Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

vreau sa lipesc o oglinda pe usa dulapului

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Jade84

Jade84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.07.2007
As vrea sa-mi lipesc o oglinda (destul de mare) pe usa sifonierului din dormitor..
Cu ce adeziv pot sa fac asta?
Si cum sa procedez?

#2
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View PostJade84, on Nov 27 2007, 20:44, said:

As vrea sa-mi lipesc o oglinda (destul de mare) pe usa sifonierului din dormitor..
Cu ce adeziv pot sa fac asta?
Si cum sa procedez?
Este silicon specia pt lipit oglinzi , nu stiu exact denumirea dar cei care comercializeaza stiu. se comercializeaza la tub special la care va trebui sa mai iei un dispozitiv de injectare , care costa in jur de 8 ron.  Eu am lipit in hol pe zid de beton , ca marime 1,60/55 cm si sta de 3 ani fara probleme.

#3
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Nu-i rau siliconu ala, da eu as recomanda Bison Montage Kit, e putin mai scump dar e mai bun...

#4
Jade84

Jade84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.07.2007

View PostBerti, on Nov 27 2007, 23:13, said:

Nu-i rau siliconu ala, da eu as recomanda Bison Montage Kit, e putin mai scump dar e mai bun...


Merci de ajutor..Bison Montage Kit gasesc la Praktiker sau la BrisoStore?

#5
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Trebuie sa fie... parca am vazut si in Metro, da' nu bag mana in foc!

#6
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Exista banda dublu adeziva (are lipici si pe o fata si pe cealalta).
Eu am lipit cu ea si nu am avut probleme. Avantajul e ca timpul de lipire e minim.

#7
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Dezavantajul e ca nu va tine o oglinda "destul de mare". Cred ca cea mai buna varianta ramane motaj-kit-ul. Sau chiar o rama subtirica.

#8
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Pentru asta e facut sa tina o oglinda cat vrei tu de mare  :o .
Acelasi sistem se foloseste in industria mobilei de prin '86 numai ca nu se gasea in comert.
Daca tu reusesti sa dezlipesti oglinda eu o mananc toata. :lol:

#9
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postmelcu79, on Nov 28 2007, 14:03, said:

Pentru asta e facut sa tina o oglinda cat vrei tu de mare  :o .
Acelasi sistem se foloseste in industria mobilei de prin '86 numai ca nu se gasea in comert.
Daca tu reusesti sa dezlipesti oglinda eu o mananc toata. :lol:

Probabil depinde de banda. Ce am vazut eu prin hiper-m nu tine prea multe. BTW, de unde imi iau din aia de care spui tu?

#10
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Nu va certati ca n-are rost, treba cu banda ii foarte relativa, stiu oglinda de juma de metru patrat lipita cu banda dubluadeziva care o picat dupa 3 luni, si la fel de bine oglinda de 2 mp care rezista de mai bine de 2 ani!

Problema-i alta, banda nu preia diferenta de grosime rezultata din curbura palului, usa poate fi putin curbata, cu banda, oglinda se paote lipi doar partial, nu-ti dai seama si-ti cade in cap. Pe cand la un adeziv, grosimea stratului poate sa difere. In plus un tub de Motage Kit costa vreo 14 ron, daca-ti mai ramane, la iarna iti lipesti si bocancii! Pe cand o rola de banda de buna calitate ajunge la 40-50 ron.

P.s. Nici nu pomeni de banda dubluadeziva buretoasa, cine ar vrea sa aiba 1 mm sau mai mult intre oglinda si usa?

L.e. jay333, e vroba de Tesa Film, nu se prea gaseste in comert, o gasesti pe la firmele care importa materiale pentru ambalaj!

Edited by Berti, 28 November 2007 - 14:16.


#11
Jade84

Jade84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.07.2007
Merci tuturor de sfaturi..am masurat oglinda..e 40/160 cm..
Cred ca o sa caut Motage Kit..nu e nici scump..

Sper sa ma descurc..

#12
sergiulica

sergiulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.03.2004
Man daca ai usa din PAL si cu balamale eu zic sa te mai gandesti cu lipitul. Exact o oglinda de aceleasi dimensiuni am lipit si eu pe usa dulapului din PAL.
Am lipit-o cu adeziv Bisone si sa lipit perfect. Atat de perfect incat dupa 2 luni greutatea oglinzii si tensiunile interne au curbat usa; acum trebuie sa schimb usa caci nu se mai inchide. Eu cred ca daca nu era lipita ci doar prinsa intr-un fel de rama nu s-ar fi intamplat nimic. Deci atentie, daca totusi vrei sa o lipesti foloseste cea mai subtire si mai usoara oglinda.
Bafta!

#13
wondermoshu

wondermoshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 24.03.2008
Salutare!

Scuze ca reinviu acest topic, dar am zis ca nu are rost sa deschid un altul din moment ce deja exista.
Problema aceasta o am si eu, dupa 6 luni de la montarea sifonierului, oglinzile lipite cu banda dublu adeziva au cazut, aproape in acelasi timp. Ce vreau sa va intreb este: sa rad banda care a ramas lipita pe sifonier (care e cam incapatanata, se "tine" destul de bine) si sa folosesc adezivul pentru contact direct?
Va multumesc!

#14
VaLaro

VaLaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.09.2008
Sunt diferite profile metalice (aluminiu) la supermarketuri, incearca poate poti folosii asa ceve si cred ca da si bine,...presupun :notangel: (ar mai fi solutia cu oglinda folie autoadeziva dar care nu reflecta  f bine imaginea)

#15
zvic

zvic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.12.2003
Eu mi-am lipit oglinda direct pe faianta cu silicon sanitar de la bison, transparent.
Problema e ca nu am avut pistol de ala, am impins dopul cu o coada de ciocan si nu am reusit sa dau foarte uniform, desi am intins cu o carcasa de cd siliconul pe spatele oglinzii si am apasat bine la montaj si poate si datorita neregularitatilor din faianta mi-a ramas oglinda distantata la cca 2mm de faianta pe la colturi. As vrea sa bag ceva si acolo, un silicon ceva mai putin vascos sau intr-un tub cu varful mai subtire ca sa intre in spatiul ala. Ce imi recomandati ?

Edited by zvic, 11 December 2008 - 17:14.


#16
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
oglinda foie autoadeziva...ce este aia un fel de folie metalizata sau ce? si de unde se poate cumpara? si poate un link cev?

#17
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Eu un rahat pe bat... nici nu-ti bate capu cu ea.

S-a spus mai sus, daca vreti sa nu aveti probleme, lipiti oglinzile cu Montage Kit.

#18
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am lipit o oglinda pe o usa de sifonier (de pal) cu un "burete dublu adeziv" - o banda adeziva buretoasa. Eu am luat de la astia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate