Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

idei de fotografii

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Trebuie sa marturiesc ca eu personal ma aflu intr-o mare pana de subiecte de fotografiat. M-am saturat de parcurile bucurestene (de la gradina botanica, trecand prin cismigiu si terminand cu herastrau), de apusuri si rasarituri de soare, de batrani si copii ai strazii. Ce ramane? Greu de spus. Propun un brain storming.

#2
masterbobs

masterbobs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 16.12.2003
cladiri!
Otel si sticla!

#3
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
La fel am cam patit si eu, si cred ca problema este timpul. De o luna si ceva de cand mi-am luat aparatul, am facut cam 1500 de poze si deja nu prea mai am ce fotografia (a nu se intelege ca am fotografiat doar ce am pus prin galerii - adica in mare parte flori, dar unele poze fie nu vreau sa le pun pe net, fie nu-s chiar asa reusite - adica sunt poze de familie).

Pentru mine o provocare ar insemna muntii si in special natura montana, dar nu cea din parcuri, ci acele locuri extraordinare de prin tzara in care ramai cu gura cascata, dar se pare ca nu prea am inca talentul si norocul de a surprinde ceva deosebit. M-am plimbat pe aici prin jurul Brasovului, dar n-am prea nimerit-o cu momentele zilei propice - am tras ceva poze dar nimic deosebit din punct de vedere lumina.

De multe ori trec pe langa subiecte extraordinare si nu ma pot hotari sa opresc mashina si sa trag cateva cadre (din pacate cele mai frumoase locuri sunt vizibile fix de unde nu poti opri masina :(). Pe mine ma atrage acest gen de subiecte tocmai pentru ca nu prea pot sa capturez in fotografii ceea ce vad si simt in realitate.

Imi place in egala masura si fotografia Macro, dar si aici mai am mult de lucru.

Nu stiu daca ce am spus e on-topic, dar am spus si eu cam ce imi place sa fotografiez.

#4
retard_one

retard_one

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 28.05.2004
gindaci... :)

#5
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
ideea nr 1.  :)
uite ce mai fotografiaza lumea cu telefoanele mobile http://www.bundasdecelular.com.br/

ideea nr 2.
Este posibil ca tie sa ti se para banal&out of date ceea ce vad eu acum ca fiind deosebit;cred ca depinde de temperamentul si dispozitia fiecaruia.si poate de experienta.
Ce as fotografia eu acum?Imi amintesc ca o colega de munca mi-a zis odata ca, atunci cand face ea cunostinta cu cineva (n.r. mai ales un baiat ;) ) se uita mai intai la mainile persoanei respective, si nu doar pentru a da salut, ci mai ales pentru ca ei i se par mainile,palmele cuiva, foarte expresive.Atunci cand mi-a spus chestia asta mi se parea ciudat si ma gandeam oare ce crede ea despre palmele mele :) Acum ma gandesc ca ar fi interesant sa fotografiez persoane care merg pe strada tinandu-se de maini (mi se par f shic cuplurile de batranei care merg chiar si la piata tinandu-se de mana), persoane care tin(si cum tin) in mana o tigara,un muncitor cu maini mai neingrijite care bea o bere, copii care tin in maini o minge sau o jucarie etc


ma mai gandesc si iti mai zic ;)

#6
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Viata la tzara ar fi alta idee, dar undeva unde sa nu fie prea patrunsa de tehnologie, cat mai rupta de lume - ar fi ca o intoarcere in timp.

#7
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
retard_one:   ykk  :jeez:

#8
A|ex

A|ex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 24.06.2003
fred tocmai tu...
ca idee principala scoate frumosul din orice lucru banal vezi in viata de zi cu zi.
ca idei secundare:
-fa-ti colectie de ceruri
-arhitectura... incadrari
-biserici... interior
-statui
-monumente de prin bucuresti
-animale la zoo
-pasri
-plante, copaci
-poate te bagi si tu la fotografii unde intervine "etica"
-portrete
-produse.... bere si alte sticle, surubelnite, cuie si surubuiri de la diverse obiecte
-gaseste-ti gagici sa le faci nuduri :drac:
-legume/fructe
-fulgere
-viata de noapte din bucuresti
-colectie de fundaluri din fotografii miscate(1sec)
sau poti sa iei aparatul la gat si sa te plimbi prin bucuresti si daca gasesti ceva interesant ochiului sa-l faci sa fie mai interesant pe format digital.... in principiu pt asta mai ai nevoie de inca cineva cu tine pentru a  nu te plictisi.... daca vrei sa dai mai mult in fotografiile tale eu zic sa te apuci de un curs de fotografie si acolo vei gasi si teme si alte pers care cauta frumosul..... daca te hotarasti pentru un curs anunta-ma si pe mine de el caci am de gand sa urmez unul prin buc ca in cta nu gasesc unul intensiv ci doar de umplere a timpului

#9
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
era vorba de idei, nu de cursuri.
desi eu resimt lipsa unor idei, e bine totusi ca unii resimt lipsa unor cursuri.
colectie de ceruri? tu asa faci? colectionezi ceruri? si faci si schimb cu prietenii? ai dubluri?
Cand te apuci sa fotografiezi suruburi, cuie, bere, legume, fructe o faci din dorinta de studiu.

Pare tentanta ideea lui adipelcz cu viata la tara. Ar merge un agroturism de vreo saptamana. E de studiat ideea.

Intr-un fel sau altul nu e vorba ca "fred tocmai tu", e vorba de provocari. Nu sunt atat de lipsit de idei cat de idei provocatoare.

#10
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
viata la tara, intoarcerea in timp : Fane nu mai stiu cum a avut expozitie in motoare.
eu am un subiect dar nu va zic ca poate va apucati de el . si la urma urmei e ideea mea. daca o sa am vre-o idee pe care vreau sa o impartasesc va anunt.

eu am o colectie de poze voalate. si am foarte multe dubluri. face cineva schimb?!?!

#11
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
uite ca am facut un brainstorming.

MR.Fred: fa o poveste. exact ca benzile desenate doar ca tu o faci cu fotografii. fara texte. imagini sugestive care sa te faca sa pricepi povestea. iti deschizi galerie. Galeria cu povesti.
te gandesti doar la scenariu, iti cauti actori, locatie si incepi.
sau ai putea sa cauti o poveste pe care sa o regizezi.

#12
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
si daca o faci si iti ies si bani am si eu 10%

#13
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
mr. fred .. uite aici un surub .. din "colectie" proprie . :)

later. edit .. il pun in galerie .. sa nu incurc forumul

http://forum.softped...=&postid=316695

#14
backinbiz

backinbiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 18.06.2004
ca veni vorba de idei de fotografii, mi s-ar parea interesanta o colectie de fotografii-parodii la reclamele cu care ne intoxica toate posturile TV - de la detergenti (si aici cred ca e material la greu judecand dupa gradul de cretinitate al spoturilor) pana la cele mai amuzante care au intrat deja in "folclor".
Una care imi sta in cap de ceva timp este "choices" a celor de la orange cu fata lui dinescu (daca nu stiati) care se plimba prin oras si are de ales tot timpul intre optiunile care i se ofera.
ideea este insa ca aici apare si necesitatea unui mesaj pentru a desavarsi parodia, ceea ce plaseaza fotografia intr-o alta categorie decat cea de arta.
dar cum mr fred a nu a precizat nimic in acest sens, sper ca ideea mea sa fie binevenita.
cam atat.
in aceeasi categorie cred ca ar intra cu succes parodii la :
coniac "unirea", connex (ca ai de unde alege), zapp(ca sa fie tacamul complet), si lista poate continua la nesfarsit...

#15
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
mr.fred hai incoace (sunt la ef nord). azi am fost prin constanta la cazinou acolo, si "parcarea" aia pt yachturile alora.

inca n-am apucat sa descarc memoria, dar chiar daca apuc nu am PS la indemana nici macar pt un resize.

#16
altfel

altfel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.04.2004
ce s-ar face omul fara fotoshop. alte programe de redimensionat nu egzista.

o idee: sa fotografiem idei.

#17
shory

shory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 18.05.2003
@mr. fred - Man, incearca sa fotografiezi prostia omeneasca. In Romania este foarte usor dupa parerea mea sa faci chestia asta. Serios :) !

Sa ne tii la curent man !

Te mai ajut si io cu niste idei.....

#18
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
in noaptea asta o sa fie ploaie de stele.
aproximativ 100 de stele cazatoare pe ora.
pentru cei cu aparate care suporta timpi mari de expunere cred ca ar fi o provocare frumoasa.
un exemplu de fotografie care ma incanta f mult (dar fara stele cazatoare) ar fi asta:
[ http://www.danheller.com/images/Africa/Tanzania/Kilimanjaro/Mountain/kili-stars-big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

detalii despre cum a fost facuta si alte fotografii cu long exposure gasiti aici

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate