Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

86,7% populatie Ortodoxa?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
110 replies to this topic

#19
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostNicanor, on Dec 9 2007, 16:05, said:

...artom asa cum te revolti tu asa ma revolt si eu cand cineva vrea sa isi impuna teorii ateiste in scoli sau aiurea. sunt chestii stiintifice si sunt si teorii care acum sunt propovaduite ca adevaruri stiintifice, evolutionismul de exemplu. nu crezi ca se calca cumva si acest caz  libertatea de constiinta?
calea este respectul reciproc, negocierea satisfactiei comune.
revenind la procente, biserica ortodoxa este majoritara in prezent. va fi poate si la urmatorul recensamant. care este ideea thredului? ca nu a fost recensamantul corect? ca nu sunt atati ortodocsi?
da, nu sunt toti practicanti insa sunt din ce in ce mai multi, daca vei merge la o biserica ortodoxa din cel mai amarat cartier vei vedea ca este arhiplina duminica. astazi am stat afara cu copilul pana la momentul impartasirii, la o biserica de 700-800 capacitate in care nu mai avea loc sa pice pe podea un ac. o spun ca marturie nu ca cine stie ce bravada.
cu toata dragostea...
Am aceasi atitudine si fata de alte teorii ateiste la fel ca si fata de cele dogmatice,dar am mai discutat undeva si sunt de acord sa se faca in scoli si o educatie cultural-religioasa, unde sa se prezinte copiilor ceea ce inseamna intrega cultura religioasa intr-un limbaj adecvat si cat mai simplu, ca ei sa-si faca o idee despre spiritualitatea omului, dar fara ai angrena pe copii intr-un mecanism dogmatic specific de cult. Ce am spus aici si ce se petrece in scoala este total contrariul (si subliniez) in mod abuziv mai marii ortodoxiei impreuna cu (I)responsabili din ministerul educatiei indoctrineaza copiii si fac discriminari de cea mai joasa speta..Ma bucur ca ai intervenit ca si un adevarat crestin ortodox, pentru ca fata de credinciosii sinceri indiferent din ce cult or fi facand parte eu am tot respectul si nu intentionez sub nici o forma ii discreditez. Dezacordul meu este fata de cei care conduc acele culte religioase dupa bunul lor plac si propriul interes comun in verderea detinerii puterii, fie ea si religioasa sau mai bine zis sociala, sub egida "cuvantul Domnului" sau "in numele lui Dumnezeu" ..

#20
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
pai de exemplu ce parere ai despre faptul ca in perioada asat copiii sunt invatati la scoala colinde?
colindul crestin include si el o dogmatica (dogma= invatatura).

Edited by Nicanor, 09 December 2007 - 22:43.


#21
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostNicanor, on Dec 9 2007, 22:43, said:

pai de exemplu ce parere ai despre faptul ca in perioada asat copiii sunt invatati la scoala colinde?
colindul crestin include si el o dogmatica (dogma= invatatura).
Colindul este asociat craciunului, craciunul este si el importat mi se pare de pe la mesopotamieni si era un fel de recunostinta fata de un zeu razboinic; mai tarziu in europa era legat de solstitiul de iarna si era dedicat soarelui pt ca nu cumva sa dispara..In fine exista o legatura intre toate culturile in cea ce priveste acesta mistica a iernii (a disparitiei soarelui,ziua se micsoreaza) care a fost adoptata si de crestini ca un simbol la fel de important ca si pentru credintele in care exista deja cu asa mare succes religios. Acest fapt si modul in care este asociat(nasterea domnului) precum si forma in care este pus pe tapet (sarbatoare, colinda) are un rol deosebit de important in manifestarea religiozitatii, cu atat mai mult cu cat dealungul timpului a devenit un obicei, o norma benefica societatii si totodata bisericii. Concluzionand craciunul pe care il sarbatorim noi are mai mult un rol social decat unul pur spiritual, observa cata lume sarbatoreste in spiritul craciunului si cati aduc recunostinta propriilor lor dorinte egoice intr-o frenezie pulsionala pe care si-o pot manifesta pentru ca in aceasta(aceste) zi se rup de automatismul social, de stress-ul cotidian specific rolurilor sociale si bineinteles biserica mijloceste aspectul spiritual intarindu-si puterea asupra constiintei sociale. Parerea mea despre faptul ca, copiii invata colinde inafara cursurilor obligatorii la scoala in sensul de invatatura despre copilul Isus fara alte conotatii de natura dogmatica bisericeasca prin care ar intari coptarea lor in biserica si ar crea opinii referitor la diferite credinte sau dogme, este fara nici o prejudecata buna.

#22
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
mi-a placut cum ai surprins fenomenul xmasului. da, este un fenomen orgiastic care se articuleaza pe sarbatoare, biserica ortodoxa incearca sa se separe de el. este de inteles, in fond este setea de viata a omului orientata/manipulata gresit spre defulare prin/in consumism.
revenind la educatie, ceea ce spui tu se face in momentul de fata la liceu, o istorie a religiilor.
la ciclul primar si gimnazial insa, cu acordul parintilor, copiii sunt educati in spiritul religiei lor.
nu este normal asa?

#23
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostNicanor, on Dec 10 2007, 11:31, said:

mi-a placut cum ai surprins fenomenul xmasului. da, este un fenomen orgiastic care se articuleaza pe sarbatoare, biserica ortodoxa incearca sa se separe de el. este de inteles, in fond este setea de viata a omului orientata/manipulata gresit spre defulare prin/in consumism.
revenind la educatie, ceea ce spui tu se face in momentul de fata la liceu, o istorie a religiilor.
la ciclul primar si gimnazial insa, cu acordul parintilor, copiii sunt educati in spiritul religiei lor.
nu este normal asa?
Discutand in continuare despre religia in scoala, consider ca este un abuz spiritual folosirea icoanelor ca si material auxiliar didactic respectiv utilizarea lor ca si obiect de cult specific unei dogme religioase, precum si indoctrinarea elevilor(copiilor) cu respectiva dogma religioasa, sub protectia generica "ora de religie" care mai corect se poate numi ora de dogmatica dat fiind faptul ca doar un cult religios o realizeaza promovandu-si ideologia? Mai mult decat atat aceasta "ora de religie" face parte din aria curriculara incepand cu clasa I(in legea inv. este facultativa dar in scoli nu), deci copii de la 7 ani invata despre icoane si altele.., respectiv ceea ce reprezinta d.p.d.v dogmatic, ceva extrem de abstract (nici macar "fetele bisericesti" n-au ajuns la un consens la ce sunt ele de fapt), pe cand in procesul dezvoltarii gandirii abia incepe sa se dezvolte stadiul operatiilor concrete adica copilul la aceasta varsta 7-8-9-10 ani poate asimila lucrurile pe care le intalneste, dar nu este capabil inca sa aiba de a face cu ce nu i-a fost dat in experienta anterioara, nemijlocit si nu poate iesi din limitele informatiei care i se da pentru a descrie sistematic tot ceea ce se poate produce; iar perceperea abstractului incepe odata cu stadiul operatiilor formale ale gandirii adica in jurul varstei de 14 ani.
(Unde sunt psihopedagogii care avizeaza aceasta didactica?!)

#24
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
Ma faceti sa repet si de data asta o zic sub forma de avertisment.

View PostMegara, on Dec 9 2007, 12:10, said:

Despre religia in scoli se poate discuta pe thread-ul Orele de religie in scoli, o educatie corecta ? :)


#25
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007
Vorbiți de copii? da poate ei sunt învățați cu cuvântul lui Dumnezeu, și sunt creștini? de unde să știți?
Faptul că pentru unii religia de devenit o modă, - e treaba lor, e boala lor. A fi ortodox - înseamnă a mări corect pe Dumnezeu, a slăvi. Înseamnă a fi creștin.

#26
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostJJBo, on Jan 1 2008, 13:24, said:

Vorbiți de copii? da poate ei sunt învățați cu cuvântul lui Dumnezeu, și sunt creștini? de unde să știți?
Faptul că pentru unii religia de devenit o modă, - e treaba lor, e boala lor. A fi ortodox - înseamnă a mări corect pe Dumnezeu, a slăvi. Înseamnă a fi creștin.
Vreau sa spun ca nu trebuie sa fie indoctrinati copiii cum se intampla azi prin scoli, ci trebuie sa li se faca o educatie pe masura capacitatilor lor de intelegere si nicidecum doctrinara..

#27
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007

View Postartom, on Jan 7 2008, 18:38, said:

Vreau sa spun ca nu trebuie sa fie indoctrinati copiii cum se intampla azi prin scoli, ci trebuie sa li se faca o educatie pe masura capacitatilor lor de intelegere si nicidecum doctrinara..

Poate ai dreptate, dar oricum trebuie să aibă și o anumită "îndoctrinare", ca să nu calce alăturea...

#28
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
Am constatat pe acest forum ca, de cele mai multe ori, cuvantul "indoctrinare" este folosit in sens peiorativ.
A indoctrina inseamna a initia intr-o doctrina, deci a face cunoscuta o doctrina (adica totalitatea principiilor unui sistem politic, folosofic, stiintific, religios, etc).

#29
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMegara, on Jan 8 2008, 15:03, said:

Am constatat pe acest forum ca, de cele mai multe ori, cuvantul "indoctrinare" este folosit in sens peiorativ.
A indoctrina inseamna a initia intr-o doctrina, deci a face cunoscuta o doctrina (adica totalitatea principiilor unui sistem politic, folosofic, stiintific, religios, etc).
Mai inseamna si a convinge, a inarma cu o doctrina(invatatura) si l-am folosit pt ca este specific (indoctrinarea) celor care manipuleaza..

View PostJJBo, on Jan 8 2008, 14:53, said:

Poate ai dreptate, dar oricum trebuie să aibă și o anumită "îndoctrinare", ca să nu calce alăturea...
.. aia e alta poveste..

Edited by Megara, 08 January 2008 - 18:33.
Merge post. Foloseste butonul EDIT


#30
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postartom, on Jan 8 2008, 18:09, said:

Mai inseamna si a convinge, a inarma cu o doctrina(invatatura) si l-am folosit pt ca este specific (indoctrinarea) celor care manipuleaza..
A convinge nu inseamna a minti sau a manipula... Indoctrinare se poate chema si ceea ce face fiecare profesor la scoala cand introduc elevii in tainele materiei pe care o predau. Prin argumente si dovezi, te conving ca adevarul este acela pe care il spun ei.

#31
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMegara, on Jan 8 2008, 18:39, said:

A convinge nu inseamna a minti sau a manipula... Indoctrinare se poate chema si ceea ce face fiecare profesor la scoala cand introduc elevii in tainele materiei pe care o predau. Prin argumente si dovezi, te conving ca adevarul este acela pe care il spun ei.
Este adevarat, dar termenul este uzitat indeosebi atunci cand vrei sa formezi cuiva o convingere religioasa sau politica si nu de putine ori prin metode persuasive.

#32
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postartom, on Jan 8 2008, 18:51, said:

Este adevarat, dar termenul este uzitat indeosebi atunci cand vrei sa formezi cuiva o convingere religioasa sau politica si nu de putine ori prin metode persuasive.
Pai asta spuneam si eu... si folosit in sens peiorativ desi nu ar trebui sa fie asa.

#33
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postartom, on Jan 8 2008, 18:51, said:

Este adevarat, dar termenul este uzitat indeosebi atunci cand vrei sa formezi cuiva o convingere religioasa sau politica si nu de putine ori prin metode persuasive.

Si convingerea ca lumea e facuta din atomi tot îndoctrinare este. Si ca atomii exista din eternitate, plus originea omului în maimute si restul de povesti, supa primordiala bla-bla.

#34
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostRamunc, on Jan 8 2008, 20:18, said:

Si convingerea ca lumea e facuta din atomi tot îndoctrinare este. Si ca atomii exista din eternitate, plus originea omului în maimute si restul de povesti, supa primordiala bla-bla.
Da, dar indoctrinarea asa cum se produce  presupune luarea unei atitudini: adica eu stiu ca lumea este facuta si din atomi, dar eu nu fac nimic cu asta; in schimb cei care cred ca trebuie sa sarute mana inaltpreasfintilor sau sa se arunce in aer pt alah fac totul pt asta..

#35
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postartom, on Jan 8 2008, 21:45, said:

Da, dar indoctrinarea asa cum se produce  presupune luarea unei atitudini: adica eu stiu ca lumea este facuta si din atomi, dar eu nu fac nimic cu asta; in schimb cei care cred ca trebuie sa sarute mana inaltpreasfintilor sau sa se arunce in aer pt alah fac totul pt asta..

Nu mai nene, copiilor li se spune ca lumea e facuta din atomi fara sa se precizeze ca aceasta e credinta oamenilor de stiinta si poate fi fals.

Iar copiii nu trebuie sa sarute mâna nimanui, orice credincios e liber s-o faca sau nu iar multi preoti îsi feresc mâna din smerenie.

Aia care se arunca în aer sunt pe sectia islamica.

#36
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostRamunc, on Jan 8 2008, 21:52, said:

Nu mai nene, copiilor li se spune ca lumea e facuta din atomi fara sa se precizeze ca aceasta e credinta oamenilor de stiinta si poate fi fals.

Iar copiii nu trebuie sa sarute mâna nimanui, orice credincios e liber s-o faca sau nu iar multi preoti îsi feresc mâna din smerenie.

Aia care se arunca în aer sunt pe sectia islamica.
Nivelul constiintei sociale si umane totodata la care ne aflam acum nu ne permite sa percepem stiintific mai mult decat atomi si eventual cuantele de energie care se manifesta in lumea fizica si ca atare asta se stie, ceea ce in mod evident nu inseamna ce lumea se rezuma doar la atat, dar toate acestea fac parte din conceptele sau ideile stiintifice care sunt pana acum percepute si care nu genereaza neaparat o credinta pentru ca ele nu fac parte din repertoriul mistic. Religia sau dogma care inoculeaza (indoctrineaza :thumbdown:  ) inca de la varstele cele mai mici are nevoie de manifestare, de act religios (serviciu religios) adica trebuie sa i-ei atitudine si sa implinesti acea cerinta mistica cu alte cuvinte nu poti sa fi adept al unei credinte rezumandu-te doar la convingerea ca exista Dumnezeu exista biserica si exista preot, iar tu esti un credincios daca mai mergi din cand in cand la biserica si saruti o icoana si mai faci o cruce din cand in cand, asa cum nu poti sa zici ca esti indoctrinat daca stii ca scaunul pe care stai este format din atomi .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate