Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

S.N.Radiocomunicatii S.A

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.189
  • Înscris: 21.07.2006
Salutare

Nu stiu daca aici ai este locul acestui topic insa nu am stiut unde sa il pun...

Asaa , acum cateva zile am aplicat la S.N.R. ma suna cineva de la HR sa imi zica sa vin la un concurs . ok zic eu, doamna imi zice sa vin cu dosarul ...eu confuz intreb ce dosar? Mi se raspunde copie dupa buletin, studii, nu stiu ce chestie daca sunt casatorit etc  :D ok...O rog sa imi spuna in cateva cuvinte atributiile principale . Mi se raspunde ca habar nu are ca daca vreau sa stiu sa ma uit pe situl lor...eu raspund ca observ ca au mai multe pozitii open si eu am aplicat la x...acelasi raspuns sictirit ca nu stie si ca sa ma uit pe sit...bun...eu obisnuit cu firmele de HR, rog sa imi trimita un mail cu adresa exacta , datele de contact etc...mi se raspunde ca nu are timp si ca sa ma uit pe sit la ei  :lol:

Este de prisos sa spun ca nu era vorba de un post entry-level...

Oricum stau si ma gandesc...astia oare stiu ca traim in anul 2007?

#2
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.635
  • Înscris: 06.03.2005
Ops , omule, SNR este o societate de stat iar criteriile de angajare nu au nici o legatura cu iti imaginezi , competenta, calificarea sint doar niste notiuni fara mare importanta, acolo se alege personalul dupa diverse interese.

#3
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.872
  • Înscris: 30.08.2003
Nimeni nu e obligat să-ți trimită mail. Dacă vrei să te angajezi undeva (oriunde în lumea asta) trebuie să te duci tu, să afli tu adresa, să te interesezi, să cauți, să-i rogi să te primească să demonstrezi că poți ocupa poziția aceea. Așa e și în America, și Japonia, în anul 2007 și o să fi și în 2047! Timpul costă bani, înțelegi? Fiecare secundă costă bani! Nu stă nici dracu să-ți trimită mailuri și să te îndrume. E interesul tău!
Un rahat de mail, să-l structureze frumos, să caute adresa ta și poziția pentru care ai aplicat, apoi să verifice dacă întradevăr ai fost selectat pentru poziția aceea sau pentru alta similară, să modifice introducerea mailului, formula de adresare etc.,la telefon poate dura 10 minute. Dacă sunt 150 de aplicanți, îți dai seama că trebuie plătit un om care să nu facă altceva decât să trimită mail-uri și să îndrume lumea prin telefon. E de bun simț ca la angajare nouă să te prezinți cu CV, copie după buletin,  după diplomă, o recomandare, să cunoști cu ce se ocupă compania respectivă, numele directorului, câteva date generale despre rezultatele din ultimii ani etc.
De obicei există o persoană de la resurse umane care se ocupă de angajări însă acea persoană întotdeauna îți va da minumul necesar, nu-ți explică nimeni ce să pui la dosar, adresa completă, atributii, cu ce să te îmbraci etc. Îți spune doar data, ora, camera la care să te prezinti.
După cum spui, posibil să te fi tratat cu superficialitate însă nu e cazul să faci din asta mare tragedie. Deocamdată pentru firma aceea nu însemni nimic, sunt basme frumoase că e și interesul lor - ei lansează doar zvonul de angajare și a doua zi vin 100 la ușă. Sau te-ai angajat cumva pentru post de cine știe ce doctor inginer pentru studii avansate și din ăștia se găsesc greu?
Citește forumurile și lista de discuții a românilor emigrați în Canada să vezi cât se chinuie oamenii ăia să ia un job de rahat, fie și mecanic auto. Asta în 2007, în Canada, una din țările cele mai civilizate de pe glob.

Editat de dobrotescunicol, 08 decembrie 2007 - 09:24.


#4
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.504
  • Înscris: 13.02.2006
Cand te-a sunat sa-ti spuna sa vii la interviu, probabil ti-a spus si unde sa mergi, precum si ziua si ora. De ce mai aveai nevoie de un mail cu adresa exacta si datele de contact ?

Si inca o chestie... ai aplicat pentru postul x nestiind care sunt atributiile principale ale acelui job ? B) Si ai inceput sa intrebi o secretara la telefon cam ce ar trebui sa faca persoana angajata in acel post ? :lol:

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.635
  • Înscris: 06.03.2005
Alo , timpul nu costa bani la societatile de stat, SNR nu este companie comerciala sau productiva si nu cauta eficienta sau profit.
Acolo se lucreza dupa planul stabilit de conducerea numita de guvern asa ca nu conteaza cit se cheltuie si pentru ce atita timp cit sumele sint aprobate de la buget.
Eu am avut relatii comerciale cu societatea asta si aveau fonduri serioase pentru investitii dar bagau bani in prostii,  sisteme car-audio sau de securitate fara sa tina seama de preturi ca doar aveau buget de cheltuieli.

#6
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.189
  • Înscris: 21.07.2006

View Postdobrotescunicol, on Dec 8 2007, 09:24, said:

...

Ma doare fix in pix cum se chinuie un capsunar din Canada pt un job de mecanic si in al doilea rand am fost la companii mult mai mari, unde am fost tratat cu respect si nici macar la unu singura nu am vazut astfel de atitudine ; timpul costa bani..haha si al meu nu costa bani sau cum?

"Cand te-a sunat sa-ti spuna sa vii la interviu, probabil ti-a spus si unde sa mergi, precum si ziua si ora. De ce mai aveai nevoie de un mail cu adresa exacta si datele de contact ? "

Mi s-a spus doar ziua si ora nu si adresa ; De ce mai aveam nevoie de un mail? Pentru ca asa este civilizat! Multe companii ba mai mult iti ofera si o harta cum sa ajungi la ei, date de contact in caz ca nu poti sa vii sa reprogramezi etc...si poate eu sunt pe strada in momentul ala sau poate nu am ce sa imi notez...

"Si inca o chestie... ai aplicat pentru postul x nestiind care sunt atributiile principale ale acelui job ?" Amice tie ori iti place sa fii troll ori nu ai aplicat niciodata la un job ca sa stii cum sunt anunturile . Deobicei sunt precizate niste lucruri generale, anumite cunostinte etc care nu corespund intotdeauna cu realitatea jobului. Pot sa iti dau cate exemple vrei in acest sens, dar nu ma obosesc sa imi bat gura cu tine

Editat de justasking, 08 decembrie 2007 - 12:47.


#7
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postjustasking, on Dec 8 2007, 12:46, said:

...

"Si inca o chestie... ai aplicat pentru postul x nestiind care sunt atributiile principale ale acelui job ?" Amice tie ori iti place sa fii troll ori nu ai aplicat niciodata la un job ca sa stii cum sunt anunturile . Deobicei sunt precizate niste lucruri generale, anumite cunostinte etc care nu corespund intotdeauna cu realitatea jobului. Pot sa iti dau cate exemple vrei in acest sens, dar nu ma obosesc sa imi bat gura cu tine

Troll esti tu poate. Parerea mea este ca NU ai ce cauta la acel interviu daca nu stii ce se cere de la tine. Te puteai interesa inainte de a aplica pentru acel job... stii, sa vezi daca esti potrivit pentru asa ceva. In loc de asta, preferi sa bati din gura pe forum :lol: si sa te vaiti ca nu te-au tratat cu respectul cuvenit... Ca sa-ti arat ca e super usor sa dai din gura, uite ma arunc si eu in presupuneri: daca erai super-calificat si bun la ce faci, nici macar nu trebuia sa aplici la vreun job, erai cautat de ei. Are rost sa ne aventuram pe drumul asta ?

Revenind la subiect, esti unul din zecile sau sutele care au aplicat, nu te-au ales, mult succes in continuare. Desi daca nu iti place ca nu ti-au pus covor rosu si ca nu ti-au raspuns la intrebari legate de atributiile postului DUPA ce ai aplicat, nu vad ce angajator te va satisface.

#8
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.189
  • Înscris: 21.07.2006

View Postspe, on Dec 8 2007, 13:01, said:

Troll esti tu poate. Parerea mea este ca NU ai ce cauta la acel interviu daca nu stii ce se cere de la tine. Te puteai interesa inainte de a aplica pentru acel job... stii, sa vezi daca esti potrivit pentru asa ceva. In loc de asta, preferi sa bati din gura pe forum :lol: si sa te vaiti ca nu te-au tratat cu respectul cuvenit... Ca sa-ti arat ca e super usor sa dai din gura, uite ma arunc si eu in presupuneri: daca erai super-calificat si bun la ce faci, nici macar nu trebuia sa aplici la vreun job, erai cautat de ei. Are rost sa ne aventuram pe drumul asta ?

Revenind la subiect, esti unul din zecile sau sutele care au aplicat, nu te-au ales, mult succes in continuare. Desi daca nu iti place ca nu ti-au pus covor rosu si ca nu ti-au raspuns la intrebari legate de atributiile postului DUPA ce ai aplicat, nu vad ce angajator te va satisface.

Nu am spus ca sunt super calificat ca daca eram cu siguranta nu mai eram in Romania, dar nici la inceput de drum si nu ma astept la covor rosu dar nici la o astfel de atitudine ci pur si simplu sa fiu tratat cu respect asa cum am tratat si eu toate firmele la care am fost.
Threadul asta nu este despre mine si nu in ultimul rand sunt in discutii cu finale (adica negocierea salariului si a beneficiilor) cu 3 companii cu nume greu nu numai in Romania;

Editat de justasking, 08 decembrie 2007 - 13:22.


#9
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.504
  • Înscris: 13.02.2006
Threadul nu o fi despre tine, dar e despre experienta ta cu ei :D

Mult succes la discutiile cu ceilalti angajatori !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate