Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

CAZIERUL nostru

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Majoritatea firmelor din tara la care vrei  sa te angajezi iti  cer cazierul. La fel daca iti gasesti ceva de lucru si-n strainatate... Uite asa am ajuns sa-mi  pun niste intrebari , poate penibile ptr unii,  Oare de ce? Cata importanta au cazierele noastre ptr angajatorii respectivi? Unde ajung cazierele noastre depuse la dosarul de angajare?

As dori niste raspunsuri pertinente.
multzam

#2
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 ozzyboy, on Nov 16 2007, 11:22, said:

Majoritatea firmelor din tara la care vrei  sa te angajezi iti  cer cazierul. La fel daca iti gasesti ceva de lucru si-n strainatate... Uite asa am ajuns sa-mi  pun niste intrebari , poate penibile ptr unii,  Oare de ce? Cata importanta au cazierele noastre ptr angajatorii respectivi? Unde ajung cazierele noastre depuse la dosarul de angajare?

As dori niste raspunsuri pertinente.
multzam
Tu ti-ai dori sa angajezi pe post de paznic un hot condamnat pt furt? Sau pe post de sofer unul care a dost condamnat pt ca a condus beat?

#3
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 ozzyboy, on Nov 16 2007, 11:22, said:

Majoritatea firmelor din tara la care vrei  sa te angajezi iti  cer cazierul. La fel daca iti gasesti ceva de lucru si-n strainatate... Uite asa am ajuns sa-mi  pun niste intrebari , poate penibile ptr unii,  Oare de ce? Cata importanta au cazierele noastre ptr angajatorii respectivi? Unde ajung cazierele noastre depuse la dosarul de angajare?

As dori niste raspunsuri pertinente.
multzam


In general firmele nu vor sa se lege la cap cu fosti(fff probabil viitori) infractori

#4
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006

 jihadu, on Nov 16 2007, 12:38, said:

In general firmele nu vor sa se lege la cap cu fosti(fff probabil viitori) infractori


Prin asta generalizezi periculos. Iti dai seama, ca prin asta tai craca si la cei care au facut o greseala, pentru care au platit. Par example, daca eu prin 2000, fiind tanar si nelinistit, am facut o tampenie cat mine de mare, de ce e nevoie sa ma afecteze si in 2007?

Edited by ecotech, 16 November 2007 - 12:56.


#5
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 ecotech, on Nov 16 2007, 12:55, said:

Prin asta generalizezi periculos. Iti dai seama, ca prin asta tai craca si la cei care au facut o greseala, pentru care au platit. Par example, daca eu prin 2000, fiind tanar si nelinistit, am facut o tampenie cat mine de mare, de ce e nevoie sa ma afecteze si in 2007?


Toti care ajung la mititica gresesc, si greselile se platesc.

Chestiile cu reintegrarea fostilor detinuti poate o vezi in filme, in State.

La noi...n-as paria pe asta

Am zis ca majoritatea se feresc sa angajeze oameni cu cazier, nu toti.

#6
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Ceva dreptate ai si tu. Daca candidatul a avut probleme cu bautura la volan, in mod sigur ti-e cumva sa il angajezi ca si sofer. Dar in acelasi moment, ce legatura are faptul ca acum 7 ani am facut conserve din cateva masini, cu abilitatile mele in a proiecta si realiza retele de telecomunicatii?

#7
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Peste tot in lume exista discriminare. Aceasta este o forma de discriminare eleganta, legalizata. Se verifica trecutul infractional pt a se proteja.
Practic cei condamnati de instanta devin condamnati pe viata de catre societate.

Exista si exceptii. Stiu persoane condamnate penal pt diverse care au ajuns sa lucreze la stat (unde chiar te verifica si tin cont de asta) sau chiar la firme internationale, culmea, pe post de director regional(condamnare pt fals si uz de fals!!!). Sistemul PCR(pile cunostiinte relatii) nu afost inventat si nu dispare o data cu Ceausescu.

Asadar legea nu este aceeasi pt toti... :puke:

Edited by ryky, 16 November 2007 - 15:35.


#8
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 ecotech, on Nov 16 2007, 15:18, said:

Ceva dreptate ai si tu. Daca candidatul a avut probleme cu bautura la volan, in mod sigur ti-e cumva sa il angajezi ca si sofer. Dar in acelasi moment, ce legatura are faptul ca acum 7 ani am facut conserve din cateva masini, cu abilitatile mele in a proiecta si realiza retele de telecomunicatii?


man , poate tocmai de asta vor sa vada cazierul.

e o diferenta mare intre un gigel care a intrat beat intr-un stalp cu masina si unul care a jefuit/omorat.

#9
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007

 ryky, on Nov 16 2007, 15:33, said:

Peste tot in lume exista discriminare. Aceasta este o forma de discriminare eleganta, legalizata. Se verifica trecutul infractional pt a se proteja.
Practic cei condamnati de instanta devin condamnati pe viata de catre societate.

Exista si exceptii. Stiu persoane condamnate penal pt diverse care au ajuns sa lucreze la stat (unde chiar te verifica si tin cont de asta) sau chiar la firme internationale, culmea, pe post de director regional(condamnare pt fals si uz de fals!!!). Sistemul PCR(pile cunostiinte relatii) nu afost inventat si nu dispare o data cu Ceausescu.

Asadar legea nu este aceeasi pt toti... :puke:
Ai  pus bine punctul pe i...ptr o traznaie facuta in "colpilarie" oameni acesti platesc poate prea mult ...adica li se pun piedici peste tot...fortandu-i sa ajunga ce cu siguranta nu-si mai doresc...  -_-

Chiar NU STIE nimeni ce se intampla cu  cazierele depuse la dosarul de angajare, unde ajung ele, daca "patronul" te accepta si asa si nu are nimic impotriva celor scrise pe cazier. Adica ca sa ma fac mai inteles dau un exemplu'....sa zicem ca sunt un fost condamnat mi-am facut pedeapsa si caut sa ma angajez...mi-am depus dosaru' tot(toate alea si cazieru patat). sa spunem ca patronu' vede cat de nemernic sunt si ma accepta asa si ma angajeaza ...ce se intampla cu toate acele acte ...in special cu cazieru' ramane in "cadrul firmei" in dosarul personal sau sunt predate in alta parte, nu  stiu, fortele de de munca...politie sau alte institutii sau eu  stiu pe unde?...

multzam

#10
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 ozzyboy, on Nov 16 2007, 17:30, said:

Ai  pus bine punctul pe i...ptr o traznaie facuta in "colpilarie" oameni acesti platesc poate prea mult ...adica li se pun piedici peste tot...fortandu-i sa ajunga ce cu siguranta nu-si mai doresc...  -_-

Chiar NU STIE nimeni ce se intampla cu  cazierele depuse la dosarul de angajare, unde ajung ele, daca "patronul" te accepta si asa si nu are nimic impotriva celor scrise pe cazier. Adica ca sa ma fac mai inteles dau un exemplu'....sa zicem ca sunt un fost condamnat mi-am facut pedeapsa si caut sa ma angajez...mi-am depus dosaru' tot(toate alea si cazieru patat). sa spunem ca patronu' vede cat de nemernic sunt si ma accepta asa si ma angajeaza ...ce se intampla cu toate acele acte ...in special cu cazieru' ramane in "cadrul firmei" in dosarul personal sau sunt predate in alta parte, nu  stiu, fortele de de munca...politie sau alte institutii sau eu  stiu pe unde?...

multzam


esti culmea si tu.

ce le doare la basca pe fortele de munca de cazierul tau?!

ei sunt interesati sa-ti plateasca angajatorul taxele.

Si politia?!

are deja dosarul /cazierul tau.

ce sa mai faca cu el?!

ala iti va ramane pe veci, nu se anuleaza, nu se "reporteaza" <_<

alte institutii de ce ar fi interesate de cazier?

doar e posibil de cate ori te duci sa te angajezi undeva sa-ti fie cerut

Nu-l cer toti.

#11
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007

 jihadu, on Nov 16 2007, 17:44, said:

esti culmea si tu.

......
are deja dosarul /cazierul tau.
ce sa mai faca cu el?!

........
slava Domnului nu era vb de mine...m-am dat doar exemplu'  :lol:

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 ozzyboy, on Nov 16 2007, 17:30, said:

Ai  pus bine punctul pe i...ptr o traznaie facuta in "colpilarie" oameni acesti platesc poate prea mult ...adica li se pun piedici peste tot...fortandu-i sa ajunga ce cu siguranta nu-si mai doresc...  -_-

Chiar NU STIE nimeni ce se intampla cu  cazierele depuse la dosarul de angajare, unde ajung ele, daca "patronul" te accepta si asa si nu are nimic impotriva celor scrise pe cazier. Adica ca sa ma fac mai inteles dau un exemplu'....sa zicem ca sunt un fost condamnat mi-am facut pedeapsa si caut sa ma angajez...mi-am depus dosaru' tot(toate alea si cazieru patat). sa spunem ca patronu' vede cat de nemernic sunt si ma accepta asa si ma angajeaza ...ce se intampla cu toate acele acte ...in special cu cazieru' ramane in "cadrul firmei" in dosarul personal sau sunt predate in alta parte, nu  stiu, fortele de de munca...politie sau alte institutii sau eu  stiu pe unde?...

multzam

cand eram mai tanar, cazierul era valabil doar 6 luni. acum mi se pare ca s-a prelungit, dar nu stiu exact cu cat. oricum, valabilitatea e limitata, probabil ca ramane la dosar la hr in firma in care lucrezi.
cat despre relevanta cazierului... si eu am fost tanar si nelinistit, dar asta nu inseamna ca nu intelegeam ce inseamna 'lege'.  ca sa ai cazier, trebuie sa fii mult mai mult decat tanar si nelinistit. cazierul spune cate ceva despre caracterul omului.

#13
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007

 born2lose, on Nov 16 2007, 21:36, said:

cat despre relevanta cazierului... si eu am fost tanar si nelinistit, dar asta nu inseamna ca nu intelegeam ce inseamna 'lege'.  ca sa ai cazier, trebuie sa fii mult mai mult decat tanar si nelinistit. cazierul spune cate ceva despre caracterul omului.
nu  contest ...si  sunt de acord, "ai gresit..plateste" ...ceea ce se intampla si cu  cei condamnati-au  gresit, au  platit...da' societatea "le este recunoscatoare" pe viata. -_-

#14
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
eu am citit pe undeva pe forum ca notificarile scrise in cazier in urma unor condamnari se sterg dupa o perioada in functie de cati ani ai primit pedeapsa ,executata  sau cu suspendare ,pana intr-un an -doi se sterg automat dupa un timp ,iar nu stiu exact cat ,iar la o pedeapsa mai mare de 2 ani trebuie sa faci proces de reabilitare . asa ca mare lucru nu inseamna cazierul daca se pot sterge pedepsele  dupa un timp .insa toata lumea trebuie sa aiba o a 2-a sansa ,poate intr-adevar chiar o merita .

#15
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Oricăruia dintre noi i se poate întâmpla ceva cu sau fără vină. A păstra stigmatul toată viața e inuman, absurd, nedrept, fără corespondent logic în desfășurarea firească a vieții în societate.

#16
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

 dobrotescunicol, on Nov 17 2007, 14:12, said:

Oricăruia dintre noi i se poate întâmpla ceva cu sau fără vină. A păstra stigmatul toată viața e inuman, absurd, nedrept, fără corespondent logic în desfășurarea firească a vieții în societate.


Un exemplu clar:  pana nu de mult, dupa vechiul cod rutier, in cazul in care cineva se arunca in fata masinii conduse regulamentar de catre tine, pur si simplu ca sa se sinucida, erai condamnat penal pt ucidere din culpa. Acuma ca era cu suspendare ce mai conteaza din moment ce aveai o condamnare.

Sigur ca e nedrept ca in cazul in care ai ghinion sa ramai stigmatizat pe viata.

#17
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Sa va dau un exemplu.
Angajez pe unu care a iesit din puscarie si am 2 variante:
1. In cazul in care vad ca se integreaza si isi face bine treaba, norocul meu ca am gasit un angajat potrivit
2. In cazul in care vad ca nu se potriveste cu munca facuta si il dau afara, de unde stiu ca nu o ia in mod personal si ma asteapta la colt sa imi dea in cap?
Merita oare riscul?

#18
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
1. Daca isi cauta de munca, adica sa munceasca un ban cinstit este normal sa-i tratezi "egal". Eu de ex am 3 prieteni iesiti din puscarie si  acum muncesc cinstit, unu ospatar, unu sofer tir celalat monteaza centrale termice.
2. Cei  care sunt in stare de gesturi gen dat in cap...niciodata in viata lor nu vor cauta sa munceasca cinstit, ptr simplu  fapt ca nu  se vad pe ei insasi facand asa ceva("sclavetii" cuiva).Toata viata lor o sa incerce sa fure, talhareasca, sa castige un ban prin diverse alte cai...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate