Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

(vimp) Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
1195 replies to this topic

#1171
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Multumesc ca ai trecut pe aici. Despre a face sau nu casa am scris si pe aici pe forum si aici : http://www.vimp.ro/i...-cu-ce-incepem/

Edited by vimp, 28 December 2013 - 20:59.


#1172
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Cum ai facut adresa blogului sa arate doar numele si .ro ?

#1173
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
A cumparat domeniul respectiv, vimp.ro

#1174
jijikate

jijikate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.10.2013
Cum , de unde si cat a costat ?

O alta intrebare pentru vimp - S-a deschis parcul de aventura Magura ?

#1175
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Parcul de la Magura este deschis de ceva vreme... 28 aprilie 2012.
Nu mai stiu cat a costat, acum un domeniu .ro costa intre 28 si 35 euro perioada nelimitata, depinde de unde cumperi si daca cumperi odata cu hosting sau separat. Sunt multe firme care ofera acest serviciu, pentru a nu face reclama: https://www.google.r...istrare domenii
Daca ai alte nelamuriri si doresti putem discuta pe privat pentru a nu perturba subiectul cu mesaje off-topic. Multumesc.

#1176
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Dupa ceva timp ii sunt dator lui baldovica cu multumiri pentru recomandarea privind tratamentul lemnului. Dupa doua ierni lemnul tratat s-a comportat excelent, asta luand ca referinta mai ales balustradele de la foisor unde lemnul a stat si cu zapada si cu apa.
Spre comparatie cu lemnul de la gard (lemn de calitate de altfel) care s-a ofilit in 3 ani numai. Asa ca fratilor, la chestiile pe termen lung cautati materiale de calitate, merita.

#1177
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Am cititi cate ceva din urma si mai vin cu cateva sfaturile, daca nu utile, macar de bagat in seama:
- la bai ar fi util de pus sifon de pardoseala din ala cu intrare de la chiuveta si cu "retentie" apa. In felul asta va asigurati de lipsa mirosurilor neplacute. Dezavantaj: trebuie curatat periodic.
- tot la bai, dar nu numai, mobilierul suspendat va usureaza munca cu curatenia.
- pentru sistemul de irigare gazon, daca puneti aspesoare telescopice, faceti circuite astfel incat sa nu aveti mai mult de 3 aspersoare pe circuit, altfel o presiune mica a apei va duce la functionarea incorecta a aspersoarelor.
- daca aveti sistem de colectare a apelor pluviale  cel mai comod este ca bazinul sa fie din ala de plastic si nu turnat din beton. Bazinul din beton trebuie hidroizolat bine si spre final cred ca ajungeti la costuri mai mari.
- revin cu ideea ca daca aveti pod sa puneti scara permanenta la pod. Eu asa am facut iar podul meu s-a transformat in doua camere, una de depozitare si una de hobby. Cu tot ce trebuie (dulapuri, curent electric, usi, rafturi, parchet, etc). Si eu am semimansarda. Costurile de  amenajare sunt mici in comparatie cu spatiul castigat.  Eu am facut scara spre pod din dormitorul matrimonial (am considerat ca un dormitor de 18mp este mare) si am facut-o stil dulap cu scari deasupra. A iesit o minunatie de dulap care mai pica si bine in camera.
- gazonul este frumos, dar ca sa arate asa trebuie ingrijit permanent. Mult mai mic este efortul pentru a intretine o gradina de legume sau ronduri bine demarcate (cu borduri sau piatra) cu plante aromatice sau medicinale (lavanda -care este verde tot timpul anului, menta, leustean, etc).
- pentru copii este foarte faina o trambulina in curte, este locul de joaca preferat, din cate am observat eu pana acum, o investitie care merita, cel putin in conditiile in care mai sunt copii in zona. Eu am trambulina de 360cm si este folosita ocazional si de noi, astia mai mari.
- magazia de scule si altele poate fi usor inlocuita de dulap construit undeva in spatele casei. Nu ocupa spatiu util si costa mult mai putin.
Atat deocamdata.
Sa aveti bafta si sa construiti cu spor :)

#1178
iahim_namor

iahim_namor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 27.12.2013

 vimp, on 25 aprilie 2015 - 10:08, said:

... si am facut-o stil dulap cu scari deasupra. A iesit o minunatie de dulap care mai pica si bine in camera....
Si chiar nu vrei sa ne arati si noua? ;)

#1179
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
ca bine zice mihai roman, arata-ne si noua Posted Image

#1180
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
No, bine. Greu de gasit poze fara copii si fara sotie.
Scara proiectata/facuta cu manuta mea cea harnica.
Pozele sunt facute imediat dupa ce am terminat scara.

Attached Files

  • Attached File  sc1.jpg   195K   309 downloads
  • Attached File  sc2.jpg   244.21K   302 downloads
  • Attached File  sc3.jpg   249.11K   287 downloads

Edited by vimp, 26 April 2015 - 04:35.


#1181
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,671
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc pentru sfaturi, le gasesc foarte utile.
Poti sa imi spui te rog ce impregnant pe baza de ceara ai folosit? Cate straturi ai dat?

#1182
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Da este facuta din PAL.........NU?

#1183
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
pal dublu la scara. mai putin la usi.
Probabil cumparator se refera la trtamentul lemnului, aici am folosit o solutie profesionala furnizata de o firma din Iasi. Nu zic care sa nu fie considerata reclama. evntual pe privat.

#1184
iahim_namor

iahim_namor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 27.12.2013

 vimp, on 26 aprilie 2015 - 04:34, said:

Scara proiectata/facuta cu manuta mea cea harnica.
Bravo! Imi place foarte mult ca ai folosit si spatiul de sub scara.

Edited by iahim_namor, 26 April 2015 - 15:59.


#1185
hortifun2

hortifun2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.03.2015
Frumos.

#1186
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Ce-a mai trecut timpul. Parca mi-am petrecut cateva vacante de vara ale copilariei pe aici.

#1187
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Salut!
Ziceai pe undeva ca vrei sa iti faci un "sistem pluvio". L-ai mai facut? Daca da, detalii, schite, poze ar fi tare de folos. Multumesc!

#1188
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Poze nu am pe moment si nici schita. Ideea mea a fost sa colectez din burlanele pluvio apa si sa o depozitez intr-un bazin in gradina. Pana aduc poze si eventual o schita o sa spun pe scurt despre ce este vorba:
Plecand de la nivelul de jos al burlanelor am tras conducte de 110mm, practic din cele 4 colturi ale casei. Aceste conducte trec mai intai prin niste mici bazine de decantare si filtrare dupa care apa merge mai departe in bazinul mare. Atat caminele de decantare cat si bazinul mare sunt din beton. Exista solutii comerciale atat pentru bazin cat si pentru camine. Problema caminelor comerciale este ca te obliga sa faci tot sistemul pluvio dupa ce amenajezi totul la exterior astfel incat capacele caminelor sa fie la nivelul solului. Nu recomand bazinul colector din beton intrucat apa se poate infiltra daca nu se face o hidroizolare a bazinului, hidroizolatie care este destul de costisitoare.
Apa din bazin o folosesc la udat dar am si o conducta care duce in casa si care poate fi racordata la circuitul de alimentare a WC-urilor (eu pentru WC-uri am circuit separat).
O sa revin cu poze. Nu este complicat sistemul si nu este multa filozofie de facut pe aceasta tema.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate