Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

cablu-prelungitor masina de spalat

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
BobaFett

BobaFett

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.11.2004
Salut,

Mi-am luat o masina de spalat, am dus-o acasa, instalatorul mi-a facut toate legaturile pentru alimentarea cu apa si evacuare insa am o mica problema. Masina este relativ departe de priza asa ca trebuie sa cumpar un prelungitor. Problema este ca, ma rog, cica e nevoie de unu special, cu fir de nu-stiu-cati milimetri, cu impamantare, cu capac si nu-mai stiu-cum.
Aveti idee despre ce e vorba?
Nu e bun orice fel de prelungitor? Daca ma duc in magazin... la ce ma uit? Cum il aleg pe cel bun?
Aveti idee?  :confuzzled:

#2
marlowe

marlowe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 03.05.2007
trebuie sa ai sectiune mare la fir, pt ca pe acolo trece curent mare, ai cca 2000w la rezistenta.
trebuie sa nu intre apa la contacte.
trebuie obligatoriu sa aiba impamintare.
avand in vedere astea poti sa-ti alegi si tu un cablu. Vezi ca sunt cabluri prelungitoare pt un singur stecker, de culoare portocalie sau neagra...

#3
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

View Postmarlowe, on Oct 16 2007, 00:31, said:

trebuie sa ai sectiune mare la fir, pt ca pe acolo trece curent mare, ai cca 2000w la rezistenta.
trebuie sa nu intre apa la contacte.
trebuie obligatoriu sa aiba impamintare.
avand in vedere astea poti sa-ti alegi si tu un cablu. Vezi ca sunt cabluri prelungitoare pt un singur stecker, de culoare portocalie sau neagra...
De ce nu ti-l faci singur? Cumperi un stecher cu contact de protectie, o priza aplicata, tot cu contact de protectie, eventual de-aia PT pentru montat in exterior, si cati metri ce cablu 3*2.5mmp ai nevoie. Oricum iesi mult mai ieftin decat sa-l cumperi de-a gata. Tot ce ai nevoie ca scule sunt un cutter si o surubelnita (poate doua, una plata si una phillips nr 2 sau 1) Cablul se leaga (de obicei) cu galben-verde la impamantare si alelalte doua la borne.
Spor la treaba.

#4
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostBobaFett, on Oct 15 2007, 20:12, said:

Salut,

Mi-am luat o masina de spalat, am dus-o acasa, instalatorul mi-a facut toate legaturile pentru alimentarea cu apa si evacuare insa am o mica problema. Masina este relativ departe de priza asa ca trebuie sa cumpar un prelungitor. Problema este ca, ma rog, cica e nevoie de unu special, cu fir de nu-stiu-cati milimetri, cu impamantare, cu capac si nu-mai stiu-cum.
Aveti idee despre ce e vorba?
Nu e bun orice fel de prelungitor? Daca ma duc in magazin... la ce ma uit? Cum il aleg pe cel bun?
Aveti idee?  :confuzzled:


Vezi că pe orice prelungitor "de bun simț" scrie până la câți watti este recomandat a se folosi :)

Și îți recomand să cumperi unul pe bază de ceramică.

Edited by Zamolxel, 17 October 2007 - 12:14.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,786
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmarlowe, on Oct 15 2007, 22:31, said:

avand in vedere astea poti sa-ti alegi si tu un cablu. Vezi ca sunt cabluri prelungitoare pt un singur stecker, de culoare portocalie sau neagra...
Alea portocalii de tip "Plus" sunt niste tepe, au 1 - max1.5mm si abia tin cateva scule de santier, daca le flexezi prea mult se pot intrerupe conductorii, am patit-o cu unul... la consum mare trebuie cabluri de calitate cu sectiune corecta.

Edited by andreic, 10 November 2007 - 16:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate