Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Fotografie de produs

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
catalindm

catalindm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.03.2007
am si eu o problema, am cuparat recent de la f65 acest blitz slave.

1. imi poate spune cineva cam la ce distanta fata de masa de fotografiat se pune? in mini manual nu spun, iar pe net am gasit ceva, dar ori n-am inteles eu ori....

2. fotografiile imi ies tare subexpuse fara corectie de expunere, asta cand da si slave-ul, de ce?
folosesc un d80+50/1.8+sb600, masa plexi home made

pana acum am obtinut rezultate bunicele doar cu sb600 si am zis ca acest blitz slave ma va ajuta sa obint rezultate si mai bune, dar se pare ca eu fac seva gresit.

3. in mini manualul cu care a venit zice ca declanseaza la 1/1000, pot oare sa-l sincronizez cu sb-ul?

am vrut sa cumpar excella stardust dar nu aveau pe stoc, merita sa astept sau....nu mai stiu ce sa zic, sper doar ca n-am dat banii degeaba.

mentionez ca m-am apucat de foto de produs/stock doar de vreo luna, in mini studioul amenajat in bucatarie:D

multumesc.

Edited by catalindm, 16 January 2008 - 23:33.


#38
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Cred ca tie iti declanseaza inainte slave-ul. Adica declanseaza cand da SB600-ul pre-flash-ul. Adica nu se sincronizeaza cu flash-ul master. Si eu am avut aceiasi problema. Iti recomand sa incerci sa il sincronizezi cu o patina pe aparat, sau cu un IR transmitter, sau cu celula care ignora pre-flash-ul.
Ca sa verifici daca iti declanseaza odata cu SB600 fa-i o poza chiar blitz-ului si vezi daca in poza apare aprins sau nu.
Numai bine!

#39
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
ai combinat chestii diferite

orice blitz nikon stie cls. cls e momentan cel mai sofisticat tip de blitz de pe piata si din cauza asta nu merge imperecheat cu altele. nu stiu sa exista nici cele mai scumpe 3rd party compatibile cls, poate sunt pt ittl. daca vrei sa-l combini cu slave-uri standard trebuie sa renunti la cls. trebuie sa-l folosesti in mod manual, sa setezi tu puterea. daca vrei cu slave-u sa luminezi un fundal ceva ai putea sa le combini, sb-u pe cls si celalalt cum stie el.

daca nu stie sa ignore preflashul pune-ti pe butonu' custom de la d80 FV lock ca sa separi preflashu de apasarea shutterului. tii slaveu oprit, apesi fv lock, ii dai drumu' la slave, si tragi poze pina vrei sa schimbi iar puterea.

aici suntem cam offtopic, mai intreaba pe threadul d80 daca vrei. gasesti pe google multe explicatii despre cum merge cls-u.

Edited by sorin79, 17 January 2008 - 11:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate