Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Fotografie de produs

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
As dori sa imi incropesc un studio si apelez la voi cei care va pricepeti.


M-am gandit sa cumpar 2 blitzuri :
http://www.f64studio...id=358&pid=1816

Suporturi pentru blitzuri :
http://www.f64studio...id=332&pid=5560

Masa, sistemul pentru prins fundalul, softboxurile am sa le fac eu in ideea de a mai scuti din cheltuieli.

Ce sistem de declansare a bliturilor imi recomandati ?
Mai am nevoie de ceva sau imi este de ajuns pentru inceput ceea ceam insirat mai sus ?


Stiu ca este topic dedicat pentru obiective dar am sa scriu aici ca sa nu tot deschid topicuri.
Am doar Canon 100 2.8 macro (si cel din kit, dar acela nu se pune).
In prima faza m-am cam balbait pentru ca nu eram obisnuit cu asa focala si asa DOF ingust.
Am fost la un pas de a-l vinde dar m-am obisnuit cu el si imi place asa de mult incat nu o sa plece niciodata de la mine.
Cum nu se poate doar cu el m-ar interesa si ceva mai scurt.
M-am gindit la Tamron 17-50.
Daca as lua Canon 50 1.4 as avea doua prime-uri si nu as avea prea mare versatilitate.
Ce imi puteti spune vis-a-vis de alegerea facuta (Tamron) ?


Astept cu interes orice sugestie.
Chiar si alternative la blitzuri, stative, declansator blitz daca stiti ceva mai bun/ieftin.

#2
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Cam tari bliturile la care te gandesti si cam scumpe. Mai sapa, poti gasi sub 150e ceva mai bun.

La softboxurile home-made o sa ai batai mari de cap cu fixarea lor pe flashuri. Mai gandeste-te. La fel si la masa. Dar poti incepe cu ceva impro, dupa care sa-ti iei ce trebuie. Nu uita de un cort. Cred ca ti-ar prinde foarte bine. Sticle, plexi, filtre colorate, va trebui sa investesti mult in accesorii din astea care fac farmecul unei foto de produs reusite.

Un 50mm f1.4 mi se pare vital pentru foto de produs. Daca vrei sa faci ceva serios, PRIME scrie pe tine. Daca lucrezi pe crop (banui ca da) s-ar putea ca si 50-ul sa-ti fie cam lung in unele situatii. O sa te poti folosi cu succes de Tamron, dar un 24 sau un 35 ar trebui sa-ti fie in vizor pentru viitor.

La declansare poti sa mergi radio, dar tinand cont ca e vorba in general de set-up-uri statice, te poti folosi linistit de cablurile cu care vin flashurile. Daca ai entry-level dslr de la canon nu ai mufa sincro si iti va trebui o adaptare hot-shoe - mufa.

LE: uite cate poti sa iei de banii de care vroiai sa iei doar head-urile alea semi-no-name:

http://foto-walser.b...T...IT=63&CT=40
sau
http://foto-walser.b...T...IT=74&CT=41
sau
http://foto-walser.b...T...T=76&CT=154

Edited by grig_jr, 13 November 2007 - 13:24.


#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Misto preturile din link.Any ideea cum poti cumpara de acolo (daca nu cunosti germana de nici o culoare)?

#4
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Oh, come-on. N-ai cum sa nu te descurci. Faci cont, le adaugi in cos, comanzi. Cat de greu poate sa fie?!?

#5
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006
Va mai dau si eu un link de magazin http://www.sambesigroup.de/ sper sa va fie util ( trimit comenzi si in Romania )

#6
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Multumesc Grig, mi-a prins foarte bine postul tau.

View Postgrig_jr, on Nov 13 2007, 13:17, said:

La softboxurile home-made o sa ai batai mari de cap cu fixarea lor pe flashuri. Mai gandeste-te. La fel si la masa. Dar poti incepe cu ceva impro, dupa care sa-ti iei ce trebuie.

Nu am stiut de problema fixarii SB pe flash dar la masa ce probleme ar putea fi ca imaginatia mea nu bate pana acolo ?


Nu uita de un cort. Cred ca ti-ar prinde foarte bine.
Imi mai trebuie si cort daca am softboxuri !? Credeam ca tin locul unul altuia.


Sticle, plexi, filtre colorate, va trebui sa investesti mult in accesorii din astea care fac farmecul unei foto de produs reusite.
Of of mai mai ... ai dreptate.

Un 50mm f1.4 mi se pare vital pentru foto de produs. Daca vrei sa faci ceva serios, PRIME scrie pe tine. Daca lucrezi pe crop (banui ca da) s-ar putea ca si 50-ul sa-ti fie cam lung in unele situatii. O sa te poti folosi cu succes de Tamron, dar un 24 sau un 35 ar trebui sa-ti fie in vizor pentru viitor.
In viitorul apropiat am sa cumpar un prime dar acum mi-ar cam trebui ceva versatil.

La declansare poti sa mergi radio, dar tinand cont ca e vorba in general de set-up-uri statice, te poti folosi linistit de cablurile cu care vin flashurile. Daca ai entry-level dslr de la canon nu ai mufa sincro si iti va trebui o adaptare hot-shoe - mufa.
Da, am Canon 400D, deci imi cumpar si adaptare din aceia.

LE: uite cate poti sa iei de banii de care vroiai sa iei doar head-urile alea semi-no-name:

http://foto-walser.b...T...IT=63&CT=40
sau
http://foto-walser.b...T...IT=74&CT=41
sau
http://foto-walser.b...T...T=76&CT=154
M-ai spart !!!

O sa cam sar de bugetul propus initial dar cred ca se merita.
Si cand ma gandesc ca acum 6 luni nu vroiam decat un aparat foto de 5 milioane.
Dar am dat de Softpedia si   :D  ...



View Postgrig_jr, on Nov 13 2007, 13:34, said:

Oh, come-on. N-ai cum sa nu te descurci. Faci cont, le adaugi in cos, comanzi. Cat de greu poate sa fie?!?

Asta pana vede ca esti din Manelostan ca dupa aia taie cablu' de retea sa nu le dispara ceva din casa. :P
Ai cumparat de la ei , trimit si in Romania ?
Ce card ai ?
Sunt de calitate produsele ?


Nici daca te prindeau aia de la securitate nu aveai parte de asa interogatoriu. :D
Multumesc inca o data pentru reply Grig

Edited by vp-emanuel, 13 November 2007 - 13:55.


#7
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Aproape tot ce am prin studio e luat de la ei. Valabil si pentru alex_tm si cine mai trage prin Timisoara. Ar trebui sa-ti ajunga atat, nu?:P

Acuma tot ma sucesc si ma calculez pentru o varianta de kit portabil. 90% ca tot de la ei o sa fie ceva.

Edited by grig_jr, 13 November 2007 - 13:56.


#8
dabebekid

dabebekid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.03.2007
Din ce stiu , ca doar ce am luat prin cineva un set de acolo, foto-walser nu trimit in romania
voi cum ati procedat ?
mai e www.mediaresort.de care trimit si in romania

#9
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Grig ti-a zis bine ce ti-a zis. O singura precizare. Mai mult ca sigur, ca si blitz-urile astea au celula fotosensibila si le poti declansa cu blitz-ul sau cu un transmitator infrarosu.

Ca si Grig, nu recomand SB-uri improvizate, pentru ca te vei trezi ca in mijlocul unei sedinte foto ca iti cad in cap sau peste produs sau ca "scapa" lumina.

Legat de masa de pozat, cel mai bine e sa ai doi suporti pe care sa pui plexiglas-ul, astfel incat sa poti da cu o lumina de jos.

#10
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005

Quote

Mai mult ca sigur, ca si blitz-urile astea au celula fotosensibila si le poti declansa cu blitz-ul sau cu un transmitator infrarosu.
Daca ai blitz extern. Cu cel onboard nu poti. Daca nu ai Speedlite, unul nou costa 240e. O mufa de adaptare costa 18lei.

Transmitator IR nu recomand. Cel putin pe cel care e de fapt un flash cu un filtru IR peste si care nu prea e "vazut" de headuri. Am aruncat la gunoi unu din ala. Era useless pe lumina diurna.

#11
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Postgrig_jr, on Nov 14 2007, 11:03, said:

Daca ai blitz extern. Cu cel onboard nu poti. Daca nu ai Speedlite, unul nou costa 240e. O mufa de adaptare costa 18lei.

Transmitator IR nu recomand. Cel putin pe cel care e de fapt un flash cu un filtru IR peste si care nu prea e "vazut" de headuri. Am aruncat la gunoi unu din ala. Era useless pe lumina diurna.

Eu l-am folosit si desi mai dadea rateuri, in general se vad. Eu i-am zis ca exista si alte solutii, mai ales ca i-ai mentionat declansarea radio care e mult mai scumpa. Poti sa pui orice rahat de blitz compatibil cu Canon, care nu da preflashuri. Il pui pe manual, puterea la minim si hai noroc. Eu asa le declansez pe ale mele si nu am nicio problema.

#12
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Mda, cat timp poti sa-l dai destul de incet incat sa nu-ti influenteze cadrul dar sa fie simtit de headuri. Si de aici bataile de cap in plus sa verifici daca nu iti da ceva umbre in plus de care nu ai nevoie, unde iti bounce-uie, il mai simte headu la 1/64, sau trebuie sa-l dau la 1/8. Poate vrei un shot cu dof, si vrei sa dai headurile la 1/8 ca sa scoti un f4 sau f2.8. La cat pui flashul de pe camera ca sa nu influenteza dar sa fie simtit... etc etc,... trust me, am tras muuult cu metoda asta de delclansare pana sa am body cu mufa si headuri cu sincro pe cabluri. A mers ok, dar ma bucur ca am scapat de grija asta. E pur si simplu o variabila de care am scapat si ma pot concentra la alte chestii.

Ah, emanuel, te-ai gandit sa-ti vopsesti camera respectiva in negru? Te-ar scapa de problema bounce-urilor nedorite.

Edited by grig_jr, 14 November 2007 - 12:06.


#13
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Postgrig_jr, on Nov 14 2007, 12:03, said:

Mda, cat timp poti sa-l dai destul de incet incat sa nu-ti influenteze cadrul dar sa fie simtit de headuri. Si de aici bataile de cap in plus sa verifici daca nu iti da ceva umbre in plus de care nu ai nevoie, unde iti bounce-uie, il mai simte headu la 1/64, sau trebuie sa-l dau la 1/8. Poate vrei un shot cu dof, si vrei sa dai headurile la 1/8 ca sa scoti un f4 sau f2.8. La cat pui flashul de pe camera ca sa nu influenteza dar sa fie simtit... etc etc,... trust me, am tras muuult cu metoda asta de delclansare pana sa am body cu mufa si headuri cu sincro pe cabluri. A mers ok, dar ma bucur ca am scapat de grija asta. E pur si simplu o variabila de care am scapat si ma pot concentra la alte chestii.

Ah, emanuel, te-ai gandit sa-ti vopsesti camera respectiva in negru? Te-ar scapa de problema bounce-urilor nedorite.

La f8/f11 cat trag eu si blitzul la 1/64 nu am nicio contaminare. Depinde mult de ce distanta ai de la camera la blitz-uri samd. Pentru fotografie de produs nu ai nicio treaba.

Asa cel mai bine e radio, ca nu mai stai sa te in incurci in cabluri.

#14
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostTudor_DX, on Nov 14 2007, 10:42, said:

Ca si Grig, nu recomand SB-uri improvizate, pentru ca te vei trezi ca in mijlocul unei sedinte foto ca iti cad in cap sau peste produs sau ca "scapa" lumina.
Da, m-am hotarat sa renunt la improvizatii in privinta SB.


View PostTudor_DX, on Nov 14 2007, 10:42, said:

Legat de masa de pozat, cel mai bine e sa ai doi suporti pe care sa pui plexiglas-ul, astfel incat sa poti da cu o lumina de jos.



Am o masa solida pe care am sa o intorc (picioarele in sus) peste care sa pun sticla.
Am sa o lipesc cu banda dublu adeziva.
Dedesubt la 50 mm am sa fac niste suporti ca de raft pe care sa pun un carton alb (sau colorat in functie de ce am nevoie)


Care este diferenta intre sticla si plexiglass ? (in afara de pret  :D )
Sticla deja am cu marginile gata slefuite sa nu ma tai.
Am si o placa de sticla cu model in relief (cum se pun la unele usi). Luminata dintr-un anumit unghi arata interesant. Merita experimentat.
Iarasi exista sticla mata (sablata).
Plexiglass am vazut ieri cand mi-am schimbat parbrizul la masina la un atelier specializat dar este 1milion/mp





View Postgrig_jr, on Nov 14 2007, 12:03, said:

Ah, emanuel, te-ai gandit sa-ti vopsesti camera respectiva in negru? Te-ar scapa de problema bounce-urilor nedorite.

Cu toate ca este camera dedicata si nu m-ar deranja sa vopsesc peretii negrii (dpdv al aspectului), ma cam deranjeaza la portofel.
Acum o saptamana am vopsit-o alb si cum vad ca se pulverizeaza banii ar cam fi cazul sa strang gura la punga.
M-am hotarit sa cumpar doua seturi din linkurile postate de tine mai sus. (nu m-am hotarat in schimb care seturi sa fie)
Si macar daca nu as mai avea cheltuieli dupa asta dar o sa mai vreau ba un blitz portabil, ba un grip, ba un prime,
ba un trepied ca lumea, ba ... oooooooooooooooooooooooooooooooooofff ca imi vine sa ma apuc de scanat bani   :P :) :D  



In linkul acesta :
http://foto-walser.b...T...IT=74&CT=41
este dispozitivul acela cu infrarosii (pozitia 6)
Aveti idee ce este ?
Nu este pentru declansarea blitzului ?


Later Edit :

Ce filtre pentru obiective folositi (daca folositi) ?

Edited by vp-emanuel, 14 November 2007 - 13:32.


#15
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View PostLivik, on Nov 13 2007, 13:43, said:

Va mai dau si eu un link de magazin http://www.sambesigroup.de/ sper sa va fie util ( trimit comenzi si in Romania )

A cumparat cineva de la ei, sunt ok produsele? Vad ca au preturi f bune

#16
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postvp-emanuel, on Nov 14 2007, 13:21, said:

In linkul acesta :
http://foto-walser.b...T...IT=74&CT=41
este dispozitivul acela cu infrarosii (pozitia 6)
Aveti idee ce este ?
Nu este pentru declansarea blitzului ?


Infrared triggers lightning.
Imi tot uit ca Google le stie pe toate.

#17
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View Postdragos4h, on Nov 14 2007, 14:03, said:

A cumparat cineva de la ei, sunt ok produsele? Vad ca au preturi f bune

Si inca ceva legat de http://www.sambesigroup.de/
Am dat add to cart acolo ca sa vad costul de transport, am ales Romania/Bucharest si la sfarsit vad ca imi arata mai ieftin! Adica eu aleg un kit de blitzuri de 329 euro, imi zice ca transportul prin posta e 34 euro, si cand ajung la pagina finala imi zice ca tot costa 311 adica au calculat 277+34 in loc de 329+34.

Si trasportul e asa ieftin,doar 34 euro pt atatea kg? (un kit cu 2 blitzuri,2 stative softboxuri etc)

#18
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postdragos4h, on Nov 14 2007, 15:14, said:

Si inca ceva legat de http://www.sambesigroup.de/
Am dat add to cart acolo ca sa vad costul de transport, am ales Romania/Bucharest si la sfarsit vad ca imi arata mai ieftin! Adica eu aleg un kit de blitzuri de 329 euro, imi zice ca transportul prin posta e 34 euro, si cand ajung la pagina finala imi zice ca tot costa 311 adica au calculat 277+34 in loc de 329+34.

Si trasportul e asa ieftin,doar 34 euro pt atatea kg? (un kit cu 2 blitzuri,2 stative softboxuri etc)

Am calculat si diferenta e 16% deci e clar ca ti-au scazut TVA.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate