Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Telesport & ASTRAL

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#19
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
CATALINEEEEE. Am incercat sa trimit mail prin formularul de la ei, si ma trezesc cu surpriza: "Memory allocation error" - Message can't be delivered...

Am zis ca fac criza de nervi.... Nu scrisesem de cat vreo 3 pagini....

Imi vine sa le rup gatul, mortii mamii lor... Scuze de limbaj... Da' cam stiu cu ce se mananca networking-ul... si numai networking nu e ce fac ei...

#20
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
daca imi aduc bine aminte astral si rsc au o oarescare implicare de natura financiara in canalul de sport din grupul realitatea (TVSport parca) asa ca nu cred ca veti avea un raspuns pozitiv prea curind. am fost foarte suparat cind pe aceeasi frecventa pe care "prindeam" eurosport a aparut brusc un canal de sport de tot rxhxxxl cu o emisiune "de dimineata" cu pat si patason -refugiatii de la realitatea-, iar eurosport tusti in hyperband ca nu cumva sa-l mai pot prinde fara un tv nou

#21
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004
La astral/fx, grila aia care o sa fie din toamna, este de fapt actuala grila astral, deci e posibil sa fie introdus, la un moment dat. Daca nu erau shmenurile lui Dragomir, poate nici nu era nevoie sa prindem Telesport.

#22
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003
ii injur si yo daca vretzi cu toate ca 1 nu-s la astral 2 nu ma intereseaza subiectul fotbal :P

#23
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Facand comparatie intre Astral si restul operatorilor de cablu din orasul meu(Braila) Astral oricum e un pas inainte! Mie personal netul imi merge exact asa cum trebuie! 128 platesc 128 am! Chestia e ca imi dau 128+10-15% mai mereu! In privinta programelor tv din 47 furnizate 25 sunt cu adevarat demne de vizionat! Cine dracu se uita la RAI1, PRO 7, PAX, TV5, PERVIY KANAL,  XXL(aaaaaa asta l-am pus gresit aici :) ) Calitatea semnalului e buna pe 90% din programe(mancai-ar cainii cu codatul lor pe XXL si HBO) :) Per total sunt multumit!
P.S. Imi place sportul dar sunt departe de a fi un maniac al vizionarii programelor de gen! Asa ca lipsa programului Telesport nu ma deranjeaza!

#24
_adrian_

_adrian_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 20.06.2003
Nu ar trebui sa facem comparatie cu alti provideri locali si mai infecti, fiindca asa putem sa facem comparatie intre nivelul nostru de trai si cel Etiopian si deci... O ducem extraordinar de bine.

Tinand cont de noua oferta RDS care tocmai a dublat latimea de banda pentru toate abonamentele CATV, in momentul in care imi aduc aminte ca in cotractul meu exista prevederea "In cazul in care traficul lunar depaseste 5 GB, Astral isi rezerva dreptul de a limita latimea de banda" imi cam vine sa renunt la accesul non stop la net.

Ce este mai trist e ca de dragul de a avea o opinie diferita gasesc si sustinatori ai Astralului care ma iau peste picior cu replici de genul "Dar la ce-ti trebuie tie mai mult de 5 GB?" si care tot de dragul opiniei diferite incep sa divinizeze ISP-ul respectiv.

Laudabila initiativa lui Cătălin, la care ader si eu printr-un mail catre Astral.

#25
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Getodacul
Facand comparatie intre Astral si restul operatorilor de cablu din orasul meu(Braila) Astral oricum e un pas inainte!


Facand comparatie intre Einstein si tine ghici care e mai inteligent  :drac:

Daca nu-ti convine reply-ul sa stii ca nici mie nu mi-a convenit al tau.

Ma doare undeva ca exista persoane dispuse sa se declare multumite cu un serviciu de 3 lei. Eu VREAU sa dau eventual ceva mai multi bani daca e nevoie (desi oricum dau prea multi la nivel de UE si SUA) DAR sa am CALITATE. La Astral nu am ce sa fac. Pur si simplu am "cel mai bun" abonament care e INFECT.

Mi-au facut "upgrade" de la FX cu 256+ Kbps la Astral cu 128 MAX. (fara sa ma intrebe ceva si fara sa coste mai putin macar)

FOARTE RAR am macar kakatul asta de 128 kps pt ca intamplator nu stau in ghetou la marginea orasului si in zona mea exista MAI MULTI abonati decat in zonele marginase unde e un abonat/cartier si din cauza asta banda se imparte desi dam toti aceiasi bani....

Am cumparat si pachetele TV cu plata dar GUESS WHAT, NU e bagat Telesport nici acolo :D

Si aici nu e vorba neaparat ca mor eu sa vad Telesport dar mi se pare o bataie de joc incredibila ca in ROMANIA sa nu pot sa vad pe cablu un program ce emite GRATUIT IN LIMBA ROMANA si in plus va transmite si evenimente sportive de interes national :@

So, ar trebui sa zic totusi ca Astral e mai bun ca Gigi Telecom de la tara? Prefer sa-l compar cu ISP-istii de afara decat cu cei de cartier  :P

Eu nu am cerut nimanui sa II INJURE pe cei de la Astral sau sa dea un mail doar asa ca sa-l dea.

V-am cerut doar sa VA TREZITI si sa le scrieti TOT ce nu va convine in cazul in care exista ceva ce nu va place la serviciile lor.

Poate ei NU STIU ce servicii de kakat ofera si poate cred ca "prostii" de useri sunt ferititi cu serviciile INFECTE ale Astral.

Well.. e timpul sa auda si parerea celor care PLATESC.

Momentan asta mi se pare prima metoda de a-i face sa inteleaga ca gresesc. LE dam mailuri. Intre timp ma gandesc si la alte forme de protest.

Sper insa sa am si cu cine...


http://www.astral.ro/catv/contact.html   PAREREA TA CONTEAZA  :OK:

#26
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004
Sunt de acord cu ce zice Catalin. Inatamplator, eu m-am abonat la net de curand (tot fost FX) dar, daca veneam de la 256kbps+ la 128Kbps eram la fel de revoltat. Asa ca trimit si eu un mail.

#27
dt

dt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.07.2004
Si eu sunt fost abonat FX si duc dorul zilelor in care internetul mergea cu 200+ kbps .. acum la astral este jale, dupa ce ca viteza e la jumate, nici macar internetul nu merge constalt (acum vreo doua zile imi dadea timeout pana si pop3-ul ..). Cand i-am intrebat de un upgrade, mi-au zis ca trebuie sa iau unu' "business", care e peste 100-150$ /luna.

Pe de alta parte, am inteles ca preturile pt interenet CATV de la astral sunt sub costuri si sunt acoperite din abonamentul TV... parerea mea e ca ar putea sa reduca din costuri si sa imbunatateasca calitatea serviciilor, nu sa acopere pierderile din alte servicii..

Apropo de solutii alternative la TV prin cablu, a incercat cineva
TechniSat SkyStar 2 PCI satelit kit cu antena si LNB
http://www.caro.ro/d...rodus.php?12:95

Multumesc,

#28
mirro

mirro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.03.2004
eu cumpar de la astral un 1024 cu 512 garantat . si f sincer in ultima vreme nu ma plang (am banda asta de 4 luni) . se mentine o medie de 850 kbps . dar cred ca nu vreti sa stiti  ce "termeni" ajunsesem sa folosesc in discutiile cu ei :) . numa bine

P.S. apropo de kitu de satelit . cu antena de 60 cm sincer nu stiu cum te  descurci . nu am incercat . prinzi ceva semnal pe ea ? pe ce sateliti ? astra cumva ? :P

#29
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by dt
Pe de alta parte, am inteles ca preturile pt interenet CATV de la astral sunt sub costuri si sunt acoperite din abonamentul TV...


Cine ti-a zis asta a mintit sau era prost informat. Astral are cativa MB din care da net la prostimea de pe cablu :(

Poate suna ciudat dar cu cateva mii de USD/luna oricine dintre noi poate fi ISP de talia Astral la nivelul ofertei pentru home-user (fraieri care platesc si sunt multumiti pentru ca nu au ce face).

E o bataie de joc generala. Afara nu ar avea nici macar 1 ABONAT la banii astia si la calitatea oferita!!!!

Ma ingrozesc cand ma gandesc ca sunt unii care chiar cred in telefonia oferita de ISP-isti de genul Astral & CO.  :rolleyes:

Pai daca cablul meu a fost jos acum (astazi) aproape 2 ore si aveam nevoie urgenta de un telefon CE FACEAM? Ca sa nu mai vb. ca la cum merge net-ul sigur se va auzi un latrat cu intreruperi :D:D:D

Nu sunt in stare sa asigure o conexiune decenta la net dar se viseaza toti mari companii de telefonie.. JEEEEEEZ.  :mad:

MAFIE si HOTIE :( Asa se caracterizeaza la noi TV-ul prin cablu. Toata lumea stie de "zonele de influenta", de pacturile facute de RDS si Astral (impartirea clientilor) si probabil altii...etc.

Pana si la cumpararea FX au participat umar la umar RDS si Astral.
SI unde mai e CONCURENTA? PIATA LIBERA? lol... e mai rau ca pe vremea comunistilor.

Singura diferenta e ca pot sa latru aici in acest coltisor in fata unei audiente de cateva sute de oameni...

In rest... e de kakat si singura speranta (din pacate) o reprezinta retelele de cartier. E incredibil cum niste pusti pot oferi net de 100 de ori mai rapid ca Astral in 1/4 din pretul cerut de Astral.

Incetul cu incetul o vor lua in mana "marii" ISP-isti de carton.  :degetele:

#30
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003

Quote

Originally posted by Cătălin
Astral are cativa MB din care da net la prostimea de pe cablu :(



de unde si pana unde daca esti abonat la astral esti prost nu prea ineleg.
ma rog, io fac parte din prostime si asta pentru ca ma avantajaza oferta:
- folosesc doar browsing si fac share la abonament cu inca 6 vecini. deci ies pe la 25o.ooolei/luna cu abonament + curent electric pt server si switch.
- ca viteza imi este mai mult decat suficient pentru browsing. chiar acum am facut un test (la http://bandwidthplace.com/speedtest) si am obtinut viteza de 120.7 kilobits per second. Se intampla ca uneori sa am viteza si de 140kbps. oricum sub 100kbps nu prea scade (nu iau in considerare perioadele in care cei cu care fac sharing fac trafic intens)
- abonamentul nu il platesc eu ci vecinul care a facut abonamentul, deci am scapat de un stress lunar.
- eu am facut serverul cu un amic pe un fedora, dar dupa aia am lasat administrarea pe mana celui care are abonamenul (mai bine zis pe mana unui prieten de al lui). am scapat de telefoanele celor din bloc daca e sa nu mearga (toate se varsa la vecinul cu abonamentul).

Am zis de bine ce am avut de zis.
Acum sa trecem la rau. Ar fi 32 lucruri:
- departamentul de customer service care nu stiu cand raspunde la telefon si la ce telefon raspunde. eu am incercat pe la 20:10 la mai multe numere, atat in bucuresti cat si in cluj si nimic. daca vrei ceva trebuie se pare sa te duci la casierie.
- ceea ce ma deranjaza cel mai rau la Astral este timpul de rezolvare a problemelor. A picat de 2 ori pana acum si s-a rezolvat in 3 zile. grrrrrrrrrrr. Problema nu ar fi asta ci ca a picat de 2 ori in ultima luna, lucru care ma pune serios pe ganduri.
- ar mai fi un factor de stress: cand e pana de curent, fie ea si de 10 secunde, cade cablu si cade net-ul in mod firesc. Daca cablul isi revine repede, la net dureaza 5-10 minute pana se ridica la loc. NU e de la serverul meu pentru ca el booteaza in 1 minut si am conectivitate cu el imediat, dar cu def. gat........:(

La partea de TV prefer sa ma abtin pentru ca ma uit prea rar la tv si deobicei la stiri in timp ce mananc. Ma uit seara la discovery si am un zumzait la sonor cand baga subtirarea (lucru care ma cam ataca), dar asta se poate sa fie de la mine ca nu e ultima creatie de tv si mai am si splitter in casa.

#31
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by noname
de unde si pana unde daca esti abonat la astral esti prost nu prea inteleg.


Hehe.. prosti ne cred EI.. si eu sunt abonat la Astral. SO...

#32
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by dt

Apropo de solutii alternative la TV prin cablu, a incercat cineva
TechniSat SkyStar 2 PCI satelit kit cu antena si LNB
Multumesc,
  


1. Putin cam scump... acele kit-uri se cumpara direct de la  magazinele specializate SAT
Sunt preturi mai bune la ei... de ex. acel kit costa in jur de 100$
2. Cu antena aia de 0.6M se pot receptiona programele romanesti (inclusiv Telesport si TVsport) dar multe altele straine nu vor intra, datorita diametrului mic al antenei.
Antenele de 0.6M sunt bune numai in vestul tarii, acolo unde semnalul de la satelit e mai puternic.
As recomanda macar 0.9M (500.000 lei)
LNB se gaseste cu 350.000 lei
Skystar2 e aprox. 2.700.000 lei
Se vede binisor cu SS2, dar trebuie si un PC cu procesor peste 1GHz (ideal ar fi mai mult de 2GHz)

#33
dt

dt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.07.2004

Quote

Originally posted by Cătălin
Cine ti-a zis asta a mintit sau era prost informat. Astral are cativa MB din care da net la prostimea de pe cablu :(


Prost informat nu era :)

Daca stai sa faci un calcul cat costa droaia de angajati de la departamentul tehnic (ma refer doar la cei care se "ocupa" de internet) + toate celelalte investitii, inclusiv cat a costat cumpararea firmelor concurente  :drac:  .. o sa vezi ca $30/luna pentru cativa abonati nu renteaza.

Astral pentru acasa merge de kkt .. dar din pacate alternativa nu prea exista la un pret cat de cat similar. Despre morti (FX) numai de bine.

#34
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
la mine cel putin ar mai fi o varianta, ce e drept un pic mai scumpa.
stau in drumul taberei si sunt doua retele de ~1000 statii la care ma pot lega.
pretul este 10 sau 15 euro deci cam dublu fata de ceea ce dau eu acuma.
viteza am inteles ca e comparabila cu cea de la astral, dar pe linkurile externe sunt concestii uneori si exista si viteze de 50k-70k uneori.
in schimb mai bine pe metropolitana si f bine in retea. si-au facut si huburi de sharing si poti lua un film in cateva minute.

retele d'astea sunt mai peste tot si unde nu sunt or sa apara cat de curand (anul trecut nu era la mine niciuna).

#35
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 11.08.2003
si eu sunt abonat astral. netul se imparte la 4, printr-o combinatie de genul: nod -- etaj 5 (fibra) --- etaj unu (in partea cealalta a blocului, dar aceeasi scara)(este o data intrerupt si pusa o mufa destul de buna zis eu, si a doua oara unde e un splitter de unse isi ia si omul semnalul tv) -- modem -- server (cablul are vreo juma de metru si e lipit ca vai neamu lui, nici macar cu pistolul de lipit) -- switch (inapoi la etajul 5)(firul a fost intrerupt si lipit cu pistolul) -- si de acolo fiecare isi ia net (pt mine se intoarce la etajul unu prin restul de 4 fire ramase nefolosite). nu stiu cat de bine m-am facut inbteles. s-o luam altfel: la 5 e sw, si la 1 e modemul si serverul. de la el la mine sunt 2 fire, respectiv unul coaxial (bnc) prin care vine semnalul de la nod si unul de retea prin care sunt faute 2 conexiuni (eu-sw si server-sw). firul e lipit prin mai multe locuri. modemul, de curand e un motorola, si pingul de pe server variaza intre 6-9, la ora asta a diminetii. seara urca si pe la vreo 10-12. atata timp cat unul nu face trafic intens, respectiv vreun forum ceva, sau o pagina complexa, jocurile merg super frumos, am un maniac in retea de diablo si se joaca tocmai la mama dreaq, asa ca are nevoie de un ping cat mai bun. routarea o face kerio, fara vreo limitare d ebanda sau ceva, pur si simplu la liber.
cam asta era ipoteza..concluzia, io unul fac parte dintre cei care sunt multumiti de serviciile celor de la astral. netul sa-mi pice de la ei..nu s-a mai intamplat de vreo 2 luni. intr-adevar, a durat vreo 3 zile de telefoane pana sa vina sa ne schimbe si noua modemul, dar intr-un final s-au prezentat. televizorul, nu prea stiu cum se vede sau daca sunt mari probleme, pentru ca eu il vad din an in paste. si cand ma uit nu vad oferta de programe gen "2 in 1" sau "minus 1", chestii d-astea. si inca ceva de adaugat. la astral, facturile se emit la inceputul lunii si au data scadenta pe 15. noi platim  factura respectiva pe data de 6-7, dar luna urmatoare, astfel incat, la momentul respectiv noi avem 2 facturi emise, mereu ma intreaba aia la casierie, daca le platesc pe amandoua sau doar una (that's funny!!), si parte de penalizari nu am! si cand s-a intamplat sa cada netul sau sa mi se para a fi o problema de la ei, persona de la 9663 vorbea cat se poate de frumos, c ala carte pot spune.
probabil imi veti sari in cap ca asa si pe dincolo, dar atata timp cat unii si-au exprimat opinia asupra unui fapt, exact acelasi lucru il fac si eu, nu e obligatoriu sa avem aceleasi pareri.
:D:D:D

#36
dt

dt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.07.2004

Quote

Originally posted by sorin147
.. atata timp cat unul nu face trafic intens, respectiv vreun forum ceva, sau o pagina complexa, jocurile merg super frumos ..


Scuza-ma, dar asta nu inseamna internet .. trebuie sa functioenze toate serviciile, nu doar jocurile in retea .. parerea mea e ca te multumesti cu putin :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate