Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

CAZIERUL nostru

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006
Asa cum se stie, exista gena homosexualitatii, a criminalitatii etc. Genele sunt transmise ereditar, prezinta unele anomalii, de unde si predispozitia individului la infractionalitate.
Cine cere un cazier, se uita cat de "curate" sunt genele viitorului angajat.

 ryky, on Nov 16 2007, 15:33, said:

Exista si exceptii. Stiu persoane condamnate penal pt diverse care au ajuns sa lucreze la stat (unde chiar te verifica si tin cont de asta) sau chiar la firme internationale, culmea, pe post de director regional(condamnare pt fals si uz de fals!!!). Sistemul PCR(pile cunostiinte relatii) nu afost inventat si nu dispare o data cu Ceausescu.

;)  Poate ca asta vrea conducerea internationala ca directorul regioanal sa-i ajute la intocmirea unor rapoarte neadevarate (ca doar are experienta, nu?) :D

#20
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

ala iti va ramane pe veci, nu se anuleaza, nu se "reporteaza"

asta e tare :)
ar fi ceva ca faptele extrem de grave sa se "reporteze" la urmasi; s-ar supraveghea atunci unul pe altul mai ceva ca politia

altfel vorbind, un fost infractor are sanse mari sa continue infractiunile (parca il auzi ca e obisnuit cu puscaria si nu-i pasa)

#21
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Solicitarea cazierului este mai mult o moda, eu am lucrat la o firma de distributie si am avut un coleg care facuse puscarie pentru furt din apartament. Nu a avut nici o problema la angajare.
Dar anumite firme care detin valori, cum ar fi de exemplu o firma care vinde bijuterii sau aparate electronice valoroase, ar putea sa nu te angajeze daca ai cazier, de teama ca ai putea sa furi ceva. Sau te vor angaja, dar daca dispare ceva, vei fi primul suspectat.
Cazierul este important la angajarea in posturi ca paznic, agent de paza sau in armata, politie.
Acolo si nu numai, se fac oricum discriminari: serviciu militar satisfacut, inaltime minum 1,75m, etc.

Parerea mea este ca nu conteaza daca ai ispasit pedeapsa sau nu, daca ai fost "reabilitat". Stim cu totii ca unii ajung in puscarie si a doua si a 3-a oara deci nu cred ca reabilitarea este ceva comun.
Cazierul iti arata ce fapta rea ai facut, nu neaparat daca esti sau nu cuminte.
Greselile tineretii....
Daca pana la 18 ani nu esti un om educat, cu discernamant, nu imi spune ca dupa aceea devii diferit.
Majoritatea criminalilor sunt rai de mici. Nu vorbesc aici de accidente.
Iar faptul ca cineva a condus beat si ai omorat o batrana sau o fetita inseamna ca nu are responsabilitate.
Daca a violat inseamna ca putea sa fie si condamnat la moarte. Daca o viola pe mama sau sora ta? Ce gandeai? Sa fie multumit ca mai traieste.


Cred ca maruntisurile nu influenteaza prea mult angajarea. Dar faptele grave da.

PS: si daca pe cazier sunt trecute 3 condamnari? Mai poate fi numit acela un om care "a gresit"?

Edited by nelu97, 28 November 2007 - 16:38.


#22
tom_beron

tom_beron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 11.07.2007
ce parere aveti de faptul ca cineva care a avut o condamnare,dar s-a facut reabilitare,deci are cazierul curat,nu este eligibil pentru un job in politie?

#23
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Dacă s-a făcut reabilitarea are cazierul curat sau nu?

#24
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 dobrotescunicol, on Nov 29 2007, 12:12, said:

Dacă s-a făcut reabilitarea are cazierul curat sau nu?


Nu.

Nu intelegi ca ala te urmareste toata viata?

cum sa il stearga?

Edited by jihadu, 29 November 2007 - 12:59.


#25
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006

 HADE 61, on Nov 17 2007, 13:34, said:

eu am citit pe undeva pe forum ca notificarile scrise in cazier in urma unor condamnari se sterg dupa o perioada in functie de cati ani ai primit pedeapsa ,executata  sau cu suspendare ,pana intr-un an -doi se sterg automat dupa un timp ,iar nu stiu exact cat ,iar la o pedeapsa mai mare de 2 ani trebuie sa faci proces de reabilitare . asa ca mare lucru nu inseamna cazierul daca se pot sterge pedepsele  dupa un timp .insa toata lumea trebuie sa aiba o a 2-a sansa ,poate intr-adevar chiar o merita .
Un prieten cand era mai mic s`a imbatat si a luat la picioare un gard=)) au venit jandarmii i`au dat 10milioane sau 5... nu a platit l`au chemat prin judecata(cu masa si tacsu)si pana la urma a platit dar i`au facut cazier si acum dupa 3-4 ani parca i`a expirat ...acum el nu mai are nici`o treaba?cu politia?nu il mai afecteaza acel cazier in viitor?

#26
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Cazierul nu se da asa usor, de exemplu daca ai o infractiune care nu are legatura cu locul de munca, adica nu prezinta conflict de interese, e alb (curat). De fapt la politie te intreaba ptr ce vrei cazier, completezi un formular.
Daca ai facut accident de masina in urma caruia ai omorat, sa spunem, un om, nu are legatura cu faptul ca te angajezi ca agent de marketing la o firma. :nonobad:
Nu se ia in consideratie, nici macar nu apare notificat acolo.

Edited by exorcistul, 30 November 2007 - 00:50.


#27
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

 jihadu, on Nov 29 2007, 12:58, said:

Nu.

Nu intelegi ca ala te urmareste toata viata?

cum sa il stearga?
Pai si atunci de ce se mai face reabilitarea? Normal ca se sterge.

#28
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 noha_1508, on Nov 30 2007, 00:50, said:

Pai si atunci de ce se mai face reabilitarea? Normal ca se sterge.


cum adica reabilitarea?

da un link ceva, nu am auzit de asa ceva.

Cazierul cuprinde toate faptele de natura penala ale unei persoane din timpul vietii.

Nu pot disparea de acolo articole , nu poti face UNDO  :D

Vezi ca si in cazul filmelor americane, cand politia cauta cazierul unei persoane:
baga SSN-ul in baza de date si apare ca rezultat al cercetarii tot ce a facut respectivul :a spart banca x  in data y,
etc.

Numai ca la ei faptele comise de minori nu apar in cazierul omului dupa ce a implinit 21 de ani.

Nu stiu daca e asa si la noi.

Edited by jihadu, 30 November 2007 - 10:06.


#29
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

 jihadu, on Nov 30 2007, 10:03, said:

cum adica reabilitarea?

da un link ceva, nu am auzit de asa ceva.

Cazierul cuprinde toate faptele de natura penala ale unei persoane din timpul vietii.

Nu pot disparea de acolo articole , nu poti face UNDO  :D

Vezi ca si in cazul filmelor americane, cand politia cauta cazierul unei persoane:
baga SSN-ul in baza de date si apare ca rezultat al cercetarii tot ce a facut respectivul :a spart banca x  in data y,
etc.

Numai ca la ei faptele comise de minori nu apar in cazierul omului dupa ce a implinit 21 de ani.

Nu stiu daca e asa si la noi.
http://www.avoconsul...l-judiciar.html

Reabilitarea se face in baza articolului 137, cod penal
    ART. 137
    Condițiile reabilitării judecătorești
    Cererea de reabilitare judecătorească se admite dacă cel condamnat întrunește următoarele condiții:
    a. nu a suferit o nouă condamnare în intervalul prevăzut în art. 135;
    b. își are asigurată existența prin muncă sau prin alte mijloace oneste, precum și în cazul când are vârsta de a fi pensionat sau este incapabil de muncă;
   c. a avut o bună conduită;
    d. a achitat în întregime cheltuielile de judecată și despăgubirile civile la plata cărora a fost obligat, afară de cazul când partea vătămată a renunțat la despăgubiri, sau când instanța constată că cel condamnat și-a îndeplinit în mod regulat obligațiile privitoare la dispozițiile civile din hotărârea de condamnare.
    Când instanța constată că nu este îndeplinită condiția de la lit. d), dar aceasta nu se datorește relei-voințe a condamnatului, poate dispune reabilitarea.

Edited by noha_1508, 01 December 2007 - 19:01.


#30
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
si as adauga eu:

LEGEA nr. 290 din 24 iunie 2004 privind cazierul judiciar

Art. 13
(1) Persoanele inscrise in cazierul judiciar sau cu privire la care s-au facut notari provizorii se scot din evidenta daca se afla in una dintre urmatoarele situatii:
a) faptele pe care le-au savarsit nu mai sunt prevazute de lege ca infractiuni;
B) a intervenit reabilitarea judecatoreasca sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsa privativa de libertate de cel mult 3 ani si au trecut 20 de ani de la data ramanerii definitive a condamnarii;
e) au decedat;
f) au fost scoase de sub urmarire, s-a dispus fata de ele incetarea urmaririi penale ori s-a pronuntat o hotarare definitiva de achitare sau de incetare a procesului penal;
g) au executat masura educativa a libertatii supravegheate, a internarii intr-un centru de reeducare sau intr-un institut medical-educativ;
h) a trecut un an de la data aplicarii masurii educative a mustrarii.
(2) In cazul cand in cazierul judiciar al persoanelor prevazute la alin. (1) lit. a) -d) si f) exista si alte mentiuni, se sterg numai mentiunile care impun scoaterea din evidenta.

http://www.dreptonli...ul_judiciar.php

#31
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

 gtk, on Dec 1 2007, 20:56, said:

si as adauga eu:

LEGEA nr. 290 din 24 iunie 2004 privind cazierul judiciar

Art. 13
(1) Persoanele inscrise in cazierul judiciar sau cu privire la care s-au facut notari provizorii se scot din evidenta daca se afla in una dintre urmatoarele situatii:
a) faptele pe care le-au savarsit nu mai sunt prevazute de lege ca infractiuni;
B) a intervenit reabilitarea judecatoreasca sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsa privativa de libertate de cel mult 3 ani si au trecut 20 de ani de la data ramanerii definitive a condamnarii;
e) au decedat;
f) au fost scoase de sub urmarire, s-a dispus fata de ele incetarea urmaririi penale ori s-a pronuntat o hotarare definitiva de achitare sau de incetare a procesului penal;
g) au executat masura educativa a libertatii supravegheate, a internarii intr-un centru de reeducare sau intr-un institut medical-educativ;
h) a trecut un an de la data aplicarii masurii educative a mustrarii.
(2) In cazul cand in cazierul judiciar al persoanelor prevazute la alin. (1) lit. a) -d) si f) exista si alte mentiuni, se sterg numai mentiunile care impun scoaterea din evidenta.

http://www.dreptonli...ul_judiciar.php
si eu nu tot asta am scris?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate