ceva despre transmisii/emisii terestre si s-au trezit cu programul de fotbal sau tenis sau altele de parca din Romania pot urmari in mod regulat transmisii terestre din Croatia sau din Rusia...


Ca s-o scurtez, este vorba de incompatibilitate intre titlul topicelor si postarile legate de continutul programelor, fie ele si terestre...Prin atribuirea unui titlu corect, se puteau evita astfel de derapaje...



PS

Citat din marshall54

Quote

In zece zile,1330 de vizualizari!

Adica 133 de vizualizari pe zi !

Si voi stergeti topicul...bravo voua,moderatori...sa vedem de acum incolo,cate viziualizari pe zi vor fi pe topicurile fiecarei televiziuni terestre ?!


Din atatea vizualizari cate like-uri ai primit?...
Din cate am vazut eu, niciunu!...ceea ce denota faptul ca multi (poate nu toti) au intrat pe aceste topicuri din "greseala" cum am spus mai sus, indusi in eroare de titlurile topicelor...

#12192
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Dati-mi si mie va rog frumos o solutie de antena externa pentru DVB-T2. Mentionez ca locuiesc la 5km linie dreapta de releul de la Simnic, Dolj dar semnalul DVB-T2 este inutilizabil. Cu ce putere emite releul ala de la Simnic de nu ajunge semnalul la nici 5km?. Precizez ca am vedere directa spre releu fara obstacole in cale.

#12193
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Si totusi ai testat receptionarea programelor emise terestru cu antena ?? Vezi daca reusesti sa gasesti una model plasa pentru inceput...sau daca ai ceva pricepere construieste una...pentru banda de canale  din revista Tehnium sau Attached File  Ant.biquad2 dvbt-2.jpg   47.36K   41 downloads Aici este calculata pentru canalul 43 si are cca 12 db
https://forum.softpe...t2/page__st__72

Edited by cristian68n, 05 March 2018 - 21:09.


#12194
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Eu voiam o antena sa o cumpar ca doar nu stau eu sa fac antene ca pe vremea lu' Ceausescu cum facea bunica-mio Posted Image Ma gandesc ca or fi prim magazine antene bune, facute si ele dupa specificatii nu artizanale diy.. Puterea releului de la Simnic ei zic ca este de 1.3 Kw.. Probabil in visele umede Radiocom.. Probabil cu mai mult de 500w pe canalul 28 nu emite.
Pentru dvb-t2 ar trebui relee multe si dese macar doua sau trei in orasele mai mari.. nu releu la mama naibilui in boscheti sa dea semnal digital terestru pentru soarecii de camp. Prin alte tari asa sunt releele. IN orase.. la noi.. pe camp.. daca ar fi putut sa puna Radiocom releele pe luna ar fi fost si mai bine.

Edited by -koss-, 06 March 2018 - 00:00.


#12195
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Post-koss-, on 05 martie 2018 - 16:55, said:

Dati-mi si mie va rog frumos o solutie de antena externa pentru DVB-T2. Mentionez ca locuiesc la 5km linie dreapta de releul de la Simnic, Dolj dar semnalul DVB-T2 este inutilizabil. Cu ce putere emite releul ala de la Simnic de nu ajunge semnalul la nici 5km?. Precizez ca am vedere directa spre releu fara obstacole in cale.
Ce antena ai folosit pina acum de ti-ai dat seama ca semnalul este inutilizabil ?

Edited by qazwsxqazwsx, 06 March 2018 - 09:45.


#12196
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
O antena yagi cu 6 elementi. Semnalul vine in valuri.. Eu nu stiu ce jaf de solutie au ales mascaricii de la Radiocom pentru releul asta. Probabil s-au gandit ca nu prea foloseste nimeni dvb-t2 si au zis sa faca la repezeala trecerea la dvb-t2 sa dea bine pe hartie... dar in teren practic.. trebuie antena cu amplificator..
Am zic ca primul receiver e stricat. Am luat altul, alt model, alta firma si tot la fel face. Semnal in valuri... acum solutia ramane antena cu amplificator..
Sarbii de la sute de km ii prind.. Romanii ciuciu de pe releu canal local.

Edited by -koss-, 06 March 2018 - 10:25.


#12197
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
@Koss

Tu faci receptie din Craiova sau din alta localitate din judet ?

De acum pot sa-ti spun, ca semnalul de pe canalul 28 Simnic este foarte bun, constant si fara probleme, iar receptia acestui emitator se face chiar de dincolo de  Dunare din Bulgaria !

Edited by marsel90, 06 March 2018 - 10:41.


#12198
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Parerea mea, releul de la simnic o panarama de releu. Foarte prost emite. Dupa cum ziceam mai sus nu cred sa emita cu mai mult de 500w ori 0.5 Kw.

#12199
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
@Koss

Te-am intrebat ceva !  Dar cred ca tu nu ai ce face si intri aici sa scrii numai tampenii !

Poti sa incerci antena asta http://www.traiect.r...idProduct=21982

#12200
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Ai grija cum vorbesti. Ma cunosti de undeva de zici ca scriu numai tampenii? Te-ai enervat? Lucrezi la radiocom? Stii tu ca nu am ce face?

Edited by -koss-, 06 March 2018 - 13:17.


#12201
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Post-koss-, on 06 martie 2018 - 10:16, said:

. Semnalul vine in valuri..
Adica uneori se vede ,alteori nu ?

#12202
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Da, exact.

#12203
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
La 5 km in linie dreapta amplificatorul mai mult strica decat ajuta. Probabil ai intermodulatii, sau ceva semnal iti perturba receptia.

#12204
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
,, Am zic ca primul receiver e stricat. Am luat altul, alt model, alta firma si tot la fel face. Semnal in valuri.."

Dar ce tip de receiver/tuner ai folosit anterior ??Si acum ce model folosesti ??

Edited by cristian68n, 06 March 2018 - 17:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate